آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۱۱۴
تاریخ انتشار: ۱۴ تير ۱۳۹۸ - ۰۸:۲۳
تلاش ترامپ برای اعطای معافیت به چین برای واردات نفت از ایران
وزارت خارجه آمریکا به طور جدی به دنبال استفاده از روزنه قانونی دوره اوباما برای این هستند که به چین اجازه دهند از ایران نفت وارد کند. این کار در صورت انجام، هدف دولت ترامپ برای به صفر رساندن صادرات ایران را نقض خواهد کرد.
به گزارش فیدوس: وزارت خارجه آمریکا به طور جدی به دنبال استفاده از روزنه قانونی دوره اوباما هستند که به چین اجازه دهند از ایران نفت وارد کند.
وزارت خارجه آمریکا به طور جدی به دنبال استفاده از روزنه قانونی دوره اوباما برای این هستند که به چین اجازه دهند از ایران نفت وارد کند. این کار در صورت انجام، هدف دولت ترامپ برای به صفر رساندن صادرات ایران را نقض خواهد کرد.

همین هفته قبل بود که یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا، که اداره تحریم‌های ایران به عهده اوست، گفت: آمریکا هرگونه واردات نفت از ایران را تحریم خواهد کرد.

اما طبق گفته ۳ مقام آمریکایی، رئیس امور ایران در وزارت خارجه، برایان هوک و تیم مذاکره‌کنندگان او، در نظر دارند با قانون ۲۰۱۲ که برای واردات ایران سقف تعیین می‌کرد، به چین معافیت اعطا کنند. راه دیگر پیش روی آنها این است که به چین، که به تازگی (و بعد از لغو معافیت‌ها) محموله‌ای یک میلیون بشکه‌ای از نفت ایران را دریافت کرده است، اجازه دهند آشکارا تحریم‌های آمریکا را نقض کند.

گزارش افزایش واردات چین از نفت ایران در روزهای اخیر تیم ترامپ را نگران کرده است و باعث شده در کپیتال هیل سوالاتی (در مورد مؤثر بودن تحریم‌ها) مطرح شود. این جدیدترین نمونه از سری اختلاف‌نظرهای بین دولت و کنگره در مورد سیاست آمریکا در قبال ایران است که گاهی متناقض به نظر می‌رسد. نمونه‌هایی مانند تهدید ایران به اقدام نظامی و پیشنهاد مذاکره با رهبران ایران، از این دست هستند.

طبق قانون تحریمی سال ۲۰۱۲، کشورها و شرکت‌ها می‌توانستند از ایران نفت وارد کنند، اما باید از دولت آمریکا برای این کار معافیت دریافت می‌کردند. طبق یک قانون جداگانه، فروش نفت ایران هدف قرار گرفت نه واردات آن.

مقامات می‌گویند وزارت خارجه آمریکا در حال مذاکره برای ایجاد سازوکاری است که طی آن چین بتواند نفت ایران را وارد کرده و سپس به ازای آن سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی توسط شرکت نفتی چین، ساینوپک، در میادین نفتی ایران انجام شود. مقامات وزارت خارجه پیشنهاد داده‌اند معافیتی برای واردات نفتِ بازپرداخت، به صورت رسمی توسط دولت آمریکا به ساینوپک داده شود.

EM A:
این ساز و کار به دولت ایران که تحت فشار مالی قرار دارد اجازه خواهد داد که بدهی‌های خود را پرداخت کند و چین هم که مشغول مذاکرات تجاری سختی با دولت آمریکا است، اجازه خواهد داد واردات نفت خود از ایران را ادامه دهد.

قسمت عمده توجیه این طرح از سوی وزارت خارجه آمریکا بر مبنای این است که این وزارتخانه خرید نفت ایران را تحریم کرده است، نه واردات آن را. این توجیه و متمایز کردن خرید از واردات، در صورتی که آمریکا تصمیم بگیرد به چین معافیت اعطا کند، اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت.

برایان هوک، روز جمعه، در جدیدترین اظهار نظر خود به رسانه‌ها گفت: در حال حاضر هیچ معافیتی وجود ندارد و ما هرگونه خرید غیرقانونی نفت از ایران را تحریم خواهیم کرد.

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا در گفتگو با پالیتیکو گفت: وزارت خارجه به تصمیم خود برای تحریم خرید نفت از ایران التزام خواهد داشت.

واردات نفت چین (برخلاف تحریم‌های آمریکا)، اولین بار توسط پایگاه اینترنتی تانکرترکرز، که از تکنولوژی ماهواره‌ای برای ردیابی کشتی‌ها و نفتکش‌ها استفاده می‌کند، گزارش شد و توجه قانون‌گذاران آمریکایی را به خود جلب کرد، چراکه وزارت خارجه آمریکا از ماه می، معافیت‌های واردات نفت از ایران را لغو کرده و هیچ معافیت جدیدی اعطا نکرده بود، اما چین محموله عظیمی از نفت ایران را دریافت کرده بود.
وزارت خارجه آمریکا در این رابطه، تنها اعلام کرد: ما با پکن ارتباط منظمی داریم که طی آن موارد کمپین فشار حداکثری بر ایران را مطرح کرده‌ایم.

پس از اینکه آمریکا از تمدید معافیت واردات قبلی خود که به چین اعطا کرده بود سر باز زد، مقامات چین بارها به این تصمیم اعتراض کردند. چین روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت وارد می‌کند که ۵۰۰ هزار بشکه از آن توسط ایران تامین می‌شد. واردات نفت ارزان برای چرخاندن چرخ اقتصاد چین، آن هم در شرایطی که روابط این کشور با آمریکا، پر نوسان شده است، حیاتی تلقی می‌شود.

متخصصان می‌گویند وزارت خارجه آمریکا از آنجایی که در صورت تخطی چین از تحریم‌ها، ابزاری برای تنبیه این کشور ندارند، مجبور به رو آوردن به ساز و کار ارائه معافیت هستند.

جارت بلانک، که به عنوان هماهنگ‌کننده پیاده‌سازی توافق هسته‌ای ایران، در وزارت خارجه آمریکا فعالیت می‌کرد، می گوید: اگر چین به ما بگوید «برو پی کارت»، در مقابل، کار زیادی از ما ساخته نخواهد بود.
برچسب ها: پکن ، آمریکا ، تحریم ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END