آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۲۱۰۲
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۱
نرخ تورم و هزینه های افراد در سالهای اخیر از درآمدشان بیشتر شده است. در واقع این اختلاف هزینه و درآمد در بین کارگران بیشتر از سایر طبقات اجتماعی بوده است.
به گزارش فیدوس: امسال حقوق حداقلی کارگری از یک میلیون و 114هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و 516هزار و 882تومان برای سال 98رسید که حکایت از افزایش 400هزار تومانی حقوق دارد. این افزایش حقوق شامل همه کارگران نمی‌شود و به حداقلی بگیران محدود شده، تا افزایش حقوق دیگرا کارگران از فرمول دیگری تبعیت کند. فرمولی که بر اساس تصمیم اعضای شورای عالی کار، افزایش 13درصدی به علاوه مبلغ 261هزار و 118تومان خواهد بود.

تمام کارگران دارای یک سال سابقه کار یا کارکنانی که یک سال از دریافت آخرین پایه سنوات آنها در کارگاه گذشته باشد، مشمول دریافت پایه سنواتی می‌شوند و این مبلغ به حقوق پایه کارگران اضافه می‌شود تا به تناسب در عیدی و پاداش، اضافه کار و حق سنوات آنها محاسبه شود.

اعضای شورای عالی کار همچنین حق اولاد کارگران را به ازای هر فرزند زیر 18سال 151هزار و 600تومان تعیین کردند که این میزان سال گذشته 111هزار و 126تومان بود.

آمار نشان می‌دهد که در چند سال اخیر حقوق کارگران افزایش یافته است اما با این حال شکاف درآمدی و هزینه ای آنها بیشتر شده است.طبق گزارش بانک مرکزی در سال 96 دستمزد کارگران 37 درصد از حداقل هزینه های معیشتی آنها را پوشش می داد که این فاصله در سال 97 به 41 درصد رسید و در سال جاری بار دیگر بیشتر شد و روی عدد 40 درصد قرار گرفت.

 

نمودار فوق نشان می‌دهد که نرخ تورم و هزینه های افراد در سالهای اخیر از درآمدشان بیشتر شده است. در واقع این اختلاف هزینه و درآمد  در بین کارگران بیشتر از سایر طبقات اجتماعی بوده است. در نتیجه می توان گفت که افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال 98 بالا نبوده است. نظر شما در این رابطه چیست؟
منبع:  خبرانلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END