آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۵۹۰
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۴
با گذشت ۳ روز از سرنگونی پهپاد ‌آمریکا توسط ایران روزنامه وال استریت ژورنال از اختلافات گسترده ترامپ با تیم امنیت ملی خود بر سر طرح‌های آنها برای حمله به ایران خبر داده است.
به گزارش فیدوس: بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال،این اختلاف روز جمعه(روز پس از سرنگونی پهپاد) به اوج رسیده است. ترامپ در مکالمه‌ای خصوصی گفته است: «این آدم‌ها می‌خواهند ما را وارد جنگ کنند و این نفرت انگیز است. ما به جنگ های بیشتر نیاز نداریم.»
جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به عقیده بسیاری در راس افرادی است که طراحی نقشه‌های ورود به جنگ را بر عهد دارد. 
ترامپ در این مکالمه تاکید کرده که هزینه 130 میلیون دلاری پهپادی که ایران آن را هدف قرار داد، در نظر رای دهندگان کمتر از هزینه و تلفات احتمالی جنگ است.
بر اساس گزارش وال‌استریت ژورنال این اولین بار نیست که این اختلاف‌ها بروز می‌کند. ترامپ به تازگی قبل از سفر به کمپ دیوید هم در جمع خبرنگاران با تقدیر از ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در واقع به بولتون تاخته بود. او با تائید اینکه دانفورد مخالف اصلی حمله به ایران بوده است از مشاوره او تقدیر کرد. در مقابل ترامپ به بولتون کنایه زد و گفت: او قطعا یک شاهین شکاری [نماد جنگجویی] است. او هر چند گفته است بولتون کارش را خوب انجام می دهد اما تاکید کرده که تصمیم‌گیر نهایی خودش است. 
ترامپ همچنین به حمایت بولتون از حمله آمریکا به عراق اشاره کرده و آن را یک اشتباه بزرگ خوانده است.

او در این رابطه گفته است: «من کاملا با بولتون و رویکردش نسبت به خاورمیانه مخالف هستم. نمونه‌اش ماجرای عراق بود که اشتباهی بزرگ به حساب می‌آید. بولتون کارش خوب است اما معمولا نگرشی خشن دارد. من آدم‌هایی دارم که این رویکرد را ندارند و در آخر هم تنها کسی که برای تصمیم‌گیری مهم است من هستم.»

کمرنگ شدن بولتون؟
 جان بولتون سیاستمدار دست راستی آمریکا که ۴۰ سال است در همه دولت‌های جمهوریخواه آمریکا سمتی برای خودش داشته حالا خودش را در اوج تاثیرگذاری می‌بینید. هر چند او سمت‌های مختلفی داشته اما شاید هیچ وقت به اندازه اکنون برای تاثیر در تصمیم‌های رئیس جمهوری آمریکا موثر نمی‌دیده است. طرح و نقشه او برای حمله به ایران ماجرای جدیدی نیست و سالهاست که او این رویا را در سر خود دارد. بولتون در مقاله معروفی که در سال ۲۰۱۵  با عنوان «برای متوقف کردن بمب ایران، ایران را بمباران کنید» با جزئیات نقشه خود را مطرح کرده است. او نقشه‌ها و طرح مشابهی برای کره شمالی داشته است. اما این طرح‌های او با آنچه ترامپ در کارزهای انتخاباتی گفته و تفکر عمومی مردم آمریکا که دیگر از جنگ بیزار شده‌اند متفاوت است. دوری از جنگ یکی از محورهایی است که دیگر هر کسی برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باید در اولویت برنامه‌هایش داشته باشد. اختلاف‌های ترامپ و تیم امنیت ملی و در راس آن بولتون آن قدر زیادی شده و برخی عقیده دارند نقش این جنگ‌طلب ممکن است به تدریج کمتر و کمتر شود. 
منبع: خبر آنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END