منطقه آزاد شورای راهبردی استقرار گمرک در مبادی ورودی را تشکیل داد/ چند سئوال اساسی در خصوص آینده مردم در منطقه آزاد اروند

به گزارش خبرنگار فیدوس سرانجام گام نهایی برای اجرایی شدن وعده رئیس جمهور در خصوص پیوستن کامل آبادان و خرمشهر به منطقه آزاد برداشته شد. در شرایطی که سه سال برای فراهم شدن شرایط استقرار گمرک در آبادان خرمشهر زمان صرف شد، و در این مدت مردم متحمل فشارهای اقتصادی فراوانی شدند. به نظر می‌آید خبر انتصاب مدیر حقوقی سازمان منطقه آزاد اروند دکتر سید زین‌العابدین موسوی به ریاست شورای راهبردی استقرار گمرک در مبادی ورودی منطقه آزاد اروند گام عملی در تحقق خواسته مردم آبادان و خرمشهر باشد.

طبق اخبار واصله این شورای راهبردی متشکل از معاونین سازمان و مدیرکل حراست منطقه آزاد است و از جمله وظایف آن: ساماندهی و تعیین تکلیف استقرار گمرک، حفاظت و حراست از حصار مرزی و سیستم‌های الکترونیکی، حل و فصل مسائل حقوقی، ایجاد راهکارهای فرهنگی و تدوین دستورالعمل‌های عوارض قانونی و تعامل با گمرک جمهوری اسلامی ایران می‌باشد.

اما نکته مهم در این خصوص این است که برای مردم در شرایط فعلی به صورت کامل و مفصل موارد و پرسش‌های زیر شرح داده شود تا بتوانیم این اخبار امیدوار کننده را در مسیر زندگی ایشان قرار دهیم:

- با کامل شدن حصار در منطقه و استقرار این شورا آیا وعده رئی جمهور در خصوص ورود کالاهای چمدانی برای ایجاد رونق اقتصادی خرد در سطح منطقه آزاد اروند محقق خواهد شد؟

- در خصوص کنترل فعالیت دلالان مسکن و زمین سازمان چه برنامه ریزی و تمهیداتی اندیشیده است؟

- وضعیت کسبه و تجار ساکن در آبادان و خرمشهر به خصوص در بازارهای سنتی این شهرستان در شرایط جدید چگونه خواهد بود؟

- با اجرای حصار کشی تکلیف هماهنگ شدن و یکپارچه شدن نظام اداری و خدماتی در محدوده منطقه آزاد اروند چه می‌شود؟

- برنامه مدیریت منطقه آزاد اروند برای انتشار استراتژی کلی و برنامه کلی توسعه همه جانبه منطقه برای عمومی مردم به شکلی که همه شهروندان نقش و منافع خود را در این مسیر مشخص و روشن بدانند چیست؟