آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۸۰۴۸
تاریخ انتشار: ۰۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۲
وزیر خارجه ایران با شرکت در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی درباره حمله تروریستی جمعه گذشته در نیوزیلند به ایراد سخنرانی پرداخت.
به گزارش فیدوس: محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران امروز جمعه و در نشست فوق العاده سازمان همکاری اسلامی درخصوص بررسی حمله تروریستی جمعه گذشته در شهر کرایست چرچ نیوزیلند به ایراد سخنرانی پرداخت.

وزیر خارجه ایران در این نشست گفت: از رئیس جمهوری (ترکیه) اردوغان به دلیل پذیرش درخواست ایران در تشکیل نشست فوق العاده وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی تشکر می‌کنم.

جمهوری اسلامی ایران این عمل تروریستی نژادپرستانه را به قوی ترین شکل ممکن محکوم کرده و با خانواده های قربانیان آن ابراز همدردی می کند. حمله کرایست چرچ عامدانه برنامه ریزی شده و علیه مسلمانان به اجرا درآمد. ادبیات مسبب این حادثه و اظهارات مشابهی که به وفور در غرب یافت می شود، عامل اصلی نگرانی به شمار می روند.

در چند دهه اخیر شاهد افزایش بدون وقفه شبکه های گسترده رسانه ای علیه مسلمانان در پوشش فعالیت های رسانه ای، گروه های نفرت‌پراکن در نقاب اندیشکده ها وحتی گروه های مدنی مروّج فضای منفی علیه مسلمانان در غرب بوده ایم. حتی نهادهایی با بودجه های عالی وجود دارند که از سوی غول های مرتبط با دولت آمریکا و در برخی نقاط دیگر مورد حمایت قرار می گیرند به نحوی که اگر آنها مورد بررسی قرار نگیرند، صلح و امنیت جهانی را به خطر می اندازند.

به عقیده من باید بر ۴ مورد زیر تأکید داشت:

* کسانی که در غرب مدعی دموکراسی و جوامع آزاد هستند، باید درباره حرف هایشان مسئول باشند. آنها باید به دلیل شکست در تأمین نیازهای اساسی برای یک زندگی امن و باشرافت برای اقلیت های مسلمان پاسخگو بوده و بگویند که با هدف محدود کردن اسلام هراسی قصد دارند به چه اقدامی مبادرت بورزند.

* باید عوام فریبانی که داخل دولت ها و مقامات حضور داشته و تروریسم نژادپرستانه و قائل به برتری سفیدپوستان را مورد ترغیب قرار می دهند، شناسایی کنیم. باید سیاستمداران غربی که تروریسم نژادپرستانه و قائل به برتری سفیدپوستان هستند را نیز شناخته و مورد تشویق قرار دهیم و نیز از همه کسانی که از سخنان و کارهای نفرت‌انگیز علیه مسلمانان جلوگیری نمی کنند را مورد انتقاد قرار دهیم.

* باید به وظایفمان در راستای اهدافمان نیز عمل کنیم. ما باید تروریسم و افراطی گری را در درون جهان اسلام ریشه کن کنیم. برخی در غرب از تروریسم افراطی داعش و القاعده که هیچ ارتباطی با اسلام ندارد، برای کوبیدن بر طبل اسلام هراسی سوء استفاده می کنند. ما باید موضعی قاطع و جمعی علیه صادرکنندگان ایدئولوژی تکفیری اتخاذ کنیم.

* ما باید بر اسلام هراسی و تبعیض و نیز رفتارهای تبعیض آمیز علیه اقلیت مسلمان متمرکز شده و این موضوع را در هر جایی که لازم است، مطرح کنیم؛ خواه سازمان ملل باشد یا شورای حقوق بشر و یا حتی سازمان های مرتبط منطقه ای و بین المللی.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END