آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۴۵۸
تاریخ انتشار: ۰۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
آتش بازهم به جان فلک‌الاافلاک افتاد
سیدامین قاسمی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان) با تایید وقوع آتش‌سوزی در حریم قلعه فلک الاافلاک که روز گذشته (۵ مهر) اتفاق افتاد، گفت: متاسفانه ظهر جمعه پنجم مهرماه، حریم غربی قلعه تاریخی فلک الافلاک (دژ شاپور خواست) خرم آباد دچار آتش‌سوزی شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سیدامین قاسمی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان) با تایید وقوع آتش‌سوزی در حریم قلعه فلک الاافلاک که روز گذشته (۵ مهر) اتفاق افتاد، گفت: متاسفانه ظهر جمعه پنجم مهرماه، حریم غربی قلعه تاریخی فلک الافلاک (دژ شاپور خواست) خرم آباد دچار آتش‌سوزی شد.

به گفته او؛ این آتش‌سوزی در حریم مصوب قلعه فلک الاافلاک و در محدوده‌ای حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ متر اتفاق افتاده است و حدود ۲۰ دقیقه به طول انجامیده و بعد از حضور آتش‌نشان‌ها و عوامل پایگاه، خاموش شده است.

لازم به ذکر است که طی ۱۰ روز اخیر، این دومین بار است که محوطه و فضای سبز حریم و اطراف قلعه فلک الافلاک دچار حریق و آتش‌سوزی می‌شود. این درحالی است که قاسمی به گرمای هوا اشاره دارد و دلیل آتش‌سوزی ۱۰ روز قبل که در بخشی از  باغچه کنار ورودی قدیم قلعه فلک الافلاک اتفاق افتاده بود را ته سیگار یکی از گردشگران عبوری عنوان کرده بود.

هرچند قاسمی تاکید دارد که بر اثر آتش‌سوزی‌های اخیر هیچ آسیبی متوجه بنای قلعه نشده است اما قطعا وقوع و تعدد آتش‌سوزی‌ها در یک منطقه گواه آن است که باید تدابیر بهتر و بیشتری درخصوص حفاظت از این میراث اندیشیده شود.

منبع:ایلنا
Histats.com START (standard) Histats.com END