آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۷۹۱
تاریخ انتشار: ۰۷ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۵۷
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: راه اندازی کانال مالی بین ایران و اروپا باید جوابگوی نیازهای ما باشد درصورت غیرکاربردی بودن آن، گامهای بعدی ایران قاطعانه خواهد بود.
به گزارش فیدوس: سیدعباس موسوی پنجشنبه شب در گفتگوی ویژه خبری در ارومیه در خصوص اجرای برنامه پیشنهادی اینستکس از سوی کشورهای اروپایی اظهارداشت: اجرای این مکانیزم پیشنهادی تاکنون به علت برخی عهدشکنی‌ها باتاخیر ادامه پیدا کرده است.

وی افزود: پس از تعیین ضرب الاجل از سوی جمهوری اسلامی ایران کشورهای اروپایی اعضای برجام اقداماتی در خصوص تسریع روند اجرای اینستکس را آغاز کرده‌اند اما این اقدامات از نظر ما کافی نیست چرا که نحوه اجرا و زمان آن برای ما حائز اهمیت است.

موسوی تصریح کرد: راه اندازی این مکانیزم باید جوابگوی نیازها و خواسته‌های ما باشد و قطعاً صوری بودن آن مورد پذیرش ما نخواهد بود و اگر چنین باشد گام بعدی جمهوری اسلامی قاطعانه خواهد بود.

وی درخصوص نشست وین که باحضور وزیران خارجه ایران و پنج کشور با موضوع "حفظ برجام" فردا در وین پایتخت اتریش برگزار می‌شود، گفت: آنچه که برای ما اهمیت دارد اقدام عملی کشورهای حافظ برجام در راستای عمل به تعهدات خودشان هست.

سخنگوی وزارت امورخارجه کشورمان ادامه داد: گام‌های بعدی جمهوری اسلامی ایران منوط به اقدام عملی کشورهای اروپایی درخصوص برجام خواهد بود.

موسوی تحریم‌های اخیر آمریکا را واکنشی و هیجانی و از لحاظ سیاسی و حقوقی محدود و بی اثر خواند و گفت: این تحریم‌ها جنبه تبلیغی و روانی دارد و جنبه اجرایی ندارد.

وی با بیان اینکه این تحریم‌ها واکنشی و هیجانی است و دشمنان به علت مشاوره افراد ناآگاه دست به چنین اقدامی می‌زنند تصریح کرد: این تحریم‌ها را نادیده می‌گیریم و اثرگذاری آن از لحاظ حقوقی و سیاسی محدود و مقطعی است.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با تاکید بر اینکه ایران با طرح معامله قرن ترامپ مخالف است خاطرنشان کرد: ایران از ابتدا با طرح معامله قرن مخالف بود، راهکار حل مسأله تکیه بر آراء مردم فلسطین است

موسوی درخصوص اجلاس معامله قرن به میزبانی بحرین گفت: طرح معامله قرن، پول در برابر صلح و خرید زمین قدس و آرمانهای فلسطین را دنبال می‌کند و تمامی گروههای فلسطینی و مقاومت نیز با آن مخالف اند.

وی، افزود: آنچه غربی‌ها درخصوص حقوق بشر و گفتگو می‌گویند مقطعی است و درپشت شعارهای نو و فریبنده، نیت‌ها و جنایت‌های بسیاری نهفته است.

موسوی درخصوص برجام گفت: برجام یک دستاورد بین المللی است و بدعهدی آمریکا این دستاورد را به مخاطره انداخت چرا که آنها بر اساس اشتباهات راهبردی از برجام خارج شدند.

سخنگوی وزارت امور خارجه مباحثی چون حمایت ایران از تروریسم، برنامه موشکی و نفوذ در منطقه را مواردی دانست که دستاویز دشمنان قرار گرفته و این درحالیست که اقدامات جمهوری اسلامی ایران سویه صلح آمیز داشته و برای برقراری امنیت در منطقه هزینه‌های بسیاری پرداخت کرده است.

موسوی در خصوص سرنگونی پهپاد جاسوسی آمریکا در آب‌های ایران نیزگفت: این اقدام ابعاد استراتژیک داشت و نشان دهنده اقتدار نیروهای مسلح ماست و دشمنان در مقابل آن تحریم اشخاص را دست مایه قرار دادند که ناشی از استیصال است و مبنای حقوقی ندارد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END