آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۸۲۳
تاریخ انتشار: ۲۸ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۸
رکورددار پرواز دفاع مقدس در یکصد و بیستمین پرواز با آنکه می دانست بازگشتی پس از آن وجود ندارد، از میان شدید ترین پدافند هوایی دوران خود رد شد و جنگنده خود را به سالن اجلاس سران در بغداد کوبید و شکست سیاسی صدام را رقم زد.
به گزارش فیدوس: رکورددار پرواز دفاع مقدس در یکصد و بیستمین پرواز با آنکه می دانست بازگشتی پس از آن وجود ندارد، از میان شدید ترین پدافند هوایی دوران خود رد شد و جنگنده خود را به سالن اجلاس سران در بغداد کوبید و شکست سیاسی صدام را رقم زد.

این سخنی بود که امیر سرتیپ 2 خلبان اسماعیل لشکری فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران بعدازظهر امروز در نشستی صمیمانه با خبرنگاران در مورد خلبان شهید عباس دوران از خلبانان دفاع مقدس مطرح کرد.
این مقام عالی پایگاه هوایی شهید دوران، ضمن تشریح برنامه‌های بزرگداشت مقام شهید خلبان عباس دوران از خلبانان شیرازی دفاع مقدس، اظهار داشت: شهید دوران خلبانی بود که 120 مأموریت در دفاع مقدس تا تاریخ شهادت انجام داد که یک رکورد در این دفاع جانانه به‌حساب می‌آمد.
وی با اشاره به روحیه شهادت‌طلبی و سجایای اخلاقی شهید دوران، خاطرنشان کرد: این شهید بزرگوار همواره آماده شهادت بود و باآنکه می‌دانست مأموریت‌های وی ممکن است بدون بازگشت باشد، عالمانه به وظیفه خود عمل می‌کرد.

مقام عالی پایگاه هوایی استان فارس به جریان شهادت عباس دوران اشاره کرد و افزود: در آخرین پروازی که عباس دوران به شهادت رسید نیز به وی اعلام شد که امکان بازگشت تقریباً صفر است و شاید دیگر وی فرزند 8 ماهه خود را هم نبیند، چراکه به‌جایی مأمور شده که ازلحاظ پدافندی غیرقابل نفوذ است، اما شهید همچون 119 پرواز قبلی، با شجاعت تمام این مأموریت را هم می‌پذیرد.

لشکری با اشاره به پرواز متهورانه و حیرت‌انگیز شهید دوران و نفوذ وی به ساختمان اجلاس سران در بغداد گفت: صدام گفته بود که شهر بغداد غیرقابل نفوذ است و در ارتفاع پائین به دور محل برگزاری اجلاس کابل‌کشی شده بود اما شهید دوران با شجاعت وصف‌نشدنی این حصار را می‌شکند و جنگنده خود را به ساختمان اجلاس می‌کوبد؛ عملیاتی که تحیر جهانیان را برانگیخت.

وی همچنین رشادت دیگری از شهید دوران در دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: شهید دوران همراه با شهیدان یاسینی و خلعت بری با یک پرواز موفقیت‌آمیز در 7 آذر 59، نیروی دریایی عراق را با منهدم کردن ناوچه‌های آن زمین‌گیر کرد؛ به‌طوری‌که تا پایان جنگ هیچ عملیات دریایی از عراق علیه کشورمان مشاهده نشد.

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران در ادامه این نشست خبری با بیان اینکه همایش بزرگداشت شهید دوران از یک روزبه یک هفته تسری یافته است، به تشریح برنامه‌های این آئین در شیراز پرداخت و اظهار داشت: بزرگداشت شهید خلبان عباس دوران روز یکشنبه ساعت 10صبح در تالار حافظ شیراز برگزار می‌شود.

لشکری با بیان اینکه این همایش پس از 5 سال در شیراز برگزار می‌شود، تصریح کرد: آخرین یادواره شهید دوران در سال 93 برگزارشده و در همایش امسال سعی خواهد شد، با انجام برنامه‌های متنوع، این شهید بزرگوار را بهتر به مردم و همرزمانش معرفی کنیم؛ لذا برنامه ها به جای یک روز در یک هفته انجام خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از کارهای خوبی که در این همایش انجام خواهد شد، رونمایی از کتاب نمایش‌نامه با عنوان «مهنا» خواهد بود که زندگی‌نامه شهید در آن روایت‌شده است.

فرمانده پایگاه هوایی شهید دوران همچنین گفت: تجلیل از خانواده شهید دوران، دعوت از همرزمان شهید، مقامات بلندپایه نیروی هوایی و حجت الاسلام جلیلی صفت جانشین سازمان عقیدتی سیاسی ارتش جمهوری اسلامی برای سخنرانی ازجمله برنامه‌های این همایش خواهد بود.

لشکری اضافه کرد: به دلیل آنکه امسال سی و هفتمین سالگرد شهادت شهید دوران است، به همین مناسبت با 37 ماکت هواپیما و لوح تقدیر از 37 پیشکسوت پایگاه هوایی تقدیر خواهد شد.

به گزارش فارس، شهید خلبان عباس دوران در 30 تیرماه 1361 در مأموریتی با هواپیمای فانتوم اف 4 به شهر بغداد پرواز می‌کند که پس از عبور از 3 دیواره آتش و باوجود آتش گرفتن هواپیما، پس از بمباران پالایشگاه، جنگنده خود را به سالن اجلاس سران در بغداد کوبید و مانع از برگزاری این اجلاس مهم در عراق شد؛ اجلاسی که در آن صدام بنا بود به ریاست آن انتخاب شود.

صدام رئیس‌جمهور وقت عراق پیش‌ازاین مأموریت اعلام کرده بود که هیچ خلبان ایرانی جرئت نزدیک شدن به آسمان بغداد و بر هم زدن اجلاس را ندارد اما پس‌ازاین عملیات متهورانه شهید دوران در بغداد، شکستی سیاسی برای صدام رقم خورد و محل اجلاس به کشور دیگری تغییر یافت.
Histats.com START (standard) Histats.com END