آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۰۸۶
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۷
قرارداد شفر هم‌‎چنان جنجال‌سازی می‌کند
قرارداد شفر سرشار از منافذ ریز و درشت بود. انگار تفاهم‌نامه سرمربی آلمانی با استقلال همان‌قدر که پیچیده بود، نامفهوم هم شده است. تصمیم‌های عجیب وزارت ورزش و بی‌مسئولیتی مدیران استقلال، باشگاه آبی‌پوش پایتخت را به چالش کشیده و این کلاف سردرگم، شاید سرانجام خوبی نداشته باشد.
به گزارش فیدوس: استقلال با چهار گل ماشین‌سازی را شکست می‌دهد. آن‌ها هنوز مدعی قهرمانی هستند و در لیگ قهرمانان آسیا هم کار هنوز به پایان نرسیده است. استقلال یک برند باارزش است که میلیاردها تومان می‌ارزد. باشگاهی با قدمت طولانی، میلیون‌ها هوادار و هویتی که اگر صاحب یک سرمایه‌گذار منظم شود، آینده درخشانی خواهد داشت. اما استقلال از درون رو به ویرانی است. مدیرانی که در چند سال اخیر به استقلال راه پیدا کرده‌اند، اشتباهات زیادی داشته‌اند. تصمیم‌های عجیب آن‌ها اگر در دوران خودشان باشگاه را به سمت ویرانی حرکت نمی‌داد، چند ماه مثل بمبی بر پیکره استقلال کوبیده می‌شد تا یکی از پرهوادارترین باشگاه‌های ایران هر روز لطمه بیشتری ببیند.

استقلال حالا درگیر بحرانی شده که شاید در تاریخ مدیریت ورزش ایران بی‌سابقه باشد. مدیرانی که ناکارآمدی را نه به عنوان یک عیب بلکه به‌عنوان یک مزیت می‌دانستند، هر روز تصمیم‌های منفعت‌طلبانه بیشتری می‌گرفتند و در این میان تنها چیزی که ویران می‌شد، برند استقلال بود. هر روز زوایای جدید و پنهانی از بی‌مسئولیتی‌های مدیران سابق و فعلی استقلال لو رفت می‌رفت اما امروز همه چیز به اوج خود رسید. زمانی که مدیران استقلال به جان یکدیگر افتادند و در این میان مازیار ناظمی هم تصمیم گرفت بالاخره افشاگری کند.همه چیز از حرف‌های توفیقی آغاز شد. او درباره قرارداد شفر گفت: «اولین قراردادی که با شفر بستیم مبلغ ۳۰۰ هزار دلار خالص بود بود. که در آن نوشته بودیم اگر او بتواند سهمیه آسیا بگیرد این قرارداد به صورت اتوماتیک برای یک سال دیگر به مبلغ ۶۰۰ هزار دلار تمدید خواهد شد. وقتی قرارداد را نوشتم، قبل از امضای شفر آقای سلطانی‌فر به همراه افتخاری و ملکی با من در تماس بودند. آقای وزیر گفتند تمدید اتوماتیک تبدیل شود به تمدید با توافق طرفین. وقتی خواستیم قرارداد دوم را با شفر ببندیم، او گفت زیر دو سال قرارداد نمی‌بندد. ما هم این موضوع را در هیئت مدیره مطرح کردیم و هیئتمدیره هم گفت شفر مربی قوی هست و مشکل ندارد. ما برای سال جدید قرارداد یک فصل را ۷۵۰ هزار دلار نوشتیم و ۲۵۰ هزار دلار برای ۴ دستیارش از جمله پسرش. این یک میلیون دلار برای شفر و تیمش درنظر گرفته شد. آقای ملکی که آن روزها مسئول مالی باشگاه بود اعلام کرد ۲۰۰ هزار دلار از این یک میلیون دلار را هم از اسپانسر می‌گیرند.» اما توفیقی که تمام تلاشش را می‌کرد تا مقصر اصلی را وزیر نشان دهد، نمی‌دانست به زودی با هجوم حقایق مواجه شود.

در این میان اما مدیر روابط عمومی وزارت ورزش روایت دقیق‌تری از اتفاقات اخیر استقلال دارد. مازیار ناظمی در توییتر افشاگری عظیمی راه‌اندازی کرد. او مدعی شد وزیر ورزش به دنبال ایجاد دو تغییر اساسی در قرارداد شفر بود. نخست آن که تصمیم گرفت تمدید قرارداد شفر به حالت تمدید درصورت کسب نتیجه تغییر کند. دوم آن که بند فسخی برای قرارداد شفر در نظر گرفته شود. هیچکدام از این دو تصمیم عملی نشد. چرا که پندار توفیقی بی‌توجه به حرف‌های وزیر یک تصمیم متفاوت گرفته بود.

نافرمانی‌های توفیقی و افتخاری واضح است. اما چه چیزی باعث شده توفیقی بی‌اجازه چنین تصمیم‌هایی بگیرد؟ ناظمی در یک توییت دیگر درباره ورود پندار به استقلال توضیح می‌دهد. او از بهانه پندار برای ورود به استقلال پرده‌برداری می‌کند.ظاهرا پندار توفیقی که قرار بود به استقلال میلیون‌ها تومان سرمایه وارد کند، حالا با تصمیم‌های عجیبش خسارت عظیمی را به باشگاه وارد کرده است. او قرارداد شفر را به عجیب‌ترین شکل ممکن امضا کرد، ده‌ها خرید بی‌فایده برای استقلال به یادگار گذاشت و حالا با مصاحبه‌هایش تلاش می‌کند از مسئولینی انتقاد کند که برای جبران خسارت‌های او باید بهترین بازیکنان استقلال را به فروش برسانند. 
منبع: خبرآنلاین
Histats.com START (standard) Histats.com END