آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۴۴۸
تاریخ انتشار: ۰۳ مهر ۱۳۹۸ - ۰۰:۰۴
جهان در آستانه انقراض گسترده
به گزارش فیدوس سازمان جهانی هواشناسی در آستانه هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل که با حضور رهبران جهان در نیویورک برپا می‌گردد با انتشار گزارشی اعلام کرد که شدت تغییرات اقلیمی در پنج سال اخیر بسیار چشمگیر و بحرانی بوده است.


براساس این گزارش، کره زمین در طی پنج سال اخیر یعنی از سال ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ میلادی گرم‌ترین دوره خود را پشت سر گذاشته است. همچنین میزان سطح آب دریاها با شتاب قابل ملاحظه‌ای در حال بالا آمدن است چرا که انتشار گاز دی‌اکسید کربن به اوج خود رسیده است.

درجه حرارت جهانی از سال ۱۸۵۰ به میزان ۱.۱ درجه سانتی گراد افزایش یافته که حدود ۰.۲ درجه آن تنها بین سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۵ میلادی رخ داده است.

این تغییرات که نتیجه افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در جو زمین است در سال‌‌های اخیر به بحرانی‌ترن حالت خود رسیده است. به عنوان مثال میزان کربن منتشر شده بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ میلادی نسبت به پنج سال پیش از آن ۲۰ درصد رشد داشته است.

یکی از نگران‌ کننده‌ترین بخش‌های این گزارش مربوط به افزیش سطح آب دریاهاست. براساس آمارهای موجود نرخ بالا آمدن سطح آب دریاها از سال ۱۹۹۳ تا کنون ۳.۲ میلیمتر در سال بوده است، اما این میزان در پنج سال گذشته به ۵ میلیمتر در سال افزایش یافته است.

افزایش سطح آب دریاها که در نتیجه آب شدن یخچال‌های طبیعی است یک تهدید جدی برای بسیاری از کشورهای جهان است و می‌تواند سبب آواره و جابجا شدن میلیون‌ها انسان در آینده نزدیک گردد.

همچنین تغییرات اقلیمی سبب آتش گرفتن جنگل‌ها خواهد شد و پخش گازهای ناشی از سوختن جنگل‌ها نیز سبب بدتر شدن وضعیت کنونی گرمایش زمین خواهد شد.

Histats.com START (standard) Histats.com END