آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۲۴۹
تاریخ انتشار: ۰۷ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۸
دبیر شورای امنیت ملی کشور:
دبیر شورای امنیت ملی کشور گفت: نباید اجازه داد با افزایش دبی کارون فاضلاب در اهواز جاری شود به همین دلیل باید برای پمپاژ فاضلاب آمادگی لازم را در این چند روز داشت.
به گزارش فیدوس: علی شمخانی بامداد چهارشنبه در جلسه ستاد بحران در استانداری خوزستان اظهار کرد: خوزستان تجربه مقابله با حوادث طبیعی را از دیرباز در خود دارد و با توجه به این تجارب، جایگاه خوزستان باید در مقابله با حوادث ممتاز باشد کما اینکه تا امروز هم این گونه بوده است؛ در جلسه ستاد بحران کشور به نظر آمد که وضعیت خوزستان در مقابل شدت تهدیدات مرتبط با آن خیلی نگران کننده نیست.

وی افزود: در خوزستان رودخانه‌ها، کانال‌ها و نهرهای متعدد، رودخانه‌های متصل به دریای آزاد، هور، تالاب، سد و اراضی زهکشی شده داریم.

دبیر شورای امنیت ملی کشور تصریح کرد: مزیت‌های ۶ گانه موجود در استان خوزستان قدرت مانور مدیران استانی را به شدت بالا می‌برد و اگر این زیرساخت‌ها در خوزستان نبود، شاید آسیب‌های جدی تری به استان وارد می‌شد ولی مشکل اینجاست که ظرفیت‌ها به صورت شبکه‌ای نیستند و در حال تلاش برای شبکه‌ای کردن آنها هستیم.

شمخانی با اشاره به ساخت و ساز غیر مجاز در بستر رودخانه‌ها گفت: وضعیت غیر شبکه‌ای بودن ظرفیت‌ها و فقدان شبکه فاضلاب شهری، جزو دشواری‌های موجود است که نمی‌توان از مزیت‌های خوزستان به شکل کامل در حیطه استفاده مدیران بهره مند شد.

وی با اشاره به اینکه چند تهدید متوجه خوزستان است، ادامه داد: یکی، ورودی و خروجی رودخانه‌هاست که نباید نسبت به آن بی تفاوت بود یا دست روی دست گذاشت؛ رودخانه کارون در شهر اهواز و خصوصاً پایین دست نیز دو تهدید عمده‌ای است که می‌تواند چالش ایجاد کند؛ بنابراین به اینها باید بیشتر از سایر اولویت‌ها بپردازیم.

دبیر شورای امنیت ملی کشور عنوان کرد: اگر دبی رودخانه کارون در مقطع شهر اهواز آنقدر بالا برود که فاضلاب در شهر اهواز جاری شود، از نظر روانی آثاری برای مردم دارد که مدیران مربوطه باید از هم اکنون برای پمپاژ آماده باشند.

شمخانی با تأکید بر لزوم استفاده کامل از پتانسیل‌های شرکت نفت گفت: نباید در شهر اهواز اجازه دهیم که این تأثیرات روانی بر مردم حاکم شود؛ اگر فاضلاب سه روز در این شهر جاری شود حتماً آثار روانی برای مردم دارد که باید از هم اکنون پیشگیری‌های لازم صورت بگیرد.

وی بیان کرد: در ورودی و خروجی رودخانه‌ها یک سری عوامل متغیر را داریم که از امروز تا یکشنبه ساعت‌های طلایی است و برآوردها باید دقیق باشد تا نسبت به بدترین احتمالات آماده باشیم چون این عوامل متغیر بیشترین تأثیر در تهدیدها را دارد.

دبیر شورای امنیت ملی کشور در پایان خواستار آماده سازی نرم و تشویق مردم به همکاری در عین توجه به هشدارها و اطلاعیه‌ها باید از سوی رسانه‌ها شد.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END