دلیل نگرانی روحانی و خوشبینی اصولگرایان به انتخابات چیست؟
به گزارش فیدوس، حسینعلی امیری، معاون امور مجلس رییس جمهور ایران گفته است که حسن روحانی در هفته‌های اخیر به این جمع بندی رسید که در انتخابات ریاست جمهوری سال96 حضور یابد. پیش از این نیز با انتخاب علی جنتی به عنوان رییس ستاد انتخابات حزب اعتدال توسعه، نزدیکان حسن روحانی اسب خود را برای انتخابات سه ما دیگر زین کردند. 

به گزارش فرارو،  ورود جدی حسن روحانی به فرآیند انتخابات از سخنان اخیر او نیز هویداست. رییس جمهور در دو روز گذشته به دفاع از عملکرد چهار ساله دولت پرداخته است. او هشدارهایی نیز درباره دخالت در انتخابات داده است. 

رییس جمهور روز یکشنبه در سخنانی اظهار کرد که "در ابتدای سال 92 آمار و ارقام نشان می دهد که مشکلات فراوانی از قبیل کمبود دارو و قیمت بالای آن داشتیم."

روحانی با بیان اینکه زمانی که دولت قبل بر سر کار بود وقتی می‌خواستیم انتقاد کنیم می‌گفتند، دولت را تضعیف نکنید و امروز هم که می‌خواهیم از اقدامات دولت قبل انتقاد کنیم، می‌گویند، کاری به گذشته نداشته باشید و اقدامات دولت خود را بگویید، اظهار کرد: «برخی دچار آلزایمر سیاسی هستند و یادشان می‌رود که وضع درمان، قیمت دارو و تجهیزات پزشکی چه وضعی در کشور داشت و برخی داروها و تجهیزات پزشکی به سختی تهیه می‌شد.»

رییس‌ جمهوری با اشاره به اینکه علاقه داشتم به جای عنوان وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، از عنوان وزیر سلامت استفاده کنم، گفت: «براساس گزارش ایشان، حداقل 20 درصد داروهای خارجی و 40 درصد تجهیزات پزشکی نسبت به آغاز دولت ارزان‌تر شده است.»

روحانی نپرداختن حق‌آبه‌ها، عمل نکردن به وظایف قانونی و قطع  آب تالاب‌ها و استفاده نادرست از محیط زیست را باعث این مشکلات زیست محیطی دانست و گفت: «دولت تلاش‌های زیادی برای احیای محیط زیست و تالاب‌ها در کشور داشته و اگر این اقدامات برای احیاء دریاچه ارومیه نبود و این دریاچه خشک می‌شد در شرایط بوجود آمدن طوفان نمک در این منطقه،  14 استان کشور درگیر می‌شدند.»

رییس‌ جمهوری افزود: «دولت نسبت به احیای هورالعظیم نیز تصمیم و اهتمام دارد و براساس اقدامات انجام شده، تاکنون 70 درصد این تالاب آب‌گیری شده و 30 درصد باقیمانده نیز انجام می‌شود.»

روحانی روز گذشته نیز در در جلسه‌ای با مجریان برگزاری انتخابات ۱۳۹۶ گفت: «در این موضوع نمی‌پذیرم که کسی اعلام کند شورای نگهبان مسئول است، شورای نگهبان مسئولیت نظارت بر انتخابات را بر عهده دارد. لذا چنانکه یک نیروی نظامی، مسلح و امنیتی تخلف کند باید در مقابل آن بایستیم و اعتراض کنیم»

او همچنین هشدار داد که افزایش توان نظامی و امنیتی به تنهایی ضامن امنیت ایران نیست و تشدید شکاف‌ها و از بین رفتن اعتماد در جامعه ایران به معنی از بین رفتن امنیت خواهد بود.

روحانی اظهار کرد: " اگر ۱۰ برابر این ما نیروی امنیتی و نظامی درست کنیم و سلاحمان صد برابر شود خدای ناکرده در میان مردم ما شکاف و اختلاف بین اقوام و مذاهب باشد، شکاف‌ها تشدید و اعتمادها از بین برود امنیت هم نخواهد بود."

روحانی پرهیز از قطبی شدن انتخابات را مورد تأکید قرار داد و گفت: «نباید بگذاریم، انتخابات قطبی شود، چرا که این موضوع دردسر ساز است و تجربه آن را هم مشاهده کردیم که وقتی انتخابات قطبی شد، چه گرفتاری‌هایی ایجاد می‌کند.»

 رییس جمهور تصریح کرد: «همه باید مراقبت باشیم که در جریان انتخابات از امکانات عمومی و دولتی به نفع فرد، گروه و جناح خاصی استفاده نشود، چرا که این حرام و ممنوع است.»

وقتی دفاعیات روحانی از عملکرد دولتش در کنار هشدارهای انتخاباتی او در کنار هم قرار می گیرند، نشان می دهد که روحانی از انتخابات آینده نگرانی هایی دارد. 

او بیش از هر چیز نگران آن است که عملکرد و دستاوردهای دولت در چهار سال اخیر دیده نشود. ضعف تیم رسانه ای دولت که از روز اول آغاز به کار روحانی درباره  آن هشدارهایی داده شده بود، این نگرانی را بیشتر تقویت می کند. 

به همین خاطر رییس جمهور از نحوه پوشش وضعیت اقتصادی در صدا و سیما گلایه دارد. روحانی انتظار دارد صداوسیما همانطور که در دو دولت قبل عمل می کرد فعالیت های دولت یازدهم را نیز پوشش رسانه ای  می داد. او همچنین از تخریب اقدامات سیاست خارجی دولت ناراضی است و می گوید: "متأسفانه برخی از تعامل با جهان بدشان می‌آید و از تقابل استقبال می‌کنند که البته این تقابل برای برخی نان داشته است."

خوشبینی اصولگرایان
به نظر می رسد رییس جمهور تصور می کند دولت نتوانسته است خود را ثابت کند و عملکردش را به مردم نشان دهد. اما منتقدان دولت می گویند، عملکرد دولت ضعیف بوده است. آنها مهمترین دستاورد دولت یعنی برجام را هم زیر سوال می برند و آن را توافقی بد می دانند. 

رسانه های منتقد دولت و چهره های اصولگرا خوشبین هستند که عملکرد دولت یازدهم بر نتیجه انتخابات اردیبهشت ماه اثر گذار باشد. 

روزنامه کیهان روز گذشته در یادداشتی با بررسی عملکرد دولت نوشت که تنها دستاورد دولت برجام بوده است، نوشت: «امروز با گذشت نزدیک به 4 سال از روی کار آمدن این جریان، به اعتراف دوست و دشمن دولت نتوانسته وعده‌های داده شده را عملی کند. شاید مهم‌ترین وعده‌ای که گرایش بخشی از  مردم را هم در پی داشت، لغو همه تحریم‌های هسته‌ای به طور یکجا بود آن هم نه روی کاغذ!  وعده‌هایی که بعد از روی کار آمدن دولت نیز یکی دوسالی پی‌درپی تکرار شد و امروز با گذشت حدود چهار سال، با هدف «توقع‌زدایی»، از آنها یک به یک عقب‌نشینی می‌شود. اثبات این ادعا کار زیاد سختی نیست.»

این روزنامه با اشاره مستیم به دولت می نویسد: «در چنین شرایطی برخی جریان‌های سیاسی، به دلیل خالی بودن دست‌ها و نداشتن کارنامه به حاشیه‌سازی رو آورده و به تخریب رقبا می‌پردازند چرا که برای ادامه حیات سیاسی به این حاشیه‌ها نیاز دارند!»

کیهان در ادامه می نویسد: «دولت یازدهم در انتخابات پیش رو قبل از آن که نگران رقیب سرسخت باشد، نگران انتخابات سختی است که پیش رو خواهد داشت. به جرات می‌توان گفت، جدی‌ترین رقیب آقای روحانی، عملکرد اوست. سخت‌ترین حریف ایشان، کارنامه خالی اوست.»

این خط و دیدگاه در دیگر رسانه های اصولگرا هم دیده می شود، روزنامه سیاست روز امروز در یادداشتی با اشاره به تحرکات انتخاباتی حسن روحانی نوشت: «سلسله ناکامی‌های دولت در تحقق وعده‌های خود به مردم به ویژه در حوزه اقتصادی، عدم کسب نتیجه مطلوب از «برجام»، اداره کشور در بحران‌هایی چون بارش برف و باران و... باعث شده تا خیلی زودتر از آنچه تصور می‌شد دولت در سطوح بالا وارد گود انتخاباتی شده و برای بدست آوردن کلید پاستور به تقلا بیفتد.»

سیاست روز در ادامه تاکید کرده است که "اکنون باید منتظر ماند و دید دولت برای عبور از گردنه سخت و صعب‌العبور نارضایتی روزافزون افکار عمومی از ناکارآمدی دولت یازدهم در اردیبهشت ۱۳۹۶ چه طَرفی خواهد بست."

چهره های اصولگرا هم به تزلزل موقعیت دولت در میان افکار عمومی خوشبین هستند. روزنامه رسالت امروز در تیتر بزرگ به نقل از محمد رضا باهنر نوشته است: «ریزش آرای روحانی قطعی است.» روزنامه جوان نیز همین جمله را به نقل از باهنر تیتر کرده بود. او پیش از این نیز گفته بود که روحانی می تواند رییس جمهور یک دوره ای باشد. 

باهنر معتقد است: «ریزش رای مسئولان اجرایی طبیعی است و ریزش رای آقای روحانی هم قطعی است و هیچ کس در آن تردید ندارد اما سوال اینجاست که آیا رویش های رای آقای روحانی می تواند ریزش های رای وی را پوشش دهد یا نه.اگر قرار باشد آقای روحانی در محدوده دور قبل رای داشته باشد حتما شکست خواهد خورد و دوره ریاست جمهوری در کشور یک دوره ای خواهد شد.»

این خوشبینی در میان سخنان دیگر چهره های اصولگرا نیز دیده می شود. غلامرضا مصباحی مقدم نیز معتقد است: «ما امروز با آقای روحانی سربسته رو به رو نیستیم با چهار سال تجربه کاری مواجهیم. واقعیت آن است که عملکرد دولت یازدهم بسیاری از مردم را راضی نکرده و نگرانی از این است که چهار سال دیگر نیز به همین منوال بگذرد.»

منبع:فرارو