آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۴۱۲۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۶
سخنگوی سازمان آتش نشانی زیر و بم آتش سوزی میدان حسن آباد را تشریح کرده و گفت: هیچ قصوری از سوی آتش نشانان در اطفای حریق صورت نگرفته است.
به گزارش فیدوس: سخنگوی سازمان آتش نشانی زیر و بم آتش سوزی میدان حسن آباد را تشریح کرده و گفت: هیچ قصوری از سوی آتش نشانان در اطفای حریق صورت نگرفته است.

جلال ملکی با اشاره به برخی انتقادات وارده به عملکرد سازمان آتش نشانی در اطفا حریق میدان حسن آباد، گفت: اینکه گفته می‌شود آتش نشانان باید دوره ویژه‌ای برای اطفا حریق در اماکن تاریخی ببینند هیچ وجاهت منطقی ندارد.
ملکی با بیان اینکه در هیچ جای دنیا آتش نشانان مهارت ویژه‌ای برای خاموش کردن آتش در جا‌های مختلف اعم از بنا‌های تاریخی کسب نمی‌کنند، افزود: اینکه گفته می‌شود خسارت وارد شده به بنای حسن آباد به علت عدم مهارت ویژه آتش نشانان بوده صحت ندارد.
سخنگوی سازمان آتش نشانی همچنین با اشاره به حریق رخ داده در کلیسای نوتردام، گفت: آیا آتش نشانان فرانسوی تجربه خاصی در اطفای حریق این کلیسا به کار بردند، در این کلیسا با قدمت بسیار دیده شد که توانمندی آتش نشانان نیز نتواسنت در کاهش تخریب‌ها موثر باشد در حادثه حسن آباد هم قصوری از سوی آتش نشانان رخ نداده است.
ملکی افزود: در نحوه اطفای حریق مکان‌های عادی یا بنای تاریخی و ... تفاوتی وجود ندارد تنها تفاوت در موضوع قابل اشتعال است.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه اطلاع رسانی با وقفه مواجه شده زمانی که آتش نشانان شروع به اطفای حریق در میدان حسن آباد کردند سقف‌های این بنا با توجه به چوبی بودن کاملا شعله ور بوده است.
ملکی با بیان اینکه با توجه به اینکه مردم پس از مدتی از استشمام بوی آتش متوجه آتش سوزی در محل شده اند، تصریح کرد: متاسفانه نبود سیستم اطفای آتش یکی از علل دیر متوجه شدن مردم و اطلاع رسانی آن‌ها به سامانه ۱۲۵ بوده است.
سخنگوی سازمان آتش نشانی در پاسخ به این سوال که آیا بازدیدی از مکان‌های مختلف برای بررسی نصب سنسور اطفای حریق از سوی آتش نشانی صورت می‌گیرد یا خیر، ادامه داد: بلکه در خصوص میدان حسن آباد نیز بازدید‌ها صورت گرفته و بنا‌هایی همچون بانک‌ها این سنسور را داشته اند، اما متاسفانه حریق در انباری رخ داده که هیچ کسی فکر نمی‌کرد فعالیتی داشته باشد.
وی ادامه داد: با وجود اینکه آتش نشانی با تاخیر متوجه حادثه شد، اما به محص حضور در مجلس حتی یک آجر هم از دیوار یا سقف جدا نشد و تخریب‌ها قبل از وقوع آتش نشان‌ها صورت گرفته است.
سخنگوی سازمان آتش نشانی با اشاره به برخی اظهارات مبنی بر اینکه ایستگاه آتش نشانی در دیوار کناری محل حادثه بوده، اما باز هم با تاخیر به محل رسیده است، گفت: برای حادثه حسن آباد از چند ایستگاه دیگر نیرو اعزام شد و علت تاخیر ایستگاه مجاور در اعزام نیرو اطفای حریق در دو مکان دیگر بوده است.
وی ادامه داد: با این حال پس از اینکه یکی از تیم‌های اعزامی از محل حادثه دیگر به ایستگاه می‌رسد از داخل حیاط ایستگاه مجاور محل حادثه شروع به اطفای حریق می‌کند، اما با توجه به اینکه مردم این حضور را مشاهده نکرده اند انتقاداتی در خصوص تاخیر در حضور آتش نشانان مطرح کرده اند در حالی که هیچ قصوری رخ نداده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END