آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۳۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۲۹
برخی مقامات مهم اروپایی سیاست‌های آمریکا در قبال ایران را بسیار خطرناک توصیف کرده واکنش اخیر تهران در خروج از برخی تعهدات برجام را معقول دانستند.
به گزارش فیدوس: بسیاری از سیاستمداران اروپایی در واکنش به اعلان اخیر ایران مبنی بر اینکه بخش‌هایی از توافق اتمی را از دستور اجرا خارج می‌کند درباره وقوع جنگ جدیدی هشدار داده آمریکا را مقصر وقوع این شرایط دانستند.

به‌دنبال خروج دولت آمریکا از برجام و کارشکنی‌های واشنگتن در اجرای آن، و همچنین بدعهدی طرف‌های باقی‌مانده در برجام نسبت به اجرای تعهدشان، شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی روز چهارشنبه بیانیه‌ای خطاب به کشورهای عضو برجام صادر کرد، که مهمترین محورهای این بیانیه عبارتند از:

ــ ایران از امروز 18 اردیبهشت 98 برخی اقدامات خود در توافق برجام را متوقف می‌کند

ــ در مرحله فعلی دیگر خود را متعهد به رعایت محدودیت‌های مربوط به نگهداری ذخائر اورانیوم غنی‌شده و ذخائر آب سنگین نمی‌دانیم

60 روز مهلت به کشورهای باقیمانده در برجام برای اجرای تعهدات خود به‌ویژه در حوزه‌های بانکی و نفتی.

سیاستمداران مهم اروپایی دولت آمریکا را برای خطر جنگ در خاورمیانه مسئول دانستند.

"نیلز آنن"، معاون وزارت امور خارجه آلمان در این باره به هفته‌نامه "اشپیگل" گفته است که آمریکا با سیاست فشار حداکثری بر ایران تنش‌های منطقه‌ای را تشدید می‌کند. سیاست خارجی آمریکا در مسیری اشتباه قرار گرفته است.

"یان آزلبورن"، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ هم در گفتگویی با هفته‌نامه "اشپیگل"، سیاست خاورمیانه‌ای ترامپ را بسیار خطرناک توصیف، و تصریح کرد که ترامپ توافقنامه‌های بین‌المللی در قبال ایران را نقض می‌کند و در اختلافات بین فلسطین و اسرائیل هم رئیس جمهور آمریکا عملاً یک راه‌حل دودولتی را غیر‌ممکن می‌کند.

"یورگن تریتن"، از سیاستمداران بلندپایه حزب سبز آلمان هم مسئول تنش‌های فعلی در مناقشات هسته‌ای با ایران را دولت آمریکا دانسته در این باره به هفته‌نامه "اشپیگل" گفت: آمریکایی‌ها ظاهراً به‌دنبال بهانه‌ای هستند تا اختلافات با ایران را تشدید کنند.

بیشتر بخوانید
کاهش تعهدات برجامی ایران نتیجه اقدامات ترامپ است

ترامپ اگر دنبال مذاکره است به برجام برگردد

گوشی دست ترامپ آمد /اولین نتیجه خروج از انفعال

وی ادعای آمریکا مبنی بر اینکه ایران حمله به نیروهای آمریکایی در عراق را در برنامه دارد مشابه بهانه‌های ایالات متحده برای تشدید جنگ ویتنام دانست.

به‌نوشته هفته‌نامه اشپیگل بروکسل و برلین بر این عقیده‌اند که واکنش اخیر ایران روی فشارهای آمریکایی که بخش‌هایی از توافق اتمی را به‌حال تعلیق درآورده است معقول و محتاطانه است.

"هلگا اشمید"، دیپلمات آلمانی و از مذاکره‌کنندگان ارشد گروه 1+5 با ایران درباره مسائل هسته‌ای و دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد: این اعلان ایران به‌تنهایی نقض توافق برجام نیست. ما تا زمانی که ایران به برجام عمل کند به تعهدات خود پایبندیم.
منبع: تسنمی
Histats.com START (standard) Histats.com END