آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۶۹۵
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که در ذیل آن استانی شدن این انتخابات نیز مطرح شده در شورای نگهبان پایان یافت، در گزارشی به آخرین وضعیت این طرح پس از بررسی در شورای نگهبان پرداخته‌ایم.
به گزارش فیدوس: بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس که در ذیل آن استانی شدن این انتخابات نیز مطرح شده در شورای نگهبان پایان یافت، در گزارشی به آخرین وضعیت این طرح پس از بررسی در شورای نگهبان پرداخته‌ایم.

روند بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که نقطه چالش‌برانگیز آن، استانی شدن انتخابات مجلس است، از پنجشنبه هفته گذشته(19 اردیبهشت) در شورای نگهبان آغاز شد که طبق آنچه که عباسعلی کدخدایی سخنگوی این شورا با انتشار مطلبی در صفحه شخصی‌اش در فضای مجازی منتشر کرده، بررسی آن در شورای نگهبان شب گذشته(26 اردیبهشت) در این شورا پایان یافته است.

براساس این گزارش، شورای نگهبان ایراداتی به برخی مواد و بندهای طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس وارد کرده، اما هنوز این ایرادات جمع‌بندی نهایی نشده که قرار است پس از جمع‌بندی‌های نهایی، ایرادات شورای نگهبان در نامه‌ای، به مجلس شورای اسلامی ارسال و اعلام شود.

**استانی شدن انتخابات مجلس چگونه تعیین تکلیف می‌شود؟
طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، تمامی طرح‌ها و لوایح و هر آنچه که به تصویب مجلس می‌رسد، باید به تأیید شورای نگهبان نیز برسد، بنابراین طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس و یا به تعبیری، استانی شدن انتخابات مجلس نیز از این قاعده مستثنی نیست و باید در شورای نگهبان نیز مطرح و بررسی شود که طبق توضیحاتی که در سطور بالا به آن اشاره شد، شورای نگهبان بررسی این طرح را به اتمام رسانده که قرار است پس از اینکه نظرات شورای نگهبان جمع‌بندی شد، تا روز شنبه(28 اردیبهشت) به مجلس اعلام شود.

به گزارش تسنیم؛ اگر مجلس نسبت به نظرات شورای نگهبان در طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس ایراد و یا ایراداتی داشته و نتواند نظرات شورای نگهبان را تأمین کند، این طرح جهت رفع ابهامات و تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد، البته هنوز به طور مشخص، روشن نیست که شورای نگهبان چه ایراداتی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس وارد کرده است، شاید ایرادات قابل رفع باشد.

**برخی ایرادات شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس
همان‌طور که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته است،”این شورا با اصل استانی شدن انتخابات مجلس مخالفتی ندارد، اما روش‌هایی در طرح فعلی مجلس پیش‌بینی شده که خلاف عدالت انتخاباتی است، البته این طرح حقوق نامزدها و مردم را نیز نقض می‌کند که ایراداتی به این طرح از این حیث نیز وارد شده است”. 
منبع: تهران نیوز
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END