آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۱۱۴
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۷
امام جمعه تهران گفت: ادبیات فحش،‌ هتاکی، اهانت، ادبیات یک جامعه اسلامی نیست. فضای مجازی از سوی برخی از کاربران به کانون بدزبانی و هتاکی تبدیل شده است که مرزی هم ندارد. یعنی اصلا گویا خوراک بعضی ها در فضای مجازی بدزبانی و هتاکی و اهانت است.
به گزارش فیدوس: حجت الاسلام سیداحمد خاتمی امام جمعه موقت تهران، امروز 24 خردادماه در خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به آیه 6 سوره حجرات است، گفت: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا إِنْ جَاءَکُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَیَّنُوا أَنْ تُصِیبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَیٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِینَ؛ در گذشته و امروز رسانه جزو و متن زندگی بوده است این حقیقتی است و امروز با گسترش رسانه ها به ویژه فضای مجازی اهمیت بیشتری پیدا کرده است و آن وضعیتی که امروز در عرصه رسانه شاهدش هستیم، قبلا قطعا چنین نبوده است.

او ادامه داد: در این عرصه چگونه زندگی کنیم؟ این آیه شریفه بخشی از زندگی در این عرصه را بیان می کند. که با فضای اینچنینی چگونه زندگی کنید.

اهم اظهارات او به نقل از خبرگزاری ها از این قرار است: 

* صاحبان رسانه‌ها (مکتوب،‌شنیداری، دیداری، فضای مجازی، شبکه های ماهواره ای و...) خدا را در نظر داشته باشند. در این عرصه به خصوص اخبار هرچه بدست شان رسید،‌فکر نکنند ثبت کردنی و گستردنی است.فردای قیامت باید جواب داد. اینکه کسی بگوید فلان روزنامه نوشته یا فلان سایت، دلیل نیست، بلکه باید اثبات شود.*مومنین باید تقوا داشته باشند و تقوای خود را باید در گفتار نشان بدهند. گفتار باید مستند باشد. آنجایی که پای آبرو افراد درگیر است، باید قول سدید باشد. صاحبان رسانه‌ها باید در مورد آنچه در رسانه‌ها می‌آورند، دقت کنند. کاربران نیز بی‌تحقیق، هیچ حرفی را نپذیرند. در قرآن کریم آمده است که اگر فاسقی (کسی که دین ندارد) برای شما خبری آورد، تحقیق کنید.  کسی که فاسق است، دقت ندارد که راست بنویسد و هر چه به نفع جناحش باشد، می‌نویسد. رسانه‌های از خدا بی‌خبر بیگانه، اسلام که هیچ، دین هم برای آن‌ها مطرح نیست. در چنین فضایی باید دقت کرد.

*دو نوع دروغگو وجود دارد. یک دروغگوی واقعی که خبر را جعل می‌کند. دوم آنکه در واقع دروغگو نیست، اما دروغ می‌گوید و هر آنچه به دستش می‌رسد، نقل می‌کند. بنا بر فرموده امام علی (ع) آن فرد هم دروغگو است. آن فرد باید راست و دروغ را جدا کند و بعد بیان کند. هر چیزی که روزنامه‌ها و سایت‌ها گفتند، درست نیست. بنابراین باید مراقب باشیم تا در لیست دروغگویان قرار نگیریم.

* از همه کسانی که در فضای مجازی هستند خواهش می‌کنم توجه کنند که ادبیات فحاشی، هتاکی و اهانت، ادبیات یک جامعه اسلامی نیست. فضای مجازی از سوی برخی از کاربران کانون بدزبانی و هتاکی شده است و مرزی هم ندارد. گویا خوراک برخی‌ها در فضای مجازی، بدزبانی، هتاکی و اهانت است. این ادبیات، ادبیات در شان جامعه اسلامی نیست. امام باقر (ع) فرمودند که "یکی از بنی تمیم خدمت پیامبر اکرم آمد و فرمود که نصیحت بفرمایید. از جمله نصایح پیامبر این بود که به مردم فحش ندهید. فحاشی، دشمنی، دعوا، اختلاف و کدورت می‌آورد." باید بین نقد و هتاکی فاصله ایجاد کرد. 

* در عرصه رسانه باید دینداری‌مان را نشان بدهیم.

*هفته‌ای که پشت سر گذاشتیم ترافیک سیاست خارجی بود و وزیرخارجه آلمان و نخست وزیر ژاپن آمد و ملاقات نخست وزیر ژاپن با رهبری بسیار مورد توجه قرار گرفت که اظهارات رهبری در این دیدار اظهارات یک رهبر خردورز، ظریف، زیرک و هوشیار بود؛ و در حاشیه این دیدار باید به رسم و ادب مهمان‌نوازی اشاره کرد. رسم و ادب مهمان نوازی را رهبر رعایت کرد و فرمودند ما ژاپن را کشوری دوست می‌دانیم و گرچه گلایه‌هایی وجود دارد و این نهایت ادب و مهمان نوازی است. نکته دوم این بود که آبه میخواست پیام ترامپ را برساند و رهبری فرمودند من شخص ترامپ را شایسته مبادله هیچ پیامی نمی‌دانم و هیچ پاسخی به او ندارم و نخواهم داد. این سبک پیامبر است که متکبرین را باید تحقیر کرد و این حق ترامپ بود که تحقیر شود.  
*آبه از قول ترامپ گفت که ما قصد تغییر رژیم را ندارد، اما رهبری فرمودند ترامپ هم مثل سایر رئیس جمهورهای پیشین آمریکا قصد براندازی دارد، اما نمی‌تواند و این موضع ایشان زیربنای قرآنی دارد و در سوره بقره آمده است.

*آبه گفت ترامپ می‌خواهد مذاکره مجدد در مسئله هسته‌ای داشته باشیم رهبری فرمودند پنج سال در حال مذکره بودیم و به نتیجه رسیدیم، ولی ترامپ زیر ان زد و ما دیگر اشتباه را تکرار نخواهیم کرد. ترامپ صداقت ندارد و دروغگویی ترامپ از بدیهیات سیاست اوست و در یک روزنامه آمریکایی گفته شده که او روزی ۱۲ دروغ می‌گوید.

*مثلث ترامپ، پمپئو و بولتون محور شرارت است و صداقت ندارند.ترامپ آخر امسال در انتخابات رای می‌خواهد و رای او به این گره خورده است که ایران را پای میز مذاکره مجدد ببرد، اما این آرزو را به گور خواهد برد.

*نخست وزیر ژاپن گفت آمریکا عازم است که جلوی ساخت سلاح هسته ای را بگیرد. مقام معظم رهبری فرمودند ما شرعا ساختن سلاح های کشتار جمعی را جایز نمی دانیم این فرمایش آقا یک مبنای فکری دارد، آمریکا بداند اگر ما قصد داشتیم بسازیم او نمی تواند مانع ما شود.شما کی هستید، شما در انبارهایتان چند هزار کلاهک اتمی دارید،رطب خورده کی کند منع رطب را.آقا فرمودند با مذاکره مسائل حل نخواهد شد ،‌ملت آزاد زیر بار فشار مذاکره نخواهد کرد. 

*هرجا که در دنیا نام آدم کشی است نام سعودی‌ها هم هست؛ هرجا نام غارتگری است نام سعودی‌ها وجود دارد. بیش از ۵۰ هزار نفر را کشتند. یونیسف گزارش داده که هر دو ساعت یک مادر و شش نوزاد جان می‌دهد. شما ننگ جهان اسلامید.

*حجاب و عفاف موعظه و نصیحت نیست، قانون است. رئیس محترم نیروی انتظامی گفت کشف حجاب جرم است. حجاب تأمین کننده امنیت اخلاقی و روانی جامعه است. بی حجابی‌ها، بد حجابی‌ها و شل حجابی‌ها عادی نیست. همه توجه کنند؛ قطعاً برنامه‌ریزی از سوی دشمن است. نمی‌گویم هر بی حجابی از طرف دشمن است. اما دلسوزانه می‌گویم در زمین دشمن بازی نکنید. برخوردها هم با بی‌حجابی‌ها قانونی‌باشد. امر به معروف و نهی از منکر از ناحیه مردم باشد. مثل رفتاری که مردم در حمایت از راننده اسنپ داشتند.

*در دو سه موردی که هنجارشکنی شده دستگاه قضایی خوب وارد شده است. از همین تریبون از دستگاه قضایی مازندران هم تشکر می‌کنم. از دستگاه قضایی برای مبارزه با مفسدان اقتصادی و برخورد قاطع با هنجار شکنان تشکر می‌کنم. قانون ابلاغ و اجرایی رسیدگی به اموال مسئولان بسیار خوب است از جمله راه‌های مؤثر جلوگیری از مفاسد و نظارت مردم بر رفتار و اموال مسئولین است.
منبع: خبرآنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END