آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۲۲۳
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۷
چین احتمالا تسلیم فشار تحریم ها علیه واردات نفت از ایران نمی شود چون ایران یک سرمایه‌گذار کلیدی در طرح کمربند و جاده چین و همچنین یک شریک بزرگ تجاری برای این کشور است.
به گزارش فیدوس: اگر چین بخواهد از تحریم‌های آمریکا علیه ایران پیروی نکند، درگیری‌های بین واشنگتن و پکن به اوج می رسد. یک تحلیلگر چینی گفت که این کشور احتمالا تسلیم فشار تحریم ها علیه واردات نفت از ایران نمی شود چون ایران یک سرمایه‌گذار کلیدی در طرح کمربند و جاده چین است و همچنین یک شریک بزرگ تجاری.

دو هفته پیش، ترامپ با لغو معافیت هایی که در نوامبر برای خرید نفت ایران به چند کشور داده بود، بازارهای انرژی داخلی و بین‌المللی و ناظران را شوکه کرد. واشنگتن همچنین اعلام کرد هر کشوری را که به خرید نفت از ایران ادامه دهد تحریم می‌کند. ژاپن، چین، هند، کره جنوبی، تایوان، ایتالیا، یونان و ترکیه همه از مشتریان بزرگ نفت ایران هستند که یک معافیت ۱۸۰ روزه گرفته بودند.

 در نتیجه این اقدام آمریکا،   شاخص نفت برنت مرز مهم ۷۵ دلار در هر بشکه را شکست. از آن زمان قیمت نفت برنت به دلایل مختلف به تدریج ۵ دلار پایین آمد. دلایلی مانند افزایش موجودی نفت آمریکا تا بالاترین رکورد از سپتامبر ۲۰۱۷ یا رکورد تولید ۱۲.۳ میلیون بشکه در روز این کشور. نفت برنت روز جمعه زیر ۷۱ دلار در هر بشکه معامله شد. در حالی که شاخص نفت آمریکا، وست تگزاس اینترمدیت، با ۱۳ سنت افزایش ۶۱.۹۴ دلار در هر بشکه به فروش رسید. ولی طی هفته ۳ درصد قیمت خود را از دست داد که دومین هفته پیاپی کاهش قیمت بود.

 تدابیر چین

 متخصصان در چین می گویند امنیت انرژی چین به خاطر تنوع عرضه چندان تحت تاثیر لغو معافیت های خرید نفت از ایران نیست. این مسئله می‌تواند یک ابزار چانه‌زنی جدید در ادامه مذاکرات تجاری با واشنگتن باشد چون هر دو طرف سعی دارند پس از حدود یک سال وضع عوارض تلافی جویانه، به یک توافق برسند.

بای مینک، معاون موسسه بین المللی تحقیقات بازار وابسته به وزارت اقتصاد چین گفت:« چین چندین عرضه کننده نفت دیگر دارد. بنابراین تحریم های آمریکا تاثیر زیادی بر امنیت انرژی چین نمی‌گذارد». یک متخصص مطالعات خاورمیانه و سفیر سابق چین در ایران گفت:«لغو معافیت ها به معنای تسلیم شدن چین در برابر آمریکا و قطع تجارت انرژی با ایران نیست. ایران یک شریک مهم چین در اقتصاد، سیاست و امنیت است». واردات نفت ایران ۶ درصد از کل واردات نفت خام چین را تشکیل می دهد که باعث می شود این کشور هفتمین صادرکننده بزرگ نفت به چین باشد.

 نظرات مخالف

ولی برخی نظر دیگری دارند و ادعا می کنند چین با نقض تحریم‌های ایران، روابط خود را با واشنگتن خراب نمیکند. به علاوه اگر چین در برابر لغو معافیت های ایران مقاومت کند، روند مثبت مذاکرات تجاری با واشنگتن را به خطر می اندازد.

 به علاوه،  تسلیم شدن ژاپن، چین، کره جنوبی و هند در برابر فشار آمریکا برای توقف واردات نفت ایران بستگی به نقش عربستان، روسیه و سایر اعضای اوپک دارد. این کشورها سعی میکنند سهم خود را در بازارهای آسیا مخصوصا چین افزایش دهند
منبع: تسنیم
Histats.com START (standard) Histats.com END