آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۸۰۰۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۴
«چرا ممنوعیت نمایندگی بیش از 3 دوره متوالی، خلاف قانون اساسی است؟»، «شورای نگهبان احتمالا استانی شدن انتخابات مجلس را تصویب می کند» و«با استانی شدن انتخابات مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد» از جمله مهمترین عناوین گزارش های رصد شده از تارنماهای خبری داخل، در طول 24 ساعت گذشته است.
به گزارش فیدوس: دولت و مردم، به منظور ایجاد پل ارتباطی در مسیر گسترش آگاهی سازی، با مروری بر برجسته ترین گزارش های پایگاه های خبری داخلی در طول شبانه روز گذشته، گزیده ای از این گزارش ها را انتخاب و منعکس کرده است.

** چرا ممنوعیت نمایندگی بیش از 3 دوره متوالی، خلاف قانون اساسی است؟
وبگاه خبری «خبرآنلاین» در گفت و گو با سیدمحمد هاشمی، استاد حقوق اساسی دانشگاه شهید بهشتی، نوشت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات در حالی به تصویب مجلس رسید که عده‌ای آن را گامی رو به جلو و پیشرفتی قابل تامل در قانون انتخابات کشور دانسته اما گروهی دیگر اصلاح قانون مذکور را غیرکارشناسانه خوانده و بر این باورند که در صورت تایید نهایی مصوبه مجلس از سوی شورای نگهبان و اجرایی شدنش، آسیب‌هایی را متوجه نظام پارلمانی کشور خواهد کرد.

مصوبه ممنوعیت نمایندگی مجلس بیش از سه دوره متوالی در جریان اصلاح موادی از قانون انتخابات را شاید بتوان یکی از بحث برانگیزترین مواد این مصوبه دانست، مصوبه‌ای که به اعتقاد صاحب نظران حوزه حقوق خلاف قانون اساسی است زیرا قانون اساسی اجازه محدودیت انتخاب مردم در زمینه انتخاب نمایندگان مجلس را نداده است، با این حال موافقان، مصوبه مجلس را فرصتی برای گردش نخبگان و مهیا شدن فضا برای حضور نیروهای کارآمدتر می‌دانند. البته این دیدگاه هم مورد نقد هست چرا که مخالفان می گویند ممنوعیت نمایندگی بیش از سه دوره متوالی، مجلس را از وجود نیروهای با تجربه در حوزه قانونگذاری محروم می کند.

سیدمحمد هاشمی درباره ابهامات وارده به این ماده از اصلاح قانون انتخابات به خبرآنلاین گفت: آنچه که مسلم است اینکه اگرچه قانون اساسی درباره برخی مقامات از جمله رئیس‌جمهور نامزد شدن را به دو دوره محدود کرده اما برای نمایندگی مجلس در قانون اساسی قید زمانی نیامده است. به عبارتی در قانون اساسی برای نمایندگی مجلس هیچ محدودیتی پیش‌بینی نشده بر همین اساس به نظر می رسد این مصوبه خلاف قانون اساسی است.

استاد حقوق اساسی دانشگاه شهید بهشتی تاکید کرد: در قانون اساسی دوره 4 ساله برای فعالیت هر دوره نمایندگی آمده اما اینکه نمایندگی مجلس به چند دوره محدود شود پیش بینی نشده بنابراین به نظر می‌رسد این موضوع خلاف قانون اساسی است.

** شورای نگهبان احتمالا استانی شدن انتخابات مجلس را تصویب می کند/ مخالفان این طرح ، مساله شخصی دارند/ این طرح به شفاف سازی کمک می کند
پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت‌وگو قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون مجلس، نوشت: طرح استانی شدن انتخابت درحالی بعد از سال‌ها حرف و حدیث چند روز پیش در مجلس دهم تصویب و به شورای نگهبان رفت که هنوز اختلاف نظرها درباره آن محل حرف و حدیث است. مخالفان این طرح معتقدند استانی برگزار شدن انتخابت مجلس می‌تواند بر حضور حداکثری مردم در انتخابات تاثیر گذاشته و پیوند ملی را گسسته کند و از طرفی موافقان آن، تناسبی برگزار شدن انتخابات را راهی برای شفافیت هرچه بیشتر انتخابات می‌دانند.

قاسم میرزایی‌نکو، عضو فراکسیون امید مجلس با بیان اینکه مخالفت با طرح استانی شدن انتخابات دو بخش دارد، به نامه‌نیوز می‌گوید: «بخشی از مخالفان با این طرح نفع شخصی دارند و نمی‌خواهند انتخابات استانی شود و بخش دیگر از مخالفان نگاه کارشناسی به این موضوع دارند.»

او ادامه می‌دهد: «با جمع بندی‌ای که برای طرح استانی شدن انتخابات در مجلس اتفاق افتاد، بیش از دو سوم نمایندگان مجلس نسبت به این طرح نظر مثبت دارند. اما درباره چگونگی و نوع شرایط بعدی‌اش اختلافی وجود دارد که بین نمایندگان نقطه نظراتی را به وجود آورده است. حالا شورای نگهبان باید در این زمینه تصمیم‌گیری کند و من فکر می‌کنم که تصمیم شورای نگهبان درباره این موضوع با دوره‌های قبل متفاوت باشد. چون مرکز پژوهش‌های شورای نگهبان درباره تصمیم گیری این طرح حضور داشته و نقظه نظراتش را بیان کرده است. بنابراین ابهامات می‌تواند برطرف شود و این طرح اجرایی شود.»

میرزایی‌نکو ادامه می‌دهد: «پایه برگزاری انتخابات استانی، برگزاری انتخابات الکترونیکی است و انتخابات الکترونیکی می‌تواند از بسیاری موضوعات مانند تقلب در انتخابات جلوگیری کند. در تمام دنیا برای تقلب و خرید و فروش رای فکر کرده‌اند و طرح استانی شدن انتخابات هم می‌تواند به شفاف سازی کمک کند.»

این نماینده اصلاح طلب مجلس ادامه می‌دهد: «در دنیا سه نوع انتخابات داریم: انتخابات حداکثری، انتخابات تناسبی و انتخابات ترجیحی. در ایران تا به حال انتخابات حداکثری برگزار شده است. اما انتخابات استانی هم تناسبی و هم حداکثری است.» «شورای نگهبان ممکن است نقطه نظراتی داشته باشد و بعد از برگشت دادن این طرح به مجلس دوباره در کمیسیون مربوطه بررسی می‌شود. درهرحال اراده بیشتر نمایندگان برای تصویب این طرح واضح است و اگر شورای نگهبان این طرح را تایید کند انتخابات اسفندماه استانی برگزار خواهد شد.» 

** با استانی شدن انتخابات مردم در انتخابات شرکت نخواهند کرد 
پایگاه خبری تحلیلی «نامه نیوز» در گفت‌وگو با اصغر سلیمی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس، نوشت: طرح استانی شدن انتخابات درحالی هفته پیش در صحن علنی مجلس تصویب و روانه شورای نگهبان شد که این طرح از مجلس ششم تا به حال 4 بار به این شورا رفته و هربار نتوانسته به تایید اعضا برسد. گرچه عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفته که نظر این شورا درباره این طرح هنوز معلوم نیست اما به نظر می‌رسد که این بار مخالفت‌هایی با این طرح در شورای نگهبان صورت بگیرد.

از طرفی مخالفان این طرح همچنان معتقدند که استانی شدن انتخابات باعث کاهش مشارکت عمومی مردم در انتخابات مجلس، بروز مسائل امنیتی و قومیتی، کاهش ارتباط نمایندگان با حوزه‌های انتخابیه و سست شدن پیوند ملی خواهد شد. از سویی بعضی از نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس معتقدند که بیشتر مخالفت‌ها با این طرح از سوی نمایندگان اصولگرایی صورت می‌گیرد که با استانی شدن انتخابات مجلس منافعشان را در خطر می‌بینند. اصغر سلیمی، عضو کمیسیون شوراهای مجلس اما چنینی عقیده‌ای ندارد و می‌گوید مخالفان استانی شدن انتخابات هم اصولگرا هستند و هم اصلاح‌طلب.

سلیمی با بیان اینکه حتی کسانی که اول این طرح را به مجلس ارائه دادند بیشتر از میان اصولگرایان بودند، می‌گوید: «این طرح تا به حال 4 بار از سوی شورای نگهبان با همین مضمون رد شده است و 6 ایراد اساسی به آن گرفته شده که تغییری در آن ایرادات به وجود نیامده است. بنابراین ایرادات شورای نگهبان نسبت به قبل پابرجاست و باید کار کارشناسی بیشتری بر روی آن انجام شود. به نظر من بهتر است که دولت لایحه‌ای برای بحث استانی شدن به مجلس بیاورد.»

او می‌گوید: «فرمی که در طرح استانی شدن انتخابات بر آن تاکید شده در هیچ جای دنیا وجود ندارد. این طرح مبهم است. در هیچ جای دنیا استانی شدن و شهرستانی شدن انتخابات نداریم و تناسبی شدن انتخابات هم برای حوزه‌های چند کرسی اعمال می‌شود نه برای کلیه کرسی‌ها. بنابراین به نظر این طرح آش شله قلمکاری است که معلوم نیست در آخر چه از درون آن دربیاید.»

سلیمی با بیان اینکه من فکر نکنم که حتی اگر این طرح به تایید شورای نگهبان هم برسد، نمایندگانی که وارد مجلس شوند از این به بعد نگاه کلان تری به موضوعات داشته باشند نه نگاه قومیتی، ادامه می‌دهد: «الان همه نمایندگان تهران در مجلس از یک لیست هستند، اما آن تحرک و نشاط و پیگیری را در نمایندگان تهران کمتر می‌بینیم. همه آن‌ها هم از یک لیست به مجلس آمده‌اند درحالیکه نمایندگان شهرستانی داریم که بسیار پویاتر هستند. در کشور ما احزاب جا نیفتاده‌اند، درحالیکه هنوز زیربنا درست نیست ما می‌خواهیم روبنا را درست کنیم. مثل ساختمانی که هنوز پایه هایش را درست نکرده‌ایم اما اول به سراغ سقف برویم!»

** افزایش قیمت‌ها در آستانه ماه رمضان/ تحریم؛ بهانه خوبی برای گرانی!
سایت خبری تحلیلی «الف» گزارش داد: بدیهی است در شرایط اقتصادی حال حاضر کشور و در آستانه نزدیکی به ماه مبارک رمضان، بیشترین فشار اقتصادی متوجه اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه می‌شود. آمار به دست آمده از متوسط قیمت برخی خوارکی‌های پرمصرف خانوارها در ماه رمضان و مقایسه آن با فهرست قیمت انواع خوراکی‌ها در ماه رمضان سال گذشته، نشان می‌دهد امسال اغلب کالاهای اساسی و اقلام خوراکی مورد نیاز خانوارها با افزایش قیمتی بین 60 تا بیش از 400 درصد روبه‌رو بوده است در حالی که متوسط درآمد اقشار کم‌درآمد جامعه هیچ تغییری نسبت به سال گذشته نداشته است.

اهمیت پرداختن به موضوع قیمت کالاهای اساسی و بررسی روند رشد قیمت‌ها در آستانه ماه مبارک رمضان از آن جهت مورد توجه است که برای حفظ سلامتی روزه‌داران و به تبع آن حفظ سلامت جامعه، سبد غذایی روزه‌داران در ماه رمضان باید غنی‌تر و کامل‌تر از ماه‌‌های دیگر سال باشد. به‌عبارت دیگر، وجود اقلام و انواع مختلف مواد غذایی باید در برنامه‌ غذایی روزه‌داران قرار داشته باشد. این در حالی است که بررسی هزینه یک خانوار چهارنفره برای تهیه اقلام مورد نیاز ماه مبارک رمضان نشان می‌دهد سفره غذایی بسیاری از خانوارها به‌ویژه اقشار کم‌درآمد امسال کوچک‌تر از سال‌های گذشته است.

** بازی در زمین دشمن چرا؟!؛ راه رفتن مسؤولان روی اعصاب مردم: از گرانی کالا تا پیامک بدحجابی
پایگاه خبری «عصر ایران» در این گزارش آورده است: از ابتدای سال گذشته قیمت ها رشد نجومی خود را آغاز کرده و هنوز آرام نگرفته اند. در این یک سال و اندی، مردم ایران تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی و روانی قرار گرفته اند.

به همان اندازه که در دولت اول روحانی، وضعیت اقتصادی با ثبات بود و مردم به آینده امیدوار بودند، اکنون با بی ثباتی افسارگسیخته اقتصادی و ترس از آینده مواجه هستیم. قیمت ها طوری شده اند که واقعاً در باور نمی گنجند، گو این که همه چیز یک کابوس وحشتناک است و با بیدار شدن از خواب، به پایان خواهد رسید ولی همه می دانیم که این کابوس تعبیر شده است و همه چیز واقعیت دارد!

این در حالی است که درآمد مردم افزایش نیافته است و کوچکترین نسبتی بین دخل و خرج وجود ندارد. وضعیت حاضر باعث فقیر تر شدن مردم شده است اما فاجعه زمانی رخ می دهد که کارخانه ها و کارگاه های بیشتری تعطیل شوند یا ناچار به کاهش نیروی کار خود بپردازند کما این که با افزایش حداقل دستمزد و حق بیمه سهم کارفرما، از هم اکنون خبرهایی از حذف بیمه ها یا اخراج نیروها به گوش می رسد. 

این وضعیت به نوبه خود بر تعداد بیکاران خواهد افزود و فقر و شکاف طبقاتی را تشدید خواهد کرد. در چنین حال و روزی، وجهه همت حکومتگران باید کاستن از رنج و فشار مردم باشد نه این که هر روز با تصمیمات نابهنگام خود بر نگرانی ها و ناامیدی ها بیفزایند و زمینه را بحران فراهم کنند.

مثلاً همین تصمیم به افزایش قیمت بنزین را در نظر بگیرید. درست است که از منظر اقتصادی، بنزین هزار تومانی به صرفه نیست و باز درست است که یارانه بنزین را دارندگان خودرو و نه ههمه مردم دریافت می کنند اما آیا در شرایطی که کارد گرانی ها از گوشت گذشته و به استخوان رسیده، وقت و شرایط مناسبی برای افزودن بر بهای بنزین است؟ آیا باید بعد از درز خبر گران شدن بنزین و هجوم مردم به پمپ بنزین ها، مسؤولان یادشان بیفتد که دارند بحران سازی می کنند و همه چیز را تکذیب کنند؟!

** نفس‌گیری بورس برای آغاز یک دوره صعودی/ کدام یک از گروه‌های بازار سرمایه، لیدر دور بعدی رشد بورس خواهد بود؟
تارنمای خبری «تابناک» در گفت‌وگو با هاشم ذوالفقاری، نوشت: این کارشناس بازار سرمایه با تشریح برخی مؤلفه های کارآمد بر وضعیت بورس از جمله هجوم نقدینگی ـ که در ارزش معاملات و مشارکت سهامداران حقیقی مشهود است ـ گفت: گروه پالایشی و دارویی در آغاز یک دوره رشد قرار دارند.

ذوالفقاری گفت: با در نظر گرفتن وضعیت گزارش های ماهانه شرکت ها و با توجه به اینکه قیمت ارز در سامانه نیما در حال متعادل شدن است و این حقیقت که احتمالا قیمت دلار در سال 98 حوالی 12 هزار تومان خواهد بود و با توجه به این نرخ دلار و اینکه بسیاری از شرکت های پالایشی و پتروشیمی، هم اکنون با دلار 9 هزار تومان یا کمتر از این رقم قیمت گذاری می شوند و با آزاد شدن قیمت دلار، انتظار رشد بورس را داریم.

وی ادامه داد: از طرف دیگر در برخی روزها در هفته گذشته، حجم عرضه زیاد بود و صف های خرید 200 میلیون تا 300 میلیون نیز عرضه می شد ولی دوباره به صف خرید می رسید. اگر شرایط بازار عادی بود و پتانسیل های فعلی در بازار نبود قاعدتا 10 روز بازار صف فروش و شاهد قرمزپوشی و منفی بودن شاخص بودیم ولی جمع شدن صف های فروش و شکل گیری مجدد صف های خرید عرضه شده نشان داد که عرضه ها جذب شده و بازار در حال نفس‌گیری برای شروع مجدد یک دوره صعودی است.

ذوالفقاری با بیان این که برخی نمادها که از آغاز اسفند ماه رشد خوبی را تجربه کرده اند، احتمالا در دوره رشد جدید کمتر افزایش خواهند یافت، افزود: به نظر من، دور بعدی رشد بازار با توجه به اینکه صنایع پالایشی کمتر رشد داشته اند، بر عهده این صنعت خواهد بود و از طرفی قیمت دلار و محصولات پالایشی در حال افزایش بوده و از سوی دیگر قیمت دلار نیز رشد کرده است.

وی با اشاره به اهمیت ارزش معاملات خرد و مشارکت سهامداران حقیقی در روند بازار گفت: چنانچه ارزش معاملات بدون احتساب معاملات بلوکی از 500 میلیارد تومان بیشتر باشد، نشان دهنده این است که نقدینگی خوبی جذب بازار شده و تا زمانی که ارزش معاملات بیشتر از این میزان باشد، بازار روند صعودی خود را حفظ خواهد کرد. به طور میانگین، ارزش معاملات بین 400 تا 500 میلیارد تومان نیز وضعیت بازار متعادل است، ولی در ایامی که نقدینگی کمتر از 300 میلیارد تومان باشد، شاهد رشد عرضه ها و منفی شدن بازار هستیم.

** چون مجلس مجوز افزایش قیمت نداد، موضوع را به سران سه قوا بردند/ ظاهر کار نشان می‌دهد که سران سه قوه تصمیم به افزایش قیمت بنزین گرفته اند
«تابناک»؛ در گفت‌وگو با غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، نوشت: ماجرا از آنجایی شروع می‌شود که دو رسانه کشور، خبری درباره افزایش قیمت را در خروجی‌های خود قرار داده و اعلام کرده بودند از بامداد پنجشنبه، سهمیه بندی بنزین اعمال و قیمت بنزین آزاد نیز 2500 تومان خواهد شد. اما این اتفاق با واکنش‌های مختلف روبه رو شد، به گونه ای که وزیر نفت به سرعت در مصاحبه‌ای افزایش قیمت بنزین را تکذیب کرد و برخی نمایندگان مجلس نیز انجام این کار را منوط به تصمیم مجلس دانستند و اعتقاد داشتند دولت بدون مجوز مجلس، اجازه افزایش قیمت سوخت را ندارد.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: واقعیت این است که چون این‌ها نمی‌توانستند از مجلس رأی به گران کردن بنزین بگیرند، به سران سه قوا بردند و در آنجا تصمیم‌گیری کردند. من خودم خیلی به این موضوع اعتقاد ندارم؛ اما این یک حکم حکومتی است و این‌ها تصمیم گیری می‌کنند، متأسفانه این‌ها بسیاری از قوانین مجلس را مسکوت می‌گذارند و یا اقدام نمی‌کنند و یا مانع آن می‌شوند و خلاصه از این کار‌ها زیاد انجام می‌شود. متأسفانه چیز جدیدی ایجاد شده و به نام سران سه قوا متناسب با اقتضائات زمان تصمیم گیری می‌کنند.

وی گفت: ظاهر امر نشان می‌دهد این‌ها تصمیم گرفته اند بنزین این گونه باشد؛ اما مجلس مصوبه‌ای در این خصوص ندارد، با این حال هنوز زمانی برای افزایش‌ها گفته نشده و مشخص نیست، چه زمانی اجرایی شود. به هر حال تصمیم مجلس نیست، البته دولت قانون هدفمند مجزا برای افزایش قیمت داشت، اما قرار بر این است که کار به آرامی صورت گیرد و نه اینکه یک باره قیمت‌ها افزایش داشته باشد. این کار مردم را بسیار نگران کرده و تماس‌هایی که ما داشتیم، نشان می‌دهد که افکار عمومی از این تصمیم راضی نیست و بسیار مضطرب است. امیدوارم مشکلات امنیتی برای کشور ایجاد نشود. متأسفانه هر زمان که مجلس تعطیل است، دولت یا جا‌های دیگر تصمیماتی می‌گیرند که باعث می‌شود تا مجلس تحت فشار قرار بگیرد. این هم جزو مواردی است که باعث ایجاد ناهماهنگی در کشور می‌شود.

** چه کسانی از تحریم نفت ایران سود می‌برند؟
پایگاه خبری «فرارو» در این گزارش نوشت: کشور‌های عربی حوزه خلیج فارس و دیگر تولیدکنندگان از این وضعیت استفاده خواهند کرد. عربستان و امارات علنا به جبران نفت ایران تعهد کرده‌اند که این امر در بیانیه کاخ سفید درباره لغو معافیت‌های فروش نفت ایران ذکر شده است. با اجرای کامل تحریم‌های نفتی ایران، راه برای افزایش صادرات سایر کشور‌های نفتی با یک قیمت مناسب هموار شده است.

از دوم ماه مه جاری، تحریم‌های نفتی ایران به طور کامل اجرا می‌شوند و هرگونه خرید نفت از ایران، نقض تحریم‌های یکجانبه آمریکا تلقی می‌شود. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، سال گذشته در چنین روز‌هایی از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شد و تمام تحریم‌هایی که به موجب این توافق تعلیق شده بودند را بار دیگر برقرار کرد. از آن زمان، مقامات دولت آمریکا برای قطع کامل صادرات نفت ایران تلاش کردند، اما به دلیل حساسیت بازار‌های نفتی جهان، در یک سال گذشته نتوانستند به هدف خود مبنی بر صفر کردن صادرات نفت ایران دست یابند. تا اینکه چند روز پیش با لغو معافیت فروش نفت ایران به هشت کشور، توانستند گام مهمی در راستای کاهش چشمگیر نفت ایران، و شاید هم قطع کامل آن، بردارند.

قطع یا کاهش صادرات نفت ایران به برخی آسیب می‌زند و به برخی دیگر سود می‌رساند. از آغاز اجرای تحریم‌ها، تورم در ایران بیشتر شده و تقریبا قیمت تمام کالا‌های اساسی به شکل سرسام‌آوری بالا رفته است. علاوه بر این، کاهش چشمگیر یکی از درآمد‌های عمده دولت ایران، ممکن است معیشت قشر وسیعی از مردم این کشور را از وضعیت فعلی هم بدتر کند.

در حالی که ایران با مشکلات عدیده اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند، برخی از کشور‌های تولیدکننده نفت از این وضعیت سود می‌برند. مجله آتلانتیک معتقدند است که علاوه بر کشور‌های حوزه خلیج فارس، که از افزایش تولید نفت‌شان برای جبران نفت ایران سود خواهند کرد، قاچاقچیان و حتی برخی وکلا هم از تحریم‌های ایران منفعت خواهند داشت.

** کمیسیون می‌گیرم، پس هستم!
سایت «فرارو» در گزارشی با طرح این پرسش که «چه کسانی از بالا رفتن کاذب قیمت املاک بیشترین سود را می‌برند؟» نوشت: 30 ساله است. از قلب منیریه بلند شده و آمده نشسته پشت میز یک بنگاه معاملات املاک در شمال تهران. همان جایی که به سختی می‌توان صفر‌های نوشته شده جلوی رقم آگهی‌های خرید و فروش ملکش را شمرد. وقتی سایت‌های خرید و فروش املاک در شمال تهران را زیر و رو می‌کنیم تا قیمت‌ها دستمان بیاید، متوجه می‌شویم نام و تلفن او زیر بیشتر آگهی‌ها وجود دارد. از همان اولین لحظه ملاقات یک مشاور املاک جوان، شیک پوش، باحوصله و البته خوش ذوق و خوش صحبت به نظر می‌رسد.

از او درباره چیزی می‌پرسیم که به آن رکود می‌گویند. از رکود در بازار مسکن. می‌گوید وقتی تعداد آگهی‌ها بالاست چه می‌توان گفت. به نظرش وقتی شخصی سرمایه‌گذاری می‌کند، توقع دارد سرمایه‌اش زود برگردد و تنها اگر خانه‌ها زود به پول تبدیل شوند، ساخت‌و‌ساز می‌تواند ادامه داشته باشد. اعتقاد دارد وجود این چرخه نشان می‌دهد بازار مسکن هنوز زنده است.

اوضاع فرق کرده و دیگر نمی‌توان داخل دفتر و پشت میز نشست و منتظر ماند تا کسی خانه‌اش را برای فروش بیاورد. یک مشاور املاک می‌گوید سایتی مثل دیوار توانسته یک ویترین بزرگ برایش ایجاد کند و اگر در روز یکی دو ساعت زمان بگذارد تا اطلاعات کامل بنا، مشخصات ساختمان و عکس‌های دقیقی از ملک ارائه دهد، چند ساعت بعد تلفن‌ها پشت سر زنگ می‌خورند. به نظرش سایت‌های اینترنتی و اپلیکیشن‌های موبایلی به او و همکارانش اجازه می‌دهند فایل‌های خود را در تیراژ زیاد و در بیشتر مواقع رایگان در معرض دید عموم قرار دهد.

حالا در روز‌های اخیر بحث برسر این است که چرا قیمت ملک این‌قدر نابسامان است و اجاره‌ها سر به فلک گذاشته‌اند و جای نفس کشیدن برای مردم باقی نمانده است. سوال اصلی این است: چه کسی یا کسانی از رشد افسارگسیخته قیمت‌ها سود می‌برند؟ مصرف‌کننده که از هر دستی بدهد، از همان دست می‌گیرد. سایت‌ها دخالتی در معامله‌ها ندارند و فقط آگهی املاک را منتشر می‌کنند؛ بزرگترین اتهام آن‌ها شفافیت است که عده‌ای می‌گویند ما جنبه نداریم و نیازی به این همه شفافیت نیست! یا کسانی از این وضعیت سود می‌برند که از قیمت معاملات، کمیسیون می‌گیرند و با افزایش قیمت‌ها، قطعا رقم کمیسیون‌هایشان نیز نجومی بالا می‌رود؟ پاسخ روشن است.

** مقابله با هنجارشکنی خیابانی
سایت خبری تحلیلی «الف» نوشت: در ماه های گذشته، شاهد افزایش حجم متنابهی از هنجارشکنی های خیابانی بوده ایم؛ از مصرف مواد مخدر در خودرو گرفته تا شرب خمر و کشف حجاب و ... که مجموعه این هنجارشکنی ها، می تواند در میان مدت به شکل گیری نوعی هراس اخلاقی در جامعه منجر شود و در آن، مردم بیش از آنکه ناامنی توسعه یافته باشد، با تصویر ناامنی مواجه شوند و طبعا اذهانش مخدوش. امنیت و سلامت دو کالای اختصاصی حکومتهاست که هیچ بخش دیگری نمی تواند آن را تدارک کند و به موازات کاهش آن، می بایست منتظر تضعیف اقتدار و مقبولیت حکومت بود.

هنجارشکنی های موجود محدود به خودورهای سواری نیست و پارکها، فروشگاه ها و حتی اماکنی خاص مانند فرودگاه ها هم درگیر بخشی از انحای آن هست؛ این وضعیت، نارضایتی های زیادی را در گروه های مختلف اجتماعی ایجاد کرده که یک نمونه آن، در ماجرای سگ گردانی و سگ بازی و حمله به کودک خردسال در دی ماه 97 خود را نشان داد و البته تصمیم بهنگام نیروی انتظامی توانست تاحدودی بسیاری بر موج ترسناک سگ بازی، غلبه کند.

اساسا تصمیم می بایست در مرحله ای از آسیب اجتماعی گرفته شود که هنوز فراگیر و دامنه دار نشده و پنهان کردن و نادیده گرفتن مشکل، بدترین سیاستی است که ممکن است تعقیب شود؛ نظیر آنچه سالهاست در برابر بدحجابی پیش گرفته و بعضا از آن به عنوان ول_حجابی سیاستی یاد شده.

برنامه خرابکاری برای درهم ریختن مرزهای هنجاری جامعه، البته سابقه ای چند دهه ای دارد، اما آن چه در یک ساله اخیر بیشتر خود را نشان می دهد، برنامه ای منسجم و هماهنگ از سوی جریان برانداز برای ایجاد خرابکاری های وسیع در حوزه بینشی و شناختی ایرانیان است.

** تهمینه میلانی به دنبال مقصر افتضاح «کپی‌کاری»/ «گروه فشار» منتقد به خانم میلانی را بشناسید 
پایگاه خبری «مشرق» گزارش داد: اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی‌های تهمینه میلانی با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم»، روز جمعه 16 شهریورماه 1397 در گالری ایوان افتتاح شد. رویدادی که انتظار می‌رفت با توجه به فعالیت میلانی در حوزه سینما، با استقبال اهالی فرهنگ و هنر مواجه شود. اما این نمایشگاه از روز نخست با حاشیه‌های فراوانی مواجه شد.

آنسوتر از گالری ایوان، چند هنرمند جوان در حرکتی اعتراضی مقابل در ورودی گالری ایستادند و تعدادی از کارهای هنری استادان شاخص تجسمی (از جمله محسن وزیری مقدم و بهمن محصص) را در دست داشتند و از مردم سوال می‌کردند آیا هنرمندان خالق این آثار را می‌شناسند، آنان قصدشان از این حرکت، نمایش هنر واقعی به مردم بود.

آنطور که خبرگزاری موج گزارش می‌دهد هنوز تب و تاب و التهابات ناشی از اولین نمایشگاه نقاشی میلانی در گالری ایوان با عنوان «فیلم هایی که نساختم» فروکش نکرده و شنیده می شود، با شکایت این او، چند روز دیگر دادگاه دانشجوی هنر معترضی که در فضای این نمایشگاه حضور پیدا کرده بود برگزار خواهد شد.

این مقدمه اعتراضی بسیار طبیعی بود، چون بسیاری از علاقمند عرصه طراحی و نقاشی ورود سینماگری مثل میلانی برایشان چندان خوشایند نبود. مثل اهالی تئاتر که از ناموفق بودن اهالی سینما روی صحنه لذت می‌برند. این حواشی و اعتراضات خلاصه به همان حضور سینماگران در عرصه فعالیتی خودشان نبود و آتش حواشی از جایی زبانه کشید که کارشناسان هنری متوجه کیفیت ضعیف این تابلوها شدند و در ارزیابی و تحلیل تابلوها متوجه شدند که این آثار عمدتاً کپی هستند. شاید دست میلانی در کپی‌کاری‌های سینمایی‌اش رو نشد، اما کپی آثار جنی میلیهو « jenny meilihove» طراحی کتاب‌های کودکان و کارت پستال و برخی آثار کپی شده از «آمادئو مودیلیانی» نقاش مشهور ایتالیایی در نهایت تعجب 25 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده بودند.

** «چالش ها، مسائل و مشکلات حجره نشینی» 
پایگاه اطلاع رسانی و خبری «شفقنا» در گفت وگو با طلاب مدرسه علمیه رسالت، نوشت: شهرت شهر قم بیش از همه به وجود حرم حضرت معصومه(س)، مراجع عظام تقلید، حوزه علمیه و مدارس آن وابسته است؛ مدارسی که برخی قدمت طولانی دارند و محل درس بزرگان بی شماری بوده است.

یکی از این مدارس، مدرسه علمیه رسالت است که به گفته حجت الاسلام والمسلمین عباس آقارحیمی در سال 1352 توسط حجت الاسلام والمسلمین شیخ محمد دشتی و با مشورت شهید بهشتی و شهید مفتح تاسیس شده است. این مدرسه از نظر علمی از سابقه خوب و قابل قبولی برخوردار است. در دوران انقلاب اسلامی نخستین طلبه شهید در قیام 19 دی سال 1356 مردم قم از طلاب این مدرسه بود که مرتضی شریفی نام داشت، همچنین در دوران دفاع مقدس، این مدرسه حدود 62 شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

مدیر مدرسه علمیه رسالت با اشاره به تدریس آیات یزدی، استادی و حسینی بوشهری در این مدرسه تاکید می کند: در گذشته محل مدرسه رسالت در دفتر فعلی مرحوم آیت الله موسوی اردبیلی قرار داشت، اما در سال 65 که مرحوم آیت الله العظمی فاضل لنکرانی دبیر شورای مدیریت حوزه علمیه وقت بود، یک فرد نیکوکار این مدرسه را بنا کرده و محل مدرسه رسالت به این مکان منتقل شد.

رحیمی با اشاره به تعداد طلاب مدرسه علمیه رسالت می گوید: در حال حاضر حدود 80 طلبه از پایه اول تا ششم تحت عنوان سطح یک در این مدرسه مشغول به تحصیل هستند و برخی از اساتید ما از طلاب قدیمی مدرسه هستند همچنین در سال تحصیلی 96-97 حدود 35 طلبه معدل بالای 19 کسب کردند که مورد تشویق آیت الله اعرافی قرار گرفتند. در سال جاری نیز حدود 35 طلبه معدل بالا 18 را کسب کرده اند و این نشان می دهد که این مدرسه از رشد علمی خوب و قابل قبولی برخوردار بوده است.

* مشکلات و چالش های طلاب حجره نشین
علی معینی 18 ساله و در حال تحصیل در پایه چهارم حوزه است، او که اهل کرمانشاه است به مزیتهای حجره نشینی اشاره کرده و ابراز می دارد: از مزایای حجره نشینی این است که طلاب می توانند از طلبه های بالاتر و الگوهای خود استفاده کنند و می فهمند که در آینده چگونه باید رفتار کرده و به کجا می رسند، همچنین شخص در حجره در اختیار خود بوده و برای انجام کارها آزادی دارد.

معینی عنوان می کند: البته حجره نشینی معایبی هم دارد؛ شاید یکی از معایب که بیشتر به خود ما بر می گردد سرگرم شدن به حواشی و تعاملات بی مورد است و همین سبب می شود نتوانیم از بزرگان الگو بگیریم. اساتید حوزه های قم قابل مقایسه با استان های دیگر نیستند و همین برای من دوری از خانواده را آسان می کند، اما همین دوری از خانواده و سفر کردن به صورت تنها آن هم در سن کم برای من با سختی های بسیاری همراه است.

این طلبه اهل کرمانشاه وضعیت معیشتی خود را مورد توجه قرار داده و بیان می کند: شهریه ها واقعا کم است و اگر شهریه رهبر انقلاب قطع شود ما طلاب نمی توانیم امورات را در همین سطح نیز بگذاریم. حوزه قانونی وضع کرده که طلبه های شهرستانی نمی توانند برای تحصیل به قم بیایند، اما این قوانین در حوزه قطعی نیست.

محمد حق طلب یکی دیگر از طلاب این مدرسه است، او عنوان می کند: در جامعه برخی از افراد باید باشند که دست دیگران را گرفته و به سمت دینداری هدایت کنند و ما برای کمک به مردم و هدایت آن ها به راه درست به حوزه آمدیم. حجره نشینی طوری است که اگر انسان از وقت خود به درستی استفاده کند فرصت بسیار مغتنمی برای پیشرفت و رفع مشکلات درسی است و در این راستا از طلاب دیگر نیز می توان استفاده کرد، همچنین امکانات حجره ها مانند منابع و کتب می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

این طلبه جوان مطرح می کند: گعده هایی که در حجره ها بعضا ایجاد می شود، ممکن است باعث جداشدن انسان از اهداف خود شود درحالیکه فضای خانواده به دلیل وجود محدودیت، این مشکل شاید کمتر وجود داشته باشد و برای طلابی که زودتر به حوزه آمده اند ممکن است این مشکل بیشتر به چشم بخورد.

** شلوغی نمایشگاه کتاب؛ واقعی یا کاذب؟
پایگاه خبری جماران گزارش داد: طی ده روز گذشته که نمایشگاه کتاب تهران برپا بود، یکی از بحث های جاری درباره آن، بحث جمعیتی بود که مخصوصا در روزهای آخر هفته از آن بازدید کردند. خیلی ها معتقد بودند که بخش اعظم این جمعیت برای گشت و گذار و تفریح به نمایشگاه آمده اند و خریدار واقعی کتاب نیستند. در این میان عده ای هم بودند که تخفیف های موجود و جذابیت های نمایشگاه را علت حضور خوب مردم در آن می دانستند و جمعیت را مخاطبان واقعی کتاب و کتاب خوانی می دانستند.

* آشفته بازار کاغذ
حال بازار نشر خوب نیست و حالا دیگر همه این موضوع را می دانند. ماجرا به اظهار نظر رهبر معظم انقلاب هم رسیده و وی هم در بازدید از نمایشگاه، از مسئولان خواست تا بازار کاغذ را مدیریت کنند. مدیریتی که البته فعلا دیده نمی شود و قیمت این یک قلم سر به فلک کشیده. به همین خاطر هم در نمایشگاه امسال قیمت کتاب ها بالا و به طور میانگین بین 30 الی 40 هزار تومان بود. عاملی که خودش می تواند به تماشاگر تبدیل شدن بازدید کنندگان و خریدار نشدن آن ها دامن بزند.

* مشتریان مخصوص نمایشگاه
یکی از عواملی که باعث می شود تا برخی از افراد نزدیک به صنعت نشر و دست اندرکاران آن، جمعیت بسیار زیاد بازدید کننده از نمایشگاه را کاذب بدانند، مشتریان بسیار محدود کتاب در ماه های دیگر است. بحث سوالی ماجرا برایشان اینجاست که این جمعیت انبوه آیا در یازده ماه و بیست روز دیگر آیا نیاز به کتاب پیدا نمی کنند و کتاب نمی خرند؟

سوال این افراد تا حدودی بجا و قابل تامل است اما مشاهدات ما و تجربه بسیاری از بازدید کنندگان نشان می دهد که بخش قابل توجهی از بازدید کنندگان نمایشگاه، اگر درصدی هم کتاب خوان باشند یا به کتاب های تخصصی خودشان نیاز داشته باشند، تنها در نمایشگاه کتاب آفتابی می شوند و فقط سالی یکبار برای خرید کتاب دست به جیب می شوند. عده ای هم خرید های سالشان را با توجه به تخفیف های خوبی که در نمایشگاه داده می شود، انجام می دهند تا در این گرانی به اندازه همین 20 -30 درصد تخفیف سود کنند.

برخی هم البته هستند که همین یک بار هم در شرایط خاصی خریدار کتاب می شوند. به طور مثال جمعیت قابل توجه دانش آموزانی که به شکل اردویی راهی نمایشگاه کتاب و صد البته بخش های آموزشی و کودک و نوجوان می شوند، اکثریت قریب به اتفاق شان همین خرید های جزئی از نمایشگاه را هم گاها تحت فشار جمعی و جو اردو انجام می دهند و در سبد خرید خانواده شان جای چندانی برای کتاب نیست.

** رفت و آمد‌های کروبی کاملا برقرار شده است/ وضعیت محصوران به زودی تعیین تکلیف خواهد شد
وبسایت خبری «رویداد24» در گفت‌وگو با قاسم میرزایی، نماینده عضو کمیته رفع حصر مجلس، از برقرار شدن رفت و آمدها و سفرهای کروبی خبر داد و گفت: در نشست رئیسی با کمیته قضایی مجلس مسائلی مطرح شده که امیدواری به رفع حصر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد را بالا برده است.

او می‌گوید در سال جدید باید تحولات جدید داشته باشیم زیرا امسال، سال گذشت و پادرمیانی دولت است؛ به قول خودشان یک پوسته بیشتر نمانده و اگر لازم است این پوسته را هم باید بشکنند و بگذارند رفت و آمد آقایان میرحسین حسین موسوی و مهدی کروبی و خانم زهرا رهنورد عادی شود. وضعیت به سمتی باید برود که همه همدلی و همراهی داشته باشند و بعید به نظر می‌رسد این آقایان در حصر هم تصور دیگری داشته باشند.

نماینده مجلس دهم و عضو کمیته رفع حصر مجلس در مورد نقش ابراهیم رئیسی رئیس جدید قوه قضاییه در رفع حصر گفت: سفارش‌هایی به رئیسی شده است. میرزایی با اشاره به نشست کمیته قضایی مجلس با رییس جدید قوه قضاییه گفت: در این نشست اظهاراتی مطرح شده که رضایت کمیته قضایی را به همراه داشته است.

میرزایی در پاسخ به این سوال که «پیش از این هم از عزم رئیس پپشین قوه قضاییه برای رفع حصر خبر داده بودند اما چرا تحولی رخ نداد» گفت: دو جا باید اقدام کنند و اقدام آن‌ها می‌تواند موثر باشد؛ اول دولت است که رییس شورای عالی امنیت ملی یعنی آقای روحانی می‌تواند قضیه را حل و فصل کند و دوم قوه قضاییه است. البته در دل دولت، اطلاعات و شورای امنیت هم می‌توانند در جهت حل مسائل و پشتیبانی کنند؛ اما اصل قضیه دست دولت است و دولت به عنوان رئیس شورای عالی امنیت ملی می‌تواند نقش ویژه‌ای داشته باشد.

او خاطرنشان کرد: رفت و آمدهای آقای کروبی برقرار شده و ایشان به هر کسی که بخواهند اجازه ملاقات دارند. سفر و رفت و آمد ایشان با خانواده‌شان نیز کاملا برقرار شده است. اواسط هفته گذشته نشست مشترکی میان رییس فراکسیون امید و رییسی در رابطه با وضعیت محصوران برگزار شده که نتیجه این نشست نیز در تعیین تکلیف وضعیت آنها حائز اهمیت خواهد بود.

** سبقت قیمت قطعات از قیمت خودرو!/ قطعه وارداتی کمیاب شد
رویداد24 گزارش داد: هنوز خبری از مدیریت آشفته بازار خودرو نیست. در کنار افزایش نجومی قیمت خودرو، قطعات خودرو هم به شکل عجیبی افزایش قیمت داشته‌اند و حتی اگر صفر تا صد قطعات از خارج و با نرخ دلار تامین شده باشد، باز هم تصور قیمت‌های کنونی برای بعضی از قطعات یدکی دور از ذهن است. برخی فعالان گفته‌اند در هفته‌های پیش رو احتمال افزایش مجدد خودرو و قطعات همچنان وجود دارد.

قیمت مواد اولیه داخلی و وارداتی مدام در حال تغییر است و همین امر اثرات منفی را بر قیمت تمام شده خودرو گذاشته است. علاوه بر این افزایش قیمت ارز و اخبار متعدد سیاسی عاملی شده است. تحریم‌ها یکی از دلایلی است که قطعه‌سازان برای گرانی مطرح می‌کنند. در برخی نمایندگی‌ها مشکل تامین قطعات وجود دارد و این جمله که «قطعه خودروی خود را به طور آزاد از بازار تهیه کنید» زیاد شنیده می‌شود.

علیرضا نیک آئین رئیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو پیش از این درباره تغییرات ناگهانی قطعات گفته بود: این اتفاق عجیبی است که ابتدا یک قطعه در بازار کمیاب می‌شود اما پس از 2 برابر شدن قیمت به وفور در بازار یافت می‌شود، این نشان می‌دهد برخی به عمد از عرضه برخی قطعات به بازار جلوگیری می‌کنند.

مهدی مطلب زاده نایب رئیس انجمن تخصصی صنایع همگن نیرو محرکه می‌گوید: قیمت مواد اولیه ارزان نیست و شرکت‌های دولتی (فولاد مبارکه، شرکت ملی مس و پتروشیمی‌ها) این مواد را با قیمت بالا به ما می‌دهند. ضمن اینکه مبنایی که آن‌ها برای نرخ مواد اولیه دارند، نه ارز دولتی بلکه ارز 10 تا 12 هزار تومانی است.

عضو انجمن صنایع همگن با بیان اینکه افزایش قیمت نهایی خودرو را نباید به گردن قطعه‌ساز انداخت ادامه می‌دهد: قیمت قطعات خودرو از ابتدای امسال رشدی نداشته است و ما هیچ قطعه‌ای را گران نکرده‌ایم؛ این اتفاق در حالی است که دستمزد‌ها طبق قانون وزارت کار تا 40 درصد افزایش داشته است.

مطلب زاده درباره کمیاب شدن قطعات خودرو‌های خارجی در بازار می‌گوید: برخی از قطعات اصلا تولید داخل ندارد مانند ایربگ یا ترمز‌ ای بی اس که وارداتی است و به دلیل زمان‌بر بودن تخصیص ارز و مسدود بودن نقل و انتقال پول از ایران به خارج از کشور واردات این قطعات بسیار سخت شده و قیمت آن هم بالا رفته و در بازار نیز برخی از قطعات نایاب شده است.
Histats.com START (standard) Histats.com END