آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۵۵۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۳
در حالی که 10 ماه تا انتخابات مجلس یازدهم باقی مانده است، رسانه های داخلی در بین مطالب خود با بازتاب برخی اظهارات فعالان سیاسی، موضوعاتی مانند؛ نظارت استصوابی، استراتژی جریان های عمده سیاسی در انتخابات آتی را مورد توجه و بررسی قرار داده اند.
به گزارش فیدوس: بررسی امروز برخی روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی، حاکی از آن است که رسانه های اصلاح طلب با محورهایی همچون؛ ارتباط نظارت استصوابی و مشارکت حداکثری، رویکردهای انتخاباتی طیف های سیاسی و جلسات گفت‌و‌گوی ملی به موضوع انتخابات پیش رو پرداخته اند.
«ویژگی ها و تحقق چهارگانه انتخابات 98» و «تحلیل زیبا کلام از جلسات مشترک برخی چهره های اصلاح طلب و اصولگر» از دیگر محورهای رسانه های نزدیک به این جریان سیاسی هستند.
هرچند رسانه های اصولگرا مطالب کمتری در خصوص انتخابات آینده منتشر کرده اند، با این حال در بازتاب اظهارات برخی چهره های سیاسی محورهای زیر به چشم می خورد:
«تعیین تکلیف طرح اصلاح قانون انتخابات»، «استراتژی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس یازدهم» و «ضرورت ائتلاف تشکل های کوچک در انتخابات».

رسانه های اصلاح طلب
----------------------------
* ارتباط نظارت استصوابی و مشارکت حداکثری در انتخابات
«کف و سقف نظارت استصوابی باید تعریف شود» عنوان مطلبی در روزنامه اعتماد برای بازتاب اظهارات «جواد امام» عضو شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و مدیرعامل بنیاد باران درباره اظهارنظرهای متفاوت اصلاح‌طلبان درباره مشارکت مشروط در انتخابات است.وی با بیان اینکه؛ «اینها اظهارنظر شخصی دوستان است، جمع‌بندی جریان یا حتی یک حزب نیست»، گفت: آنچه مسلم است اینکه شعار حکومت، برای انتخابات، مشارکت حداکثری است و من فکر می‌کنم این مشارکت حداکثری لوازم خود را می‌طلبد. نقدهایی که نسبت به عملکرد حوزه نظارت، خصوصا در بحث نظارت استصوابی، مطرح است باعث شده جریانی مثل جریان اصلاح‌طلب برای حضور در انتخابات به لیست‌های حداقلی روی آورد.»...«آقای کدخدایی اخیرا در رسانه‌ها درباره انتقادها نسبت به نظارت استصوابی گفتند که نقدهای درست را می‌شنویم. بنابراین من فکر می‌کنم باید کف و سقف نظارت استصوابی تعریف شود، اینکه سلیقه‌ای عمل شود یا اینکه بگویند ما فرصت نداشتیم درست نیست. قانون مطرح می‌کند که اصل بر برائت است، دوستان می‌گویند ما فرصت نداشتیم و نتوانستیم صلاحیت افراد را احراز کنیم. با این اتفاق حقوق افراد تضییع می‌شود و باید راجع‌ به این مسائل فکری شود. این موارد باید روشن‌تر و شفاف‌تر شده و اختیارات مشخص شود و اعمال سلیقه‌ها هم محدود و تکلیف روشن شود.»

* رویکردهای انتخاباتی اصلاح طلبان و اصولگرایان
«معمای لاریجانی و یارانش» عنوان گزارشی در روزنامه اعتماد درباره اظهارات محمدرضا عارف، رییس شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان و محمدرضا باهنر، رییس جبهه پیروان خط امام و رهبری درباره رویکردهای انتخاباتی این دوجریان سیاسی است. اعتماد در ادامه می نویسد: نکته حایز اهمیت در این اظهارات آنجا بود که همزمان با سخنان صریح عارف در خصوص رویکرد غیرائتلافی اصلاح‌طلبان در این انتخابات و تاکید بر عدم‌ائتلاف با اعتدالی‌ها و اصولگرایان معتدل، برخلاف آنچه در جریان انتخابات مجلس دهم دنبال شد و در نهایت، بخشی از اصولگرایان نزدیک به علی لاریجانی نیز ازطریق «لیست امید» و با اتکا به پایگاه رای اصلاح‌طلبان راهی پارلمان شدند اما پس از ورود به «بهارستان»، ائتلاف‌شان با اصلاح‌طلبان را نقض کرده و به راه خود بازگشتند، باهنر نیز از تلاش خود و همفکرانش برای جذب شخص رییس مجلس و احتمالا نیروهای سیاسی نزدیک به او خبر داد.تا اینجای کار البته ظاهرا گرهی در کار نیست، چراکه به‌ گفته عارف، احتمالا در فهرست‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان برای انتخابات مجلس یازدهم جایی برای اعتدالیون و اصولگرایان مستقل وجود نخواهد داشت و در مقابل، چنانکه باهنر گفته، باتوجه به آغاز تلاش‌ها برای جذب مجدد لاریجانی به اردوگاه اصولگرایان، قاعدتا باید منتظر این باشیم که لاریجانی و همراهانش، سهمی از فهرست انتخاباتی اصولگرایان را به خود اختصاص دهند. اما واقعیت آن است که احتمالا ماجرا در عمل به این سادگی نخواهد بود، چراکه اولا همین دو روز قبل، بهروز نعمتی، یکی از دو نماینده نزدیک به علی لاریجانی در جمع لیست امید تهران، در اظهارنظری از احتمال «تکرار ائتلاف امید» سخن گفته و در ثانی، فارغ از تمایل جدی جریان نزدیک به رییس مجلس برای همراهی انتخاباتی با اصلاح‌طلبان، به نظر می‌رسد همنشینی برخی چهره‌ها و طیف‌های اصولگرا همچون پایداری‌ها با لاریجانی و همفکرانش، امری دشوار باشد.

«اصلاح‌طلبان با هیچ گروهی ائتلاف نخواهند‌کرد»، عنوان گزارشی در روزنامه آرمان است که در این گزارش با اشاره به اظهارات محمدرضا عارف می خوانیم: اصلاح‌طلبان در سه انتخابات اخیر یعنی ریاست جمهوری یازدهم و دوازدهم و مجلس دهم یک استراتژی مشخص در پیش گرفتند اما این استراتژی معایبی داشته که یکی از آن‌ها عدم پایبندی منتخبان به وعده‌ها و آرمان‌های اصلاح‌طلبانه بوده است. رئیس فراکسیون امید تصریح می‌کند که اصلاح‌طلبان دیگر در انتخابات‌های آینده با هیچ جناحی ائتلاف نخواهند کرد. عارف می‌گوید: «ما مدعی هستیم که در مجلس اکثریت را داریم، اما همین امروز در طرح خط مشی، اداره و نظارت بر سازمان صداوسیما چهار رأی کم آوردیم
خبرگزاری ایلنا نیز اظهارات عارف در مورد عدم ائتلاف اصلاح طلبان در انتخابات 98 را تیتر زده است.
خبرگزاری ایسنا نیز در گفت‌وگو با «حسین نورانی‌نژاد» در ارتباط با اهداف و برنامه‌های انتخاباتی حزب اتحاد ملت، از قول وی نوشت: سخن از چگونگی ورود به انتخابات خیلی زود است. پیش از ورود به بحث انتخابات سال جاری، ابتدا باید به جامعه و کسانی که در انتخابات پیشین به توصیه اصلاح‌طلبان شرکت کردند و پیروزی‌های بزرگ رقم زدند توضیح داد که چه راهی رفته‌ایم، چه بدست آورده‌ایم و چه ناکامی‌هایی داشتیم. تا به یک جمع‌بندی مناسب از راهبردهای گذشته، به خصوص سیاست‌های پسا 92 نرسیم، نمی‌توان درباره آینده با قاطعیت سخن گفت.

* جلسات گفت‌و‌گوی ملی و انتخابات
خبرگزاری ایلنا به نقل از محمدرضا باهنر در پاسخ به این پرسش که جلسات گفت‌و‌گوی ملی که با حضور شخصیت‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا آغاز شده چقدر می‌تواند در مشارکت عمده مردم در انتخابات امسال موثر باشد؟، نوشت: این جلسات حتما اثر دارد اما مهمترین وظیفه فعالان سیاسی این است، به نحوی تلاش کنند تا رقابت‌ها تبدیل به خصومت نشود.
باهنر تصریح کرد: متاسفانه در کشور ما گاهی اوقات این رقابت‌های سیاسی تبدیل به خصومت می‌شود و این باعث دلزدگی بین مردم می‌شود در حالی که می تواند همگرایی ایجاد کند.

* ویژگی ها و تحقق چهارگانه انتخابات 98
خبرگزاری ایلنا زیر عنوان «تحقق چهار گانه انتخابات در گرو قانون» به نقل از جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات کشور در مورد ارکان چهارگانه انتخابات (مشارکت، سلامت، امنیت و رقابت)، نوشت: تحقق این ارکان در انتخابات آتی، در گرو رعایت قانون و قانونمداری در حوزه های اجرایی انتخابات است.
ایلنا درباره ششمین جلسه اتاق فکر معاونت سیاسی وزارت کشور، گزارش داد: در جریان این جلسه، اعضای اتاق فکر معاونت، ضمن تأکید بر این نکته که ذخیره دانایی در کشور بسیار مؤثرتر از علل و عوامل پیرامونی است، نقطه نظرات خود را درباره موضوعاتی همچون عدم قطعیت ها، کنشگران و پیشران های مؤثر بر انتخابات آتی؛ قطب بندی های موجود و پیش رو در انتخابات؛ فرصت های ناشی از انتخابات با در نظر داشتن تهدیدهای خارجی اخیر علیه کشور؛ تعامل و همراهی دستگاه های مختلف اجرایی و نظارتی انتخابات در مسیر برگزاری انتخابات باشکوه؛ و ضرورت مدیریت پیچیدگی ها و مختصات ویژه این دوره از انتخابات، مطرح کردند.

* تحلیل زیبا کلام از جلسات مشترک برخی چهره های اصلاح طلب و اصولگر
تارنمای فرارو زیر عنوان «تحلیل صادق زیباکلام درباره گعده‌های غیررسمی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان»، نوشت: این استاد دانشگاه با بیان اینکه که 'اصلاح طلبان باید در مورد عملکرد آقای روحانی توضیح دهند'، تاکید کرد: 'مردم اسباب بازی ما نیستند که هر وقت خواستیم آن‌ها را پای صندوق رای ببریم و پس از آن هیچ توضیحی درباره عملکرد و عمل به وعده‌ها داده نشود.'
صادق زیباکلام تحلیلگر مسائل سیاسی درباره سخنان باهنر و گفتگو‌های اصولگرایان و اصلاح طلبان به فرارو گفت: «من متاسفانه علیرغم اینکه انسان امیدوار و خوشبینی هستم هیچ امیدی به این جلسات ندارم. متاسفانه اصولگرایان این جلسات را با حضور اصلاح طلبان دکور و یا ویترینی برای انتخابات پیش روی می‌دانند.». او افزود: 'اصولگرایان هم مانند اصلاح طلبان و همه کسانی که در ایران زندگی می‌کنند متوجه ناامیدی، سرخوردگی و یاس شمار قابل توجه رای دهندگان شده اند. این جلسات تلاش‌هایی است که نشان دهد که حرکت جدیدی در راه است.'

Histats.com START (standard) Histats.com END