آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۳۰۴۰
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۵۵
با حضور معاون رئیس جمهور
ایستگاه پمپاژ انتقال آب کارون به تالاب شادگان پیش از ظهر امروز با حضور عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور افتتاح شد.
به گزارش فیدوس: طرح انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان از سال ۱۳۹۲ آغاز و سال ۱۳۹۷ به اتمام رسید و آماده بهره برداری نهایی شد.

برای اجرای این طرح ۶ کیلومتر کانال حفر شده و ۶ دستگاه پمپ فشار قوی نیز برای انتقال آب از رودخانه کارون به تالاب بین المللی شادگان نصب شده است.

با افتتاح این طرح آبرسانی از رودخانه کارون به تالاب شادگان، این تالاب بین المللی بار دیگر احیا و مشکل کمبود آب تالاب شادگان در سال‌های کم بارش برطرف و حقابه آن به صورت دائمی تأمین می‌شود.

طرح آبرسانی به تالاب شادگان به میزان پنج متر مکعب در ثانیه در راستای تأمین حقابه این تالاب اجرا شده است.

منبع تغذیه تالاب شادگان رودخانه‌های جراحی و کارون است اما پس از سدسازی بر روی رودخانه کارون حقابه هور از این رودخانه تأمین نمی‌شود.

بخش زیادی از این تالاب به دلیل تأمین نشدن حقابه در سال‌های قبل خشک شده بود که سیل بهار امسال این تالاب را به طور کامل آبگیری کرد.

تالاب بین المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگ‌ترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین المللی است.
Histats.com START (standard) Histats.com END