آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
رئیس‌جمهور با بیان اینکه پهپاد با یک سامانه کاملاً بومی که موشک و رادار آن ساخت ایران بود، منهدم شد گفت: سرنگونی پهپاد باعث تقویت روحیه ملت ایران شد.
به گزارش فیدوس: حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز (سه شنبه) در جمع مدیران ارشد نظام سلامت، اظهار داشت: سامانه الکترونیک سلامت هزینه های مردم را کاهش می‌دهد و از مفاسد احتمالی در این حوزه جلوگیری کرد و سلامت مردم را بهتر تامین می‌کند.

رئیس‌جمهور گفت: سیستم‌های تشخیصی ما در حوزه سلامت ممکن است اثرات ناگواری در سلامت افراد بگذارد و وقتی یک موردی را بدون ضرورت تکرار می‌کنیم، سلامت فرد را در معرض خطر قرار می‌دهیم.

وی افزود: ممکن است یک بیمار روزی ۱۰ بار بخواهد «سی‌تی‌اسکن» کند اما دولت و بیمه تا کجا موظف هستند هزینه آن را بپردازند؟ آنجایی که اقدامات تشخیصی صرفاً براساس سلیقه است، بیمار باید هزینه‌اش را خودش پرداخت کند.

روحانی جهل و خرافات را یکی از معضلات بزرگ در جامعه دانست و گفت: در گذشته بسیاری در مقابله با روش‌های نوین پزشکی مقاومت می کردند، البته مقصود من این نیست که طب سنتی و ایرانی را کنار بگذاریم، طب سنتی نیز می تواند مفید باشد اما باید بر اساس اصول خاص خود و توسط دانش آموختگان این حوزه انجام شود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه اصل موضوع بهداشت و درمان یک موضوع حاکمیتی است، اظهار کرد: بعضی بیماری‌های واگیردار کل جامعه را در معرض خطر قرار می‌دهد.

روحانی نحوه ارتباط پزشک با بیمار را بسیار مهم دانست و گفت: تماس پزشک و بیمار بسیار مهم است، زیرا همه آن مربوط به جسم نیست و بخشی از این مسائل میان پزشک و بیمار به مسائل روحی و روانی بر می گردد. اولین علامتی که در ارتباط با پزشک چهره و حال روحی و روانی افراد است، بسیار مهم است و در کشور مردم شاد و به آینده امیدوار باشند.

وی ادامه داد: دستگاه های تبلیغاتی، روزنامه ها و صدا و سیما باید به مردم امید بدهند و نباید در زندگی مردم مداخله کرد، باید در حد ضرورت در زندگی مردم مداخله کرد، مداخله در زندگی افردای به نوعی بر هم زدن آرامش و سلامت آنهاست.

رئیس جمهور گفت: مسئله آرامش مردم بسیار مهم است و این به معنای آن نیست که واقعیت‌ها را به آنها نگوییم. واقعاً در دولت یازدهم و دوازدهم کارهای بسیاری مهمی انجام شد. البته رسانه ها وظیفه دارند با صداقت این مطالب را انتقال دهند و همه باید تلاش کنیم واقعیت ها را به مردم بگوییم تا مردم نشاط پیدا کنند.

وی با بیان اینکه زمانی که به مردم گفته شود در زمینه سلامت این قدم ها برداشته شده است، آنها امیدوارتر می شوند گفت: کارهای بسیاری برای حوزه بهداشت و درمان انجام شده و رضایت مردمی را در پی داشته است. در گذشته حتی مردگان مردم را در بیمارستان‌ها گروگان نگاه می داشتند تا آنها ابتدا هزینه را پرداخت کند.

رئیس جمهور رسیدگی به مسائل بیماران و تسهیل شرایط را برای آنها یک وظیفه انسانی دانست و گفت: همه ما باید همدیگر را یاری و کمک کنیم و باید تلاش کرد تا آب و غذایی که به دست مردم می‌رسد و هوا و محیط زندگی آنها سلامت داشته باشد و در این مسیر تنها وزارت بهداشت مسئول نیست، سایر وزارتخانه ها و سازمان ها و حتی کشورهای دیگر باید در حوزه بهداشت با هم همکاری کنند.

وی با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه بهبود شرایط محیط زیست در دولت های یازدهم و دوازدهم تصریح کرد: اقدامات بسیاری در حوزه کیفیت بنزین و احیای دریاچه ارومیه انجام شد که من در جایی گفتم احیای دریاچه ارومیه احیای زندگی ۱۴ میلیون نفر است. من بارها به آقای هاشمی وزیر بهداشت سابق گفتم که در طرح تحول سلامت پیش از هر چیزی حفظ کرامت عزت و شخصیت مردم از هر چیزی برای ما مهم‌تر است.

روحانی با اشاره به مشکلات حوزه بهداشت و درمان در گذشته بیان کرد: در گذشته قبل از اینکه به بیماری مردم رسیدگی شود، به این توجه می‌شد که آیا می تواند هزینه درمان را بپردازد یا خیر. این امر زیبنده جامعه اسلامی نبود اما در طرح تحول سلامت اقدامات بسیار خوبی انجام شد و بسیاری از مشکلات کاهش یافت.

اقدامات دولت موجب شد که مردم کاهش درآمد دولت را احساس نکنند

وی به اشاره به تحریم های آمریکا گفت: در دولت یازدهم تا دی ماه ۹۴ کشور تحریم بود و بعد از آن نیز با مسائل مشکلات قیمت‌نفت روبرو بودیم، این مشکلات موجب شد تا دولت با کاهش درآمد ارزی روبرو شد اما اقدامات دولت موجب شد مردم کاهش درآمد دولت را احساس نکنند.

روحانی با بیان اینکه اقدامات دولت موجب شد تا مردم متوجه نشوند که درآمد یک‌چهارم شده است، اظهار داشت: در عین حال دولت ابتدا با تحریم و بعد از آن با کاهش قیمت نفت، توانست مسیر خود را پیش ببرد و با برجام، گشایشی ایجاد شد اما نگذاشتند در همان یکی، دو سال مردم از این توافق لذت ببرند؛ ابتدا شروع کردند که این چه توافقی است؟ شرکت‌های خارجی به ایران می‌آمدند، می‌گفتند چرا می‌آیند؟ می‌رفتند، می‌گفتند چرا رفتند؟ قرارداد می‌بستیم، می‌گفتند خیانت به ملت است. قراردادها به هم می‌خورد، می‌گفتند خیانت به عالم بشریت شد. نگذاشتند شرایط بعد از برجام و نبود تحریم‌ها را حس و از آن لذت ببرند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: هواپیما خریداری می‌کردیم، می‌گفتند این خیانت است. پس ما چه کار می‌کنیم؟ در روزنامه‌ها می‌نوشتند اتوبوس خریداری کنید. اینها نمی‌فهمند که با اتوبوس نمی‌شود مکه رفت. با اتوبوس نمی‌شود همیشه به مقصدهایی که دارید، سفر کنید و نمی‌توان با اتوبوس، بیماران را برای درمان به موقع به مراکز درمانی رساند.

وی خاطر نشان کرد: ما وقتی ۱۵ هواپیمای نو وارد کردیم، هر هواپیما می‌آمد، یک عده‌ای غُر می‌زدند. ناچار شدیم که به آنها بگوییم ما برای خریداری این هواپیماها از خزانه و بودجه عمومی استفاده نکردیم. این هواپیماها هزینه‌شان را خودشان درمی‌آورند و شرکت‌هایی در این زمینه سرمایه‌گذاری کرده‌اند و برای اولین‌بار رئیس کارخانه ایرباس به من گفت که «در تاریخ این شرکت برای اولین‌بار است که خودمان اعتبار گذاشتیم و از اعتبارات، به شما هواپیما داده‌ایم»؛ این اقدام آنها در تاریخ سابقه ندارد اما نگذاشتند مردم در روز خوشحالی، شاد باشند و از شرایط لذت ببرند.

وی افزود: دیده‌ایم که در یک خانواده‌ای، کسی با یک عروسی مخالف است، مثلاً مادرشوهر آنقدر غُر زده و اذیت می‌کند که حتی نمی‌گذارد شب عروسی هم لذت ببرند. از اول می‌گویند این بدبختی و نکبت بود. برخی نمی‌گذارند و حالت «مادرشوهری» به خود گرفته و مردم را اذیت کرده است.

با رونمایی از سامانه جامع سلامت، گام بزرگی در حوزه بهداشت و درمان برداشته شد

روحانی مسئله نظام تحول سلامت را یکی از خدمات مهم دولت‌های یازدهم و دوازدهم دانست و گفت: در دیدار رهبران دنیا با من، بیش از ۳۰ نفر از آنها به من می‌گفتند «شما چطور توانستید نظام سلامت را پیاده کنید؟» و حتی رهبران اروپایی از اقدامات ما در حوزه سلامت دچار حیرت شده بودند. امروز با رونمایی از سامانه جامع سلامت، گام بزرگی در حوزه بهداشت و درمان برداشته شد. این گام مکمل گام اول است.

وی تصریح کرد: الکترونیکی شدن برای ما بسیار اهمیت داشت و کار را آسانتر می‌کند. افراد به راحتی می‌توانند حتی با تلفن‌همراهشان، نوبت گرفته و روند درمانشان را دنبال کنند. با چنین اقدامی، همه بخش‌های سلامت ما به هم متصل می‌شود.

رئیس‌جمهور افزود: با اطلاعاتی که به من دادند، از ۱۲ هزار داروخانه‌ای که موجود است، ۱۱ هزار داروخانه به هم متصل می‌شوند و با اتصال بیمارستان‌ها و داروخانه‌ها به هم، خدمات بهداشتی و درمانی، روند بهتری پیدا می‌کند و اگر مجموع این مراکز را حساب کنیم، بیش از ۴۲ هزار مرکز به هم متصل می‌شوند که کار پزشکان و بیماران آسانتر می‌شود.

اقدامات پزشکان، معلمان و اساتید برای ترغیب مردم به منظور حضور در انتخابات کار بسیار مهمی است

روحانی با بیان اینکه بخش پزشکی یکسری وظایف ورای مسئولیت‌های درمانی و بهداشتی خود دارد، تصریح کرد: پزشکان به عنوان فرهیختگان جامعه، مورد اعتماد جامعه هستند؛ بنابراین در جامعه تأثیرگذار هستند. سخنان آنها می‌تواند بر روی مردم تأثیرگذار باشد. آنها می‌توانند با صحبت‌های خود، به مردم امید ببخشند. پزشکان، معلمان و اساتید از اقشار مرجع جامع هستند. بنابراین مهم است که ضمن انجام وظایف شغلی خود، روحیه خوبی نیز به مردم بدهند. اقدامات آنها در شرکت در انتخابات و ترغیب مردم برای حضور در انتخابات، کار بسیار مهمی است.

بخش پزشکی با نوشتن نامه و اعتراض به اقدامات آمریکا وظیفه ملی خود را عمل کنند

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم که ما قرار داریم، پزشکان اقدامات سیاسی بسیاری انجام می‌دهند، گفت: جامعه پزشکی باید در شرایطی که شدیدترین تحریم‌ها علیه کشور وضع شده است، باید به دنیا بگویند که چه فجایعی با اقدامات آمریکا علیه ایران، در حال رخ دادن است. کار امروز آمریکا تنها تحریم نیست، اقدامات آنها ضدبشری است و فعالیت آنها علیه حقوق بشر است که تمام ملت ایران را تحت فشار قرار داده است. من خواهش می‌کنم که بخش پزشکی ما در این زمینه که در افکار عمومی و جهان و سازمان‌های بین‌المللی نفوذ دارند، با نوشتن نامه و اعتراض به اقدامات آمریکا، به وظیفه ملی خود عمل کنند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه اقداماتی که آمریکا امروز انجام می‌دهد، به معنای عدم موفقیت و شکست قطعی آنها در اقداماتشان است، تصریح کرد: من هیچ تردیدی در این زمینه ندارم. در هیئت حاکمه آمریکا و کاخ سفید، یک سرخوردگی عجیبی به وجود آمده و دچار سردرگمی بزرگی هستند. آنها سرخورده شده‌اند چون هر کاری می‌کنند، به نتیجه نمی‌رسد.

وی افزود: آنها توقع داشتند کشور ما را ظرف دو، سه ماه به هم بریزند اما در مقابل می‌بینند که مردم هر روز مستحکم‌تر و مقاوم‌تر و با روحیه خلاقانه در حال حرکت هستند. شما دیدید که با وجود این تحریم‌ها، در فروردین ماه سیلاب که آمد، بسیاری از استان‌های ما را فرا گرفت و مشکلاتی به همراه داشت، اگرچه آمریکایی‌ها نگذاشتند ایرانی‌های مقیم خارج به هموطنان خود کمک کنند، چگونه مردم به صحنه آمدند و همدیگر را یاری و کمک کردند؟

روحانی با اشاره به سخنان وزیر بهداشت گفت: آقای نمکی گفته است که ما با وجود سیل، دچار یک اپیدمی و بیماری فراگیر نبودیم. این به معنای آن است که ما در خدمات بهداشتی، کار بزرگی را انجام داده‌ایم و آب بهداشتی و غذای سالم در اختیار سیل‌زدگان قرار داده شده است.

وی ادامه داد: آمریکایی‌ها دچار سرخوردگی شده‌اند و در هر مسیری که حرکت می‌کنند، می‌بینند نمی‌توانند نتیجه بگیرند. آنها سرخورده شده بودند و اخیراً سردرگم نیز شده‌اند و نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند؛ به همین دلیل دست به اقدامات عجیب و غریب می‌زنند. من در تاریخ دنیا سراغ ندارم که هیچ انسان عاقلی چنین رفتاری انجام دهد.

کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده است

رئیس جمهور با بیان اینکه رفتار آمریکایی‌ها ناشی از سردرگمی و ناامیدی آنهاست، اظهار داشت: کاخ سفید دچار معلولیت ذهنی شده و نمی‌داند چه کاری باید انجام دهد. آنها هر روز با یک مشکل روبرو هستند و فکر نمی‌کردند که پهپاد آنها مورد اصابت قرار گیرد.

روحانی با اشاره به ساقط شدن پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران اظهار کرد: پهپاد به دلیل شرایط و ساخت آئرودینامیکی که دارد کشف و شناسایی آن کار ساده ای نیست. پهپادها معمولاً در ارتفاع بیش از ۵۰ هزار پا پرواز می کنند. زمانی که پرنده ای حریم هوایی کشور را نقض می‌کند ممکن است زمانی را برای مقابله با آن داشته باشیم اما زمانی است که پس از نقض حریم هوایی کشور بلافاصله و پس از چند دقیقه با آن مقابله می‌کنیم.

رئیس جمهور افزود: این پهپاد آمریکایی از فراز آب های بین المللی وارد حریم هوایی ما شد و پس از چند اخطار، بلافاصله توسط سامانه های دفاعی ما منهدم شد. ما این پهپاد را با یک سامانه داخلی و بومی منهدم کردیم. اگر این پهپاد را با سامانه S۳۰۰ می زدیم خیلی اهمیت نداشت چرا که با یک موشک خارجی زده بودیم اما با سامانه ای این کار را کردیم که موشک و رادار آن کاملاً ساخت ایران است.

انهدام پهپاد آمریکایی موجب تقویت روحیه ملت ایران شد

وی با بیان اینکه انهدام پهپاد آمریکایی با موشک ها و رادار ایرانی کار بسیار بزرگی بود خاطرنشان کرد: آنهایی که مسائل نظامی را دقیق می‌دانند می‌فهمند که چه کار عظیمی انجام گرفته است. ما دست آنهایی که در وزارت دفاع و سپاه پاسداران این صنعت داخلی را ایجاد کرده اند می بوسیم.

روحانی تصریح کرد: ما با این کار نمی خواستیم آمریکا را تحقیر کنیم چرا که به دنبال تحقیر کسی نیستیم ولی این اقدام موجب تقویت روحیه ملت ایران شد چرا که ثابت کرد ما توانمندی لازم را داریم.

رئیس جمهور ادامه داد: ما همواره گفته‌ایم که صبر راهبردی داریم اما صبر راهبردی ما به معنای ترس نیست. ما از آمریکا ترسی نداریم ولی تاکنون صبر کرده ایم. نمونه صبر راهبردی ما این بود که وقتی یک پرنده متجاوز وارد حریم هوایی کشور شد در عرض چند دقیقه منهدمش کردیم.

وی با بیان اینکه مرزهای کشور خط قرمز ما محسوب می‌شود، گفت: وقتی یک هواپیما از مرزهای ما عبور می‌کند در واقع خطوط قرمز ما را رد کرده است بنابراین در این شرایط ما وظیفه دفاع داریم. امروز آمریکایی‌ها به شدت دچار سردرگمی شده‌اند و در این سردرگمی و سرخوردگی دست به اقدامات غیرمعمول و یاوه گویی زده اند.

روحانی با اشاره به تحریم رهبر انقلاب توسط آمریکا افزود: آیا یک حکومتی که ذره ای خرد و عقل داشته باشد بالاترین مقام یک کشور را تحریم می‌کند؟ آن هم نه تنها یک مقام سیاسی صرف، بلکه یک مقام اجتماعی، دینی و معنوی. رهبری ایران نه تنها متعلق به مردم ایران بلکه رهبر عاشقان ایران و انقلاب اسلامی و کل مسلمین و شیعیان جهان است. امروز مردمانی در عراق، افغانستان، پاکستان، لبنان، سوریه و کویت، رهبر ایران را متعلق به خود می‌دانند.

تحریم رهبر انقلاب توسط آمریکا، اقدامی وقیحانه و احمقانه بود

وی ادامه داد: یک آدمی عقلش را از دست داده است و با یک اقدام وقیحانه و احمقانه، رهبر ایران را تحریم می کند و دلیل تحریم خود را جلوگیری از سفر ایشان به آمریکا می‌داند. این اقدام خیلی جالب است چرا که ما آنها را به کشور راه نمی‌دهیم بعد آنها می‌گویند برای سفر به کشور ما تحریم هستید. یا اینکه گفتند ما می‌خواهیم اموال رهبر ایران را مسدود کنیم. اموال رهبری تنها یک حسینیه و یک خانه ساده است. رهبران ما مانند رهبران دیگر کشورها نیستند که در حساب های خارجی خود میلیاردها پول داشته باشند تا آمریکایی ها بخواهند آنها را تصرف کنند.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: این اقدامات نشان می‌دهد که دشمن ما در یک شرایط غیرعادی قرار گرفته است و یک رفتار غیرعادی دارد. این مسائل روحیه مردم ما را بالا می برد چرا که می‌فهمند دشمن ما کاملاً از مسیر عقلانی خارج شده است. مگر آمریکایی‌ها نمی گویند بیایید مذاکره کنیم پس چرا به دنبال تحریم وزیر خارجه ما هستند؟ معلوم است دروغ می گویند. آمریکایی ها پیش از آنکه دنیا نسبت به صحت و سقم ادعاهای آنها قضاوت کند دروغگویی خود را ثابت کرده اند.

روحانی افزود: اگر آمریکایی ها به دنبال مذاکره بودند ما مذاکره می کردیم، مگر آقای ظریف با وزیر خارجه ترامپ، تیلرسون، در نیویورک مذاکره نکرد؟ مگر وقتی شما در ۱+۵ و برجام بودید با وزیر خارجه ما در ملاقات و کمیته های متعدد مذاکره نمی کردید؟ شما نخواستید مذاکره را ادامه دهید و خودتان همه چیز را بر هم زدید. خودتان عهد و پیمان‌تان را زیر پا گذاشتید و امضای خود را باطل کردید.

وی تاکید کرد: آمریکایی‌ها خودشان به دنیا اعلام کردند به ما اعتماد نکنید چرا که زیر هر پیمان و امضایی می زنیم. در این شرایط چرا ما مجدداً با شما مذاکره کنیم؟ من فکر می‌کنم شاید در تاریخ انقلاب ما سابقه نداشته است که وزیر خارجه ما با وزیر خارجه آمریکا اینقدر حرف زده باشد. ۱۷ شبانه روز آن هم در ماه رمضان به طور مداوم با هم مذاکره کردند تا توافق برجام حاصل شد. بنابراین ما که اهل مذاکره بودیم، در مذاکره هم به نتیجه رسیدیم اما چه کسی این توافق را زیر پا گذاشت و برهم زد؟ چه کسی ملت ایران را تحریم کرد؟ شما که می گفتید ما فقط با دولت ایران مشکل داریم. شما ملت ایران را به عبارت های زشت تروریست خواندید. شما به کل ملت ایران اهانت کردید. ما هدف شما را می فهمیم اما معلوم نیست چه کاری می‌خواهید انجام دهید.

روحانی با بیان اینکه هدف آمریکایی ها به زانو درآوردن ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران است، گفت: آمریکایی ها هر راهی را که می روند سرخورده‌تر می‌شوند و سرشان به دیوار می خورد. آمریکایی ها این همه در این ۴۰ سال علیه ایران کار کردند اما توصیه ما به آنها این است یک بار هم شده بیایید کار خوب بکنید و ببینید آیا نتیجه می دهد یا نه.

ملت ایران تاکنون به خوبی ایستادگی کرده است

رئیس جمهور اظهار کرد: ملت ایران از اردیبهشت سال گذشته تاکنون به خوبی ایستادگی کرده است. دولت نیز در ماه های اخیر اقدامات خوبی انجام داده است و در زمینه برجام کاهش تعهدات را دنبال می کند. آمریکایی ها از کاهش تعهدات برجامی بسیار عصبانی هستند. مگر آنها نمی گفتند برجام توافق بدی است. خب ما هم داریم از این برجام فاصله می گیریم چرا ناراحت می شوید؟ آیا برجام برای شما بد و برای ما خوب است؟

روحانی خطاب به آمریکایی ها گفت: اگر برجام خوب است چرا از آن خارج شدید ولی وقتی ما از آن فاصله می گیریم چرا اینقدر عصبانی می شوید. ما و مردم ایران اقدامات درستی را آغاز کرده ایم. امروز مردم ما یاری می کنند و اقتصاددانان، سرمایه گذاران و کارآفرینان ما تلاش های جدی را انجام می دهند. امروز علائم ماه های اخیر بهتر از ماه های قبل است. در ماه خرداد تورم ما ۸ دهم درصد بوده یعنی زیر یک درصد. ماه اردیبهشت بین ۱.۸ تا ۲.۲ درصد بود ولی امروز وضعیت خوبی پیدا کرده است. تورم نقطه به نقطه ما نیز کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: من نمی‌خواهم بگویم مردم زندگی راحتی دارند، زندگی آنها در فشار است و مشکلاتی وجود دارد ولی دولت با همه توان درصدد اجرای برنامه هایش است. به عنوان مثال رونمایی از سامانه سلامت الکترونیک یکی از برنامه ها جهت تامین رفاه مردم است. امیدوارم همه بخش ها، وزارتخانه ها و نهادهای خصوصی دست به دست هم دهند تا از مشکلات فعلی عبور کنیم و در این مصاف تاریخی به پیروزی برسیم.
Histats.com START (standard) Histats.com END