آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۹۲۷
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۳۲
شاخص قیمت تولیدکننده در سال ١٣٩٧ با ۴۷.۵ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩۶ به عدد ٣۴٧.٢ رسید.
به گزارش فیدوس: گزارش شاخص قیمت تولیدکننده در ایران در سال ١٣٩٧ (بر مبنای سال پایه ١٣٩٠) از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد.

شاخص قیمت تولیدکننده در سال ١٣٩٧، با ۴۷.۵ درصد افزایش نسبت به سال ١٣٩۶، به عدد ٣۴٧.٢ رسید. این شاخص در سال ١٣٩۶ عدد ۲۳۶.۴ بوده و نسبت به سال ١٣٩۵، ١٢.٩ درصد افزایش یافته بود. این شاخص در تمام فصل‌های سال مورد بررسی (١٣٩۶) نسبت به فصل قبل از خود با افزایش مواجه بوده است. بیشترین افزایش این شاخص در فصل پاییز با ۱۸.۶ درصد نسبت به فصل قبل به وقوع پیوسته است.

درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده در همه فصل‌های سال ١٣٩٧ نسبت به دوره مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) مثبت بوده و بیش‌ترین آن مربوط به فصل زمستان، ۶۶.۳ درصد، است.

در ادامه به توضیح اعداد شاخص و درصد تغییرات آن‌ها در سطح بخش‌های اصلی و اختصاصی می‌پردازیم.

بخش کشاورزی

شاخص قیمت تولیدکننده بخش کشاورزی در سال ١٣٩٧ با ۴۸.۸ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ٣۶٨.٢ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ۲۴۷.۵ بوده که نسبت به سال قبل ١١.٧ درصد افزایش یافته بود. بیش‌ترین افزایش شاخص مذکور در فصل بهار و به میزان ٢٣.٩ درصد نسبت به فصل قبل است. این شاخص در تمامی فصل‌های سال مورد بررسی به جز فصل زمستان افزایش داشته است.

بخش معدن

شاخص قیمت تولیدکننده بخش معدن در سال ١٣٩٧ با ۵۰.۹ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ٣۵٠.٠ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ٢٣٢.٠ بوده که نسبت به سال قبل ١٧.٣ درصد افزایش یافته بود. شاخص این بخش در تمام فصل‌های سال مورد بررسی افزایش داشته و بیش‌ترین افزایش آن در فصل پاییز معادل ١٧.٢ درصد بوده است.

بخش صنعت

شاخص قیمت تولیدکننده بخش اصلی صنعت در سال ١٣٩٧ با ۶۴.۶ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ۳۸۲.۴ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ۲۳۲.۴ بوده که نسبت به سال ١٣٩۵، ۱۵.۵ درصد افزایش یافته بود. شاخص این بخش در تمام فصل‌های سال مورد بررسی افزایش داشته و بیش‌ترین افزایش آن در فصل پاییز معادل ۲۳.۵ درصد بوده است.

بخش برق

شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق در سال ١٣٩٧ با ۴.۷ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ١٢۶.٢ رسید. عدد شاخص این بخش در سال ١٣٩۶ برابر با ۱۲۰.۵ بوده که نسبت به سال قبل ٨.١ درصد کاهش یافته بود. شاخص این بخش در فصل‌های پاییز و زمستان به ترتیب با ۱۱.۶ و ۴.۶ درصد کاهش نسبت به فصل قبل و در سایر فصل‌های سال ١٣٩٧ با افزایش نسبت به فصل قبل همراه بوده است.

بخش اختصاصی خدمات

شاخص قیمت تولیدکننده بخش اختصاصی خدمات در سال ١٣٩٧ با ۲۲.۲ درصد افزایش نسبت به سال قبل به عدد ۲۹۶.۵ رسید. این شاخص در سال ١٣٩۶ عدد ۲۴۲.۶ بوده که نسبت به سال قبل ٨.٩ درصد افزایش یافته بود. بیش‌ترین افزایش شاخص مذکور در فصل پاییز به میزان ٨.٨ درصد می‌باشد. شاخص قیمت تولیدکننده در این بخش در تمام فصل‌های سال مورد بررسی نسبت به فصل قبل با افزایش همراه بوده است.
برچسب ها: تورم ، تولیدکننده ، فیدوس ، شاخص
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END