آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۴۴۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۵
هم هفت‌تپه؛ هم هپکو
فیدوس-ماندانا صادقی در مطلبی جدید و روشنگرانه به شرایطی اشاره کرده است که در آن صنعت فدای بدترین نوع سوء استفاده سیاسی و ورشکستگی اقتصادی طی 50 سال اخیر در کشور ما شده است، جایی که کارخانه‌های بزرگ عمدا تعطیل و ورشکست شده و کارگران بیکار می‌شوند

ماندانا صادقی-✍ از بهمن۱۳۸۰ که برای اولین‌بار شورایعالی کار ۶۹۲نفر از کارگران کارخانه ریسندگی و بافندگی پاکریس مهدیشهر را بعنوان "کارگران مازاد" از کارخانه اخراج کرد، ۱۸سال می‌گذرد.*

✍ کارخانه‌ای که در دهه۶۰ و در اوج فعالیت با حدود ۲۵۰۰نفر پرسنل قلب حیات و صنعت و اشتغال در نزدیکی کوه‌های شرق البرز بود.

✍ اما این موضوع یک‌شبه اتفاق نیفتاد. به شهادت رسانه‌ها، تعدیل نیرو از بهمن۱۳۸۰ شروع شد. با وعده‌هایی از قبیل اینکه: "دولت برای یک‌سال به همه کارگران اخراجی حقوق بیکاری پرداخت می‌کند و بعد از یک‌سال مجددا آنها را به کارخانه برمی‌گرداند".**

✍ اما به‌مرور کار به جایی رسید که در پاییز۱۳۹۱ تامین‌اجتماعی به دلیل عدم‌پرداخت سهم کارفرما از پذیرفتن بازنشستگی تنها ۳۷پرسنل باقیمانده در کارخانه سر باز زد.***

✍ بازخوانی تاریخ این کارخانه از زمان راه‌اندازی رسمی آن در سال۱۳۵۸ تا سال۱۳۹۱ بدون درنظر گرفتن اخبار پراکنده از قطعه‌قطعه کردن کارخانه و فروش آن بعنوان ضایعات و اعتراض‌های مردمی، کارگری و حتی مسئولان محلی دولت، نمونه روشنی است از پایان دادن‌های مشکوک به کارخانجات صنعتی و تولیدی ملی و داخلی از مسیر اخراج‌های فله‌ای و پی‌درپی کارگران. (مانند کارخانه نوشابه‌سازی خرمشهر که پیش‌ترها شرحش را نوشته بودم).

✍ ضرورت سخن گفتن ازگذشته کارخانه‌هایی همچون پاکریس، ارج و... به‌واقع، پیش‌بینی آینده محتوم کارخانه نیشکر هفت‌تپه است که همین دیروز ۲۰نفر از کارگران ماهر بخش‌های مختلف را در اقدامی بی‌سابقه و ناگهانی اخراج کرد.

✍ کارگرانی که بدون هیچ‌گونه اخطار قبلی یا تذکر کتبی مبنی برتخلف یا... به جای حقوق سر برج، نامه فسخ قرارداد تحویل گرفتند.

✍ اخراج ۲۰نفر نیروی کار فعال و باسابقه از بدنه کارخانه نیشکر هفت‌تپه به‌هیچ‌روی موضوع ساده‌ای نیست که بشود از آن به‌سادگی گذشت؛ چراکه اخراج هر نفر به‌مثابه جذب خیل بیکارانی است که پشت دروازه‌های همین شرکت ورشکسته در صف استخدام ایستاده‌اند و شوربختانه برای ورود به کارخانه از پارتی‌هایی همچون برخی از اعضای شورای اسلامی کار برخوردارند که حاضرند از حقوق حقه کارگران برای برآورده کردن خواسته‌های کارفرمایان یا سرپوش گذاشتن بر تخلفات مدیران بگذرند.

✍ نگاهی کوتاه به اسامی کارگران اخراجی به‌وضوح روشن می‌کند که حداقل بیش از نیمی ازواین کارگران اخراجی همان افرادی هستند که از سال گذشته به منظور احقاق حقوق عقب‌مانده خود دست به تجمع‌های مسالمت‌آمیز و مدنی زدند و اغلب با احکام قضایی مواجه شدند.

✍ کارگرانی که اغلب‌شان بعنوان عضو سندیکای مستقل کارگری، صدای اعتراض همکارانشان بودند و اخراج ناگهانی امروزشان حامل پیامی است برای دیگر کارگران که بدانند تنها راه ماندن و اخراج نشدن سکوت و مماشات با مدیران است.

✍ اخراج دسته‌جمعی و بدون دلیل این کارگران و فسخ قراردادشان درحالی صورت می‌گیرد که چند روز پیش رییس‌جمهور روحانی به دلیل عدم‌اهلیت سهام‌دار شرکت "هپکو" و تعیین یک سهام‌دار با اهلیت مالی، فنی و مدیریتی به شکل مستقیم به مساله کارخانه "هپکو" ورود کرد.

✍ یعنی، همان موضوعی که دکتر عادل آذر، رییس دیوان محاسبات، در بهمن۱۳۹۷ بعنوان یکی از دلایل مغایرت قانون در رابطه با واگذاری شرکت نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده بودند.

✍ هرچند که از خبر آزادی ۲۳کارگر بازداشتی کارخانه هپکو بسیار خوشنودم؛ اما به‌نظر می‌رسد که نتیجه ورود دولت به موضوع کارخانجات واگذارشده به بخش خصوصی اخراج ۲۰کارگر از کارخانه هفت‌تپه است و انتخاب یک مدیرعامل کاردان برای هپکو اراک.

✍ گویی خوزستان در این سال‌ها فقط نامی است برای جنگ و دیگر هیچ...

Histats.com START (standard) Histats.com END