آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۷۸۵۵
تاریخ انتشار: ۲۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۹
سخنگوی وزارت کشور گفت: برای نقش آفرینی حداکثری احزاب در انتخابات باید مواد قانونی پیش بینی شود.
به گزارش فیدوس: سید سلمان سامانی قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها در جلسه علنی امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش ارجاعی کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها درباره طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در مخالفت با پیشنهاد حذف تبصره ۱ ماده ۵ این طرح در سخنانی با اشاره به حق فعالیت سیاسی و معرفی نامزدهای انتخاباتی توسط احزاب در این قانون، گفت: راهبرد و هدف ما در قانون جدید احزاب این بوده است که نظام انتخاباتی را با نقش‌آفرینی حداکثری احزاب پیش ببریم بنابراین باید در قانون انتخابات مواد متناظر برای تحقق این هدف و راهبرد پیش‌بینی شود.

وی در واکنش به برخی سخنان نمایندگان مبنی بر اینکه احزاب یک شبه ایجاد می‌شوند، گفت: خیر، این طور نیست و احزاب یک شبه ایجاد نمی‌شوند و طبق قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی برای ایجاد هر حزب جدیدی شرایط سخت و دقیقی پیش بینی شده است.

قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس و هماهنگی استان‌ها تاکید کرد: وزارت کشور و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب با دقت نظارت می‌کنند تا احزابی بتوانند پروانه فعالیت داشته باشند که از شرایطی که در قانون ذکر شده برخوردار باشند.

سامانی در مخالفت با حذف تبصره‌ای که بر مبنای آن حضور نامزدها در چند فهرست انتخاباتی به طور همزمان ممنوع شده است، تاکید کرد: اصل پاسخگویی و مسئولیت پذیری احزاب و نامزدها ایجاب می‌کند که هر فرد بتواند صرفاً در قالب یک حزب در انتخابات حضور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم‌تر اینکه برای همگرایی بین احزاب در این قانون تشکیل جبهه‌ها پیشنهاد شده است به همین جهت وقتی احزاب فهم و فکر نسبتاً مشترک داشته باشند می‌توانند در قالب جبهه، همگرایی ایجاد کنند و در یک قالب مشترک، نامزد خود را در انتخابات معرفی کنند.

گفتنی است، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با پیشنهاد حذف تبصره ۱ ماده ۵ طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی مخالفت کردند.
منبع: مهر
Histats.com START (standard) Histats.com END