آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۱۱۶
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۰:۵۰
مدیرکل امور بازسازی مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: بررسی های میدانی نشان می دهد حدود 187 روستای سیل زده خوزستان در حریم و بستر رودخانه ها هستند و قانون صراحت دارد که ساخت و ساز در این حریم ها ممنوع است.
به گزارش فیدوس: مجید جودی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگاران در اهواز افزود: از دیدگاه بنیاد مسکن، جابجایی روستاها با این وسعت در عمل امکان پذیر نیست و مشکلات اجتماعی به دنبال دارد.

وی با بیان اینکه بنیاد مسکن انقلاب اسلامی آمادگی دارد عملیات نوسازی و تعمیر منازل آسیب دیده در سیلاب اخیر را با استفاده از تسهیلات بانکی ارزان قیمت و کمک بدون عوض شروع کند گفت: وزارت نیرو باید اجازه دهد تا ساخت و ساز در روستاهایی که در حریم و بستر رودخانه ها هستند شروع شود در غیر این صورت با مشکل رو به رو خواهیم شد.

مدیرکل امور بازسازی مسکن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور ادامه داد: ایمن سازی این روستاها ، تغییر در معماری و احداث مسیرهای عبور سیلاب به گونه ای که روستاها در معرض سیل قرار نگیرند به طور قطع تبعات اجتماعی کمتری خواهد داشت و منطقی تر به نظر می رسد.

وی گفت: ساکنان روستاهای سیل زده خوزستان دلبستگی زیادی به خانه و کاشانه خود دارند و جلب رضایت آنان برای جابجایی روستاها بسیار سخت و دشوار است.

جودی با اشاره به اینکه بخش عمده ارزیابی میزان خسارت مناطق سیل زده خوزستان انجام شده افزود: با تصویب سقف پرداخت غرامت در هیات دولت ، پرداخت کمک بدون عوض و تسهیلات بانکی شروع می شود.

استاندار خوزستان به تازگی گفته بود عملیات بازسازی واحدهای مسکونی روستایی و شهری این استان که بر اثر سیلاب اخیر آسیب دیده اند تا یک هفته آینده شروع می شود. 

به گزارش آراس، تاکنون از مجموع واحدهای مسکونی ارزیابی شده ، یک هزار و 542 واحد تخریبی روستایی، هشت هزار و 450واحد تعمیری روستایی، 84 واحد تخریبی شهری و یک هزار و 112 واحد تعمیری شهری هستند.

قرار است برای بازسازی واحد مسکونی روستایی 400میلیون ریال تسهیلات بانکی و 100میلیون ریال کمک بدون عوض پرداخت شود که این مبلغ در مناطق شهری 500میلیون ریال تسهیلات و 120میلیون ریال کمک بدون عوض خواهد بود.

سیلاب خوزستان که دست کم در 100سال اخیر بی سابقه بوده 300روستا در 12شهرستان این استان را درگیر کرد و بر زندگی حدود 400 هزار نفر تاثیر گذاشت.

برآوردهای مدیریت بحران خوزستان نشان می دهد که سیلاب اخیر 125هزار میلیارد ریال به بخش های اقتصادی ، کشاورزی ، زیرساخت ها ومنازل شهری و روستایی این استان خسارت زده است.
بر اساس آمار رسمی ، 58 شهر استان خوزستان زیر 25هزار نفر جمعیت دارند و حدود 1.2 میلیون نفر از جمعیت 4.7میلیونی استان در چهار هزار و 9 پارچه آبادی و روستا زندگی می کنند.

بر اساس سرشماری مسکن شهری و روستایی سال 1392 ، حدود 210هزار واحد مسکن روستایی در خوزستان وجود دارد ولی از تعداد مسکن فرسوده و غیرمقاوم در این استان آمار دقیقی در دست نیست.

بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خوزستان متولی نوسازی و مقاوم سازی مسکن روستایی ، اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای زیر25هزار نفری استان و تامین مسکن مناسب برای خانوارهای بی سرپناه شهری و روستایی است.

روز چهارشنبه گذشته استاندار خوزستان با فروکش کردن سیلاب و کاهش قابل توجه خروجی آب سدهای دز ، کرخه و گتوند ، پایان وضعیت اضطراری در استان را اعلام کرد.
با پایان بحران سیلاب ، بیش از 100 هزار از ساکنان مناطق سیل زده خوزستان به خانه و کاشانه خود بازگشتند و تنها حدود سه هزار نفر در اردوگاه های موقت اسکان دارند.
منیع: آراس
Histats.com START (standard) Histats.com END