آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۴۷۳
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
در این گزارش قیمت خودروهای کارکرده خارجی در خارج از کشور محاسبه و تبدیل به تومان شده است(مبنای تبدیل ارز دلار 16 هزار تومانی است) و سپس با قیمتی که امروز در بازار آزاد کشورمان فروخته می‌شود، مقایسه گردیده اس
به گزارش فیدوس: قیمت خودروهای آزاد و وارداتی در بازار ایران با افزایش گمرکی و صعود قیمت دلار چند برابر شده است. کمتر خودرو وارداتی لوکسی پیدا می‌شود که با قیمت زیر یک میلیارد تومان به فروش برسد.

ممنوعیت واردات خودروهای خارجی به یکی از موضوعات اساسی کشور تبدیل شده است. به نظر می‌رسد با اظهار نظرهای انجام شده از نمایندگان مجلس مشکل این موضوع حل شده و حکم لغو این ممنوعیت حداقل با شرط و شروطی صادر شود. بسیاری تاکید دارند که مجلس  و دولت به زودی طرح لغو گمرکی خودروهای خارجی را به تصویب و اجرا می‌رسانند. در مقابل، برخی تاکید دارند که دولت به این زودی ها قادر نیست خودروهای لوکس خارجی را بدون گمرکی عرضه نماید، چرا که این اتفاق بدون پشتوانه و برنامه ریزی منجر به نابودی صنعت خودرو داخلی می‌گردد.

اما پرسش این است که اگر گمرکی خودروهای وارداتی برداشته شود و آنها به صورت آزاد خرید و فورش شوند، قیمت فعلیشان چه تغییری می‌کند؟

در جدول زیر میانگین قیمت خودروهای کارکرده خارجی(اکثرا ساخته شده در سال 2014 الی 2017) در خارج از کشور محاسبه و تبدیل به تومان شده است(مبنای تبدیل ارز دلار 16 هزار تومانی است) و سپس با قیمتی که امروز در بازار آزاد کشورمان فروخته می‌شود، مقایسه گردیده است.

 
همانطور که مشاهده می‌کنید بیشتر خودروها در صورت لغو گمرکی تفاوتی حدودا 500 میلیون تومانی پیدا می‌کنند. البته نباید فراموش کرد که این قیمتها بر اساس خودروهای کارکرده موجود در فروشگاههای مجازی هستند و به طور میانگین نیز محاسبه شده اند. واضح است بر اساس آپشنها، سال تولید، منطقه و شرایط فروش خودرو، قیمتهای نهایی متفاوت خواهند بود.


Histats.com START (standard) Histats.com END