قوانین مبهم و بدون چهارچوب اشکال اصلی مناطق آزاد

سیدحسین دهدشتی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، با اشاره به موضوع تحقیق و تفحص از منطقه آزاد اروند اظهارکرد: شروع تحقیق و تفحص از این منطقه موجب شد تا فعالیت‌های آن‌ها در مسیر اصلی خود قرار بگیرد و به بخش‌های مختلف تعیین شده در قانون مناطق آزاد، مانند توجه به صنایع و شهرک‌های صنعتی عمل شود.

 

وی با بیان اینکه اشکال اصلی در مناطق آزاد، قوانین مبهم و بدون چهارچوب آن‌ها است، افزود: مناطق آزاد طبق قانون، ماموریت‌های تعریف شده‌ای دارند که باید به آن‌ها عمل کنند اما در مناطق آزاد تنها مساله مورد توجه، بحث واردات است.

 

دهدشتی در خصوص ماموریت اصلی مناطق آزاد عنوان کرد: ماموریت اصلی مناطق آزاد صادرات است که با توجه به امتیازات و شرایط منطقه باید در جهت کمک به تولید و اشتغال منطقه اقدام کنند اما متاسفانه مناطق آزاد کشور، این ویژگی را ندارند.

 

وی اظهار کرد: مناطق آزاد کشور در 30 سال گذشته تاکنون بدون هیچ برنامه راهبردی به فعالیت خود ادامه می‌دهند و چشم‌انداز فعالیت آن‌ها مشخص نیست؛ وقتی برنامه برای انجام فعالیت‌ها وجود نداشته باشد، نظارت بسیار سخت است و این مسائل موجب می‌شود تا هر گروه و جناح به صورت سلیقه‌ای به دنبال اجرای اهداف خود باشد.

 

دهدشتی در خصوص مناطق آزاد پرجمعیت مانند منطقه آزاد اروند عنوان کرد: مناطق آزاد پرجمعیت مانند منطقه آزاد اروند طبق قانون پس از مدتی باید بودجه‌های عمرانی و جاری آن‌ها لغو شود و این مناطق به صورت خودگردان اداره شوند و دیگر از کمک‌های دولتی بهره نبرند.

 

وی گفت: تمام نگرانی در این مناطق این است که اگر کمک‌های دولتی از مناطق آزاد به‌خصوص منطقه آزاد اروند برداشته شود، با این نوع مدیریت و بی‌برنامگی می‌توانند به حیات خود ادامه دهند؟

 

نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: مناطق آزاد، به حیاط خلوتی برای جناح‌ها، گروه‌ها و نورچشمی‌ها تبدیل شده‌اند تا اهداف خود را به صورت سلیقه‌ای در آنجا دنبال کنند و به اجرا برسانند.