آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۲۶۴
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۶
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران جزئیات طرح ترافیک جدید با عنوان طرح محدوده کنترل آلودگی هوا را تشریح کرد.
به گزارش فیدوس: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران جزئیات طرح ترافیک جدید با عنوان طرح محدوده کنترل آلودگی هوا را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محسن پورسیدآقایی در جلسه خبری ظهر امروز با اشاره به جزئیات طرح ترافیک جدید که قرار است جایگزین طرح زوج و فرد شود، اظهار داشت: خوشبختانه سال گذشته مرحله نخست طرح ترافیک جدید را اجرایی کردیم و با وجود آنکه سوالات و ابهامات زیادی در خصوص آن وجود داشت اما با اجرای طرح، نتایج آن بسیار ارزشمند بود و ثابت کرد جایگزین مناسبی برای طرح گذشته که ۳۸ سال به طور ثابت در تهران اجرایی می‌شد، بود.

وی افزود: قدرت و هوشمندی که در این طرح گرفته شد پا به پای بهترین طرح‌های دنیا بود. سامانه دوربین‌ها و محاسبات انجام شده با سیستم‌های کنترل کیفی دنیا برابری می‌کرد و در این رابطه ما کمترین اعتراض را داشتیم. برداشت‌ها از حساب شهروندان منظم و دقیق انجام می‌شد و شکایت‌های کم به دلیل مخدوش کردن پلاک‌ها بود که متأسفانه پلاک دستکاری شده توسط دوربین ثبت شده بود.

پورسید آقایی گفت: پس از اجرای طرح جدید شاهد کاهش ترافیک ۲۲ درصدی در محدوده مرکزی شهر تهران بودیم و همین موفقیت‌ها باعث شد گام دوم طرح ترافیک را اجرایی کنیم و طرح زوج و فرد که ۱۴ سال اجرایی می‌شد و در کنترل آلودگی هوا بی تأثیر شده بود را براساس مطالعات تطبیقی سایر کشورها تغییر داده و طرح محدوده کنترل آلودگی هوا را در شورای ترافیک با اکثریت آراء به تصویب رساندیم. پیش از این در طرح زوج و فرد، خودروهای فرد ۲۶ روز و خودروهای زوج ۳۶ روز امکان تردد داشتند که در طرح جدید بدون توجه به پلاک، ۲۰ روز اجازه تردد در این محدوده را دارند.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران خاطرنشان کرد: برای استفاده از این معافیت ۲۰ روزه باید شهروندان در سامانه تهران من ثبت نام کنند که در حال حاضر یک میلیون خودرو ثبت نام کرده در حالی که تهران ۴ میلیون خودرو دارد و پیش بینی ما این است که دو میلیون خودرو در محدوده کنترل طرح ترافیک تردد کنند که این نیاز به اطلاع رسانی کافی دارد.

پورسید آقایی با تأکید بر اینکه در طرح جدید دیگر پلاک خودرو ملاک نیست، گفت: دیگر بین خودروهای زوج و فرد تبعیضی وجود ندارد و عملاً پلاک فروشی با اجرای طرح جدید تمام می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران گفت: امسال طرح ترافیک در پنجشنبه‌ها اجرایی نمی‌شود اما محدوده آلودگی هوا در این روز اجرایی خواهد شد و اگر خودرویی در این روز وارد این محدوده شود از ۲۰ روز تردد رایگانش کم خواهد شد.

وی اضافه کرد: اگر افرادی که در شهر تردد کردند، حسابشان شارژ نداشت تا ۳۰ روز مجاز هستند که بدهی خودشان را پرداخت کنند. هم می‌توانند در سامانه تهران من این کار را انجام دهند و هم از طریق نرم افزارهای تلفن همراه این کار را انجام دهند.

پورسید اقایی خاطر نشان کرد: پارک حاشیه‌ای در منطقه ۲ کار عملیاتی و دوره آموزشی آن انجام شده است و خوشبختانه امروز می‌توانم اعلام کنم که از شنبه اول تیرماه این طرح عملیاتی و اجرا خواهد شد.

معاون شهردار تهران گفت: معابری که شرایط پارک حاشیه‌ای داشته اند شناسایی کرده ایم و از شنبه اول تیرماه هر خودرویی که در آنجا پارک کنند برای مالک پیامکی ارسال می‌شود که عوارض پارک خودرو در آن پیامک اعلام می‌شود و فرد می‌توانند از طریق سامانه تهران من نسبت به پرداخت عوارض اقدام کنند.

وی ادامه داد: درآمد وصولی از عوارض طرح ترافیک سال ۹۷، ۲۹۶ میلیارد تومان بود که از این محل، ۱۳ دستگاه اتوبوس دو کابین خریداری شد که انشااله فردا از آنها رونمایی می‌شود و بخش مهمی از این مبلغ به مترو برای توسعه ساخت داده شد و بخش دیگری از آن به بهره برداری مترو برای خرید قطعات یدکی و بخشی هم به اتوبوسرانی برای بازسازی ناوگان پرداخت شد.
منبع: ایسنا
Histats.com START (standard) Histats.com END