آزمایش DNA از 13خانواده/دستیابی به موتورخانه
به گزارش فیدوس،  "فاجعه پلاسکو" به چهارمین روز خود رسیده و تلاش امدادگران برای آواربرداری همچنان ادامه دارد که به نظر می‌رسد امروز پیشرفت خوبی را در این زمینه شاهد باشیم.

به گزارش ایلنا، نیروهای امدادی تا ساعت‌های پایانی روز گذشته و بامداد امروز آهن‌آلات و سازه‌های سنگین را با کمک کامیون‌ها از منتطقه حادثه خارج کرده‌اند تا بر خلاف روزهای گذشته امروز کار آواربرداری سرعت بیشتری به خود بگیرد. در حال حاضر نیروهای حاضر در صحنه توسط کامیون‌ها و با کمک بیل‌های مکانیکی در حال انتقال آوار، خاک، بتن و میلگرد‌ها هستند و فضا بازتر شده و همچنین بارگیری هم با سرعت بیشتری انجام می‌شود تا روند آواربرداری تسریع شود.

8:13/ آغاز عملیات آواربرداری از جبهه‌غربی/امیدواریم امروز به پیکر شهدا برسیم

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با اشاره به دسترسی به جبهه غربی ساختمان پلاسکو اظهار امیدواری کرد به پیکر شهدا و مفقودشده‌ها برسند.

سیدجلال ملکی در گفت‌وگو با بخش خبری ساعت 8 صبح شبکه خبر درباره آخرین وضعیت آواربرداری فاجعه پلاسکو اظهار کرد: کماکان عملیات آواربرداری از جبهه جنوبی و شرقی ادامه دارد. با انتقال سازه‌های سنگین که مانع آواربرداری شده بود روند پیشرفت کار سرعت بیشتری پیدا کرده است.

وی ادامه داد: نیروهای امداد و نجات از ساعت‌های ابتدایی بامداد امروز به جبهه غربی هم دسترسی پیدا کردند و با احتیاط و سرعت لازم در حال آواربرداری هستند تا به مفقود شده‌ها و پیکر شهدای این حادثه برسیم. همچنین دو دستگاه لودر هم اضافه شده تا روند آواربرداری تسریع شود.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی متذکر شد: لازم است از همه هموطنان عزیز که این چند روز با ابراز همدردی و همچنین تشکیل کمپین‌ها ما را دعا و یاری کردند تشکر ویژه‌ای داشته باشم. همچنین هیاتی از هموطنان عزیز با لباس‌های مشکی به محل حادثه آمدند و عزاداری کردند و رفتند که البته از هموطنان عزیز خواهش می‌کنم از چنین کارهایی خودداری کنند تا نیروهای امداد و نجات به کار خود ادامه دهند.

ملکی درباره میزان آوار برداشته شده در این چند روز نیز گفت: البته آواربرداری لحظه به لحظه ادامه دارد و برای تخمین میزان آواری که برداشته شده باید بررسی‌های دقیق‌تری انجام شود. در حال حاضر 50 درصد آوارها جابجا شده‌اند که کار بسیار بزرگی انجام شده است.

سخنگوی ستاد بحران پلاسکو در ادامه گفت: همچنین جرثقیل‌های بزرگ هم محل حادثه را ترک کرده‌اند و فقط لودرها، کامیون‌ها و تانکرها در محل هستند تا روند آواربرداری با سرعت بیشتری انجام شود.

ملکی در پایان اظهار امیدواری کرد که نیروهای امداد و نجات امروز به پیکر شهدا و مفقود شده‌ها دست پیدا کنند.

در موتورخانه ساختمان پلاسکو پیکری یافت نشد/مراجعه 13 خانواده برای آزمایش DNA به پزشکی قانونی

09:00/ بازار کویتی‌ها هنوز آسیب ندیده است

به گزارش خبرنگار اعزامی ایلنا به محل حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو، پس از گذشت چهار روز از حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو؛ ماموران آتش‌نشانی همچنان در حال تخلیه آوار باقی مانده از ساختمان پلاسکو هستند.

شواهد عینی نشان می‌دهد که قسمتی از ضلع شرقی ساختمان پلاسکو تا حدود زیادی تخلیه شده و ماشین‌های مکانیکی از قسمت شرق به غرب ساختمان در حال تخلیه آوار به‌جا مانده هستند.

بنا به گفته سخنگوی آتش‌نشانی به جز دو پیکری که روز قبل کشف شده است؛ هنوز هیچ پیکری از آتش‌نشانان مفقودی یافت نشده است.

شب گذشته ماموران آتش‌نشانی توانستند قسمتی از دیواره غربی ساختمان پلاسکو که روی آوار باقی مانده بود را تخلیه کنند و هم‌اکنون در حال تلاش برای تخریب باقی مانده این دیوار هستند.

بازار کویتی‌ها که ساختمان مجاور غربی ساختمان پلاسکو است؛ هنوز آسیب جدی ندیده است.

10:14/ پیشنهاد دفن شهدای آتش‌نشان در قطعه شهدای منا

به گزارش خبرنگار ایلنا، حجت الاسلام شهیدی، رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، با حضور در محل حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو در جمع خبرنگاران گفت:‌ما تلاش می‌کنیم علاوه بر امکاناتی که خود سازمان آتش‌نشانی به شهدای آتش نشان ارائه خواهد داد ما هم در بنیاد شهید امکاناتی را در اختیار خانواده شهدای آتشن‌شان قرار خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: ما پیشنهاد دادیم که شهدای آتش‌نشان در قطعه 50 بهشت زهرا که مربوط به شهدای منا است، دفن شوند، هرچند که خود آتش‌نشان‌ها قطعه مجزایی برای دفن آتش‌نشانان فوت شده دارند.

10:02/ کشف یک کپسول آتش‌نشانی و یک ماسک در زیر آوار پلاسکو

به گزارش خبرنگار ایلنا مستقر در محل حادثه پلاسکو، آتش نشانان دقایقی قبل یک کپسول آتش نشانی و یک ماسک در ضلع غربی مجاور پاساژ کویتی ها پیدا کردند.

گفتنی است عملیات آواربررداری همچنان در روز چهارم حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو ادامه دارد و تا کنون پیکر دو شهید آتش‌نشان از زیر آوار بیرون آمده است.

10:47/ افزایش تعداد مصدومان حادثه پلاسکو به 170 نفر

حسن عباسی در گفت‌وگو با خبرنگرا ایلنا؛ در ارتباط با آخرین آمار مصدومان حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو گفت: تاکنون 170 نفر در این حادثه مصدوم شده‌اند که از این تعداد 42 نفر به بیمارستان منتقل شدند.

وی ادامه داد: 128 نفر نیز به صورت سرپایی درمان شدند و 3 نفر نیز در بیمارستان بستری هستند.

11:15/ تقدیر دانش‌آموزان از آتش‌نشانان

به گزارش خبرنگار ایلنا، حدود 20 نفر از دانش‌آموزان هنرستان صنعتی شهید بهشتی تهران با نثار گل از زحمات آتش‌نشانان تشکر کردند.

این دانش‌آموزان پلاکاردهایی را مبنی بر قدردانی از آتش‌نشانان همراه داشتند. مربیان و مسئولان این دانش‌آموزان نیز با آنها همراه بودند که در زمان تقدیر از آتش‌نشانان دست آتش‌نشانان را می‌بوسیدند.

11:25/ هویت پیکر دو آتش‌نشان شهید مشخص شد

مسعود قادی‌پاشا (مدیرکل پزشک قانونی استان تهران) درگفت‌وگو با خبرنگارایلنا؛ درباره آخرین وضعیت احراز هویت شهدای آتش‌نشان با بیان اینکه درحال حاضر معاینات و اقدامات تخصصی انجام شده است؛ گفت: به نظر می‌رسد هویت این دو پیکر برای معاونت نیروی انسانی شهرداری تهران محرز است.

وی ادامه داد: منتظریم این معاونت هماهنگی لازم را انجام داده تا خانواده این دوشهید برای تشخیص هویت به مرکز تشخیصی آزمایشی کهریزک مراجعه کنند.

قادی پاشا تاکید کرد: با شناسایی این دوشهید توسط خانواده؛ نیازی به انجام آزمایش ‌DNA نخواهد بود.

11:40/ دیوار ضلع غربی پلاسکو جدا شد/ آتش پنهان در زیر آوارها همچنان شعله‌ور است

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو گفت: دیوار ضلع غربی که بین پاساژ کویتی‌ها و پلاسکو بود، طی عملیات موفقیت‌آمیز تخریب شد.

سیدجلال ملکی با اشاره به اینکه دود زیرآوارها حاکی از این است که در لایه‌های زیرین آوار هنوز آتش وجود دارد و جمعی از اجناس زیرزمین که به صورت انبار نخ و پارچه بوده است، آتش سطح آنها را فرا گرفته است.

وی ادامه داد: هر بخش از آوارها جابه‌جا می‌شود، هوا زیرآنها پخش شده و آن بخش شعله‌ور می‌شود. آتش‌نشانان ما هرکجا که شعله‌ای پیدا کنند سریعا به اطفاء آن می‌پردازند.

سخنگوی ستاد مدیریت بحران پلاسکو اظهار کرد: ضلع شرقی و جنوبی بخش آواربرداری تقریبا به طور کامل به اتمام رسیده است همچنین یک دیوار به جا مانده از ضلع غربی داشتیم که فاصله بین پاساژ کویتی‌ها و پلاسکو بود. این دیوار نیمه شکسته شده بود و احتمال سقوط ساختمان وجود داشت.

ملکی بیان کرد: امروز در یک عملیات حساس دیوار ضلع غربی را جدا کردیم و در حال حاضر مشغول خرد کردن قطعات و دور کردن آن از محل هستیم.

کشف یک کپسول آتش‌نشانی و یک ماسک در زیر آوار پلاسکو


11:50/ 13 خانواده برای آزمایش DNA به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند

احمد شجاعی (رئیس سازمان پزشک قانونی کشور) که در محل حادثه آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو حضور پیدا کرده، درخصوص بررسی‌های صورت گرفته برای شناسایی پیکر آتش‌نشان‌های مفقود شده در جمع خبرنگاران گفت: شناسایی اجساد با توجه به اینکه اکثر این اجساد غیرممکن است لذا آموزش DNA توسط پزشکی قانونی آغاز شده است.

شجاعی با اشاره به آزمایشات DNA ادامه داد: ما با توجه به اینکه خانواده‌های آتش‌نشانان و همچنین مفقودین به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند، با انجام آزمایش DNA و نمونه‌برداری از خانواده‌ها بانکی را برای شناسایی پیکر آتش‌نشاشان فوت شده تشکیل داده‌ایم.

رئیس سازمان پزشکی قانونی با اشاره به مراجعه خانواده‌های آتش‌نشانان و همچنین شهروندان مفقود شده؛ خاطرنشان کرد: تاکنون 13 خانواده برای آزمایش DNA به پزشکی قانونی مراجعه کرده‌اند که از بین این 13 خانواده تنها دو خانواده غیرآتش‌نشان بوده‌اند. سازمان آتش‌نشانی برای انجام آزمایش DNA از خانواده آتش‌نشانان، محلی را برای انجام آزمایش DNA در تقاطع خیابان آزادی و خیابان میمنت درنظر گرفته است تا بتوانند با مراجعه به این مرکز نمونه‌برداری DNA انجام دهند.

شجاعی درخصوص اینکه چه مدت طول می‌کشد تا اجساد شناسایی شوند؛ بیان کرد: باتوجه به تشکیل بانک DNA ما ظرف مدت یک هفته می‌توانیم اجساد را شناسایی کنیم. دو پیکر آتش‌نشانی که تاکنون از زیر آوار بیرون کشیده شدند، توسط همکارانشان شناسایی شدند ولی باتوجه به اینکه آزمایشات DNA به اتمام نرسیده است؛ ما نمی‌توانیم آخرین نتایج را اعلام کنیم.

وی تاکید کرد: خانواده از دست‌رفتگان شهروندان مفقودی می‌توانند با مراجعه به مراکز قضایی و آگاهی؛ از آخرین اطلاعات به دست آمده استفاده کنند و آزمایش DNA برای خانواده‌ها کاملاً‌رایگان خواهد بود.

12:20/ به موتورخانه ساختمان پلاسکو دست‌ یافتیم/هیچ پیکری آنجا نبود

ملکی (سخنگوی آتش نشانی تهران) در خصوص آخرین فعالیت‌های ماموران آتش‌نشانی در خصوص آخرین فعالیت‌های صورت گرفته در محل حادثه ساختمان پلاسکو گفت: با توجه به تونلی توسط ماموران‌آتش‌نشانی حفر شد به موتورخانه ساختمان دسترسی پیدا کردیم اما در موتورخانه هیچ جسدی یافت نشد.

وی در خصوص ادامه عملیات‌های سازمان آتش‌نشانی برای کنار کشیدن آوارها بیان کرد: ما در حال حاضر تنها تمرکزمان را بر تخلیه آوار از سطح گذاشتیم.