آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۴۸۶
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
تارنمای آمریکایی هیل گزارش داد: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا بدنبال تصمیم جدید خود درباره اعمال تعرفه های جدید علیه صادرات مکزیک، خشم اعضای هر دو حزب اصلی آمریکا را برانگیخته است.
به گزارش فیدوس: در گزارش هیل آمده است: اقدام غیر منتظره ترامپ، جمهوریخواهان را مانند دموکرات‌ها غافلگیر کرده و آنها گفته‌اند که این تصمیم در خارج از دایره اختیارات ترامپ است و هشدار داده‌اند که با اعمال این تعرفه‌ها، توافق تجاری جدید "آمریکا - مکزیک - کانادا" (USMCA) (نفتای جدید) که قرار است کنگره تصویب کند، به خطر خواهد افتاد.

ترامپ گفته فقط در صورتی از اعمال تعرفه‌های جدید علیه مکزیک خودداری می‌کند که این کشور جلوی مهاجرت غیرقانونی به ایالات متحده را بگیرد.

«چاک گراسلی» سناتور جمهوریخواه از ایالت آیووا و رئیس کمیته مالی سنای آمریکا اندکی پس از اعلام این تصمیم جدید ترامپ گفت: پیگیری چنین تهدیدی به طور جدی تصویب توافق "نفتای جدید" را به خطر می‌اندازد.

گراسلی که کمیته متبوعش از اختیارات رسمی برای قضاوت و تصمیم گیری های قانونی برخوردار است، این تصمیم ترامپ را «سوءاستفاده از اختیارات رئیس جمهور در وضع تعرفه ها» توصیف کرد.

«جونی ارنست» سناتور جمهوریخواه از ایالت آیووا نیز گفت: اگر ترامپ سیاست اعمال تعرفه‌ها را که قرار است از ۱۰ ژوئن (۲۰ خرداد) اعمال شود ادامه دهد، بیم آن را دارم پیشرفت برای دستیابی به مرحله نهایی توافق تجاری مذکور متوقف شود.

دموکرات‌ها همچنین از تصمیم ترامپ انتقاد کرده و چنین استدلال می‌کنند که چنین راهبردی تو خالی و پوچ است و صرفاً نمایشی و خوراک خبری را تأمین می‌کند.

«استنی هویر» رهبر اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا از ایالت مریلند گفت: این نیز یک شیرین کاری دیگر رئیس جمهوری است که ترجیح می‌دهد به جای ارائه راهبرد، نمایش بدهد و وارد ماجراجویی‌های خطرناک با استفاده از معاش کارگران ومصرفکنندگان شود.

این نماینده دموکرات هشدار داد این تعرفه‌ها بویژه به خودروسازان آسیب می‌رساند.

اقدام دیگر ترامپ در روز پنجشنبه، دموکرات‌ها را آزرده خاطر کرد. وی ساعاتی قبل از اعلام تصمیم خود درباره اعمال تعرفه‌ها بر صادرات مکزیک، ۳۰ روز به کنگره فرصت داد تا توافق جدید نفتا را برسی کنند. "نانسی پلوسی" و برخی دیگر از دموکرات‌ها خواستار بررسی برخی موضوعات این توافق از جمله در ارتباط با قوانین کار قبل از تصویب نهایی آن هستند. پلوسی گفت، این اقدام ترامپ «گامی مثبت» نبوده است و «فقدان آگاهی از سوی دولت آمریکا را در خصوص سیاست و روندهای تصویب توافقات تجاری» نشان می‌دهد. «ریچارد نیل» رئیس دموکرات کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا گفت، دموکرات‌ها در مقابل تاکتیک‌های فشار ترامپ تسلیم نمی‌شوند.جمهوریخواهان بویژه نمایندگان جامعه کشاورزان همواره با ترامپ در زمینه تعرفه‌ها اختلاف نظر داشته‌اند.
منبع: دنیای اقتصاد
Histats.com START (standard) Histats.com END