آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۴۲۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
"رضا عزیز" تهیه کننده‌ی مالزیایی فیلم‌هایی چون "گرگ وال استریت"، "خنگ و خنگ‌تر" متهم به پولشویی شد. رضا عزیز ناپسری "نجیب رزاق" نخست وزیر مالزی است.
به گزارش فیدوس: "رضا عزیز" تهیه کننده‌ی مالزیایی فیلم‌هایی چون "گرگ وال استریت"، "خنگ و خنگ‌تر" متهم به پولشویی شد. رضا عزیز ناپسری "نجیب رزاق" نخست وزیر مالزی است. او سومین عضو از خانواده‌ی رزاق است که در ارتباط با این رسوایی چند میلیارد دلاری باید به دادگاه برود. عزیز متهم به دریافت 248 میلیون دلار بودجه‌ی جعلی است و با پنج اتهام روبرو است. هر یک از اتهام‌ها، در بیشترین حالت حکم پنج سال زندان و پرداخت جریمه نقدی را برای او خواهد داشت اگر به انجام این جرائم متهم بشود می‌تواند با چیزی در حدود 25 سال مواجه شود. البته او هیچ یک از اتهام‌ها را نپذیرفته است و اعلام بی‌گناهی کرده است.

به گزارش اقتصاد هنر آنلاین، صندوق توسعه در مالزی است که توسط نجیب رزاق در 2009 پایه‌گذاری شده است. این صندوق وظیفه‌ی سرمایه‌گذاری در بخش‌های کلیدی اقتصاد مالزی را برعهده داشته است. ولی در حال حاضر زیر نظر تحقیقات شدید در 6 کشور قرار گرفته. رسوایی‌های مالی مربوط به این صندوق نقش زیادی در پایان یافتن دولت رزاق در سال گذشته داشته است.

وزارت دادگستری آمریکا تخمین زده چیزی در حدود چهار و نیم بیلیون در طی پنج سال از این صندوق اختلاس شده و در زمینه‌هایی مثل خرید املاک لوکس، خرید نقاشی‌ها، خرید جواهرات و کمپانی فیلم سازی رد گرانیت پیکچرز سرمایه گذاری شده.

red granite

جالب است که فیلم "گرگ وال استریت" درباره‌ی "جردن بلفورت" از دلال‌های سهام وال استریت است که به دلیل فساد مالی و پولشویی مدتی به زندان هم رفته است. پولشویی به معنی تبدیل پول‌های کثیف به پول‌های به ظاهر تمیز است. در بسیاری از فیلم‌های هالیوودی انجام اختلاس و پولشویی به صورت یک هنر نمایش داده شده‌ و این موضوع دستمایه‌ی فیلم‌های زیادی قرار گرفته. گرگ وال استریت یکی از معروف‌ترین فیلم‌ها در این مورد است.
Histats.com START (standard) Histats.com END