آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۵۹۲
تاریخ انتشار: ۱۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۲
استاندار خوزستان:
استاندار خوزستان اعلام کرد با توجه به افزایش ورودی و خروجی سد کرخه از شب گذشته تا کنون، ۶ شهر حاشیه این رودخانه که در معرض سیلاب قرار گرفته اند باید هر چه سریع‌تر تخلیه شوند.
به گزارش فیدوس: غلامرضا شریعتی اظهار کرد: با توجه به احتمال طغیان رودخانه کرخه شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و کوت سید نعیم در معرض سیل قرار دارند و هر چه سریع‌تر باید از سکنه خالی شوند.
وی گفت: در حال حاضر خروجی سد کرخه دو هزار و ۴۰۰ تا دو هزار و۵۰۰ متر مکعب بر ثانیه است که رودخانه کرخه توان این حجم آب را ندارد و طبیعی است که در برخی جاها طغیان کند.

استاندار خوزستان گفت: این حجم ورودی آب به سد کرخه مطابق با پیش بینی‌ها نبوده است چرا که توقع می‌رفت با قطع شدن باران در استان‌های بالا دست و فروکش کردن سیلابهای این استان‌ها ورودی آب کرخه کاهش یابد ولی متأسفانه این امر محقق نشد و ورودی آب سد کرخه حتی افزایش هم داشته است.

وی گفت: طبق پیش بینی‌های کارشناسان سازمان آب و برق خوزستان، می‌بایست در مدت چهار روز گذشته، ورودی سد کرخه به حجم ثابت دو هزار متر مکعب بر ثانیه برسد و حتی پیش بینی شده بود که بعد از چهار روز به زیر دو هزار متر مکعب بر ثانیه برسد.

شریعتی اضافه کرد: شب گذشته ورودی کرخه به دو هزار و ۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه رسید و این حجم ورودی ظرفیت سد را به سمت پر شدن برده است به همین دلیل امکان کاهش حجم خروجی سد وجود ندارد.

استاندار خوزستان افزود: در حال حاضر حجم آب پشت سد کرخه بیش از ۶ میلیارد متر مکعب است و این به معنای پر شدن حجم سد کرخه است که اگر با مدیریت خروجی این حجم کنترل نشود ممکن است در وضعیت بحرانی قرار گیریم.

وی گفت: به همین علت مجبور شدیم خروجی سد کرخه را نیز با ورودی سد که همان دو هزار و ۴۰۰ متر مکعب بر ثانیه است برسانیم تا بتوانیم تعادل حجم آب پشت سد کرخه را حفظ کنیم.

نماینده عالی دولت در خوزستان تصریح کرد: در یک بازه زمانی چند روزه خروجی سد کرخه از ۷۰۰ متر مکعب بر ثانیه به دو هزار و ۴۰۰ متر مکعب برثانیه رسیده است که همین امر باعث طغیان رودخانه کرخه در پایین دست شده است.

وی افزود: تمام تمهیدات و تلاش‌های لازم را برای ایجاد فیوز پلاک پخش آب انجام دادیم تا حداقل آب کرخه به شهرهای در مسیر برسد ولی در عین حال برای احتیاط و پیشگیری با بررسی‌های کارشناسی و اجتماعی که انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که شهرهای سوسنگرد، حمیدیه، رفیع، ابوحمیظه، بستان و کوت سید نعیم را تخلیه کنیم.

وی در عین حال گفت: توصیه می‌کنیم زنان و کودکان این ۶ شهر به مناطق امن انتقال داده شوند و جوانان جهت کمک در منطقه باقی بمانند و به دستگاه‌های خدمات رسان در منطقه در تقویت سیل بندها کمک کنند تا از ورود آب به این شهرها جلوگیری شود.

استاندار خوزستان تاکید کرد تمام همت و تلاش ما در این است که آب را در بالا دست شهرها به دشت‌ها و اراضی کشاورزی هدایت کنیم و مسیرهای خروجی آن به سمت تالاب هورالعظیم را متعدد کنیم تا کمترین ضرر به شهرهایمان برسد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END