آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۴۹۲
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۶
چشم انداز بورس در هفته پیش رو
در هفته گذشته بازار بورس با شکست سقف تاریخی خود ، انگیزه مضاعفی برای ورود سرمایه گذاران جدید به بورس ایجاد کرد. نماگر شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته با افت 2269 واحدی در ارتفاع 234,879 ایستاد.
در هفته گذشته بازار بورس با شکست سقف تاریخی خود ، انگیزه مضاعفی برای ورود سرمایه گذاران جدید به بورس ایجاد کرد. نماگر شاخص بورس در آخرین روز کاری هفته گذشته با افت 2269 واحدی در ارتفاع 234,879 ایستاد.

طی روزهای گذشته برخی تنش های سیاسی و نظامی در منطقه ، فعالان بورسی را با کمی تردید مواجه ساخته است و ممکن است روند رشد شاخص را با مشکل رو برو سازد. مهمترین خبری که این هفته ممکن است تاثیر بسزایی بر روند بازار بگذارد ، انهدام پهپاد آمریکا در آب های خلیج فارس بود که با گذشت چند روز از این واقعه شاهد هستیم که اتفاق خاصی رخ نداده و حتی پالس های مثبتی مخابره شده مبنی بر آمادگی مذاکره بدون پیش شرط توسط آمریکا با ایران است. از طرفی نرخ دلار با شیب ملایم در حال کاهش است که پیش بینی می شود با راه اندازی بازار متشکل ارزی بزودی، روند این کاهش تسریع شود. شایان ذکر است بالاگرفتن تنش در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز ، تاثیر آنی بر روند افزایش قیمت نفت در بازار های جهانی بدنبال خواهد داشت از این رو می توان مطمئن بود اکثر این منازعات سیاسی بیش تر در حد حرف باقی خواهد ماند و بدنبال آن تبعات و اقدامات نظامی صورت نخواهد پذیرفت چرا که افزایش قیمت نفت به هیچ وجه به نفع کشورهای غرب و به ویژه آمریکا نخواهد بود. در حوزه بین الملل هم ترامپ اعلام کرد در اجلاس g20 با رئیس جمهور چین دیدار خواهد داشت که همین امر باعث اقبال به کامودیتی ها (مثل مس، طلا، آلومینیوم، سرب، روی و ...)  و ورود سرمایه به بازارهای سرمایه و افزایش شاخص های بورس دنیا شد. از طرفی بانک مرکزی آمریکا به نحوی این دوره صحبت کرد که احتمال کاهش نرخ بهره در ماه آینده بیشتر شده است .
از این سو در داخل نیز هم چنان تصویب لوایح چندگانه FATF که لازمه برقراری ارتباط مالی با کشور های دیگر و افزایش توان تولید و صادرات اکثر شرکت های بورسی است ، مسکوت مانده است. اما خبر خوب این که کار گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تعلیق ایران از لیست سیاه گروه ویژه اقدام مالی را یکبار دیگر تمدید کرد که این موضوع امید اهالی بازار سرمایه برای به ثمر نشستن این لوایح را بیش از گذشته افزایش می دهد.


به هر حال خرداد و تیر ماه فصل برگزاری مجامع و ارائه گزارشات فصلی شرکت های بورسی است. از این رو در انتهای بهار و اواسط تابستان شور و نشاط مضاعفی بر بازار سرمایه حاکم است. باید بخاطر داشت زمانی که اغلب بازار رشد بسیار مناسبی داشته است، باید برای حرکت بعدی خود را آماده کند . برخلاف مهر ماه که طی چند روز ریزش به شدت شاهد خروج نقدینگی بودیم ولی در این روزها هنوز این اتفاق نیافتاده است که نگرانی از چنان ریزشی را کم می کند. در پایان شایان ذکر است بدترین اتفاقی که می تواند بیافتد کاهش ارزش معاملات به زیر 1000میلیارد تومان و ماندن در آن محدوده می باشد که می تواند برای ماه ها استراحت بازار را رقم بزند.
منبع: آخرین خبر
برچسب ها: بورس ، شاخص ، فیدوس ، ارز
Histats.com START (standard) Histats.com END