آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۵۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۳۵
حربه تبدیل افشاء پرونده فساد اقتصادی به موضوع امنیتی
اکبر طبری مرد در سایه قوه قضائیه و به عبارتی یکی از قدرتمندترین چهره های نظام قضایی کشور طی ریاست دو رئیس قوه قبلی است که با دستور مستقیم رئیس فعلی قوه قضائیه بازداشت و کار رسیدگی به پرونده او در کنار ۶۰ قاضی برکنار شده دیگر در پرونده های جداگانه آغاز شده است.

داریوش معمار

یک. برخورد علنی با فساد در سطح عالی قوه قضائیه

امروز جلسه رسیدگی به پرونده اتهامی اکبر طبری معاونت سابق اجرایی و مالی قوه قضائیه به همراه قاضی قاسم زاده برگزار شد.

اکبر طبری مرد در سایه قوه قضائیه و به عبارتی یکی از قدرتمندترین چهره های نظام قضایی کشور طی ریاست دو رئیس قوه قبلی است که با دستور مستقیم رئیس فعلی قوه قضائیه بازداشت و کار رسیدگی به پرونده او در کنار ۶۰ قاضی برکنار شده دیگر در پرونده های جداگانه آغاز شده است.

تا دو هفته پیش از دستگیری اکبر طبری، از سوی دفتر رئیس سابق قوه قضائیه اعلام شده بود پرونده نامبرده پیشتر بررسی شده و از ایشان رفع اتهام شده است.

رسیدگی به پرونده این مقام ارشد قوه قضائیه به دلیل دریافت رشوه و ارتشاء و سایر قضات برکنار شده در حالی برگزار می شود که شخص رئیس فعلی این قوه از علنی بودن دادگاه آنها و اشد برخورد با ایشان دفاع کرده است.

دو.چرا در قوه مجریه نباید با عوامل فساد با هر مقام و در هر سطح برخورد علنی کرد!؟

حال بیایید این موضوع را مقایسه کنیم با پرونده فساد بزرگ اقتصادی شرکت نیشکر هفت تپه و امید اسدبیگی، به خصوص آنجا که چندین بار نام مقام های ارشد اجرایی استان خوزستان و بعضی وابستگان ایشان در دادگاه به عنوان متهم در این پرونده اعلام شد و جار و جنجال های رسانه ای بعد از آن از سوی دستگاهی که نمی خواهد این دادگاه و موارد مشابه آن علنی در معرض قضاوت عموم قرار گیرد.

سه.ابهام های جدی در پرونده نیشکر هفت تپه و ارتباط آن با دستگاه اجرایی

نکته مهم در این رابطه در مرحله نخست تعیین علنی وکیل پرونده اسدبیگی است که مشاور حقوقی نهاد ریاست جمهوری و وکیل پرونده اتهامی برادر معاون اول رئیس جمهور است، نکته ای که می تواند نشان از حمایت علنی بخشی از مقام های عالی دولتی از این فرد داشته باشد، این موضوع البته بسیار عجیب است.

چهار.حربه تبدیل افشاء پرونده فساد اقتصادی به موضوع امنیتی

اما نکته مهمتر تبدیل پرونده ای با موضوع فساد اقتصادی از سوی بعضی به پرونده ای سیاسی است، در شرایطی که برخوردها درون قوه قضائیه با فساد در ارکان بالای این قوه به مراتب سختگیرانه تر از برخورد با فساد در ارکان قوه مجریه از سوی دستگاه قضایی بوده، تا آنجا که این رعایت حتی مدافعان سیاسی و منصف دولت را هم رنجانده است.

پنج.نیاز به برخورد علنی با شبکه بزرگ فساد در خوزستان

به نظر می آید برخورد با بعضی مقام های عالی اجرایی دولت در خوزستان که اسامی ایشان و وابستگانشان در برخی فسادهای بزرگ اقتصادی و اجرایی در این مدت بارها تکرار شده، همچنین جلب شبکه دلالی و فساد در شرکت های بزرگ صنعتی خوزستان که با حمایت و توصیه این دست مقامات شکل گرفته است، اگر از سوی ایشان با حربه امنیتی کردن امور و ترتیب دادن عناوین مجرمانه برای منتقدان، با پرونده سازی و پاپوش دوختن برای ایشان همراه نشود، موضوعی است که با جدیت از سوی رسانه و افکار عمومی باید دنبال شود، تا قوه قضائیه بتواند به صورت علنی با آن برخورد و ریشه این فساد را بخشکاند.

شش.شبکه فساد در خوزستان چگونه عمل کرده و چه منابعی را در اختیار دارد

امروز مردم خوزستان از بی کفایتی و شکل گرفتن نظام توصیه و سفارش و دلالی سیاسی و اجرایی رنج بسیار می برند، همچنین از اینکه بعضی با راه انداختن دستگاه مخوف پول، قدرت و فساد زندگی ایشان را چنین تباه کرده اند در رنج هستند.

پیگیری فساد در سیستم اجرایی و اقتصادی استان خوزستان نیاز به پیگیری کلیه انتخاب ها و انتصاب های سفارشی سیاسی، توصیه نامه های صادر شده و روابط فاسد و آلوده درون سیستم پولی و صنعتی خوزستان به عنوان یک شبکه دارد. شبکه ای که با دسترسی به میلیاردها تومان منابع مالی و پولشویی، انواع رانتهای استخدامی و پیمانکاری حول محور دلالان، مدیران فاسد، بعضی دستگاه های توصیه پذیر و صادر کننده توصیه و بعضی نمایندگان سابق و حتی فعلی مجلس و فرصت های دیگر احتمالا شکل گرفته است.

Histats.com START (standard) Histats.com END