آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۱۶۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۱
بررسی فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان
بررسی تکاپو و فعالیت جناح های سیاسی کشور برای شرکت در انتخابات آتی مجلس شورای اسلامی و موضوع استانی شدن انتخابات، مورد توجه و بررسی رسانه های داخلی قرارگرفته است.
به گزارش فیدوس: بررسی سانه های داخلی نشان می دهد که رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب، زحمت فرآیند انتخابات را برای گروه‌ های اصلاح‌ طلب بیش از دیگران دانسته و معتقدند که طیف‌های مختلف جریان‌های محافظه ‌کار و اصولگرا به لطف برخی سازوکارها و فرآیندها چون نظارت استصوابی، کم و بیش سهم تضمین شده‌ای از نتیجه انتخابات را برای خود متصور می‌باشند.در مقابل نیز رسانه های منتسب به جریان اصولگرا بر این نظرند که اصلاح‌طلبان می‌دانند از پیش بازنده‌اند و ناکارآمدی‌ شان را گردن نظارت استصوابی شورای نگهبان می‌اندازند.
رسانه های نزدیک به جریان اصلاح طلب در مطالب خود به محورهای دیگری همچون هجمه دلواپسان علیه اصلاح طلبان؛ تحلیل و بررسی وضعیت جریان‌های سیاسی در انتخابات پیش رو؛ استانی شدن انتخابات؛ سکوت جریان‌های سیاسی در قبال انتخابات مجلس یازدهم ؛ سطح مشارکت انتخاباتی اصلاح طلبان با جامعه؛ احتمال رقابت باهنر و لاریجانی در انتخابات 1400و فرضیه نامزد شدن علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری اشاره کرده اند.
رسانه های اصولگرا نیز در مطالب خود موضوع هایی همچون بررسی فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان؛ مخالفت با استانی شدن انتخابات؛ احتمال اجرایی نشدن قانون استانی شدن انتخابات مجلس در 2 اسفند و بررسی استانی‌شدن انتخابات مجلس را مورد بررسی قرار داده اند. 
رسانه های اصلاح طلب
............................
** سهم تضمین شده اصولگرایان در انتخابات 
روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: در سوی دیگر گروه‌های اصلاح‌طلب، طیف‌های مختلف جریان‌های محافظه‌کار و اصولگرا قرار گرفته‌اند که به لطف برخی سازوکارها و فرآیندها چون نظارت استصوابی به نظر می‌رسد کم و بیش سهم تضمین شده‌ای از نتیجه انتخابات را برای خود متصور می‌باشند. هر چند این جریان‌ها در اینکه انتخابات را زمین بازی خود می‌دانند اما تفاوت آنها در اینجاست که برخی از فرآیندهای پیشا انتخاباتی را هم به‌عنوان زمین بازی انتخاب کرده‌اند. بجز مورد مشهور و معلوم نظارت استصوابی می‌توان به قدرت انحصاری این جریان‌ها در مدیریت افکار عمومی و حتی تاختن به حریفان سیاسی از طریق تریبون‌های ملی چون صدا و سیما اشاره کرد.با این توصیف از صف‌بندی‌های سیاسی می‌توان به این نتیجه رسید که زحمت فرآیند انتخابات برای گروه‌های اصلاح‌طلب بیش از دیگران است.

** وضعیت جریان‌های سیاسی در انتخابات پیش رو
به گزارش روزنامه آرمان، جریان‌های سیاسی با چالش‌های درونی جدی مواجه شده‌ اند. از یکسو اصلاح‌ طلبان سرمایه اجتماعی و سیاسی خود را در جهت حمایت از دولتی هزینه کرده‌اند که در تحقق وعده‌های خود موفق عمل ‌نکرده و به همین دلیل با چالش اعتماد عمومی مواجه شده‌اند و از سوی دیگر اصولگرایان قرار دارند که هیچ‌مانیفست و آلترناتیوی برای حل مشکلات کشور ندارند و در حالت کمای سیاسی به‌سر می‌برند. اصولگرایان اما چندان هم بیکار نیستند و با سکوت معنادار خود نسبت به مشکلات اقتصادی جامعه تلاش می‌کنند دولت برآمده از جریان اصلاحات را عامل اصلی مشکلات نشان بدهند تا در آینده از این وضعیت به سود خود استفاده سیاسی کنند. 
دکتر امیر محبیان یکی از تئوریسین‌های جریان اصولگرایی، استاد دانشگاه و دبیرکل حزب «نواندیشان» در گفت‌و‌گو با آرمان مطرح کرد: تجربه نشان می‌دهد جناح‌های ما متاسفانه هیچ‌گونه برنامه جامعی برای اداره کشور ندارند و نهایت برنامه‌شان زمین‌زدن رقیب در صحنه انتخابات است...اگر اصلاح‌طلبان از شعارهای لوکس روشنفکرانه به‌سوی طرح مشکلات عینی مردم چرخیده باشند که از منظر من کار بزرگی کرده‌اند. من جز تعدادی شعارهیچ تغییر روندی ندیده‌ام. مطالبات اقتصادی مردم هم باتلاق نیست؛ واقعیتی است که پاسخگویی به آن شرط اولیه موفقیت دولتمردان یک جامعه است...اصولگرایان هم نظیر اصلاح‌طلبان تمامی راهبردهای خود را در تقابل با رقیب تنظیم می‌کردند. از این‌رو ماهیت اینگونه راهبردها از دو سو جز تخریب و انفعال نیست.

** هجمه دلواپسان علیه اصلاح طلبان
در بخشی از گزارش منتشر شده در روزنامه آرمان می خوانیم: با آغاز هجمه دلواپسان به اعضای شورای شهر برای عدم حضور در انتخابات مجلس، آنها به صراحت اعلام کردند که قصدی برای این حضور ندارند و روز گذشته هم رئیس شورای شهر برخی شنیده‌ها مبنی بر احتمال کاندیداتوری اعضای شورای شهر در انتخابات مجلس را رد کرد و گفت: «در شورا هیچ بحثی نیست و هیچ کسی هم قصد این کار را ندارد و چنین چیزی هم پذیرفته نیست.»

** طرح استانی شدن انتخابات
آرمان در مطلبی با عنوان 'وجود احزاب درانتخابات استانی ضروری است' نوشت: نماینده تبریز در مجلس گفت: طرح برگزاری انتخابات پارلمان به صورت استانی بدون وجود احزاب قوی و منسجم موفق نخواهد بود. زهرا ساعی استانی شدن انتخابات را طرحی ایده‌آل دانست و افزود: بدون تردید اگر سازوکارها و امکانات زیرساختی و همچنین شرایط حضور احزاب و تشکل‌های سیاسی برای برگزاری چنین انتخاباتی مهیا شود، پیامدهای بسیار خوب و مطلوبی درپی خواهد داشت. عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار داشت: هم اکنون احزاب و تشکل‌های ساختارمند، منسجم و قدرتمند سیاسی که بتوانند در تمام استان‌ها فعال بوده و توانایی ارائه لیست‌های انتخاباتی داشته باشند، وجود ندارد و این موضوع یکی از نقاط چالش برانگیز و نقطه ضعف برگزاری انتخابات به صورت استانی است.

** سکوت جریان‌های سیاسی در قبال انتخابات مجلس یازدهم
به گزارش روزنامه آرمان، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: هر دو جریان سیاسی کشور به این باور رسیده‌اند که انتخابات مجلس مساله اصلی مردم نیست. عبدا... ناصری درباره سکوت جریان‌های سیاسی در قبال انتخابات مجلس یازدهم، اظهار کرد: برای اولین بار در چهل سال گذشته در فاصله حدود ده ماهه تا انتخابات نه تنها شاهد کنش جریان‌های سیاسی نیستیم، بلکه از سوی جامعه هم عکس‌العملی نسبت به انتخابات مشاهده نمی‌شود. وی ادامه داد: باید بپذیریم که کنشگری سیاسی همیشه متأثر از فضای اجتماعی کشور است. تحریم‌ها، مشکلات اقتصادی و اخیرا هم سیل فضای جامعه را تحت تأثیر قرار داده است و این مسائل موجب شده که دیگر دوقطبی‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا برای جامعه اهمیت تعیین کننده‌ای نداشته باشد. 

** اصلاح طلبان و روحانی
روزنامه آرمان زیر عنوان 'عامل فاصله اصلاح طلبان با دولت، دفتر روحانی بود' آورده است: چگونگی حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفندماه و نقش‌آفرینی در سپهر سیاسی کشور از جمله مسائلی است که محافل سیاسی این جریان سیاسی را به خود مشغول کرده است. اصلاح‌طلبان با شرایط دشواری روبه‌رو هستند، پس ضمن اینکه خود منتقد عملکرد دولت هستند و دلخوری‌هایی هم دارند باید پاسخگوی عملکرد دولت در برابر مطالبات بر زمین مانده مردم نیز باشند تا بتوانند سبد رای خود را حفظ کنند. این مساله در صورتی است که برآوردها حکایت از ریزش آرا دارد. طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی، که از فاصله بین دولت و اصلاح‌طلبان دلخور است دلیل آن را تغییراتی می‌داند که در دفتر آقای روحانی انجام شد و در این ‌باره می‌گوید: «عملا تغییرات در تعامل بین رئیس‌جمهور و اصلاح‌طلبان مانع ایجاد کرد و اصلاح‌طلبان دیگر دستشان به رئیس‌جمهوری که با رای قاطع ملت انتخاب شده بود نرسید و نتوانستند مسائلشان را منتقل کنند.»

** سطح مشارکت انتخاباتی اصلاح طلبان با جامعه 
در بخشی از یادداشت منتشر شده در روزنامه ایران با عنوان 'اصلاح‌طلبان و سه سطح از گفت‌و‌گو' می خوانیم: سطح اول با حاکمیت و رقبای سیاسی است که عموماً برخی مراکز و تریبون‌های ملی را در اختیار خود دارند. نیاز به این گفت‌و‌گو دیر زمانی است که حس می‌شود اما هیچگاه محقق نشده. اکنون اما تغییر چهره اجتماعی جامعه در داخل و تشدید برنامه‌های متخاصمانه در خارج از کشور ضرورتی را ایجاد کرده که شاید بتوان با استناد به آن خطری راکه در انتظار نهاد انتخابات است واضح‌تر برای رقبای سیاسی شرح داد.
سطح دوم گفت‌و‌گو باید در درون خود جریان اصلاحات باشد که به نظر می‌رسد در چند سال اخیر کم و بیش حالت و موقعیت جبهه‌ای خود را از دست داده و قدری نمود رفتارهای جزیره‌ای در آن پر رنگ‌تر شده است. این واقعیت که هنوز اصلاح‌طلبان راهبرد، تاکتیک و استراتژی نسبتاً هماهنگی را در خصوص انتخابات پیش رو ندارند و از درون این جریان صداهای مختلفی به گوش می‌رسد، می‌تواند کار را بیش از آنچه که هست برای این جریان سخت کند. در نهایت سطح سوم گفت‌و‌گو نیز باید ناظر به عموم جامعه باشد. 

** احتمال رقابت باهنر و لاریجانی در انتخابات 1400
روزنامه شرق در گزارشی نوشت: آیا علی لاریجانی نیز مانند اکبر ناطق‌نوری می‌خواهد چهار گوشه زمین عملی سیاست را ببوسد و کنار برود یا در ظاهر کنار می‌رود، اما ناگهان از کنار یکباره وسط زمین قدرت شیرجه خواهد رفت؟ این البته گمانه‌ای است که درباره محمدرضا باهنر نیز وجود دارد. باهنر نایب‌رئیس مجلس پیشین و نزدیک به علی لاریجانی بود که بعد از سال‌ها حضور در مجلس، یکباره و به قول خودش بدون اطلاع رفقایش، از ثبت‌نام در انتخابات مجلس دهم کنار کشید. همان زمان گمانه‌زنی‌ها بر این بود که باهنر خودش را برای انتخابات ریاست‌جمهوری بعدی آماده می‌کند؛ اگرچه خودش در ظاهر این را تکذیب می‌کند. احتمالا باهنر و لاریجانی این‌روزها دارند به صندلی پاستور فکر می‌کنند.

** فرضیه نامزد شدن علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری
آرمان در گزارشی با طرح سوال مبنی بر 'خداحافظی از بهارستان98 یا سلام به پاستور 1400؟' نوشت: معمولا کمتر افرادی پیدا می‌شوند که بتوانند بر صحنه انتخابات و عرصه سیاسی کشور تاثیرگذار باشند. یکی از این افراد علی لاریجانی است. کهنه سرباز سیاست در ایران که با وجود تجربه حضور در راس بسیاری از دستگاه‌ها و نهادها چون مجلس به گواه بسیاری از هم‌اکنون نامزد بالقوه انتخابات ریاست جمهوری است. این فرضیه جایی قوت می‌گیرد که بدانیم نه لاریجانی عزمی برای حضور در انتخابات مجلس دارد و نه اگر مصوبه اخیر مجلس مبنی بر مغایرت قانونی حضور نمایندگان با بیش از 3 دوره حضور در شورای نگهبان تصویب شود، وی خواهد توانست در انتخابات حضور یابد. ناصر ایمانی فعال سیاسی اصولگرا در این باره معتقد است: «با در نظر داشتن جمیع جهات می‌توان گفت که فرضیه نامزد شدن علی لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری بسیار بالاست و باتوجه به مقبولیتی که در دو جناح اصلاح‌طلبان و اصولگرایان دارد، می‌توان این شخصیت سیاسی را یکی از مهم‌ترین نامزدهای انتخابات سال1400 دانست.»

رسانه های اصولگرا
..............................

** انتقاد از دیدگاه اصلاح طلبان نسبت به نظارت استصوابی
در ستون نگاهی به دیروزنامه‌های زنجیره‌ای روزنامه کیهان می خوانیم:عباس عبدی به روزنامه اعتماد گفته است: «در میدان انتخابات باید تغییرات بنیادی صورت بگیرد. درباره ایراداتی که به اصلاح‌طلبان وارد می‌شود نیز باید گفت، اصلاح‌طلب‌ها این ایرادات را از جانب نظارت استصوابی و حذف نیروها می‌دانند که از دو حالت خارج نیست یا در توجیه این عملکرد خود صادق هستند یا نیستند. اگر صادق نیستند که بحثی نیست؛ به هر صورت توجیهی آورده‌اند و طبیعتا کسی هم آن را نمی‌پذیرد. اما اگر صادق هستند باید بگویند توان ما با وجود این حد از حذف استصوابی نیروها در حد همین نیروهایی است که وجود دارد و چون شما این را از ما نمی‌پذیرید ما با این حداقل صلاحیت‌ها نمی‌توانیم نامزدی معرفی کنیم.»
به تصریح خودشان لیست امید مجلس را با رانت و پول بستند و از متقاضیان حضور در لیست امید شورای شهر هم هر کدام دو میلیارد تومان پول گرفته‌اند. باز به تصریح خودشان در اردوگاه‌شان نظارت استصوابی رئیس‌دولت اصلاحات را دارند. کاندیداهای لیست مدعیان اصلاحات پیش از اینکه به بررسی صلاحیت شورای نگهبان برسند، از ساز و کار و فیلتر منفعت‌طلبانه و آلوده همین جریان رد می‌شوند. در عین حال هم ناکارآمدی‌شان را گردن نظارت استصوابی شورای نگهبان می‌اندازند و قیافه طلبکارانه می‌گیرند، به جای آنکه پاسخگوی رویه زشت و پلشت‌شان باشند. مدعیان اصلاح‌طلبی همین‌اند.

** بررسی فعالیت انتخاباتی اصلاح طلبان 
روزنامه رسالت در گزارشی با استفاده از روتیتر 'بررسی حرکات نخ‌نمای اصلاح‌طلبان در جهت پیروزی در انتخابات؛' و تیتر 'اصلاح‌طلبان می‌دانند از پیش بازنده‌اند' نوشت: هرچه ایام می‌گذرد، احزاب و سیاسیون اصولگرا و اصلاح‌طلب خود را برای پیروزی در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی آماده می‌کنند تا بتوانند با کسب آرای چشم‌گیری کرسی‌های خانه ملت را از آن خود کنند.
در ادامه این مطلب آمده است: جریان سیاسی اصلاح‌طلب که همیشه دم از یکپارچگی و هم‌صدایی در انتخابات و ایام دیگر می‌زنند، چندی است که دست به حرکات نمایشی و تکراری خود زده‌اند. از این حرکات می‌توان به صحبت‌های تکراری و همیشگی‌شان اشاره کرده که می‌گویند: «اجازه حضور نیروهای قوی‌مان را در انتخابات ندادند» و با این جملات تنها قصد توجیه عملکرد ضعیف‌شان در دولت یازدهم را دارند. اما با توجه به این که مردم شاهد عملکرد ضعیف آنها در سال‌های اخیر بودند، گمان‌ها بر این است که جامعه اقبال مناسبی در انتخابات به آنها نشان نداده و پاسخ منفی خواهند داد. عبور مردم از اصلاح‌طلبان باعث نگرانی این جریان سیاسی شده است که مبادا انتخابات مجلس را از دست دهند. به اصلاح‌طلبان باید یادآوری کرد که شما از تمام ظرفیت نیروهایتان چه در مجلس که همان «لیست امید» است و چه در دولت که شامل تمام مسئولان استانی و معاونان ریاست جمهوری می‌شود، استفاده کردید.

** استانی شدن انتخابات مجلس
عضو هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام از اعلام نظر مخالف این هیات با استانی شدن انتخابات خبر داد. حجت‌الاسلام غلامرضـا مصباحی‌مقدم در گفت‌وگو با تسنیم، درباره بررسی لایحه استانی شدن انتخابات در هیات نظارت مجمع گفت: این طرح بررسی شد و نتیجه بررسی نیز در این باره به کمیسیون مربوط مجلس شورای اسلامی ارجاع شده است. وی درباره نظر اعضا درباره این طرح گفت: اکثریت اعضای هیات عالی نظارت مخالف این طرح بودند.

روزنامه جوان نیز در گزارش به سخنان سیدحسین نقوی‌حسینی، در نشست رسانه‌ای نقد و بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی که روز گذشته در خبرگزاری فارس برگزار شد، پرداخت. در این مطلب آمده است: پشت طرح استانی شدن انتخابات مجلس تفکر لیبرال دموکراسی وجود دارد و گویا برخی افراد به دنبال آن هستند که عامه مردم را در سرنوشت خود مشارکت ندهند و تأثیرگذار ندانند و سرنوشت کشور را فقط محدود به رأی نخبگان کنند. عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: نیازمند کالبدشکافی طرح استانی انتخابات هستیم چرا که این طرح عادی محسوب نشده و ابعاد مختلفی دارد که شامل مجلس هم نخواهد بود. 

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به آخرین اخبار از بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، گفت: این مصوبه در هفته گذشته از سوی مجلس به شورای نگهبان ارسال شده و ما آن را دریافت کرده‌‌‌ایم. وی با بیان اینکه فعلاً نمی‌توان درباره شکل و یا محتوای مصوبه مجلس درباره اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس اظهار نظر کرد، افزود: این مصوبه در دستورکار جلسه هفته گذشته شورای نگهبان قرار داشت، اما فرصت نشد تا به آن رسیدگی کنیم. سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، قرار است در روز پنجشنبه هفته جاری (19 اردیبهشت) رسیدگی به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را در شورای نگهبان آغاز کنیم. کدخدایی در پایان با ابراز اینکه 'تلاش می‌کنیم نظر شورای نگهبان نسبت به طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس را در موعد مقرر قانونی به مجلس اعلام کنیم'، خاطرنشان کرد: هنوز مشخص نیست زمان رسیدگی به این طرح چه‌زمانی در شورای نگهبان پایان می‌یابد، اما قاعدتاً پیش از موعد مقرر قانونی 20روزه خواهد بود.

** احتمال اجرایی نشدن قانون استانی شدن انتخابات مجلس در 2 اسفند
به گزارش صراط نیوز، محمد جواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس گفت: مصوبه پارلمان درباره استانی شدن انتخابات مجلس در 2 اسفند اجرایی نمی‌شود. وی در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه طرح اصلاح قانون انتخابات مجلس در چند روز گذشته برای بررسی به شورای نگهبان ارجاع داده شده است، گفت: هم‌زمان با بررسی‌ شورای نگهبان، هیئت‌ نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در حال بررسی این طرح است....رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: با توجه به اینکه مجلس تا 7 خرداد جلسه علنی دارد و پس از آن نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه خود می‌روند و از 2 خرداد روز شمار انتخابات شروع می‌شود و نهم خرداد تا 16 خرداد نیز زمان استعفای مقامات برای حضور در انتخابات مجلس است، در خوش‌بینانه‌ترین حالت هم اگر کمیسیون بخواهد اصلاحات را انجام دهد و طرح به صحن علنی ارائه شود زمان اینکه این طرح به اجرای انتخابات برسد وجود ندارد.کولیوند تصریح کرد: حتی اگر پس از رفع ایرادات این طرح در مجلس شورای نگهبان نیز آن را تصویب کند چون به روز شمار انتخابات برخورد کرده‌ایم قطعاٌ این قانون به انتخابات پیش‌رو نمی‌رسد و انتخابات با همان قانون قبلی اجرا می‌شود.
منبع: ایرنا
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
محمدرضا کیانفر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷
0
0
فائزه هاشمی رفسنجانی گفت: اصلاح‌طلبیم دیگر نمی‌توانیم شترمرغ باشیم.

خانم هاشمی،
اصلاح‌طلبی توسط طرفداران انقلاب در تمام جهان از جمله در کشور خودمان شکست خورده است، منطقی‌ترین گزینه پیش روی شما حمایت از مخالفان انقلاب می‌باشد.
سرور گرامی،
تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما،
Histats.com START (standard) Histats.com END