آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۰۹۸
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۵۲
مروری بر جهش قیمت خودروهای وارداتی در 4 سال اخیر؛
قیمت خودروهای خارجی از سال 94 تا سال اواسط سال 96 افزایش زیادی نداشته است اما ناگهان در مرداد سال 97 جهش بسیاری داشت تا جایی که قیمتها در بهمن ماه همان سال نزدیک به دوبرابر شدند.
به گزارش فیدوس: مدتی است که برخی از لغو گمرکی خودروهای خارجی و وارداتی سخن گفته اند. ممنوعیت واردات خودروهای خارجی به یکی از موضوعات اساسی کشور تبدیل شده است. به نظر می‌رسد با اظهار نظرهای انجام شده از نمایندگان مجلس مشکل این موضوع حل شده و حکم لغو این ممنوعیت حداقل با شرط و شروطی صادر شود، هر چند برخی دیگر نیز تاکید دارند دولت قادر نیست که تا مدتها واردات خودرو را آزاد کند، چرا که این امر احتمالا به ضرر خودروسازان داخلی تمام می‌شود و شاید حتی باعث بیکاری بسیاری از افراد و خانواده‌ها گردد.

با این حال، مدتی پیش، محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 مجلس گفت: با مصوبه نمایندگان در صحن علنی مجلس شورای اسلامی واردات خودروهای سواری هیبریدی و برقی به مدت پنج سال بدون هیچ‌گونه پرداخت حقوق ورودی به کشور آزاد شد که این مصوبه مجلس باعث کاهش چشمگیر قیمت خودروهای بنزینی در بازار خواهد شد(اینجا بخوانید).

نباید فراموش کرد که با افزایش قیمت دلار و نرخ ارز، به جز قیمت خودرو خارجی، گمرکی خودرو نیز افزایش یافت و صعود این دو عامل به علاوه‌ی به هم ریختن جو روانی بازار خودرو باعث افزایش تصاعدی قیمت خودرو وارداتی شد.

قیمت خودرو خارجی در پنج سال اخیر

 قیمت خودروهای خارجی از سال 94 تا سال اواسط سال 96 افزایش زیادی نداشته است اما ناگهان در مرداد سال 97  جهش بسیاری داشت تا جایی که قیمتها در بهمن ماه همان سال نزدیک به دوبرابر شدند. جالب این است که از بهمن 97 تا تیر 98 هم این افزایش قیمتها ادامه داشت و مجددا یک جهش دوبرابری قیمت را در حوزه خودرو خارجی شاهد بودیم.

اگر به این خودروها در خارج از کشور توجه کنیم متوجه می‌شویم که این افزایش قیمت در اروپا و آمریکا مشاهده نمی‌شود. به طوری که اگر قیمت سوناتا در سال 2017 و 2019 را با دلار 13 هزار تومان محاسبه کنیم(هر چند واضح است که دلار در سال 2017 به مراتب پایین تر بود) باز نهایتا تصاعد نزدیک به ده درصدی را در مورد خودروها شاهد خواهیم بود.  

 

این نشان می‌دهد که افزایش قیمت خودرو وارداتی فقط به افزایش قیمت دلار باز نمی‌گردد و برخی عوامل مهم تر من جمله گمرکی و جو روانی بازار و انحصار در واردات هم در این مورد موثر هستند.

آیا قیمتها پایین خواهد آمد؟

برخی معتقدند که به زودی خودروهای حاضر در گمرک آزاد خواهند شد و این سبب کاهش قیمتها شد.

بابک صدرایی، کارشناس بازار خودرو در پاسخ به این پرسش که با آزادسازی خودروهای خارجی مانده در گمرک، قیمت این نوع خودروهای وارداتی ارزان نخواهد شد؟ گفت: اقدامات نهایی برای ترخیص خودروهای گمرکی انجام شده و به زودی هشت هزار خودرو خارجی روانه بازار خواهد شد؛ این در حالی است که با ترخیص این نوع خودروها شاهد موج جدید انصراف‌ها از سوی مردم هستیم.

صدرایی در گفتگو با تجارت نیوز  می‌افزاید: با ترخیص خودروهای وارداتی از گمرکات شرکت‌ها قرار است مابه‌التفاوت قیمت ارز را از خریداران دریافت کنند. با این حال بعد از انصراف ثبت‌نام‌کنندگان شرکت‌ها مجبور به فروش دوباره این نوع خودروها هستند. متاسفانه این خودروها حدود یک سال در انبار گمرکات بودند و همین موضوع باعث فرسوده شدن برخی قطعات آنها شده است.

اکنون شما در مورد قیمت خودروهای وارداتی در آینده چه فکری می‌کنید؟ آیا این قیمتها منطقی اند و آیا با حذف گمرکی قیمتها پایین خواهد آمد؟
منبع: خبر فوری
Histats.com START (standard) Histats.com END