هر سه وزیر رای اعتماد گرفتند
رئیس جمهور جلسه رای اعتماد را ترک کرد/ آغاز صحبت وافقان و مخالفان وزرااین خبر تکمیل می شود

به گزارش خبرنگار فیدوس امروز روز سرنوشت و وزن کشی رابطه دولت با مجلس است، در ادامه گزارش کامل وقایق این روز در مجلس را به صورت لحظه به لحظه در جلسه رای اعتماد به وزرا منتشر خواهیم کرد.

*

16:55

صالحی امیری با ۱۸۰ رای موافق، ۸۹ رای مخالف و ۶ رای ممتنع  وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی شد.

دانش آشتیانی با 157رای موافق ، 111رای مخالف و  6 رای ممتنع وزیر آموزش و پرورش شد.

سلطانی‌فر با ۱۹۳ رای موافق، ۷۲ رای مخالف و ۹ رای ممتنع وزیر ورزش و جوانان شد.

16:50

هر سه وزیر پیشنهادی رییس جمهور از مجلس رای اعتماد گرفتند

16:39

تشکر لاریجانی از هیأت وزیران / آغاز رای گیری برای وزرای پیشنهادی

رئیس مجلس شورای اسلامی پس از اظهارات موافقان و مخالفان و وزرای پیشنهادی دولت از هیأت وزیران برای حضور در جلسه امروز تشکر کرد.

به گزارش ایسنا،‌ علی لاریجانی پس از اینکه سلطانی‌فر به عنوان آخرین وزیر پیشنهادی دولت سخنان خود را تمام کرد گفت از هیأت وزیران تشکر می کنم و با توجه به اینکه موافقان و مخالفان و کاندیدای وزارت صحبت کردند رای گیری آغاز می‌شود.

رئیس قوه مقننه همچنین از نمایندگان در خواست کرد تا در صندلی های خود برای رای گیری مستقر باشند و سپس توضیحاتی را در خصوص نحوه رای دادن ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، اکنون مجلس در حال رای گیری برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش ،‌فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ورزش و جوانان است.


16:35

وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در جلسه رای اعتماد خود گفت: امیدوارم بتوانم زمینه لازم برای حرکت جدید در وزارت مهم ورزش و جوانان را فراهم کنم.

در این جلسه مسعود سلطانی فر که سه سال پیش نیز به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان برای دولت یازدهم معرفی شده بود اما موفق به کسب رای اعتماد از مجلس نشده بود، طی صحبت هایی برنامه های خود را برای دوره مدیریت تقریبا یک ساله اش در وزارت ورزش تا پایان دولت فعلی اعلام کرد.

وی در آغاز صحبت های خود اظهارداشت: امیدوارم بتوانیم زمینه لازم برای حرکت جدید در وزارت مهم ورزش و جوانان فراهم کنیم.

سلطانی فر همچنین از ریاست جمهور به خاطر اعتماد دوباره به وی تشکر کرد و ادامه داد: با همه آگاهی از چالش و مشکلات ورزش و جوانان، به لطف برنامه راهبردی بیش از سه ده مدیریت در ۶ استان، ۱۲ سال استاندار، ۶ سال معاون استاندار، دو سال قائم مقام سازمان تربیت و همچنین مدیریت کوتاه مدت در شورای شهر و همچنین سه سال ریاست سازمان میراث فرهنگی که موفق شدیم در این مدت سازمان بی سر و سامان را به وضعیتی برسانیم که به عنوان دستگاه نمونه کشور انتخاب شد، آمادگی قبول این مسئولیت را دارم.

گزینه پیشنهادی دولت خاطرنشان کرد: با اتکا به حمایت شما نمایندگان محترم، آماده ام مدیریت راهبردی را به کار بگیرم و وجوه جوانان را به رسمیت بشناسم و گنج رایگان وجود آنها را به راحتی ازدست ندهم و  با اعتماد به نسل جوان، همراهی آنها در پیمودن مسیرهای مختلف جلب کنم.

مسعود سلطانی فر ادامه داد: این مهم در صورتی قابل تحقق است که مسئله جوانان مسئله اصلی کشور شود و همه دستگاه های مسئول مشارکت جدی داشته باشند و با همکاری فرا قوه ای، همه ظرفیت های پنهان و پیدای کشور به کار گرفته شود و سهم جوانان در تحقق توسعه پایدار افزایش یابد. با سیاست گذاری و برنامه ریزی، از طریق شورای عالی جوانان، ناهماهنگی در ارائه خدمات به نسل جوان را بهبود بخشیم.

وی ادامه داد: باید سازماندهی جوانان در صدر اهداف دولت قرار بگیرد و تعامل فی مابین نهادهای مختلف در حوزه جوانان توسعه یابد. استفاده حداکثری از ظرفیت تشکل ها و نهادهای غیردولتی در دستور کار همه نهادهای زیربط قرار بگیرد.

سلطانی فر خاطرنشان کرد: در این راه استفاده از تجارب بین‌المللی هم راه گشاست. در کشورهای صاحب تکنولوژی، معضل جوانان به مدد تکنولوژی برطرف شده و تا سال ۲۰۳۰ معضل بیکاری در این کشورها کلا برطرف می شود. نمایندگان محترم؛ در دنیای کنونی کشور ضعیف و قوی وجود ندارد! این مدیریت کشور است که باعث رکود کشور یا رونق در آن می شود.

گزینه پیشنهادی دولت ادامه داد: بر این اساس برنامه من در حوزه جوانان به این شرح است: تبدیل مسئله جوانان به مسئله اصلی کشور و توجه همه مسئولان و نهادها برای همراهی در رفع موانع آنها،  فعال کردن شورای جوانان، ۳- بهبود مهارت های زندگی اسلامی و آماده کردن جوانان برای زندگی اجتماعی، ایجاد بانگ اطلاعاتی برای ثبت شاخص ها، حمایت از تاسیس تشکل های غیر دولتی در حوزه جوانان، ظرفیت سازی و مدیریت اوقات فراغت جوانان.

سلطانی فر در ادامه به مقوله ورزش پرداخت و گفت: ورزش امروز پدیده چند وجهی است که شان بین المللی دارد. شاخص شادی و نشاط نشان گر شاخص های مهم توسعه پایدار است. نقش اقتصاد ورزش در اقتصاد کلان کشور از جمله ویژگی های کشورهایی است که به مقوله ورزش جدی می پردازند. در کشورهای توسعه یافته سران کشورها هرگز از فرصت همراهی افراد جامعه در شادترین لحظات ورزشی دریغ نمی کنند. بهترین لحظات در به اهتزاز در آمدن پرچم کشورشان است.

گزینه دولت برای وزارت ورزش گفت: پس باید برای نشان دادن نام ایرانی اسلامی بر بام ورزش جهان مجهز به علم و دانش بود و آگاهانه قلم زد. در این راستا  تهیه و تصویب سند توسعه ملی ورزش کشور، افزایش سهم اقتصاد ورزش در اقتصاد کلان کشور، جلب همکاری سازمان های مدرن نهاد و استفاده از نهادهای عمومی و بخش خصوصی و به رسمیت بخش های خصوصی و شهرداری ها به عنوان قلب تپنده، همکاری جدی با آموزش و پرورش و وزارت علوم، تقویب ورزش همگانی و ورزش مادام العمر، حضور و مشارکت نهادهای مدنی و مردم نهاد در برنامه ها از اولویت های وزارت ورزش است.

وی افزود: حضور قدرتمند در میادین و به خصوص بازی های آسیایی ۲۰۱۸، جام جهانی ۲۰۱۸ و المپیک توکیو به صورتی که جهان در برابر ورزش این سرزمین سر تعظیم فرود بیاورد از جمله برنامه های مهم من برای ورزش است. اینگونه پروژه دشمنان نقش بر آب می شود و به شان جمهوری اسلامی اضافه می شود.


16:05

مخالف وزیر ورزش و جوانان،

ابطحی: امثال بنده هم خدا را می‌خواهیم و خرما را

یک نماینده اصولگرای مجلس، گفت: رییس‌جمهور وعده داد از سیاست فریب، استفاده نشود، ما هم موافقیم اما چرا دو سوم زمان خود را به کاری غیر از دفاع از وزرای پیشنهادی اختصاص داد؟

به گزارش ایسنا، سیدمحمدجواد ابطحی در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان،‌ گفت: خطبه ۵۰ امیرالمومنین(ع) تاکید دارد اگر باطل یا حق روشن بود، تکلیف روشن بود اما اگر قسمتی از حق با قسمتی از باطل مخلوط شود، مردم گمراه می‌شوند اینجاست که آقا وارد شدند به خواصی که ساکت فتنه بودند، تذکر دادند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مدعی شد: بنده از آقای آشتیانی به دلیل تبری نجستن از فتنه تشکر می‌کنم اما امثال بنده هم خدا را می‌خواهیم و خرما را. باید خطوط فاصل، رعایت شود. مسئله فتنه و فتنه‌گران از مسائل مهم و از خطوط قرمز است.

وی ادامه داد: رییس‌جمهور وعده داد از سیاست فریب، استفاده نشود ما هم موافقیم اما چرا دو سوم زمان خود را به کاری غیر از دفاع از وزرای پیشنهادی اختصاص داد؟ سه وزیری از یک جناح سیاسی به مجلس معرفی شدند که در مجلس قبل رد شدند. آقای رییس‌جمهور شما به اعتدال فرا می‌خوانید اما با وجودی که برای یک سخنرانی در دانشگاه شیراز مجوز صادر شده اما در فرودگاه از ورود سخنران جلوگیری می‌شود.

ابطحی اظهار کرد: در معرفی آقای سلطانی‌فر شایسته‌سالاری رعایت نشده است همچنین در برنامه ایشان ورزش مادم‌العمر به معنای تضمین عدم هرگونه محدودیت بر اساس جنس، سن، طبقه بندی اجتماعی و وضعیت اجتماعی مطرح شده است،  آیا این مسئله با آموزه‌های دینی قابل جمع است؟ خانم‌ها چطور بازی کنند؟ این چه مدلی است دیگر؟ همچنین قانون ورزش باید چند سال قبل تهیه می‌شد اما این قانون در صحن دولت خاک می‌خورد.

*

15:55

/موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان/

مقدسی: سلطانی فر توجه ویژه ای به استفاده از بانوان در پست‌های مدیریتی دارد

نماینده اراک با تاکید بر لزوم توجه به ورزش بانوان گفت: آقای سلطانی فر توجه ویژه ای به موضوع استفاده از مدیران خانم در فدراسیون ها، کمیته ها و سایر پست ها به عنوان یک حق برای آنها دارد چون بانوان باید جایگاه واقعی خود را در حوزه ورزش داشته باشند.

به گزارش ایسنا، مهدی مقدسی در جلسه علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه) و در جریان بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به عنوان موافق گفت: آقای سلطانی فر 2 سال قائم مقام سازمان تربیت بدنی بوده و سابقه ریاست در شورای هماهنگی استان ها را دارد. ایشان همچنین سوابق مدیریتی بسیاری داشته که با برخورداری از اصالت خانوادگی و با اعتقاد به داشتن تعامل با نمایندگان گزینه ای مناسبی برای وزارت ورزش و جوانان است.

وی با اشاره به حمایت ورزشکاران و بزرگان ورزش از سلطانی فر گفت: آقای سلطانی فر هیچگاه از ورزش دور نبوده و اشراف کاملی به این حوزه دارند کما اینکه اگر مجلس نهم به ایشان رای می داد مشکلاتی که امروز گریبان گیر جوانان و ورزش است را کمتر شاهد بودیم.

مقدسی با بیان اینکه در سال های گذشته به جوانان توجه نشده است گفت: سلطانی فر در 23 سال گذشته خانه جوانان را تاسیس کرد و همواره از نظر مشاوران جوان استفاده می کند. ایشان در حوزه جوانان حرف برای گفتن دارد.

وی با اشاره به برنامه های سلطانی فر در حوزه ورزش همگانی، قهرمانی و حرفه ای گفت: ایشان به حوزه کاری اش اشراف کامل دارد و می تواند تحول آفرین باشد. اهل تعامل است و می تواند ورزش کشور را به ساحل نجات برساند.

*

15:57

/مخالفت وزیر پیشنهادی ورزش/

نادری:‌ تغییر سه وزیر غیر اقتصادی با چه ادبیاتی قابل توجیه است

نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی با وزیر پیشنهادی ورزش مخالفت کرد و گفت که بهتر بود سلطانی‌فر در سازمان میراث فرهنگی باقی می ماند.

به گزارش ایسنا، شهاب نادری در ابتدای سخنان خود انتقاداتی را نیز به ذوالنور مطرح کرد  و گفت که مقایسه مسائل تاریخی صدر اسلام با مسائل روز و بیان آن‌ها باید باعث تشتت شود.

او بر لزوم توجه به اقتصاد تاکید کرد و افزود: تغییر سه وزیر غیر اقتصادی با چه ادبیاتی قابل توجیه است، آقای روحانی باید در مسائل اقتصادی ورود پیدا می کردید نه آموزش و پرورش.

او افزود: کلیدتان به جای گشایش اقتصاد و صنعت صرفا در صندوق توسعه ملی و صندوق ذخیره فرهنگیان را برای رانت خواران گشود.مشکل کشور ما اقتصاد نابسامان است و شما با فشار آوردن به وزیر آموزش و پرورش باعث شدید در صحن حاضر نشود و در مورد صندوق ذخیره فرهنگیان پاسخگو نباشد.

نادری خاطر نشان کرد: با این تغییر در کابینه مشکل اقتصاد حل نمی شود، شما در سفر به کرمانشاه اعلام کردید کرمانشاه قطب اقتصادی است ولی هیچ  اقدامی در این زمینه نشد.

این نماینده مجلس در ادامه تاکید کرد:‌ ورزش از نظر رهبری پدیده ارزشی و اخلاقی است که در صورت برخورداری از شرایط لازم می‌تواند موجبات پیشرفت کشور را از طریق پرورش نیروی انسانی فراهم آورد.

او  افزود:‌ آقای سلطانی‌فر کارنامه موفقی در میراث فرهنگی داشته؛ چه دلیلی برای انتقال ایشان به این پست وجود دارد. اگر شاهد رشد 80 درصدی گردشگری هستیم حق این است که چنین مدیری فرصت کافی را برای دیدن ثمره تلاش اش داشته باشد نه اینکه در نیمه راه مسئولیت جدیدی به او بدهیم.

او افزود:‌سیاست اقتصاد مقاومتی در برنامه وزیر پیشنهادی مشخص نیست. آیا روح برنامه های بالادستی در برنامه ایشان جاری خواهد بود؟ تمرکز ایشان بر باشگاه های بزرگ کشور است در حالیکه وزرش کشور در این مسئله خلاصه نمی شود. در برنامه های ‌آقای سلطانی ابهام قابل توجهی در زمینه ورزش دانش آموزی و دانشجویی وجود دارد.

*

15:44

/موافق وزیر پیشنهادی ورزش/

موسوی : قسمتی از جامعه مدیریت را از خدمت به انقلاب حذف نکنیم

نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی گفت که نباید قسمتی از جامعه مدیریت را از خدمت به انقلاب حذف کنیم.

به گزارش ایسنا، سید ابوالفضل موسوی که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان در جلسه بعدازظهر امروز (سه شنبه) مجلس سخن می‌گفت اظهار کرد: وقتی اعضای هیأت دولت خدمت مقام معظم رهبری رسیدند ایشان فرمودند در وقت باقی مانده، دولت باید برای مردم کار کند. بدیهی است اگر دولت بتواند خدمت خوبی ارائه کند قضاوت مردم هم قضاوت خوبی خواهد بود.

وی افزود:‌ من بصیرت را در این دیدم که تمامی نیروهای خدوم، وفادار به انقلاب  و کسانی که در انقلاب زجر کشیدند را کمک کنیم خدمت کنند و قسمتی از  جامعه مدیریت را از خدمت به انقلاب حذف نکنیم.

موسوی یادآور شد: آقای سلطانی‌فر مدیری آزموده و امتحان پس داده است . ایشان استانداری و معاونت سیاسی را درشش استان تجربه کرده و با تجربه دو سال معاونت در سازمان تربیت بدنی نسبت به مسائل ورزش کاملا آگاه است. آقای سلطانی‌فر هنر مدیریت کلان خود را با سی سال مدیریت در استانداری‌ها ،‌معاونت و قائم مقامی تربیت بدنی  و ریاست سازمان میراث فرهنگی نشان داده است.

وی ادامه داد: ایشان به سبب موهبت هوش، زکاوت، حافظه و شناخت وسیع و عمیق از ورزش که به تعبیر رئیس‌جمهور دایره المعارف ورزش است، می‌تواند به شایستگی در سمت وزارت در خدمت ورزش و جوانان باشد.

نماینده مردم یزد در مجلس مسئله جوانان را فرابخشی توصیف کرد و ادامه داد: نباید این موضوع را تنها از وزارت ورزش بخواهیم و این وزارت خانه را تنها متولی بدانیم بلکه حتما این موضوع همکاری همه دستگاه ها را می طلبد. حضور آقای سلطانی‌فر در راس این وزارت خانه به سبب همکاری و تعامل با دیگر اعضای هیأت دولت و سایر متولیان امر انشالله به کمتر شدن مشکلات این حوزه منجر خواهد شد.

این عضو فراکسیون امید با ابراز امیدواری نسبت به ساماندهی حوزه ورزش و جوانان تصریح کرد: از همکاران می خواهم به آقای سلطانی‌فر رای اعتماد بالا بدهند. ایشان آشنایی عمیق و وسیع به ورزش دارند،‌توانایی مدیریتی کلان و راهبردی ایشان ثابت شده است، نگاه حمایتی به قهرمانان و پیشکسوتان دارند،‌ در تصمیم گیری و انتخاب مدیران به جوانان فرصت های خوبی دادند و این را در میراث فرهنگی هم نشان دادند.

موسوی با بیان اینکه سلطانی‌فر می‌تواند وزارت ورزش به صورت دانش بنیان در بیاورد ، اظهار کرد: روحیه تفاهم و تعامل آقای سلطانی‌فر در سطح بسیار بالایی است . ایشان ارتباطات قوی با رئیس دولت و دیگر اعضای کابینه دارند و علاقمند به حضور جوانان دلسوز به ورزش در وزارت خانه هستند و نشان دادند که در آرام کردن فضا و رفع حاشیه ها و اختلافات تبحر کافی را دارند.

وی در ابتدای اظهارات خود به فرارسیدن ماه صفر نیز اشاره کرد و گفت که بزرگان دین تاکید کردند که در اول صفر صدقه ای کنار بگذاریم و حالا خوب است پیش از ورود به رای گیری برای رای اعتماد به وزرای پیشنهادی صدقه کنار بگذاریم تا خداوند ما را در تصمیم گیری یاری کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس نیز به مزاح گفت: آقای وزرا صدقه خوبی به ما بدهید که وضع بودجه مان خوب نیست.

این نماینده مجلس با اشاره به فارغ التحصیلی اش از دبیرستان مفید در سال 53 یادآور شد:‌آقای دانش آشتیانی معلم جبر و ریاضی ما بود و زمانی که ایشان معاون وزارت علوم بود من از سوی سپاه مسئول رسیدگی به مسائل دانشجویان بودم و تا امروز هم با هم کار کرده ایم و لذا صراحتا می گویم بسیاری از مطالبی که در جلسه صبح در مورد ایشان گفته شد صحت نداشت اما به هر حال بیان شد.

*

15:42

/مخالفت وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان/

شکری: سلطانی‌فر در کسوت استانداری گیلان نتوانست بحران بارندگی گیلان را حل کند

نماینده مردم تالش در مجلس گفت: آقای سلطانی‌فر در قضیه فتنه که آن زمان استاندار گیلان بود به همراه ۱۶ فرماندارش استعفا کردند و از برگزاری انتخابات در زمان مشخص شده ابزار ناتوانی کردند.

به گزارش ایسنا، محمود شکری در مخالفت با وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان،‌ گفت: به تشخیص رییس‌جمهور برای معرفی وزیر پیشنهادی احترام می‌گذارم اما از باب دخالت برخی عزیزان در جریان فتنه، مسائلی مطرح شد اما باید دانست که دلیل آرامش فعلی نظام جمهوری اسلامی فرمایش امام بود که فرمود«پشتیبانی ولایت فقیه باشید تا به مملکت شما آسیبی نرسد». اگر امروز استکبار جهانی نمی‌تواند به ایران عزیز آسیبی بزند به دلیل داشتن ولی امری مدیر، مدبر، عالم و هوشمند و پشتیبانی مردم است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه سخنانش معطوف  زمان مدیریت سلطانی‌فر در استان گیلان است، گفت: خدا شاهد است که کلمه‌ای یا جمله‌ای  که واقعیت و مستند است به زبان می‌آورم و خدای نکرده بر علیه ایشان مطلبی به زبان نمی‌آورم.  روز قیامت هیچ احدی که اکنون کف می‌زند یا احسنت می‌گوید، حضور نخواهند داشت و بنده به این مسئله واقفم.

وی اظهار کرد: امام عزیز حاضر یعنی مقام معظم رهبری در باب فتنه مباحثی مطرح کردند که شمار این مطالب به ۲۴ مطلب می‌رسد. نمونه این سخنان این است که «فتنه تا زمانی که وجود دارد، باید جانباز و بسیج و همه ملت و مسلمانان باید حساسیت داشته باشند. باید بصیرت داشته باشیم تا دشمنان نتوانند خدشه وارد کنند.» ایشان فتنه را خط قرمز نظام اعلام کردند. براساس آیه شریفه ۲۱۷ سوره بقره فتنه‌گری شدیدتر از قتل است و همه مسلمانان باید به فتنه دشمنان اسلام حساس باشد.

نماینده مردم تالش در مجلس با نقد عملکرد سلطانی‌فر در مسئولیت سابقش در استان گیلان، گفت: در دوره‌ای از تاریخ بحرانی در استان گیلان پیش آمد، ایشان نتوانست بحران را جمع کنند و موجب شد سخنگوی دولت وقت، عذرخواهی کرد چون مسئول وقت به دلیل ناکارآمدی نتوانست چالش‌های بعد از باران‌های سنگین استان گیلان را سامان دهد. در قضیه فتنه نیز ایشان که آن زمان استاندار گیلان بود به همراه  ۱۶ فرماندار استعفا کردند و از برگزاری انتخابات در زمان مشخص شده ابزار ناتوانی کردند.

شکری با بیان اینکه از سوابق تحصیلی ایشان سخن می‌گویم، تصمیم با شما، اظهار کرد:  امروز روز امتحان است. لیسانس و فوق لیسانس ایشان سیاسی است در حالی که دکترای متخصص ورزش در کشور داریم که هم تجربی و هم علمی بلد است چطور وزارت ورزش و جوانان را اداره کند. انسان تعجب می‌کند که سه وزیر پیشنهادی در مجلس نهم برای پست وزارت ورزش و جوانان با تخصص غیرمرتبط معرفی شدند که رای نیاوردند اما  باز همین رویه در مجلس دهم نیز تکرار می‌شود. چه اصراری وجود دارد که این اتفاق مجددا تکرار شود. ایشان سابقه مدیریتی در سازمان تربیت بدنی وقت دارد.

*

15:30

ذوالنوری: سند اظهاراتم را تقدیم هیأت رئیسه کردم

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت که سند اظهاراتش را تقدیم هیأت رئیسه کرده است.

به گزارش ایسنا، مجتبی ذوالنوری در تذکری مستند به ماده ۷۹ آیین‌نامه داخلی مجلس در جلسه علنی بعدازظهر امروز (سه‌شنبه)،‌ اظهار کرد: دو عزیز بزرگوار گفتند عرایض من سندی ندارد. من سند را محضر شما تقدیم کردم و ظاهراً هیأت رئیسه تصمیم گرفت آن را تکثیر و توزیع کند.

علی لاریجانی رئیس مجلس در این‌باره، گفت: چون آقای تابش گفتند توزیع شود ما گفتیم از نظر ما مانعی ندارد.

ذوالنوری ادامه داد: این سند ۹ صفحه است که برادر عزیزم جناب آقای صالحی با اسم مستعار سیدرضا فلاح نفر هشتمی هستند که امضا کردند و اسمی دیگر بعد از ایشان است. هشت صفحه آن تکثیر شد به دلیل اینکه صفحه نهم فقط یک شعر به عنوان اختتامیه نامه است و دلیلی ندارد اسم هشت نفر دیگر مطرح شود لذا صفحه آخری محفوظ ماند که جسارت به کسی نشود و اینجا اسمشان بین دیگران توزیع نشد.

*

15:28

تذکرکواکبیان: می‌خواهند بگویند که خود رئیس جمهور جزو فتنه است

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اظهارات نمایندگان مخالف وزرای پیشنهادی گفت: بعضی دوستان که برخی وزرای پیشنهادی را یاران فتنه می‌دانند غیرمستقیم می‌خواهند بگویند که خود رئیس جمهور جزو فتنه است.

به گزارش ایسنا، مصطفی کواکبیان در تذکری مستند به مواد 24 و 113 آیین‌نامه داخلی مجلس و اخطاری مستند به اصل 37 قانون اساسی، اظهار کرد: حفظ شأن، منزلت و اقتدار مجلس از وظایف هیأت رئیسه است. طبق آیین‌نامه ناطق نباید از موضوع بحث خارج شود و طبق اصل 37 قانون اساسی هم اصل برائت است و کسی از نظر قانون مجرم شناخته نمی‌شود مگر اینکه جرم او در دادگاه صالح ثابت شود.

وی افزود: اگر من احساس تکلیف نمی‌کردم این نکات را نمی‌گفتم. اما دوستان اسامی را آوردند از مرحوم آیت‌الله منتظری گرفته تا دیگران بحث‌هایی را مطرح کردند که خلاف اخلاق بود. شما قبل از جلسه علنی هم تذکر داده بودید اما متأسفانه برای برخی وزرا شب‌نامه پخش شد.

کواکبیان اضافه کرد: دوستانی که به شما اسناد می‌دهند اگر می‌توانند آنها را منتشر کنند، کسی نباید از فضای شفاف ناراحت باشد. اگر خط قرمز فتنه است رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور، رئیس جمهور است. بعضی دوستان که برخی وزرای پیشنهادی را یاران فتنه می‌دانند غیرمستقیم می‌خواهند بگویند که خود رئیس جمهور جزو فتنه است. آقایان فتنه‌شناس شده‌اند.

نماینه مردم همچنین در ابتدای تذکر خود دعای ماه اول صفر را قرائت کرد و به مزاح به علی لاریجانی گفت که این دعا برای شما هم لازم است.

علی لاریجانی رئیس مجلس در پاسخ به این تذکر،‌ اظهار کرد: چیزی توزیع نشده فقط مطلبی را آقای تابش گفتند که اگر باید بدانیم توزیع شود و این با دستور هیأت رئیسه توزیع شد اما غیر از این که تقاضای آقای تابش بود چیزی توزیع نشده است.

*

15:01

صالحی امیری در مجلس:

سیاستمداران از بازی فرهنگ خارج شوند

وزیر پیشنهادی با بیان اینکه برای اولین بار نظام فرهنگی را آسیب شناسی کردند گفت:‌ اگر به من اعتماد کنید در خدمت فرهنگ، هنر و اصحاب فرهنگ خواهم بود و اگر مسئولیت ندهید باز هم در خدمت فرهنگ هستم.

به گزارش ایسنا،‌ سید رضا صالحی امیری در جلسه علنی نوبت عصر امروز (سه شنبه) در جریان بررسی صلاحیتش در مجلس ضمن قدردانی از رئیس‌جمهور برای معرفی به مجلس و تشکر از موافقان و مخالفان گفت:‌ فرهنگ به مثابه اکسیژن در فضای جامعه است و فرهنگ می‌تواند تمام انسان‌های تشنه را سیراب کند. فرهنگ رود جاری دائمی برای تعالی فضیلت انسان ها است.

وی با بیان ایکه فرهنگ چهار جلوه اساسی انسجام، شخصیت سازی، هویت بخشی و سازگاری را به دنبال دارد، گفت:‌جامعه فرهنگی جامعه ای است که در آن انسجام حکمفرما است و انسان‌ها شخصیت والایی دارند. انسان‌ها با یکدیگر سازگارند و از این منظر مقام معظم رهبری تعبیر زیبا را فرمودند که فرهنگ هویت ملت است و همه چیز مترتب به فرهنگ است. فرهنگ اقتصاد، حاشیه و ذیل سیاست نیست در واقع اقتصاد سیاست، حاشیه و ذیل فرهنگ هستند که باید به این مسئله توجه کرد. نمی‌توان فرهنگ را از عرصه‌های دیگر منفک کرد که با این نگرش و گفتمان رهبری باید فرهنگ را معرفی کرد.

صالحی امیری با اشاره به سابقه کاری و فعالیت هایش گفت: نزدیک به ۲۰ سال از عمرم را صرف مطالبات فرهنگی، اجتماعی کردم. دورانی پر افتخار در دستگاه امنیتی بودم که مطالبات فرهنگی رسانه ای از وظایف دائمی ما بود. برای اولین بار نگاه نرم افزاری از دید امنیتی را انجام دادیم و با تاسیس ۱۰ مرکز مطالعاتی تلاش شد نگاه نخبگان، اندیشمندان و هنرمندان در تصمیمات امنیتی دخیل شوند.

وی با اشاره به فعالیتش در کتابخانه ملی گفت:‌ در دوره سه ساله حضورم در کتابخانه ملی گفت‌وگوی فرهنگی را در کشور نهادینه کرده و با نخبگان این پیام را دارم که با گفت‌وگو می توان مشکلات را حل کرد. ریشه گفتگو مباحثه است و که مباحثه ثمره حوزه علمیه است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه اظهار کرد: من برای اولین بار نظام فرهنگی را آسیب شناسی کردم و ۴۳ آسیب را در آن برشمردم. همچنین ۲۳ آسیب را در ارشاد شناسایی کردم و شناخت نسبی از زمینی دارم که می خواهم روی آن قدم بگذارم.

وی افزود: ما در نظام فرهنگی زندگی می کنیم که مجموعه نهادها،‌ ساختارها و قوانین و روابط حاکم بر آن است. گفتمان غالب در این زمینه ، گفتمان مقام معظم رهبری است که نفی تحجر ، تصلب و جزم اندیشی از یک سو و نفی ولنگاری فرهنگی از سوی دیگر و در واقع آزاداندیشی فرهنگی را پیگیری می‌کند. در ذیل این گفتمان، گفتمان آقای روحانی قرار دارد که در پایه اعتدال، عدالت، عقلانیت و دیانت فرهنگی استوار است.

صالحی امیری یادآور شد:‌ روح فرهنگ در جامعه ایران باید دینی باشد . همه حوزه های فرهنگ باید چارچوب های دینی را پاس بدارند و کسی نمی‌تواند از مرزهای دینی عدول کند. ما در یک نظام فرهنگی زندگی می کنیم که ملک مشاع است. یک ضلع آن سیاستگذاری فرهنگی است که بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد، یک ضلع مجلس، یک ضلع روحانیت،‌ مراجع و ائمه جمعه،‌ یک ضلع نهادهای عمومی مثل دانشگاه آزاد،‌ شهرداری‌ها، سازمان تبلیغات و ضلع دیگر نهادهای مردمی هستند. وزیر باید بداند که باید تعامل، سازگاری و همگرایی را در دستور کار قرار دهد.

وی با بیان اینکه اگر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نتواند با منظومه فرهنگی در جامعه سازوگار باشد دچار چالش می‌شود گفت:‌ اولین کار من در وزارت ارشاد در ۹ ماه آینده ایجاد ثبات و آرامش در محیط فرهنگی است چرا که توسعه در بستر اغتشاش و تنش شکل نمی‌گیرد. اصلاح طلب و اصولگرا، ولایتمدار و معتدل همه زیر سقف ولایت و انقلاب اسلامی و در یک دایره قرار دارند.

صالحی امیری با تاکید بر اینکه وزارت ارشاد نباید وارد عرصه کار سیاسی شود ، ادامه داد: غیرسیاسی کردن حوزه فرهنگ از جمله مسائلی است که آن را پیگیری می‌کنم. انتقال بازی از زمین سیاست به فرهنگ از مسائل مهم است و سیاستمداران باید از بازی فرهنگ خارج شوند که لازمه آن انسجام و تعامل است.

وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با بیان اینکه انسجام و تعامل با خرده فرهنگ ها از مهمترین راهبردهای وی خواهد بود، گفت: ما بدون درک یکدیگر نمی‌توانیم با هم همکاری کنیم. اقوام ایرانی واقعیت های این سرزمین هستند و ما نباید این سرمایه‌ها را انکار کنیم ما باید تنوع فرهنگی را به رسمیت بشناسیم وبدانیم همه زیر فرهنگ بزرگ ایران اسلامی زندگی می‌کنند. ما ضمن اعلام وفاداری به فرهنگ ملی،‌ تنوع فرهنگی را به رسمیت می شناسیم و می گوییم حق اقوام است که آنطور که فکر می‌کنند بیندیشند، به زبان خود سخن بگویند و با آداب و رسوم خود پایبند باشند.


14:58

آشوری در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد:

مدارکی وجود دارد که اثبات‌کننده ادعاهای صالحی‌امیری است

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی گفت: پنج یا شش شبهه درباره وزیر پیشنهادی ارشاد مطرح شده است که در رابطه با آن مدارکی به دست آمده که ادعاهای آقای صالحی امیری است.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد آشوری تازیانی نماینده مردم بندرعباس در جلسه علنی امروز مجلس و در موافقت با گزینه پیشنهادی رئیس‌جمهور برای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار داشت: باید در چارچوب حق، عدالت و انصاف صحبت کنیم.

وی با اشاره به شبهاتی که درباره صالحی امیری مطرح می‌شود، گفت: در مجلس قبل که ایشان نامزد وزارت ورزش و جوانان بود، در رابطه با شبهاتی که مطرح شده بود، به همراه آقای دکتر نادران و برخی دوستان، جلسات چندجانبه برگزار کردیم.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر قرار باشد در نوع نگاه ما ذره‌ای ظلم وجود داشته باشد، همه مسئولیم.

آشوری عنوان کرد: پنج یا شش شبهه درباره ایشان مطرح شده بود که در رابطه با آنها مدارکی به دست آمده که اثبات‌کننده ادعاهای آقای صالحی امیری است.

وی تصریح کرد: در کنار نامه‌های دیگری که علیه ایشان مطرح شده، نامه دیگری هم است که اگر مطرح نشود، ظلم در حق آقای صالحی امیری است.

نماینده مردم بندرعباس در مجلس شورای اسلامی اشاره‌ای به محتوای این نامه نکرد.


14:54

موافق وزیر پیشنهادی ارشاد/

بیرانوندی: دوران بگم‌ بگم‌ها به سر آمده است

نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی در موافقت با وزیر پیشنهادی فرهنگ گفت که صالحی امیری دغدغه فرهنگ دارد؛ او همچنین تأکید کرد که دوران بگم‌ بگم‌ها به سر آمده است.

به گزارش ایسنا، محمد بیرانوندی در ابتدای سخنان خود از جنتی که بار سنگین وزارت فرهنگ را به مدت سه سال بر عهده داشته تشکر کرد و افزود: مردم جهان ایران را نه با شاخص صنعت و معدن می‌شناسند بلکه ایران را با فرهنگ و میراث پرگستره، باورهای اسلامی و انسانی، ادبیات و میراث تاریخی می‌شناسند.

او افزود: فرهنگ مقوله‌ای پیچیده است آن هم در کشوری مثل ایران و دوره کنونی. همه دلسوزان نظام به ویژه رهبری نگران گسترش روزافزون آسیب‌های اجتماعی‌اند و ما موظفیم در این برهه انتخابی خطیر داشته باشیم. فرهنگی با این تنوع و اهمیت نیاز به سکانداری دارد که آنرا به عنوان سرمایه امنیتی ببیند نه فرهنگ امنیتی.

نماینده خرم‌آباد متذکر شد: صالحی امیری هم متخصص است هم متعهد. چه چیزی بالاتر از 30 سال خدمت صادقانه به نظام باشد. آیا ده‌ها مقاله و کتاب و سمت‌های ایشان نمی‌تواند نشانگر توانایی ایشان برای مدیریت حوزه فرهنگ باشد.

او تأکید کرد: دورن بگم بگم‌ها به سر آمده؛ اگر قرار به گفتن است بگویید؛ این چه فرهنگی است که همیشه باید بگویید؛ بگم بگم‌ها مردند.

او افزود: صالحی امیری ننوشته تا وزیر شود بلکه دغدغه‌های خودش را نوشته؛ آن کسی که می‌گوید دیگری نوشته پس چرا غالبشان در حوزه فرهنگ اتفاق افتاده؛ صالحی امیری دغدغه فرهنگ دارد.

او در ادامه با نقل قولی از داریوش ارجمند برای صلاحیت صالحی امیری در تصدی وزارت فرهنگ، گفت: گفته‌های فراوانی از این دست وجود دارد.


14:45

مخالف وزیر پیشنهادی ارشاد

ذوالنور: تحصیلات صالحی امیری ربطی به وزارت فرهنگ ندارد

نماینده مردم قم در مجلس در مورد صلاحیت وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:‌تحصیلات صالحی امیری ربطی به وزارت فرهنگ ندارد.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور که در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی صحبت می کرد گفت:‌افرادی صحبت کردند و گفتند آنهایی که معرفی شدند فیلتر های تائیدی و قانونی را طی کرده اند لذا میزان قانون است و آنچه که گفته می‌شود هم اگر کسی مشکلی داشته باشد مجاری قانونی باید نسبت به آن‌ها برخورد می کرد.

وی افزود: امروز شاهد بودیم که در بیانات برخی ناطقین بسیار افرادی را محکوم کردند که در هیچ مرجع قانونی حتی یک برگ حکم علیه آن‌ها صادر نشده است لذا طبق منطقی که حاکم می‌شود باید یک منطق جاری باشد در جلسه. با یک بام و دو هوا نمی شود در مورد مسائل قضاوت کرد.

این نماینده مجلس ادامه داد: کسی می گفت اگر وزیر رای اعتماد نگیرد چه می‌شود ؟ سه ماه وزارت خانه فشل شده و سرپرست معرفی می‌شود کجای قانون گفته شده که رئیس‌جمهور باید لج کند و کسی را معرفی کند . بله می‌تواند از فرصت سه ماه هم استفاده کند ، راه باز است. دولت همین فردا می‌تواند گزینه های خود را معرفی کند . این منطق نمی تواند درست باشد.

ذوالنور افزود: کسانی که گفتند تغییر در این سه وزارت خانه نشانه ولایت مداری است ، ما منکر نیستیم اما رهبری بارها به مسائل اقتصاد و معیشت جامعه تاکید داشته اند که این در اولویت قرار دارد و ما باید در راستای بهبود اقتصادی تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه امام (ره) فرمودند میزان حال فعلی افراد است اظهار کرد: امروز افراد ر ا بر اساس نیازهای روز باید بسنجیم . اگر چیزی گفته می‌شود نفی گذشته و نابسامانی نیست. این منطق که خود را نادیده بگیریم به خاطر دیروز از نظر شرعی و تاریخی صحیح نیست. قاتلین امام حسین (ع) از شام و بلاد کفر نیامدند کسانی بودند که پشت سر علی (ع) نماز خوانده بودند.

وی با اشاره به جلسه فراکسیون روحانیون مجلس با سه وزیر پیشنهادی اظهار کرد: بنده ابتدا قصد مخالفت نداشتم حتی به خود وزیر پیشنهادی هم گفتم و یادآور شدم که در دوران فتنه صالحی امیری با هشت نفر دیگر به وزیر اطلاعات وقت( محسنی اژه‌ای ) نامه نوشته ام و این نامه بعد از خطبه های رهبری در تاریخ 29/ 3 /88 بوده است. ابتدا آقای صالحی امیری منکر نامه شدند بعد که ما اصرار کردیم گفتند تعرضی به نظام و ولایت و تائیدی بر فتنه در این نامه نبوده است.

نماینده مردم قم در مجلس ادامه داد: اما پس از جلسه بنده به نامه دسترسی پیدا کردم و آن را بررسی کردم و کاملا برخلاف آن چیزی بود که به من گفتند لذا احساس کردم که امروز باید وظیفه خود بدانم که در مخالفت صحبت کنم.

ذوالنور ادامه داد: سکوت خواص در فتنه پاشیدن بذر تردید به سرزمین دل های مردم است. امروز فرمودند فتنه کی تمام می‌شود؟‌بنده عرض می‌کنم تا زمانی که فتنه گرها در مسیر فتنه وجود دارد و تا زمانی که موضع شان مشخص نباشد این مسئله وجود دارد.

وی تاکیدکرد: چرا اصرار داریم از حافظه تاریخی این مسئله را تنزل دهیم و حد یک اعتراض انتخاباتی برسانیم؟ چرا از حقایق فرار می کنیم بر روی چه چیزی سرپوش می گذاریم؟ مگر می‌شود در چنین وضعیتی بی تفاوت باشیم؟ در دوران فتنه کدام رسانه دشمن سراغ دارید که با تمام امکانات در کوبیدن خط امام (ره) ورود نکرده باشد؟

وی افزود: اگر می گوییم فصل الخطاب رهبری است چرا باید از خطبه رهبری چنین نامه ای نوشته شود؟

ذوالنور ادامه داد: صالحی امیری به همراه هشت نفر دیگر در آن زمان به وزیر اطلاعات وقت نامه نوشتند که بر اساس این سه مورد وظیفه شناسی و دشمن شناسی و رویکرد خودی و غیرخودی را زیرسوال بردند . در صفحه ای از این نامه آمده است که به هیچ دلیل و منطقی مردم اگر حس کنند به هویتشان بی حرمتی شده به آن‌ها حمله می‌کنند. چرا باید از کسانی که بانک ها را آتش زدند؟ چادر از سر زن مردم برداشتند، دفاع شود؟ ا گر زیر سوال بردن خودی مطرح است ، اسم این را چه باید گذاشت؟

وی در ادامه اظهار کرد: در بخش دیگری از این نامه گفته شده که با امام خرداد ۴۲ ،‌ بهمن ۴۷ و امام سالهای جنگ بیعت می کنیم. این حضرات در نامه ۹ صفحه ای حتی یک جا از حمایت رهبری یاد نکردند .

نماینده قم در مجلس در پایان اظهار کرد: وزارت ارشاد ، ارشاد و اسلامیت است اما تحصیلات صالحی امیری ربطی به وزارت فرهنگ ندارد.

*

تابش در موافقت با صالحی امیری،

دانش سیاست گذاری و شناخت جریان های فرهنگی در جامعه از ویژگی های آقای صالحی امیری است

محمدرضا تابش اظهار داشت: شناخت جریان های فرهنگی در جامعه و دانش سیاست گذاری در عرصه فرهنگ با تاکید بر ارزش ها و آرمان های اسلامی و انقلابی دریافتی است که از مرور برنامه های آقای صالحی امیری حاصل می شود.

به گزارش ایسنا، نماینده مردم اردکان در مجلس شورای اسلامی که به عنوان موافق وزیر پیشنهادی ارشاد اسلامی سخن می گفت تصریح کرد: در حوزه اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید به سبقه فرهنگی کشور توجه کرد و باید آگاهی و دانش کافی در این حوزه را داشت و برنامه های آقای صالحی امیری نشان دهنده شناخت ایشان از مسائل فرهنگی و اهتمام به تحقق اهداف کلان فرهنگی در کشور است.

وی افزود: در حوزه نظارت حرکت بر مدار قانون با معیار عدالت سرلوحه برنامه های ایشان است و در زمینه سیاست های حمایتی نیز عدالت به جای برخی مصالح از شاخص ها و برنامه های پیشنهادی ایشان برای وزارت ارشاد است.

*

14:29

موافق وزیر پیشنهادی ارشاد

لاشکی: صالحی امیری زیر سوال است که چرا در حوزه فرهنگ کتاب نوشته است

نماینده مردم نوشهر در مجلس شورای اسلامی ضمن حمایت از وزیر پیشنهادی فرهنگ،‌ صالحی امیری را مرد کم‌حاشیه دولت خواند.

او افزود: اگر ‌آقای صالحی در دستگاه امنیتی کرده، خدمت به این نظام برای فرزندان و آرامش آنهاست. آیا در کا.گ.ب خدمت کرده یا برای سیا کار کرده است؟ اگر امروز امنیت را از او و همکاران سابقش می‌بینیم نقطه ضعف اوست؟ کتاب نظریه فرهنگی ایشان چاپ هشتم است نه چاپ ششم. من ۳۷ مقاله از ایشان دیدم که ۲۶ مقاله مربوط به فرهنگ است. آقای صالحی امیری چرا اینقدر در حوزه فرهنگ کتاب نوشتی؟ امروز به این خاطر زیر سوال قرار دارید؛ تز پایان‌نامه ایشان نیز در زمینه فرهنگ نوشته شده است.

احمدی لاشکی مهمترین مسأله وزارت فرهنگ را معیشت نیروهای انسانی آن دانست و گفت: انجمن‌های هنری که در دولت قبل منحل شده بود نیاز به سازماندهی دارد. اعتبارات هنری قطره چکانی است؛ از کدام برنامه هنری تقویت در خور شأن می‌شود؟ بیمه هنرمندان نیز دچار مشکل است و خبرنگاران نیاز به ساماندهی دارند.

او در پایان گفت: ایشان در دوره قبل ۱۸ رأی کم آورد و بر ایشان ظلم شد. او مرد کم‌حاشیه دولت است و می‌تواند کمک کند.

*

14:25

مخالف وزیر فرهنگ و ارشاد

قاضی‌زاده: رییس‌جمهور یک سرهنگ را برای فرهنگ معرفی کرده است

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت: مرور برنامه‌های شما نشان می‌دهد دست‌های شما خالی‌تر از آن است که بتوانید دردی از این حوزه دعوا کنید. نمی‌توانم میان عضویت در دادگاه، ارتش و فرهنگ ارتباطی پیدا کنم. رییس‌جمهور یک سرهنگ را برای فرهنگ معرفی کرده است.

به گزارش ایسنا، سید احسان قاضی‌زاده هاشمی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی، گفت: امروز در حالی در این جایگاه مقدس ایستاده‌ام که خدا را شهادت می‌گیرم نیتی جز کمک به فرهنگ این سرزمین ندارم.

نماینده مردم فریمان در مجلس خطاب به هنرمندان، اندیشمندان و هموطنان گفت: آنچه می‌گویم تنها دغدغه فردی‌ام نیست بلکه انعکاس وظیفه نمایندگی در مجلس است. از رویش بی‌فرهنگی در عرصه فرهنگی کشور سخن می‌گویم.

ناظر مجلس در شورای نظارت صدا و سیما، مدعی شد: اینجانب برخلاف بسیاری عزیزان از نزدیک دارای سوابق فرهنگی هستم. حال فرهنگ بدتر از آن است که شما از پس آن بر بیایید. مدتهاست عرصه فرهنگ، عرصه سیاست‌بازی و جناح‌بازی آدم‌های غیرفرهنگی شده است و نفس فرهنگ را به شماره انداخته است. مرور برنامه‌های شما نشان می‌دهد دست‌های شما خالی‌تر از آن است که بتوانید دردی از این حوزه دعوا کنید. نمی‌توانم میان عضویت در دادگاه، ارتش و فرهنگ ارتباطی پیدا کنم. رییس‌جمهور یک سرهنگ را برای فرهنگ معرفی کرده است.

وی خطاب به صالحی امیری، پرسید: آیا می‌دانید چرا نوبت برای شما باز شده است؟ آقای جنتی نه شهید کنسرت شد و نه به دلیل توجه دولت به دغدغه مراجع کنار گذاشته شد. اگر خبر ندارید دلیل برکناری جنتی را بعدا به اطلاع شما می‌رسانم. شما خود را چقدر متخصص‌تر از جنتی می‌دانید؟ شما کتاب‌هایی را برای خود منتشر کرده‌اید که بیشتر شبیه کتاب‌سازی است. شما با کدام جرات کتاب «نظریه‌های فرهنگی» را نوشته‌اید؟ کتاب «دانستی‌های یک رایزن فرهنگی» را از کجا آورده‌اید؟ درسش را خوانده‌اید یا تجربه‌ای رایزن فرهنگی را داشته‌اید؟

نماینده مردم فریمان در مجلس خطاب به وزیر پیشنهاد فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرسید: با کدام جنبه یا چهره شما روبرو هستیم؟ گفتید دفتر حوزه علمیه را می‌خواهید در دفتر وزارتی راه بیندازید، قسم حضرت عباس را باور کنیم یا آن یکی دیگر را؟ در جایی کنسرت را مساوی مشروب الکلی دانسته‌اید، شما باید از افرادی که برای اعتلای موسیقی پاک ایران، تلاش می کنند عذرخواهی کنید.

*

14:05

مخالف وزیر پیشنهادی ارشاد: جای فرزندان شهدا یعنی ایثارگان و جانبازان در میان سه وزیر پیشنهادی خالی است

حجت‌الاسلام والمسلمین حسن نوروزی در مخالفت با وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: جای فرزندان شهدا یعنی ایثارگان و جانبازان در میان سه وزیر پیشنهادی خالی است. انتظار این بود یکی از این عزیزان از میان فرزندان شهدا، جانبازان و ایثارگران معرفی می‌شدند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی در مجلس اظهار کرد: مرده باد و زنده باد در پیشگاه خداوند زمانی ارزش دارد که تکلیف شرعی‌مان را انجام دهیم. بینی و بین‌الله به وزرای پیشنهادی به نحوی رای دهیم که در پیشگاه خداوند شرمنده نباشیم.

وی در ادامه نطقش را به طرح سوالاتی از صالحی امیری اختصاص داد و از وی خواست تا به سوالاتش پاسخ دهد.

نماینده مردم رباط کریم در مجلس از وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، پرسید: آقای صالحی امیری برای مبارزه با نفوذ فرهنگی چه برنامه‌ای دارید؟ در برنامه‌های شما چیزی ندیدم. در کتاب «احیای آسمانی» موضوع اشغال مسجدالاقصی حذف شده با این نفوذ چگونه می‌خواهید مبارزه کنید؟ جای ترویج سطح زندگی اسلامی، تقویت بنیان خانواده و اجرای نقشه مهندسی فرهنگی کشور در برنامه‌های شما خالی است، برای این ها چه برنامه‌ای دارید؟ در زمینه تحول فرهنگی در کشور و در وزارت فرهنگ چه برنامه و طرحی دارید؟

*

 13:20

* جلسه نوبت عصر مجلس برای تعیین تکلیف ۳ وزارتخانه آغاز شد

جلسه نوبت عصر مجلس شورای اسلامی برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان از دقایقی پیش آغاز شد.

با پایان تنفس یک ساعته اعلام شده از سوی رئیس مجلس، جلسه نوبت عصر نمایندگان مردم در خانه ملت برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور برای سه وزارتخانه آموزش و پرورش، ارشاد و ورزش و جوانان آغاز شد.

در جلسه نوبت صبح پس از سخنان رئیس‌جمهور، مخالفان و موافقان فخرالدین احمدی دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به بیان نقطه نظرات خود پرداختند و وزیر پیشنهادی نیز نیمی از وقت خود را صحبت کرد و تا دقایقی دیگر ادامه برنامه‌های خود را بیان می‌کند.


*حاجی‌دلیگانی: رئیس جمهور به عنوان یک حقوقدان باید درباره برنامه و شخصیت وزرا صحبت می‌کرد

به دنبال آن،‌ حسینعلی حاجی‌دلیگانی نماینده مردم شاهین‌شهر نیز طی تذکری با اشاره به نشست امروز پارلمان،‌ گفت: رئیس جمهور که خودشان حقوقدان هستند باید در نشست امروز باید درباره برنامه‌ها و شخصیت وزرا صحبت می‌کردند و شما (اشاره به رئیس مجلس) باید نسبت به این موضوع تذکر می‌دادید.

وی اضافه کرد: ما از برگزاری جلسات با این مضامین استقبال می‌کنیم که شما هم پیگیر برگزاری آن باشید که در آن نمایندگان نیز نقطه نظرات خود را بیان کنند.

نماینده مردم شاهین‌شهر در مجلس، ادامه داد: اینکه رئیس جمهور یک طرفه حرف‌های خود را بگوید درست نیست؛ البته ما سؤالاتی به شما دادیم که شما آنها را نپرسیدید.

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر نماینده شاهین‌شهر ضمن وارد ندانستن آن، گفت: از نظر آیین‌نامه تخلفی صورت نگرفته است.

* عباسی: 8 هزار میلیارد تومان پول فرهنگیان کجا رفته است/ دانش آشتیانی سنخیتی با آموزش و پروش ندارد

اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی در مخالف با برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، اظهار داشت: سوال بنده از آقای روحانی این بود که چرا بازهم طبق معمول مشکلات کشور را به گردن دولت قبل می‌اندازد، توضیحات آقای روحانی درباره مسائل صندوق ذخیره فرهنگیان کافی نبود.

وی افزود: ما نمی‌گوییم در صندوق ذخیره فرهنگیان اختلاس شده است، بلکه می‌پرسیم 8 هزار میلیارد تومان از پول فرهنگیان کجا رفته است و چه کسانی پول‌های دریافتی را پرداخت نکرده‌اند؟

اسدالله عباسی در ادامه تصریح کرد: انتظار داشتیم آقای روحانی درباره حقوق‌های نجومی توضیحاتی می‌داد، اما توضیحاتی ارائه نشد، مشکل اصلی امروز کشور ما مشکلات اقتصادی است، انتظار بود دولت به کمک آقای فانی وزیر سابق آموزش و پرورش می‌آمد تا مشکلات آموزش و پرورش حل می‌شد نه اینکه با برکناری وی صورت مسئله پاک می‌شد.

نماینده رودسر در مجلس در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه دانش‌آشتیانی سنخیتی با آموزش و پرورش ندارد، تصریح کرد: اگر ملاک معرفی آقای دانش آشتیانی به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش حضورش در «مجتمع مفید» است، باید بگویم آن مجتمع از جنس مدارس غیردولتی نیست و تافته جدابافته‌ای است که ارزشی برای دولت و بازرسی دولت قائل نمی‌شود. کجای این برنامه‌ها را می‌شود در 9 ماه اجرایی کرد؟

عباسی در بخش دیگری از سخنانش یادآور شد: شما چکاری می‌توانید در 9 ماه باقیمانده از عمر دولت یازدهم در آموزش و پرورش انجام دهید که در مورد اجرای سند بنیادین آموزش و پرورش برنامه هایی را مطرح کرده‌اید؟ مجلس شورای اسلامی و شورای عالی انقلاب فرهنگی اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را به تصویب رسانده‌اند و شما نمی‌توانید آن را مورد بررسی محتوایی قرار دهید، چرا درباره سازماندهی معلمان حق‌التدریس مطلبی را در برنامه‌های خود ذکر نکرده‌اید؟

نماینده رودسر در مجلس همچنین یادآور شد: توسعه و تقویت مدارس غیردولتی در برنامه‌های پیشنهادی وزیر آموزش و پرورش ذکر شده است، در حالی که مشکل امروز کشور ما مدارس دولتی هستند، متأسفانه تعادل و توازن جنسیت در انتخاب معلمان به‌هم خورده است، معلمان مرد در مدارس دخترانه تدریس می‌کنند و دبیران خانم در مدارس پسرانه مشغول تدریس هستند، این موارد مسائلی است که نمی‌توانیم آنها را گردن دولت قبل بیاندازیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آقای دانش آشتیانی! در برنامه‌ریزی درسی و تغییر کتاب‌های درسی نمی‌توانید در 9 ماه آینده کاری انجام دهید.

*سروش: دانش‌آشتیانی مدیری استراتژیک و تحول‌خواه است

همچنین ابوالفضل سروش نماینده مردم تهران در مجلس در موافقت با فخرالدین احمد دانش‌آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش برنامه‌های وی را مطابق با سند تحول بنیادی آموزش و پرورش و وی را توانمند برای اجرای آن خواند و با برشمردن محورهای دانش‌آشتیانی گفت: ما به ایشان رای می‌دهیم چون هر 13 بند برنامه‌های ایشان می‌تواند اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه دانش‌آشتیانی به استمرار وضع موجود در آموزش و پرورش اعتقاد نداشته و از تحول سخن می‌گوید، اظهار داشت: ایشان به تقویت کیفی مدیران خبر داشته اما به تمرکز در آموزش و پرورش اعتقاد ندارد و سعی در جلب مشارکت‌های مالی و منطقه‌ای برای آموزش و پرورش خواهد داشت.

سروش با ذکر این نکته که وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش صلاحیت‌های حرفه‌ای معلمان را مبنای نظام پرداخت دانسته و آموزش و پرورش را مصرف‌کننده صرف نمی‌داند، گفت: آقای دانش‌آشتیانی مدیری استراتژیک و تحول‌خواه و پرورش‌یافته خانواده‌ای اصیل، روحانی و فاضل است که پدرش نماینده دوره اول مجلس بوده است.

وی به حضور موثر و فعال دانش‌آشتیانی در عرصه‌های پشتیبانی دفاع مقدس و همکاری موثر و فعال با قرارگاه خاتم‌الانبیاء اشاره کرد و با سخن گفتن از تدین و اخلاق او خاطرنشان کرد: وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش در حوزه مدیریتی سخت‌کوش و کاردان و معتقد به کار تیمی است و در حوزه مدرسه‌داری نیز موفق بوده و و پرورش‌دهنده دانش‌آموختگانی متدین در دبیرستان مفید است.

*نقوی: زمانی که دانش‌آشتیانی عضو شورای سازمان برنامه‌ریزی کتب درسی شد درس حسین فهمیده را از کتاب‌ها حذف کردند

سید حسین نقوی‌حسینی در ادامه در مخالفت با وزیر پیشنهادی برای تصدی وزارت آموزش و پرورش، گفت: در شرایطی که فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی وزیر پیشنهادی «برای تصدی وزارت آموزش و پرورش» عضو شورای سازمان برنامه‌ریزی کتب درسی شد درس شهید حسین فهمیده از کتاب‌ها حذف شد.

وی افزود: بعضی‌ها منصوب به شهید رجایی شدند، بعضی‌ها ایشان را به خانواده علما منصوب کردند، من اینجا مطرح می‌کنم که نخست‌وزیر دوران جنگ عامل سر فتنه بود و عامل آمریکایی‌ها در فتنه شد و حال بعضی‌ها فکر می‌کنند که فلانی در پشتیبانی جنگ بوده معیار است. آقای منتظری فقیه بود و فاسد شد.

نماینده مردم ورامین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: آقای رئیس‌جمهور شما که هیچ وقت مطالب نمایندگان را گوش نمی‌دهید. هر بار در معرفی وزرا صحبت می‌کنید و می‌روید. چون شما گفتید از نقد استقبال می‌کنید من مطالبی را می‌خواهم بگویم و امیدوارم که به جهنم حواله داده نشوم و امیدوارم که فردا بیسواد خطاب نشوم. امیدوارم که پشت همین تریبون به انقلابی‌های نفهم محکوم نشوم.

نقوی خاطرنشان کرد: انقلابی‌ها می‌فهمند. آقای رئیس‌جمهور انقلابی‌ها را پشت تریبون مجلس شورای اسلامی به نفهمی متهم نکنید. این کار درست نیست. حرف منتقدین را گوش دهید.

*شیخ: تا کی می‌خواهیم هر کس تزویر و تظاهر داشت را انقلابی‌تر بدانیم؟

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: بنده شهادت می‌دهم که اگر لحظه‌ای احساس کنم هر فرد و وزیری بخواهد در برابر جریان مقدس انقلاب بایستد به عنوان اولین نفر در برابرش بایستم.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام مهدی شیخ در دفاع از وزیر پیشنهادی اموزش و پرورش، گفت: تا کی می‌خواهیم هر کس تزویر و تظاهر کرد، انقلابی‌تر بدانیم؟ تا کی می‌خواهیم این راه را ادامه دهیم؟

نایب رییس فراکسیون روحانیت مجلس گفت: خودم را برای موافقت از برنامه‌های وزیر پیشنهادی آماده کرده بودم اما سوالی دارم، تا کی می‌خواهید این روند را ادامه دهید؟ فردی آمد و وارد سیاست شد و سال‌ها نیروهای نظام را به جان هم انداخت و با پشت پا زدن به اخلاق، تخصص و نظارت مجلس بر دولت. به کجا می‌رویم؟ این فرد مجددا خواست وارد صحنه سیاسی کشور شود، مقام معظم رهبری هوشیارانه اجازه ندادند فضای کشور دوقطبی شود. چرا می‌خواهیم فضا را دو قطبی کنیم.

شیخ با انتقاد از سخنان مخالفان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش ادامه داد: مخالفان و موافقان وزیر چه کسانی بودند. آقای ابوالفض سروش و آقای محمدی هر دو جانباز و آزاده هستند. آقای جعفرزاده نیز جانباز دفاع مقدس هستند. آیا امثال این آقایان کافر و ضدولایت فقیه هستند؟ این چه ادبیاتی است؟ این چه رفتار ضداخلاقی است؟ تا کی می‌خواهید این روش را ادامه دهید؟ آیا این نفاق و ایجاد انشقاق در نیروهای انقلاب نیست؟ با تهمت زدن و انگ زدن به نیروهای وفادار به انقلاب و به نیروهایی که عمر و هستی‌شان را در راه انقلاب و نظام گذاشتند، تهمت نفاق بزنیم؟ آیا این کار با اسلام و با اخلاق و سیاست‌مداری سازگار است؟

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس خاطرنشان کرد: قرار بود به اخلاق رای بدهیم. انقلاب ما انقلاب ارزش‌ها و اخلاق بود. آیا این اخلاق و انسانیت و ارزش است؟ این رفتار کجای شعار انقلاب و راه شهداست؟ آیا دامن زدن به تفرقه، در قرآن آمده است؟ وظیفه ما در برابر تفرقه دشمن چیست؟ در آن تنور باید بدمیم یا باید آن را خاموش کنیم؟ حرکت دوستان عزیزم به کدام یک شباهت دارد؟ آیا زنده نگهداشتن اختلافات و نفاق‌ها که افرادی متاسفانه بدور از اخلاق ایجاد کردند، نیست؟

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: عذرخواهی می‌کنم که حالت احساسی پیدا کردم. عقده‌ای بود که در دلم جمع شده بود. باید سیاستی اخلاق‌مدارانه و انسان‌مدارانه در پیش بگیریم.

*

دانش آشتیانی:

محور کلی برنامه‌ام در چارچوب سند تحول نظام آموزش و پرورش و بر اساس خواست رهبری است

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با ابراز امیدواری به اینکه بتواند پس از رأی اعتماد دین خود را به فرهنگیان ادا کند، تأکید کرد که محور کلی برنامه‌اش در چارچوب سند تحول نظام آموزش و پرورش و بر اساس خواست مقام معظم رهبری است.

به گزارش ایسنا، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس و در جریان بررسی صلاحیتش به عنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، اظهار کرد: از همه نمایندگانی که در طول این چند روز در جلسات مختلف مباحث تخصصی را در رابطه با آموزش و پرورش مطرح کردند و نقطه نظرات مفید و کلیدی ارائه کردند سپاسگزارم و امیدوارم که بتوانم پس از رأی اعتماد به عنوان یک خدوم ملت نسبت به آموزش و پرورش و معلمان دینم را ادا کنم.

وی افزود: از وزرای قبلی آموزش و پرورش خصوصاً آقای فانی کمال تشکر و سپاسگزاری را دارم که در تمام مراحل در جهت ارتقای نظام آموزشی تلاش کردند.

دانش آشتیانی با اشاره به فرا رسیدن 13 آبان روز دانش‌آموز و روز ملی مبارزه با استکبار جهانی یادآور شد: در این روز خون پاک دانش‌آموزان در برابر دانشگاه تهران به زمین ریخت.

وی با بیان اینکه برنامه‌ام در چهار بخش تدوین شده است،‌ گفت: مهمترین دغدغه‌ام آن است که باید آموزش و پرورش را بخش سرمایه‌ای کشور و نه بخش مصرف کننده دانست. مدرسه باید مهمترین واحد تأثیرگذار در توسعه کشور به شمار آید.

وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش با تأکید بر اینکه محور کلی برنامه‌اش در چارچوب سند تحول نظام آموزش و پرورش و بر اساس خواست مقام معظم رهبری است،‌ گفت: برنامه پیشنهادی‌ام واقع‌گرایی به تحول در نظام ‌آموزش و پرورش است، البته نمایندگان مخالف مطرح کردند که این برنامه اجرایی نیست. مسلماً احقاق تحقق آن در هشت ماه میسر نیست اما در انتهای برنامه‌ام، برنامه کوتاه مدتی منطبق با برنامه درازمدت آورده‌ام.

دانش آشتیانی با بیان اینکه نظام آموزش و پرورش گرفتار بیماری‌های ساختاری است،‌ گفت: مسأله آموزش و پرورش مسأله ملی است و حجم ‌آن به اجماع ملی نیاز دارد. مطمئناً بنده به تنهایی نمی‌توانم آموزش و پرورش را به جایگاه خودش برسانم. همه نمایندگان و دولت باید کمک کنند تا آموزش و پرورش در جایگاه اصلی خود قرار گیرد و به عنوان مسأله ملی و اهمیت‌دار کشور تلقی شود.


جعفرزاده در موافقت با وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش:

اگر به آشتیانی رأی ندهیم کسی از بودجه آموزش و پرورش دفاع نمی‌کند

نماینده مردم رشت در مجلس گفت: اگر به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رأی ندهیم، تا سه ماه دیگر این وزارتخانه سرپرست دارد و کسی نیست که از بودجه‌اش دفاع کند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی در جلسه علنی امروز مجلس و در موافقت با فخرالدین احمدی دانش‌آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، در واکنش به اظهارات مخالفان وی که به نقش داشتن او در فتنه ۸۸ اشاره کرده بودند، عنوان کرد: داستان فتنه چه زمانی قرار است در این مملکت تمام شود!؟

وی ادامه داد: اگر کسی فتنه‌گر بوده است، باید محاکمه شود و کسی هم که کاسب فتنه است، اینجا کاندیدای وزارتخانه نمی‌شود.

نماینده مردم رشت در مجلس با رد موضوع بازداشت دانش‌آشتیانی در فتنه ۸۸ گفت: ایشان اصلاً نماینده مجلس نبوده که عضو فراکسیون مشارکت در مجلس ششم بوده باشد؛ متأسفم برای برخی دوستان که هشت سال ساکت بودند و حالا به همه برچسب فتنه‌گری می‌زنند.

جعفرزاده با بیان اینکه ۷۰ دانش‌آموز از ۳۰۰ دانش‌آموز مدرسه مفید به (ریاست دانش‌آشتیانی) شهید شده‌اند، گفت: اگر به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش رأی ندهیم، تا سه ماه دیگر این وزارتخانه باید با سرپرست اداره شود و کسی نیست که از بودجه آنها دفاع کند؛ یادمان نرود که وقتی به وزرای علوم رأی ندادیم، کسی نبود که از بودجه آنها دفاع کند و کمترین بودجه نصیب این وزارتخانه شد.

وی گفت: دولت با مشکلات عدیده‌ای مواجه است و آموزش و پرورش نیز مشکل دارد؛ بیایید کمک کنیم چراکه این امر نخستین آزمون مجلس دهم است.


*ادامه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی به بعداز ظهر موکول شد

ادامه جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی به جلسه ظهر امروز مجلس موکول شد.

به گزارش ایسنا، با اعلام هیات رئیسه و پس از رای گیری از نمایندگان با 183 رای موافق مقرر شد جلسه بررسی صلاحیت دانش آشتیانی، صالحی امیری و سلطانی فر به جلسه بعد از ظهر مجلس که از ساعت 13 آغاز می شود موکول شود


لاهوتی: نوشته‌هایی در صحن مجلس در روز رأی اعتماد به وزرا پخش می‌شود/ این اقدام هم خلاف آیین‌نامه است و هم خلاف قانون اساسی

وی اضافه کرد: باید هیأت رئیسه نسبت به این موضوع دستوراتی بدهد زیرا این اقدام هم خلاف آیین‌نامه است و هم خلاف قانون اساسی.

نماینده مردم لنگرود در همین زمینه تصریح کرد: در این برهه جزواتی پخش می‌کنند که ذهن نمایندگان را خراب می‌کند. چیزی که مربوط به 20 سال پیش است را امروز دارند توزیع می‌کنند.

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر، گفت: کسی بخواهد چیزی در صحن توزیع کند باید با دستور هیأت رئیسه مجلس باشد.

نماینده مخالف با دانش آشتیانی گفت: مشکل ما مدارس دولتی هستند که صدها کلاس بدون معلم یا با معلم غیرمتخصص اداره می‌شود، اما سهم مدارس دولتی در برنامه‌های وزیر پیشنهادی را نمی‌بینیم.

 در جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی و در جلسه رأی اعتماد به وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش، اسدالله عباسی نماینده مردم رودسر و املش در مخالفت با وزیر پیشنهادی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: آقای روحانی چرا باز هم طبق معمول مشکلات کشور را به گردن دولت قبل می‌اندازید؟ توضیحات شما درباره مسئله صندوق ذخیره فرهنگیان کافی نبود.

وی افزود: ما نمی‌گوییم اختلاس، بلکه می‌گوییم هشت هزار میلیارد از اموال بیت‌المال و حق فرهنگیان کجا رفته، چه کسی مطالبات این صندوق را پرداخت نکرده، البته حتماً کمیته تحقیق و تفحص این مسئله را پیگیری می‌کند.

این نماینده مجلس ادامه داد: انتظار داشتیم درباره حقوق‌های نجومی نیز آقای رئیس‌جمهور توضیحاتی می دادند، اما چنین مسئله‌ای اتفاق نیفتاد.

عباسی با اشاره به اینکه مشکل اصلی ما اقتصاد است نه وزرای غیرمرتبط، تصریح کرد: انتظار می‌رفت دولت به کمک آقای فانی آمده و مشکلات موجود حل شود. همانطور که در مجلس هفتم رهبری توصیه کردند و صلاح ندانستند که آقای حاجی استیضاح شوند؛ ما هم استیضاح نکرده و کمک نکردیم، در این باره هم انتظار داشتیم مشکلات حل شود به جای آنکه صورت مسئله را پاک کنند.

وی با اشاره به اینکه در جامعه فرهنگیان چهره‌های متخصص برای این مسئولیت بسیار بود، افزود: چرا از آموزش عالی وارد آموزش و پرورش شوند، ضمن اینکه تخصص آقای دانش آشتیانی ارتباطی به این مسئولیت ندارد؛ فقط در امر نوسازی مدارس می‌توانند کمک کنند.

این نماینده مخالف خاطرنشان کرد: برنامه‌های آقای دانش آشتیانی در شأن فرهنگیان نیست، کجای این برنامه‌ها را می‌توان در 9 ماه اجرایی کرد؛ درباره تحول بنیادین در آموزش و پرورش نیز در 9 ماه نمی‌توان کاری انجام داد.

عباسی گفت: انتظار داشتیم در خصوص مطالبات بازنشستگان فرهنگی نیز در برنامه‌های پیشنهادی وزیر چیزی وجود داشته باشد، اما هیچ طرحی برای این کار ارائه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: مشکل ما مدارس غیردولتی نیست، مشکل مدارس دولتی است، چرا که صدها کلاس مدارس دولتی بدون معلوم و یا با معلم غیرمتخصص اداره می‌شود، اما سهم مدارس دولتی را در برنامه‌های آقای دانش آشتیانی نمی‌بینیم.

*

رئیس جمهور پس از سخنرانی یک ساعته خود در دفاع از وزرای پیشنهادی صحن مجلس را ترک کرد.

در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ورزش و جوانان  تعدادی از نمایندگان برای موافقت و  مخالفت با وزرای  پیشنهادی ثبت نام  کردند که اسامی  موافقان و مخالفان به قید قرعه به شرح زیر انتخاب شد:

-فخرالدین احمدی دانش آشتیانی، وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش

موافقان: ابوالفضل سروش و مهدی شیخ

مخالفان: مهدی فرشادان و حشمت‌الله فلاحت پیشه

-سیدرضا صالحی امیری وزیر پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی

موافقان: محمد بیرانوند و محمدرضا تابش

مخالفان: حسن نوروزی و  مجتبی ذوالنوری

-مسعود سلطانی فر  وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان

موافقان: موسوی و محمد نعیم امینی‌فرد

مخالفان: محمود شکری و حشمت‌الله فلاحت پیشه

وزارت آموزش و پرورش مهمترین نهاد فرهنگی کشور

روحانی اظهار داشت: موضوع بعدی وزارت آموزش و پرورش است که به اعتقاد من مهمترین نهاد فرهنگی ما محسوب می‌شود. هیچ نهاد فرهنگی مهمتر و کاراتر از آموزش و پرورش نداریم. این همه معلم دلسوز در سراسر کشور و میلیون‌ها دانش‌آموز در کل کشور داریم که نشان‌دهنده سختی و بزرگی کار است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در دوران این سه سال آقای فانی بسیار زحمت کشیدند و مسائل کلی و جزئی را حل و فصل کردند و ما امروز در جایی هستیم که باید از یک نیروی جدید با توانمندی خوب بهره‌مند شویم.

وی افزود: ما در آموزش و پرورش کارهای بسیاری را انجام دادیم حتی در مسائل مالی و علیرغم اینکه وضعیت مالی ما با شرایط ایده‌آل فاصله داشته، اما ما توانستیم نسبت به سال ۹۲ که هزینه آموزش و پرورش ۱۴ هزار و ۵۰۰ میلیون تومان بود، در سال ۹۵ به ۳۰ هزار میلیارد تومان برسانیم؛ یعنی در سه سال به بیش از دو برابر آن وزارتخانه افزوده‌ایم.

روحانی تصریح کرد: ما تصمیم گرفتیم از طریق اوراق سکوک، چهار هزار میلیارد تومان در اختیار آموزش و پرورش بگذاریم و این غیر از آن ۳۰ هزار میلیارد تومانی است که عرض کردم.

وی تأکید کرد: کار فرهنگی را نمی‌توان با پول ارزش‌گذاری کرد، آنها که در این حوزه فعالیت می‌کنند، از جان مایه می‌گذارند و با عشق کار می‌کنند. همچنین یکی از مسائلی که در کشور ما همیشه مطرح بوده، فاصله میان آموزش و پرورش و آموزش عالی بوده است.

آشنایی با دانش آشتیانی در ستاد پشتیبانی جنگ

رئیس‌جمهور ادامه داد: همانطور که می‌دانید در بسیاری از کشورها این دو وزارتخانه در قالب یک وزارتخانه است، اما خب اینجا دو وزارتخانه شده است و ما باید این دو وزارتخانه را به یکدیگر نزدیک کنیم، فارغ‌التحصیلان وزارتخانه آموزش و پرورش را به وزارتخانه آموزش عالی بفرستیم و این دو وزارتخانه باید یک مسیر را انتخاب کنند.

روحانی خاطرنشان کرد: امروز فردی را برای آموزش و پرورش خدمت شما عزیزان معرفی کردیم؛ آقای دکتر دانش آشتیانی که ایشان شخصیتی است که دارای مدارج علمی از بهترین دانشگاه‌های سطح دنیا است و دارای تلاش در دفاع‌مقدس است.

وی افزود: اولین آشنایی من آقای دانش آشتیانی در ستاد پشتیبانی جنگ در سال ۶۵ بود، همانطور که می‌دانید یک شورای عالی پشتیبانی جنگ داشتیم که مسئول آن رهبر انقلاب بودند که در آن زمان رئیس‌جمهور بودند و از طرفی ستاد پشتیبانی جنگ داشتیم که بنده مسئول آن بودم و در آن ستاد با آقای دانش آشتیانی آشنایی و همکاری داشتیم که ایشان در آن دوران خدمات فراوانی را انجام دادند و این غیر از آن است که ایشان در سپاه نیز قبلاً فعال بودند و به عنوان یک فرد باتجربه در وزارت آموزش و پرورش محسوب می‌شوند.

دانش آشتیانی به من گفته است که در احزاب و جریانات سیاسی نیستم

رئیس جمهور افزود: دانش آشتیانی به من گفته است که در احزاب و جریانات سیاسی نیستم، سالها اینها را ترک کرده ام و متمرکز در بحث آموزش هستم.

وی با بیان اینکه ما چنین وزیری رای آموزش و پرورش نیاز داریم، گفت: وزیری می خواهیم که از همه نیروها و جریانات استفاده کند و تلاش ایشان برای ارتقاء آموزش و پرورش و نسل جوان باشد.

روحانی ادامه داد: تردیدی ندارم که آموزش و پرورش با مدیریت وی شاهد یک تحول مثبت هم برای معلمین، هم بخش آموزش و هم برای نسل جوان باشد.

رئیس جمهور در پایان ابراز امیدواری کرد که با رای قاطع مجلس دهم به زودی شاهد فعالیت جدید این سه وزارتخانه و نشاط جدید باشیم.

صالحی امیری یک جامعه شناس فرهنگی است

وی افزود: دکتر صالحی امیری یک جامعه شناس فرهنگی است که حداقل ۱۳ تا ۱۴ سال با وی کار کرده ام. در شورای عالی امنیت ملی و مرکز تحقیقات استراتژیک با هم همکار بودیم و در کتابخانه ملی نیز همکار دولت بودند، هرجا بودند کارشان مورد رضایت بوده است. پرتلاش، با روحیه، صاحبنظر در مسائل فرهنگی، صاحب ده ها مقاله و چندین کتاب هستند و در کلاس درس، تدریس می کنند.

روحانی ادامه داد: با توجه به سوابقی که در درون نظام داشتند، مدتی در مغز استخوان نظام فعالیت کرده و دغدغه های نظام را به خوبی می شناسند، به مسئله تنوع فرهنگی داخل کشور تسلط دارند و می داند که درد دنیای فرهنگ باید با فعالیت آزاد مردمی و جذب نخبگان، انجمن های علمی، هنرمندان، نویسندگان و اساتید دانشگاه درمان شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه وزیر ارشاد باید برای هنرمندان و اساتید جاذبه زیادی داشته باشد، تصریح کرد: دکتر صالحی امیری در کتابخانه ملی این امتحان را پس داد و جایی را که غیر پویا بود، پویا کرد.

وی بیان کرد: وزارت ارشاد را مرکزی می خواهیم که همه صاحبنظران را جذب کند، باید هدایت، نظارت و پشتیبانی کند.

روحانی گفت: اساس فرهنگ دینی و ملی در اختیار صاحبان فرهنگ است که اساتید دانشگاه، فرهیختگان و هنرمندان را شامل می شود.

رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که وزیر پیشنهادی فرهنگ از این مسئولیت به خوبی برآمده و در ماه های آینده شاهد شکوفایی و رضایت هنرمندان و نیز کم شدن شکاف های اجتماعی باشیم.

وی تصریح کرد:  اسلام، دین سختی ها نیست، دین فطرت و حنفیه سهله است.

*

-از خدمات جنتی تقدیر می کنم. صالحی امیری یک جامعه شناس نخبه فرهنگی با مدیریت اثبات شده است. وظیفه وزارت ارشاد جذب اهالی فرهنگ و هنر، کاهش شکافهای اجتماعی و ترویج فضیلت هاست.

-از اخلاق حسنه و تلاش دکتر گودرزی تشکر می کنم. با مدیریت خوب سلطانی فر شاهد تحرک و تحولات مثبت در امور ورزش و جوانان خواهیم بود.

-دکتر فانی با دلسوزی و تلاش بسیاری از مشکلات را برطرف کرد. کار فرهنگی قابل قیمت گذاری نیست. وزارتخانه های آموزش و پرورش و آموزش عالی باید بهم نزدیک شوند. دکتر دانش آشتیانی خدمات فراوانی در دفاع مقدس داشته و از متخصصین ارزشمند مدیریت در آموزش عالی و آموزش و پرورش است. تردیدی ندارم که آموزش و پرورش با حضور دکتر دانش آشتیانی متحول خواهد شد.

اگر مدیر تازه نفسی نیاز باشد برای خدمت به مردم رئیس جمهور در این زمینه تردیدی به خود راه نمی‌دهد

رئیس جمهور اظهار داشت: ما امروز اگر احساس کنیم در مسیر و راه درستی که انتخاب کرده‌ایم در شیوه‌ها نیاز به شیوه نو داریم، در تحرکمان نیاز به سرعت بیشتر داریم گرچه در اهداف نیاز به تداوم داریم تردید نمی‌کنیم ولو اینکه از دوران دولت یازدهم یک ماه باقی مانده باشد. بعضی می‌گویند 10 ماه چرا ترمیم کابینه، اگر ضرورتی اقتضا کند، اگر نشاط بیشتری نیاز باشد، اگر مدیر تازه نفسی نیاز باشد برای خدمت به مردم رئیس جمهور در این زمینه تردیدی به خود راه نمی‌دهد. اصل ما ادامه خدمت با نشاط نسبت به مردم است ما یک روز هم نمی‌توانیم خدماتمان را تعطیل کنیم.

روحانی با بیان اینکه آیا ما می‌توانیم یک ساعت خدمات بهداشتی را تعطیل کنیم، ما یک ساعت می‌توانیم خدمات آب و برق را تعطیل کنیم،  ما یک ساعت می توانیم خدمات مربوط به انرژی و سوخت را تعطیل کنیم، ما یک روز می‌توانیم آموزش و پرورش را تعطیل کنیم، ما یک روز می‌توانیم حمل و نقل را تعطیل کنیم، ما یک روز می‌توانیم بانک‌ها و بیمه ها را ببندیم، گفت:  دولت در مسیر خدمات، فعالیتش تعطیل بردار نیست و امروز سه وزیر پیشنهادی که نمایندگان ان‌شاءالله رأی اعتماد خواهند داد هر سه وزیر فرهنگی و امور اجتماعی هستند.

تشریح اهمیت سه وزارتخانه ورزش و جوانان، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش در نگاه رهبری

رئیس قوه مجریه ادامه داد: برخی از آن‌ها نقش بسیار بنیادی در این زمینه دارند. در جلسه دیشب، مقام معظم رهبری در زمینه آسیب‌های اجتماعی راجب به این سه وزارتخانه که می‌خواهیم مدیران جدید را با کمک هم برگزینیم جزء دستگاه‌هایی بودند که رهبری از آن‌ها نام بردند.

روحانی گفت: این سه دستگاه آموزش و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی وزارتخانه‌هایی هستند که باید بار مسئولیت هدایت فرزندان ما و ایجاد عدالت در جامعه را به آن‌ها بسپاریم.

وی افزود: بزرگ‌ترین دستگاهی که فرصت برابر برای همه ایجاد می‌کند آموزش و پرورش است، این وزارتخانه همه نوجوان‌ها را پای یک کلاس می‌نشاند و معلمین با دلسوزی واحد در برابر دانش‌ آموزان به تعلیم و تربیت آن‌ها مشغول می‌شوند. این آموزش و پرورش است که در زمینه عدالت اجتماعی و فرهنگی اولین قدم را برای پیشرفت نوجوانی که در روستایی کوچک زندگی می‌کند، برمی‌دارد. مسئولینی که از روستاها به پا خواسته‌اند و مسئولیت‌هایی را برعهده گرفته‌اند از روستاها به پا خواستند و اولین نهادی که به آن‌ها کمک کرده آموزش و پرورش بوده است.

رئیس جمهور بیان کرد: دستگاهی که می‌تواند به جامعه نشاط بدهد و جوانان از لحاظ جسمی و روحی تقویت شوند ورزش و جوانان است. آمار وزیر بهداشت در مورد مسائل پیرامون افسردگی، نگران کننده بود. قبل از وزارت بهداشت، وزارت ورزش باید جوانان ما را به آینده امیدوار کند. چرا اعتیاد در کشور ما وجود دارد، چون برخی از رسانه‌ها پمپاژ ناامیدی در نسل جوان می‌کنند.

وی افزود: ما را چه شده است که در شرایطی که همه کشورها دچار بحران شده‌اند حتی کشوری مانند عربستان از ذخایر قبلی خود استفاده می‌کند، تنها ایران است که در شرایط اقتصادی قیمت نفت، تورم خود را کاهش داده، رشد اقتصادی را افزایش داده و اشتغال داشته است. همچنین از ذخیره استفاده نکرده بلکه 30 هزار میلیارد را نیز به ذخیره اضافه کرده است.

رئیس قوه مجریه گفت: عده‌ای انقلاب نما مسائل را درک نمی‌کنند. همه نهادهای دنیا اعتقاد دارند ایران امن‌ترین نقطه برای سرمایه‌گذاری است، ایران کشوری است که جاذبه‌ای بهتر از دیگر کشورها برای جذب سرمایه خارجی دارد. گاهی حرف‌های ناپسند هم زده می‌شود اگر افکار و زبانمان را واحد کنیم جاذبه بیشتر می‌شود. اگر به گونه‌ای حرف بزنیم که امید جوانان را افزایش بدهیم بهتر است. جوانی که امیدوار به آینده کشور باشد به سمت مواد مخدر، الکل یا فساد می‌رود؟ امکان پذیر نیست.

روحانی ادامه داد: ما باید امید و نشاط به جامعه بدهیم، وزارت ورزش و جوانان می‌تواند نشاط و امید را به جامعه تزریق کند. خواست من از آقای سلطانی‌فر برای وزارت ورزش و جوانان این بود که ورزش همگانی و قهرمانی بسیار مهم است ولی از این دو مهم‌تر، مسئله جوانان کشور است متاسفانه این‌ها را مخلوط کرده‌ایم، ورزش عمومی و حرفه‌ای بسیار مهم است و برای جسم و جان مفید است. مسئله جوانان بسیار اهمیت دارد.

وی افزود: در این زمینه مدتی است که فکر می‌کنیم و بعدا هم در این زمینه با نمایندگان مشورت خواهیم کرد. باید جوانان نسبت به آینده امیدوار باشند و با نشاط بیشتر در صحنه اجتماعی و سیاسی شرکت کنند. جوانان باید در سایه ورزش نشاط یابند. در زمینه فرهنگی نشاط خوبی پیدا کنند و در سایه تشکل‌های مختلف روحیه اجتماعی پیدا کنند.


*امروز جهان به این نکته واقف شده که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران سخن بگویند. ما دیگر مجبور نیستیم کشتی‌هایی که کانتینرها و کالاهای ما را حمل می‌کنند مجبور به ارسال آنان از طریق لنج به بنادر ایران شویم و آن هم با پول اضافی، دیگر مجبور به این کار نیستیم./امروز در شرایطی هستیم که آنهایی که از ایران‌هراسی سخن می‌گفتند، زبان‌شان به لکنت افتاده و شنونده‌های آنها هر روز کمتر و کمتر می‌شود و به جای آنکه افکارعمومی در برابر حرف غلط آنان سر تسلیم فرود بیاورد، در برابر آنها لبخند تمسخر می‌زنند. / هر روز که می‌گذرد ما گشایش جدیدی را می‌بینیم، حتی در برابر کشورهای بدعهد که در طول تاریخ هم بدعهد بودند، آنها را قدم به قدم مجبور می‌کنیم که به تعهدات خودشان عمل کنند. در مورد مسائلی که مشکلات آن صدرصدی حل نشده، در این زمینه هم گشایش جدید هر روز به وجود می‌آید، حتی در زمینه فناوری هسته‌ای هر روز با گشایش جدید روبرو می‌شویم.

*

حسن روحانی در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی صلاحیت سه وزیر پیشنهادی دولت برای اخذ رأی اعتماد جهت تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان با بیان اینکه این نخستین دیدار در خانه ملت در حضور نمایندگان مجلس دهم است، گفت: تا کنون شاهد همکاری خوبی در مجلس دهم بین دولت و مجلس در طرح و لوایح و نسبت به حضور وزرای محترم در مجلس شورای اسلامی بودیم.

*وی همچنین اظهار کرد: طرح الحاق دو تبصره به ماده 617 قانون مجازات اسلامی، لایحه فارس جوانان و رسیدگی به تشکیل هیات حل اختلاف استان ها و وظایف و اختیارات شوراهای اسلامی شهر و روستا از دیگر دستورهای امروز مجلس است. *

رئیس جمهور و به همراه دانش آشتیانی، سلطانی‌فر و صالحی امیری با استقبال علی مطهری نائب رئیس مجلس وارد پارلمان شدند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود واعظی وزیر ارتباطات، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، نعمت‌زاده وزیر صنعت، امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور و دهقان وزیر دفاع نیز در این جلسه حضور دارند.

بعد از بررسی گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس درباره طرح الحاق دو تبصره به ماده 617 قانون مجازات اسلامی،‌ حسن روحانی حدود ساعت 9 سخنرانی خود را در دفاع از وزرای پیشنهادی آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان آغاز کرد.

حسن روحانی در جریان دفاع از وزرای پیشنهادی در صحن علنی مجلس ضمن قدردانی از همراهی خوب مجلس دهم با دولت، همفکری و ‏همکاری بیشتر مجلس و دولت را به نفع مردم و خواست ملت بزرگوار ایران دانست.‏

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه تردیدی ندارم هماهنگی و همفکری بیشتر به نفع مردم و خواست ملت بزرگوار ایران است، تصریح کرد: دولت یازدهم در آغاز کار خود با مشکلات بزرگی روبرو بود که شاید بتوان نام آن را بحران گذاشت؛ هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت کشور با تورم بیش از 23  درصد روبرو باشد در حالی که در آغاز این دولت، کشور با تورم 40 درصد روبرو شد همچنین هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز کار کشور با رشد منفی روبرو باشد در حالی که دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با 8 فصل رشد منفی روبرو بود.

در حوزه اقتصاد کلان و سیاست خارجی با معضلات شبه بحرانی مواجه بودیم

وی افزود: هیچ دولتی نبوده شروع کارش با عدم اشتغال خالص چند سال مداوم روبرو باشد، اشتغال خالصی که تقریبا در طول چند سال نزدیک صفر بوده و هیچ دولتی نبوده که در آغاز کار بعد از انقلاب اسلامی با تحریم های شدید سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت تحت ذیل 7 مواجه باشد و دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود.

روحانی در ادامه با بیان اینکه اگر بگویم در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و اقتصاد به خصوص اقتصاد کلان با معضلاتی شبه بحران مواجه بودیم، سخنی به اغراق و مبالغه نگفته ایم، یادآور شد: به همین دلیل دولت ناچار بود در اولین قدم های فعالیت های خود به بحث سیاست خارجی و اقتصادی بیش از بخش های دیگر توجه کند ضمن اینکه دولت معتقد بود که زیربنایی ترین مسأله، مسأله فرهنگ است اما به دلیل شرایط خاص آغاز این دولت توجه ها و اهتمام ها برای آن بود که از معضل پیچیده اقتصادی و سیاست خارجی بتوانیم عبور کنیم.

رئیس قوه مجریه کشورمان ادامه داد: ملت بزرگ ایران با حضور در انتخابات سال 92 که با صدای بلند مسیر و راه اعتدال را برگزید و این فریاد را یک بار دیگر در اسفند سال 94 تکرار کرد، مسیر و راه را به همه ما نشان داد که چگونه باید مسائل و معضلات ملی و آنچه خواست و نیاز مردم است با چه شیوه ای به حل و فصل برسانیم.

تورم زیر 8 درصد رسیده است

وی تصریح کرد: دولت در زمینه اقتصاد کلان قدم های روشنی برداشته است. آمار، ارقام و شاخص ها به خوبی گواه این مطلب است. ما از تورم بالای 40 درصد به تورم یک رقمی و زیر 8 درصد رسیده ایم. ما از رشد منفی اقتصادی منهای 6.8 به رشد اقتصادی 4.4 ( در سه ماهه اول در سال 95) رسیده ایم و تا پایان سال، هدفگذاری دولت رشد 5 درصد در سال 95 است.

رئیس جمهور گفت: ما در مسئله اشتغال گرچه عقب هستیم و ورود نسل جوان ما به بازار کار و نیروی فعال کار در بهار امسال کم سابقه بوده، بیش از 1 میلیون و 200 هزار نفر با عنوان نیروی فعال وارد بازار کار شدند، و اگرچه دولت در شرایط فعلی اقتصادی، توان ایجاد اشتغال بالای یک میلیون ایجاد شغل و کار خالص در سال را ندارد، اما طبق مرکز آمار اشتغال خالص دولت بهار امسال نسبت به بهار سال گذشته بیش از 700 هزار نفر بوده است.

روحانی ادامه داد: این رقم گرچه رقم بسیار قابل ملاحظه ای نسبت به گذشته است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب یعنی یک میلیون و 200 هزار نفر حداقل 500 هزار نفر منفی است و این بدان معناست که ما در زمینه اشتغال به عنوان موضوع اول در کشور باید اهتمام بیشتری به خرج دهیم. همه تلاش دولت در 6 ماهه دوم امسال ایجاد اشتغال بیشتر از طریق ایجاد تحرک لازم در بنگاه های کوچک و متوسط است بانک ها و ستاد اقتصاد مقاومتی همین مسیر و همین راه را دنبال کرده و می کنند.

امید اقتصادی در کشور افزایش یافته است

وی افزود: گرچه ما امروز به شکوفایی اقتصادی نرسیده ایم ، گرچه امروز ما تا رشد 8 درصدی فاصله داریم، اما شاخص ها و آمارو ارقام به ما می گوید مسیری که انتخاب کرده ایم، مسیر صحیح و درستی است. در اقتصاد هدف ما ایجاد آرامش، اعتماد و امید به آینده بود. آمارهای بانک مرکزی نسبت به امید به آینده در اقتصاد به ما می گوید در یک سال اخیر امید مردم به آینده اقتصاد کشور بیشتر شده است و این بدان معناست که مسیر درست انتخاب شده است.

رئیس دولت یازدهم در ادامه تصریح کرد: رشد اقتصادی سه ماهه به ما می گوید مسیر اقتصاد کلان و شاخص های اقتصاد کلان درست است و شرایط روابط خارجی ما در دنیا می گوید مسیر انتخابی تعامل سازنده با جهان که جزو سیاست های کلی نظام است، مسیر صحیح و درستی است که برگزیده شده و انتخاب شده است. امروز افتخار می کنیم به اقدام ملی ملت ایران به رهنمودهای مقام معظم رهبری و به دستیابی ایران به حقوق حقه خود در برابر قدرت های مستکبر جهانی که بالاترین دستاورد آن گسترش انتخاب آزاد برای ملت ایران است.

بعد از برجام ملت ایران انتخاب آزاد دارند

وی ادامه داد: در این که چقدر نفت بفروشیم امروز انتخاب آزاد داریم. آنهایی که آمده بودند و دیوار دور ما کشیدند تحت عنوان اینکه ایران بیش از یک میلیون بشکه نفت نمی تواند بفروشد، امروز ملت ایران دارای انتخاب آزاد است که یک میلیون یا دو میلیون یا بیشتر است که بحمدلله صادرات نفت خام در ماه اخیر از 2 میلیون بشکه هم فراتر رفته است.

روحانی تاکید کرد: اینکه ایران به چه کسی نفت بفروشد، آسیا، اروپا، آفریقا یا آمریکا یا هر کجای دنیا این در اختیار ملت ایران است. نمی توانند به ما بگویند فقط به این چند کشور حق فروش نفت دارید. اینکه نفت ما را با چه ارزی بفروشیم این انتخاب آزاد ملت ایران است، نه اینکه نفت را باید به این کشور بفروشیم، نمی توانند به ما بگویند 45 درصد با پول ملی آن کشور باشد، 55 درصد باید به پول ملی فلان کشور باشد، در فلان حساب محصور باشد و تازه مردم ایران نسبت به پول ذخیره خود در کشورهای مختلف حق انتخاب نداشته باشند.

می توانیم بهترین تجهیزات پزشکی را با بهترین کیفیت خریداری کنیم

رئیس جمهور گفت: آنها که سوال می کنند برجام چه کرده، بدانند برجام راه انتخابی ملت ایران را برای تعامل با جهان برای صادرات، برای واردات، برای انتخاب نوع مشتری، برای انتخاب نوع کالا فراهم کرد.ملت ایران دارای انتخاب آزاد شده است. ما خودمان با اقتدار و استقلال کالا را از هر کشوری انتخاب می کنیم، حتی در کالای پزشکی و دارو هم آزاد نبودیم. باید از کشور خاص با قیمت خاص با هر کیفیتی دارو وارد می کردیم و امروز بهترین دارو، بهترین کیفیت، بهترین تجهیزات پزشکی به انتخاب خودمان خریداری می کنیم. امروز دیگر رقابت در جهان برای تحریم بیشتر علیه ملت ایران وجود ندارد. امروز جهان به این نکته واقف شده است که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران سخن بگوید.

جهان به گفتگو با زبان تکریم با ملت ایران واقف شده است

روحانی در ادامه با بیان اینکه امروز بهترین دارو با بهترین کیفیت و بهترین تجهیزات پزشکی با انتخاب ماست، گفت: امروز رقابت در جهان برای تحریم بیشتر علیه ملت ایران وجود ندارد، امروز جهان به این نکته واقف شده که باید با زبان تکریم و احترام با ملت ایران سخن بگوید و دیگر مجبور نیستیم کشتی هایی که کالاها و کانتینرهای ما را حمل می کنند به بنادر کشورهای دیگر پهلو بگیرند و ما با لنج کالا را به بنادر ایران با پول اضافه از جیب ملت ایران منتقل کنیم.

رئیس جمهور ادامه داد: امروز در شرایطی هستیم که آنهایی که از ایران هراسی سخن می گفتند زبانشان به لکنت افتاده و شنوندگان آنها هروز کمتر می شود و به جای اینکه افکار عمومی در برابر حرف غلط آنها سر تسلیم فرود بیاورد در برابر آنها لبخند تمسخر می زند.

وی افزود: آنچه برای ما به عنوان بار اصلی که ملت ایران بر دوش دولت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و سایر قوا گذاشته بود، اهمیت داشت عبور از بحران ها و شبه بحران ها و ایجاد شرایط مناسب برای روابط خارجی با دنیا و مسیر درست برای حرکت اقتصادی برای داخل یعنی آرامش در اقتصاد، گشایش در سیاست خارجی بود.

هر روزه شاهد گشایش نوینی در روابط با بانک های جهان و فناوری هسته‌ای هستیم

روحانی در ادامه با اشاره به اینکه هر روز که می گذرد گشایش نویی را مشاهده می کنیم، بیان کرد: حتی در برابر بدعهدی برخی کشورها که همواره در طول تاریخ بدعهد بودند، قدم به قدم آنها را مجبور خواهیم کرد که به تعهدات خود عمل کنند و هرروز که می گذرد حتی در مسائلی که همه مشکلات آن به صورت صد در صد مثل روابط بانک ها حل نشده، باز هم گشایش نویی در روابط ما با بانک های جهان به وجود می آید و حتی در زمینه فناوری هسته ای هر روزه با گشایش نویی مواجه می شویم.

رئیس جمهور تصریح کرد: اگر نمی توانستیم روزی یک گرم کیک زرد وارد کنیم امروز صد تن صد تن وارد می کنیم و اگر روزی می گفتند محصول نطنز غیرقانونی بوده و باید منهدم شود و حتی پیچ و مهره آن مکان هم باز شود، امروز محصول نطنز را آزادانه و با افتخار صادر می کنیم و اگر روزی می گفتند آب سنگین بر خلاف مقررات بین المللی است، امروز این محصول را با دریافت پول نقد به آمریکا و روسیه می فروشیم.

وظیفه دولت در قدم اول بازگشایی گره‌های اصلی اقتصاد بود

وی افزود: آیا این همه کاری که ملت بزرگ ایران، رهبری مقام معظم رهبری، تلاش دیپلمات ها و از جمله حمایت مجلس شورای اسلامی برای باز کردن تضییعات غلط که علیه ملت ایران ایجاد شده بود، افتخار ملی نیست؟ لذا با این مقدمه وارد بحث می شوم.

روحانی همچنین با بیان اینکه دولت موظف بود در قدم اول گره های اصلی اقتصاد را باز کند، گفت: امروز شما تسهیلاتی که سیستم بانکی ما به بنگاه های اقتصادی در 6 ماهه اول داده با 6 ماهه سال گذشته مقایسه کنید و اینکه می بینید 40 تا 45 درصد ارقام تسهیلات ما افزایش یافته به این معناست که در مسیر رونق اقتصادی حرکت می کنیم و اگر می بینید برای نخستین بار در سال گذشته صادرات غیرنفتی ما بر واردات ما پیشی گرفت به معنای حرکت در مسیر رونق اقتصادی است.

افزایش صادرات غیرنفتی نسبت به واردات در ماه‌های نخست سال

وی ادامه داد: در ماه های اولیه امسال نیز این چنین بود و صادرات غیرنفتی ما بر واردات پیشی گرفته است و اینکه بار اصلی بودجه به جای اینکه بر دوش نفت باشد بر دوش درآمدهای غیرنفتی است به این معناست که مسیر بودجه ریزی کشور ما مسیر صحیح و درستی را برگزیده و انتخاب کرده است.

روحانی همچنین تصریح کرد: امروز در روابط خارجی با جهان در شرایط مناسب تری نسبت به سال های گذشته قرار گرفته ایم، اسرائیل امروز از توسعه روابط خارجی ما عصبانی است و عصبانیت کشورهای کم هوشی چون عربستان افزوده می شود به این معناست که راه و مسیر ما درست انتخاب شده است.

تثبیت کابینه و مدیریت قاعده ما است

رئیس قوه مجریه کشورمان در ادامه با تأکید بر اینکه اساس کار این دولت بر مبنای ترمیم مداوم کابینه شکل نگرفته است، اظهار کرد: دولتی نبودیم که هر از چندگاه چند وزیر را برای ترمیم کابینه برداریم و افراد جدیدی را به مجلس معرفی کنیم، مدتی بود که تثبیت کابینه استثنا شده بود و امروز تثبیت کابینه و مدیریت قاعده ماست اما در عین حال اگر جایی لازم ببینیم که ترمیم کابینه سرعت حرکت دولت را اضافه می کند و نه آنکه جهت دولت را تغییر دهد چرا که جهت انتخابی دولت و هدف آن پیمانی است که تا آخر پای آن خواهد بود.

وی در ادامه با یادآوری این مطلب که دولت از فشار، نقد غیرمنصفانه و تخریب هراسی ندارد، بیان داشت: آنچه برای دولت مهم است رضای خدا و خشنودی مردم و پیشرفت و اقتدار ملت است و اینکه برخی از اقتدار ملی خوشحال نمی شوند باید در ذهن و گذشته و افکار خود دقت بیشتری کنند و علت آن را دریابند؛ ایرانی اقتدار ایران را می خواهد.

آمار شورای اجتماعی کشور حاکی از کاهش چند درصدی میزان اعتیاد و طلاق است

روحانی یادآور شد: شب گذشته مقام معظم رهبری در جلسه مهم مقابله با آسیب های اجتماعی این جمله را فرمود که برای مبارزه با آسیب های اجتماعی حتی آنهایی که به دین و اسلام اعتقادی ندارند اگر ایران را قبول دارند باید با همه توان وارد میدان شوند؛ همچنین فرمودند حتی اگر کسی در عشقش به ایران تردیدی باشد و در وجدان سالم او تردید نباشد باید با همه توان برای مقابله با آسیب های اجتماعی آماده شود و تحرک داشته باشد؛ مگر می شود در جامعه ای زندگی کنیم که اعتیاد آن رو به افزایش باشد و ما راحت بخوابیم.

رئیس جمهور ادامه داد: البته آمار دیشب شورای اجتماعی کشور این بود که به شکر خدا در 6 ماهه گذشته ولو کم این آمار کاهش در بخش اعتیاد و طلاق کاهش پیدا کرده  که همان کاهش چند درصدی هم امیدوار کننده است که نشان می دهد راهی که شورای اجتماعی کشور برگزیده و سازمان جدید امور اجتماعی کشور که تأسیس شده و راه خود را آغاز کرده درست بوده و در این مسیر می تواند گام های بلندی را بردارد.


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه، محمود واعظی وزیر ارتباطات، حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، نعمت‌زاده وزیر صنعت نیز در این جلسه حضور دارند.
 
به دلیل تاخیر ورود رئیس جمهور به مجلس، لاریجانی دستور داد تا مجلس وارد دستور بعدی شود. اما بعد از حضور رئیس جمهور کار بررسی صلاحیت وزرا آغاز خواهد شد.
 
طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، حسن روحانی رئیس‌‌جمهور یک ساعت فرصت دارد از وزرای پیشنهادی خود در صحن علنی دفاع کند.

سپس 2 نفر از نمایندگان به عنوان مخالف و 2 نفر به عنوان موافق برای هر یک از وزرای پیشنهادی به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق، هر کدام حداکثر 15 دقیقه فرصت سخنرانی دارند؛ البته هر نماینده مخالف یا موافق می‌تواند تمام یا بخشی از وقت خود را به نماینده دیگری دهد.

پس از اتمام سخنرانی مخالفان و موافقان برنامه‌های وزرای پیشنهادی، خود وزرای پیشنهادی پشت تریبون قرار می‌گیرند و حداکثر 30 دقیقه فرصت دارند ضمن تشریح بیوگرافی و سوابق خود، برنامه‌هایشان را ارائه دهند.

در پایان هم رئیس مجلس صلاحیت وزرای پیشنهادی ورزش و جوانان، ارشاد و آموزش و پرورش را به رأی وکلای ملت می‌گذارد.

برابر آیین‌نامه داخلی پارلمان، مجلس به ترتیب حروف الفبا باید رأی اعتماد به وزرای پیشنهادی رئیس‌‌جمهور را آغاز کند که در این مرحله و در هر مورد، پس از اتمام سخنرانی 2 نماینده مخالف و 2 نماینده موافق هر کدام برای مدت 15 دقیقه، وزیری که صلاحیت وی در حال بررسی است به مدت 30 دقیقه از برنامه و صلاحیت خود دفاع می‌کند.

بعد از پایان بررسی صلاحیت وزرا، رأی‌گیری به طور دستی آغاز خواهد شد و اعلام نتیجه آراء پس از رأى‏‌گیرى براى همه وزرای پیشنهادی صورت خواهد گرفت.
 
9:05 روحانی حوزه سیاست خارجی و اقتصاد وضعیت بحرانی داشت

حسن روحانی در جریان بررسی صلاحیت سه وزیر پیشنهادی دولت برای اخذ رأی اعتماد جهت تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان با بیان اینکه این نخستین دیدار در خانه ملت در حضور نمایندگان مجلس دهم است، گفت: تا کنون شاهد همکاری خوبی در مجلس دهم بین دولت و مجلس در طرح و لوایح و نسبت به حضور وزرای محترم در مجلس شورای اسلامی بودیم.

رئیس جمهور همچنین با اشاره به اینکه تردیدی ندارم هماهنگی و همفکری بیشتر به نفع مردم و خواست ملت بزرگوار ایران است، تصریح کرد: دولت یازدهم در آغاز کار خود با مشکلات بزرگی روبرو بود که شاید بتوان نام آن را بحران گذاشت؛ هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت کشور با تورم بیش از 23  درصد روبرو باشد در حالی که در آغاز این دولت، کشور با تورم 40 درصد روبرو شد همچنین هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز کار کشور با رشد منفی روبرو باشد در حالی که دولت یازدهم در شرایطی کار خود را آغاز کرد که با 8 فصل رشد منفی روبرو بود.

در حوزه اقتصاد کلان و سیاست خارجی با معضلات شبه بحرانی مواجه بودیم

وی افزود: هیچ دولتی نبوده شروع کارش با عدم اشتغال خالص چند سال مداوم روبرو باشد، اشتغال خالصی که تقریبا در طول چند سال نزدیک صفر بوده و هیچ دولتی نبوده که در آغاز کار بعد از انقلاب اسلامی با تحریم های شدید سازمان ملل متحد و قطعنامه های شورای امنیت تحت ذیل 7 مواجه باشد و دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود.

روحانی در ادامه با بیان اینکه اگر بگویم در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و اقتصاد به خصوص اقتصاد کلان با معضلاتی شبه بحران مواجه بودیم، سخنی به اغراق و مبالغه نگفته ایم، یادآور شد: به همین دلیل دولت ناچار بود در اولین قدم های فعالیت های خود به بحث سیاست خارجی و اقتصادی بیش از بخش های دیگر توجه کند ضمن اینکه دولت معتقد بود که زیربنایی ترین مسأله، مسأله فرهنگ است اما به دلیل شرایط خاص آغاز این دولت توجه ها و اهتمام ها برای آن بود که از معضل پیچیده اقتصادی و سیاست خارجی بتوانیم عبور کنیم.

رئیس قوه مجریه کشورمان ادامه داد: ملت بزرگ ایران با حضور در انتخابات سال 92 که با صدای بلند مسیر و راه اعتدال را برگزید و این فریاد را یک بار دیگر در اسفند سال 94 تکرار کرد، مسیر و راه را به همه ما نشان داد که چگونه باید مسائل و معضلات ملی و آنچه خواست و نیاز مردم است با چه شیوه ای به حل و فصل برسانیم
 
8:21 رئیس جمهور وارد مجلس شد 
 
حسن روحانی رئیس جمهور اسلامی کشور دقایقی پیش به منظور شرکت در جلسه رای اعتماد سیدرضا صالحی امیری، مسعود سلطانی فر و فخرالدین احمدی دانش آشتیانی ، وزرای پیشنهادی فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و آموزش و پرورش، وارد صحن علنی مجلس شد.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی دقایقی پیش به ریاست علی لاریجانی به منظور بررسی صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهای آغاز شد.

به گزارش انتخاب، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس رسیدگی به صلاحیت و رای اعتماد به وزرای پیشنهادی دولت برای تصدی وزارتخانه های آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی و ورزش و جوانان را به عنوان اولین دستور کار جلسه علنی امروز قرائت کرد.

گزارش لحظه به لحظه از جلسه علنی امروز در زیر می آید:

*هیچ دولتی نبوده که در آغاز کارش بعد از نقلاب اسلامی با تحریم‌های شدید سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های شورای امنیت تحت ذیل 7 مواجه باشد و دولت یازدهم با این مشکلات مواجه بود. / اگر من بگویم که در آغاز کار دولت در بخش سیاست خارجی و در بخش اقتصاد و به ویژه اقتصد کلان با معظلاتی شبه بحران مئاجه بودیم سخنی به اغر اق و مبالغه نگفاتم  به همین دلیل دولت ناچار بو ددر اولین قدم هایش به بحث سیاست خارجی و اقتصادی بیش از بخش هیا دیگر توجه کند

*آغاز سخنرانی رئیس جمهور:  دولت یازدهم در آغاز کارش و شروع فعالیتش با مشکلات بزرگی روبرو بود که شاید بتوان نام آنها را بحران‌ها نامید /  هیچ دولتی بعد از جنگ تحمیلی نبوده که در آغاز دولت، کشور با تورم بیش از 23 درصد روبرو باشد، در حالی که در آغاز این دولت کشور با تورم 40 درصد روبرو شد.

*

*روحانی صحن علنی مجلس را ترک کرد

حسن روحانی رئیس‌جمهور در پایان سخنان خود، صحن پارلمان را ترک کرد.

رئیس‌جمهور در این نشست، در سخنان یک‌ساعته خود به دفاع از برنامه‌ها و صلاحیت سه وزیر پیشنهادی خود پرداخت.

پس از پایان سخنرانی موافقان و مخالفان وزرای پیشنهادی، رأی‌گیری به صورت دستی در صحن علنی پارلمان انجام خواهد شد.

*توزیع نوشته‌هایی در صحن مجلس در روز رأی اعتماد به وزرا

سپس، مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس طی تذکری در نشست علنی امروز سه‌شنبه پارلمان، گفت: نوشته‌هایی در داخل صحن علنی پخش می‌شود.

وی اضافه کرد: باید هیأت رئیسه نسبت به این موضوع دستوراتی بدهد زیرا این اقدام هم خلاف آیین‌نامه است و هم خلاف قانون اساسی.

نماینده مردم لنگرود در همین زمینه تصریح کرد: در این برهه جزواتی پخش می‌کنند که ذهن نمایندگان را خراب می‌کند. چیزی که مربوط به 20 سال پیش است را امروز دارند توزیع می‌کنند.

به گزارش فارس، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر، گفت: کسی بخواهد چیزی در صحن توزیع کند باید با دستور هیأت رئیسه مجلس باشد.


این خبر به روز می‌شود...