آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۷۳۸۶
تاریخ انتشار: ۱۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳
خطیب جمعه اردبیل با اشاره به مصوبه اخیر در موضوع انتخابات، پنج شرط برای آرمانی شدن مجلس برشمرد و گفت: تا این شروط تصویب نشود دموکراسی ما قدرت بالا آوردن نخبه‌ها را نخواهد داشت.
به گزارش فیدوس: آیت‌الله سیدحسن عاملی ظهر امروز در خطبه‌های نماز جمعه اردبیل تصریح کرد: با توجه به اینکه مجلس حساس‌ترین مرکز تصمیم گیری کشور است و در رشد و پیشرفت و عقب ماندگی و سرنوشت کشور تأثیر فوق العاده دارد ما نباید در خصوص مصوبات مجلس در خصوص انتخابات ساکت باشیم.

وی با تاکید بر اینکه داشتن یک مجلس آرمانی که واقعاً عصاره ملت و در طراز انقلاب اسلامی و در شأن ملت ایران باشد آرزوی تمام ایرانی هاست، اضافه کرد: به نظر ما راهکارهای اصلی توانمند سازی مجلس از نظر دولت و مجلس مغفول مانده و به آن پرداخته نشده است.

نماینده ولی فقیه در استان افزود: دولت و مجلس اخیراً در موضوع انتخابات ورود کرده‌اند دولت لایحه انتخابات را به مجلس فرستاده و مجلس تصویب کرده که بیش از سه دوره متوالی کسی حق نماینده شدن ندارد.

وی ادامه داد: اگر کسی سه دوره متوالی نماینده می‌شود معلوم می‌شود خوب عمل کرده چرا محروم می‌کنید، ثانیاً این چه ربطی به توانمندسازی مجلس دارد؛ طبیعی است که این مصوبه برای تسهیل ورود سایر نمایندگان به مجلس است تا موانع سر راه بر طرف شود و از آنجا که تعداد سه دوره‌ای ها بیست نفر است این مصوبه رأی آورد و الا اگر بر فرض، غالب نمایندگان سه دوره‌ای بودند این مصوبه قطعاً رأی نمی‌آورد.

دور باطل برای اصلاح انتخابات و آرمانی شدن مجلس

عاملی بیان داشت: ما در خطبه‌های گذشته جهت اصلاح انتخابات و آرمانی شدن مجلس بیان راهکارهای واقعی اصلاح را شروع کردیم و یقین داریم که مجلس حتی یکی از آنها را تصویب نمی‌کند و از طرفی برای تصویب، راهی جز مجلس نیست و لذا ما در دور باطل خواهیم ماند.

وی با بیان اینکه تا پنج شرط تصویب نشود دموکراسی ما قدرت بالا آوردن نخبه‌ها را به صورت آرمانی نخواهد داشت، بیان داشت: شرط اول اینکه نماینده حق دخالت در عزل و نصب مدیران را نداشته باشد و الا باید سه دوره محروم شود اگر این شرط تصویب شود شأن و توان مدیریت و مدیریت منابع انسانی بسیار بالا می‌رود اما هرگز چنین شرطی تصویب نمی‌شود.

خطیب جمعه اردبیل ادامه داد: شرط دوم اینکه قانونی تصویب شود و طی آن در آخر چهار سال لیست استخدامی اطرافیان نماینده و حقوق ویژه غیر از استخدام که برای آنها لحاظ کرده ملاحظه شود و همین مساله یکی از معیارهای صلاحیت نماینده در شورای نگهبان باشد.

راهکار برای حذف نقش پول در انتخابات

وی تاکید کرد: شرط سوم اینکه قانونی تصویب شود که اگر احراز گردد نماینده‌ای رأی مردم را خریده است چندین دوره از کاندیداتوری برای مجلس محروم شود این بهترین راهکار برای حذف نقش پول در انتخابات است و باعث می‌شود انسان‌های نخبه جرأت حضور در این عرصه را داشته باشند.

عاملی با اشاره به شرط چهارم برای بالا آمدن افراد نخبه و رسیدن به مجلس متذکر شد: ثروت نماینده و نزدیکان درجه اول او در شروع و اتمام نمایندگی مورد توجه قرار گیرد حتی سال‌ها بعد از نمایندگی هم رصد شود که ثروت او به صورت دوپینگی فوران نکند.

وی در تشریح این شرط افزود: این مساله در سلامتی نماینده بسیار مؤثر است و با این شرط هر طماعی نمی‌تواند در انتخابات شرکت کند، این شرط بسیار مهم است چون نمایندگی قدرت است و قدرت اگر مهار نشود فساد می‌آورد.

امام جمعه اردبیل اضافه کرد: ده‌ها متمول به مساعدت نماینده احتیاج دارند، یکی وام می‌خواهد، دیگری مجوز می‌خواهد، سومی می‌خواهد از استیضاح خلاص شود و همه اینها نماینده را در شفیر جهنم قرار می‌دهد. گاهی صد نفر استیضاح را امضا می‌کنند ولی در زمان رأی گیری ۲۰ نفر رأی به استیضاح می‌دهند.

تخلفات انتخاباتی بعد از انتخابات مورد رسیدگی قرار گیرد

وی با بیان اینکه گاهی وزیر ضعیف که در معرض استیضاح قرار گرفته مدیران استانی را به جان نماینده می‌اندازد که هر چه می‌خواهد انجام بدهید تا رأی خود را پس بگیرد، تصریح کرد: گاهی یک نماینده می بیند نمی‌تواند در شهر خود برای خود منابع مالی درست کند می‌رود در شهر دیگری که او را نمی‌شناسند این را انجام می‌دهند مثلاً وزیر را تحت فشار گذاشته و در شهری دیگر برای خود نمایندگی یک شرکت دولتی را گرفته است.

به گفته عاملی با تصویب این قانون نماینده در صورت اراده برای کسب درآمد، در خارج از ساعات مجلس کار می‌کند؛ همچنانکه در بعضی کشورهای پیشرفته نماینده در خارج از ساعت مجلس، در مغازه کاسبی می‌کند.

وی با اشاره به شرط پنجم برای تحقق این مهم گفت: تخلفات انتخاباتی بعد از انتخابات حتماً مورد رسیدگی قرار گرفته و در صلاحیت‌های آتی مورد لحاظ قرار بگیرد و اینگونه نباشد که گفته شود حالا که انتخابات تمام شد پس بر هر آنچه اتفاق افتاده تمام.

مجلس قطعاً زیربار این شروط نمی‌رود

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه با اعمال این پنج مورد دیگر هیچ کاندیدایی نمی‌تواند بزرگ‌تر از حد و قواره خودش در جامعه ظاهر شود، بیان داشت: با تصویب پنج شرط فوق نماینده برای تدوین قوانین پیشرفته و نظارت پیشرفته ممحض می‌شود و سراغ کاری غیر از این دو نمی‌رود.

خطیب جمعه اردبیل ادامه داد: این پیشنهادات، انحرافات در نمایندگی را کاملاً حل می‌کند اما چه کسی و چه مرجعی باید اینها را عملی کند، طبعاً مرجع تصویب قوانین خود مجلس است در حالی که مجلس محال است بگذارد حتی صحبت این حرف‌ها در مجلس طرح شود مجلسی که در برابر طرح نظارت بر کارهای نمایندگان مقاومت می‌کند قطعاً زیر بار این امور نمی‌رود. از این رو این پنج ماده امکان تصویب ندارد، چراکه نه مجلس به آن ورود می‌کند چون به ضرر خودش است و نه دولت؛ چون اگر دولت اینها را تبدیل به لایحه کند معنای آن اعلام جنگ با مجلس است و این را هیچ دولتی انجام نمی‌دهد.

وی با تاکید براینکه بهترین راه این است که خود ملت با مطالبه گری عظیم و وسیع فضا را برای تصویب آماده کنند، افزود: مردم، رئیس مجلس و مجلسیان را تحت فشار بگذارند، طومار بنویسند، در مطبوعات این مسائل را طرح کنند و با نمایندگان منصف و واقع بین صحبت کنند و از آنها بخواهند که اصل مساله را ولو تصویب نشود در مجلس مطرح کنند.

برای تصویب مصوبات آرمانی ملت باید مطالبه‌گری کنند

عاملی یادآور شد: بعضی‌ها می‌گویند این طرح اصلاً قابلیت عملیاتی شدن ندارد و راه فقط در این است که شورای نگهبان نمایندگان متخلف را تأیید نکند ولی فیلتر شورای نگهبان عملاً باعث نشده که نماینده متخلف از فزونخواهی و گردنکشی خود دست بردارد و وقوع، اقوی دلیل بر مدعی است.

وی در عین حال متذکر شد: این سخنان به خاطر تخلفات بخش کوچکی از نمایندگان مطرح می‌شود و الا اکثریت نمایندگان برای حفظ شأن نمایندگی ساعی هستند.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل خطاب به نمایندگان مردم در مجلس نیز گفت: توجه به مطالبات و نیازهای مردمی در تمامی شرایط باید به عنوان اصل اساسی تلقی شود تا مجلسی در تراز انقلاب اسلامی تشکیل دهیم.

وی یادآور شد: نمایندگان محلس نباید به خود اجازه این را بدهند که برای فرزندان و اطرافیانشان شرایط استخدام و جذب در مشاغل مختلف به صورت ناعادلانه فراهم شود و باید قانون مانع از چنین اقداماتی گردد.

احتکار خیانت به جامعه است

عاملی همچنین به مناسبت ۱۴ اسفند سالروز تأسیس کمیته امداد حضرت امام خمینی (ره) و آغاز هفته احساس و نیکوکاری از نقش حیاتی این مجموعه تجلیل و از مردم این استان خواست فقراء را در سفره‌ها و امکانات خود شریک سازند.

وی تصریح کرد: در روایات دینی و اخلاقی از احتکار به عنوان بزرگ‌ترین گناه‌ها یاد شده و نباید افرادی با سواستفاده از موقعیت زمینه فشار اقتصادی بر مردم را فراهم کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان به کمپین برگزاری نوروز ساده نیز اشاره کرد و افزود: انتظار ویژه‌ای که در این راستا وجود دارد همراهی مناسب با کمپین نوروز ساده و تبدیل این کمپین به فرهنگ سازی عمومی طی سال‌های آتی است.

وی افزود: در آستانه عید نوروز باید در تمامی شرایط حامی نیازمندان بوده و با درک شرایط آن و برگزاری نوروز ساده شریک اقشار ضعیف جامعه باشیم.

عاملی به فرارسیدن هفته منابع طبیعی نیز اشاره کرد و افزود: در شرایطی که استان اردبیل شهر کویری نیست سرانه فضای سبز در این استان پایین اعلام شده و باید با تدابیر ویژه زمینه افزایش این سرانه مهم و حیاتی فراهم شود.
منبع: مهر
برچسب ها: انتخابات ، مجلس ، نخبه
Histats.com START (standard) Histats.com END