آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۵۱۷
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۷
سیاستمدار برجسته کویتی در واکنش به عقب‌نشینی رئیس‌جمهور آمریکا از حمله به اهداف ایران، تأکید کرد که وی از تمامی خطوط قرمزی که قبلا اعلام کرده بود، عقب نشست.
به گزارش فیدوس: «ناصر الدویله» سیاستمدار برجسته کویت و عضو سابق مجلس الأمه (پارلمان) این کشور به اظهارات «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره توقف حمله به ایران و عقب‌نشینی وی از تهدیدات خود، واکنش نشان داد.

الدویله در صفحه توئیتر خود نوشت: «ترامپ از تمامی خطوط قرمزی که پیش از این اعلام کرده بود، عقب‌نشینی کرد همچنانکه از مقوله مشهور خود مبنی بر اینکه ما امنیت شما را تأمین می‌کنیم و شما باید بهای آن را بپردازید، عقب نشست چرا که وی گفته ما تنها زمانی وارد عمل می‌شویم که امنیت سربازانمان به خطر بیفتد».

وی افزود که با این حساب اگر کشور‌های ما در معرض خطر قرار گیرند ترامپ هرگز مداخله نخواهد کرد چرا که آن‌ها (ایرانی‌ها) گرانقیمت‌ترین پهپاد در جهان را سرنگون کردند و ترامپ هیچ اقدامی نکرد و تنها به سرزنش بسنده کرد.

این سیاستمدار کویتی همچنین با اشاره به اینکه ایران رادار‌های پیشرفته برای رصد هر نوع هواپیمایی در خلیج‌فارس را داراست، نوشت که پهپاد «گلوبال هاوک» که توسط ایرانی‌ها سرنگون شد، یکی از مدرن‌تری پهپاد‌های جاسوسی در جهان به ارزش بیش از ۲۰۰ میلیون دلار است.

وی سپس نوشت: «ایران فنآوریی در اختیار دارد که می‌تواند گرانقیمت‌ترین پهپاد آمریکا و حتی گرانقیمت‌ترین و پیشرفته‌ترین پهپاد در سطح جهان را ساقط کند، اما کشور‌های ما چه چیزی دارند جز رباب (نوعی ساز قدیمی)».اوایل روز پنجشنبه هفته گذشته، یک فروند پهپاد آمریکایی «گلوبال هاوک» پس از ورود به آسمان ایران هدف سامانه پدافندی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفت.

بر اساس بیانیه سپاه پاسداران، این پهپاد پس از پرواز از جنوب خلیج فارس، «بر خلاف قوانین هوانوردی، کلیه تجهیزات مربوط به معرفی خود را خاموش کرده و در نهایت پنهان‌کاری، از تنگه هرمز به سمت چابهار ادامه مسیر می‌دهد» و نهایتا درون فضای سرزمینی ایران هدف قرار گرفته و ساقط شده است.

گرچه ترامپ در ابتدا تصمیم گرفت با توسل به اقدام نظامی، پاسخ ایران را بدهد، اما به سرعت از این تصمیم صرفنظر کرد و بسیاری از تحلیل‌گران نظامی بر این باورند که اثبات توان‌مندی ایران در سرنگون ساختن چنین پهپادی معادلات نظامی را در منطقه تغییر داده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END