آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۱۰۹۰
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۱
وزیر خارجه ایران می‌گوید احتمال اینکه وی بخواهد با گفتگو یا تماس تلفنی با همتای آمریکایی، مسائل بین دو کشور را حل و فصل کند؛ وجود ندارد.
به گزارش فیدوس: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران می‌گوید اوضاع مثل سه سال پیش نیست که وی با یک تماس تلفنی با جان کری همتای آمریکایی سابق‬ خود، مسئله بازداشت ۱۰ ملوان آمریکایی در آب‌های سرزمینی ایران را حل و فصل کند.

در پاسخ به سوال خبرگزاری «رویترز» مبنی بر اینکه آیا در صورت بروز مسئله مشابه، اوضاع به همان سرعت حل و فصل خواهد شد؛ ظریف گفت: خیر. (دیگر) چطور می‌توان از این قبیل مسائل جلوگیری کرد.

گفتنی است ظریف و مایک پمپئو همتای آمریکایی وی هرگز گفتگویی مستقیم نداشته‌اند و فعلاً از طریق رسانه‌ها یا توئیتر به اظهارات یکدیگر واکنش نشان می‌دهند.

این در حالی است که ظریف در تاکید بر ناممکن بودن گفتگوی دوجانبه، گفت: پمپئو هر وقت درباره ایران صحبت می‌کند؛ از بابت اینکه حتماً به من توهین کند؛ مطمئن می‌شود.

این در حالی است که کارشناسان و تحلیلگران می‌گویند عدم ایجاد کانال مذاکرات مستقیم، وقوع درگیری ناشی از سوء‌تفاهم را افزایش می‌دهد.

از سوی دیگر، مورگان اورتاگس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا بدون پاسخ به این سوال که در صورت بروز حادثه‌ای مشابه آنچه در ۲۰۱۶ برای ملوان‌های آمریکایی اتفاق افتاد؛ تدبیر واشنگتن چه خواهد بود؛ مدعی شد: وقتی زمان گفتگو فرا برسد؛ مطمئن هستیم که همه ابزارها را در اختیار داریم.

وی همچنین مدعی شد کارزار فشار حداکثری علیه ایران از بابت واداشتن این کشور به نشستن پشت میز مذاکره است!

اورتاگس همچنین ادعای آمریکا را تکرار کرد و گفت شرط مذاکره با ایران تغییر رفتار این کشور است.
برچسب ها: ظریف ، پمپئو ، فیدوس
Histats.com START (standard) Histats.com END