آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۲۱۷
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۸:۲۵
رئیس کل بانک مرکزی عنوان کرد: افزایش هزینه های تولید در طول یکسال گذشته، نیاز به سرمایه در گردش تولید را به شدت افزایش داده و این تامین مالی را دشوارتر نموده است.
به گزارش فیدوس: عبدالناصر همتی طی یادداشتی در صفحه خود در فضای مجازی عنوان کرد: «علیرغم رشد بالای کل های پولی و بویژه نقدینگی طی سالهای گذشته، تامین مالی فعالیت های تولیدی همچنان با دشواری روبرو بوده است. افزایش هزینه های تولید در طول یکسال گذشته، نیاز به سرمایه در گردش تولید را به شدت افزایش داده و این تامین مالی را دشوارتر نموده است.

بانک مرکزی با درک این وضعیت، به دنبال طرح‌هایی جهت حل این دشواری است. اصل اساسی در نگاه بانک مرکزی آن است که هرگونه طرحی، اولاً به تأمین مالی فعالیت‌های تولیدی منجر شده و نیاز افزایش یافته سرمایه در گردش آنها را برآورده نماید. ثانیاً منجر به انحراف در منابع نظام بانکی و لذا تشدید فشارهای تورمی و قیمتی نشود. بر این اساس، در کمیته‌های مشورتی نقدینگی و اعتباری بانک مرکزی، طرح‌های متعددی مورد بحث قرار گرفته است. یکی از این طرح‌ها، طرح «تأمین مالی مولد» است؛ به نحوی که با کمترین نیاز به انبساط اعتباری و اثر تورمی، نیاز زنجیره تولید صنعت به سرمایه در گردش پاسخ داده شود و از انحراف منابع به سمت فعالیت‌های غیرمولد به خوبی ممانعت شود. این طرح پس از نظرخواهی از متخصصین پولی و بانکی، جمع‌بندی و در کنار تلاش‌های جاری بانک‌های کشور برای تأمین مالی تولید، در جهت جلوگیری از رکود و اعاده رونق تولید به کار گرفته می‌شود.»
منبع: اقتاد نیوز
Histats.com START (standard) Histats.com END