آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۵۳۹
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: ارائه صیغه‌نامه و گواهی تولد فرزند برای اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی ازدواج کرده با مردان غیرایرانی کفایت می کند.
به گزارش فیدوس: «طیبه سیاووشی» با اشاره به برخی ابهامات ایجاد شده درباره لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی که با مردان خارجی ازدواج کرده‌اند، اظهار داشت: پیش از تصویب این لایحه در مجلس شورای اسلامی تمام درگیری و اختلاف نظر ما با نیروی انتظامی بر سر ماده 1060 قانون مدنی بود. نیروی انتظامی خواستار آن بود که این ماده در لایحه گنجانده شود ولی حرف ما این بود که به جای این اقدام مرزهای غیرقانونی کشور بسته شود.

وی ادامه داد: لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی ازدواج کرده با مردان غیرایرانی در حقیقت در راستای جمعیتی تهیه شد که از سال 86 تا امروز بدون هویت هستند چرا که پدرانشان به صورت غیرقانونی وارد کشور شده‌اند.

نماینده مردم تهران گفت: در همایش‌هایی که داشتیم متوجه شدیم زنان ایرانی زیادی با مردانی از افغانستان، پاکستان، عراق، استرالیا و... که به صورت غیرقانونی وارد ایران شده‌اند، ازدواج کرده‌اند بنابراین در همین راستا برای تعیین تکلیف این موضوع اقدام کردیم.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان این که مهاجرت زنان ایرانی نیز افزایش یافته است، اظهار داشت: برای مثال می‌توان به مریم میرزاخانی به عنوان یکی از نخبگان ایرانی اشاره کرد که تمام دغدغه‌اش این بود که بتواند برای فرزندش تابعیت ایرانی بگیرد ولی این اتفاق با توجه به قوانین رخ نمی‌داد و در حقیقت ما فرزندان خود را پس می‌زدیم.

سیاووشی با انتقاد از اظهارات مخالفان این لایحه اظهار کرد: برخی مخالفان گفتند که فرزندان زنان ایرانی ازدواج کرده با مردان غیرایرانی نفوذی خواهند شد. ولی من این موضوع را از پایه قبول ندارم، اگر فرزند پدر ایرانی نفوذی می‌شود، فرزند من به عنوان یک مادر ایرانی هم می‌تواند نفوذی شود.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی درباره چرایی مخالفت مجلس شورای اسلامی با افزودن واژه «ازدواج شرعی» در این لایحه، اظهارداشت: مجلس با افزودن واژه ثبت شرعی مخالفت نکردند بلکه با تاریخ در نظرگرفته شده برای آن مخالفت کرد، چرا که گذشت زمان موجب اسقاط یک حق نمی‌شود و ما با این موضوع مخالفت کردیم.
وی در ادامه گفت: لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی ازدواج کرده با مردان غیرایرانی شامل آن دسته از فرزندانی می‌شود که حاصل ازدواج‌هایی هستند که ثبت رسمی نشده‌اند.

سیاووشی در پاسخ به این سوال که مدارک ارائه شده از سوی این زنان به ثبت احوال چه چیزی باید باشد، گفت: مدارک مورد نیاز در مرحله اول همان صیغه‌نامه و در مرحله دوم گواهی تولد است. با این لایحه مادر به ثبت احوال مراجعه کرده و درخواست شناسنامه برای فرزند خود می‌کند که همراه داشتن صیغه‌نامه در این زمینه کفایت می‌کند.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که این لایحه به آیین‌نامه اجرایی نیاز دارد یا خیر گفت: اصرار ما این بود که برای این لایحه آیین‌نامه اجرایی تهیه شود ولی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی با آن مخالفت کرد.

وی در ادامه با رد برخی حواشی منتشر شده مبنی بر مخالفت وزارت امور خارجه با لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی ازدواج کرده با مردان غیرایرانی، اظهار داشت: وزارت امور خارجه از ابتدا با لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی ازدواج کرده با مردان خارجی موافق بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز گذشته کلیات لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را تصویب کرد.جزئیات این لایحه هم امروز در جلسه علنی مجلس به تصویب رسید.

 

منبع: ایرنا
Histats.com START (standard) Histats.com END