آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۷۲۴۶
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۳
امروز بازار سهام شاهد کاهش قیمت‌ها در بسیاری از گروه‌های شاخص‌ساز شد؛ به طوری که فشار عرضه در نهایت بیش از ۱۵۰۰ واحد نماگر اصلی بازار را کاهش داد. فلزات اساسی، بانکی‌ها و معدنی‌ها بر شاخص کل تاثیر بسزایی داشتند.
به گزارش فیدوس: سال مالی در بسیاری از کارگزاری‌ها با پایان اسفندماه به پایان می‌رسد و آن‌ها ترجیح می‌دهند که اعتبارات خود را تسویه کنند. در حال حاضر نیز با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال ۱۳۹۷ بسیاری از کارگزاری‌ها در حال تسویه اعتباری هستند و این موضوع باعث شده فشار عرضه بر تقاضا پیشی بگیرد و قیمت بسیاری از سهم‌ها با کاهش مواجه شود. این موضوع سبب شده که شاخص کل امروز بیش از ۱۵۰۰ واحد افت کند.

امروز (سه شنبه) شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۶۴۵ واحد افت کرد و به رقم ۱۶۳ هزار و ۵۹۳ واحدی رسید. شاخص کل هم وزن نیز با ۸۲ واحد کاهش تا رقم ۳۰ هزار و ۸۲۳ واحد پایین آمد. شاخص آزاد شناور هم با ۲۰۵۰ واحد افت عدد ۱۸۱ هزار و ۶۴۸ واحدی را تجربه کرد و شاخص بازار اول و دوم هر کدام به ترتیب ۱۵۷۱ و ۱۵۷۶ واحد افت کردند.

امروز گروه‌های فلزی، معدنی و تعدادی از بانک‌ها بیشترین تأثیر را روی نوسانات شاخص بازار سرمایه گذاشتند؛ به طوری که ملی صنایع مس ایران به تنهایی ۱۷۷ واحد تأثیر کاهنده روی شاخص‌های بازار داشت.

پس از این نماد گروه مدیریت سرمایه گذاری امید، معدنی و صنعتی گل‌گهر، معدنی و صنعتی چادرملو و پالایش نفت بندرعباس بیشترین تأثیر کاهنده را روی شاخص‌های بازار سرمایه داشتند.

اما پتروشیمی مبین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و داده‌گستر عصر نوین هر کدام به ترتیب ۴۳، ۲۳ و ۲۰ واحد تأثیر افزاینده روی شاخص‌ها داشتند. در گروه فلزات اساسی شاهد کاهش یکدست قیمت سهم‌ها بودیم به طوری که برخی از سهم‌ها تا دو درصد و معدود سهم‌هایی بیش از چهار درصد افت قیمت را تجربه کردند.

در گروه استخراج کانه‌های فلزی نیز روند قیمت سهم‌ها کاهشی بود. در عین حال گروه نمادهای بانکی و مؤسسات اعتباری ارزش بالایی از معاملات را به خود اختصاص دادند؛ به طوری که در این گروه ۳۶۳ میلیون سهم به ارزش ۶۱ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

سه نماد بانک ملت، بانک تجارت و بانک صادرات که در این روزها تأثیر بسزایی در کلیت معاملات داشتند با کاهش قیمت مواجه شدند.

بعد از بانکی‌ها امروز خودرویی‌ها با حدود ۳۵ میلیارد تومان ارزش معاملات، بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند. این گروه امروز عمدتاً شاهد کاهش قیمت سهم‌هایش بود.

در گروه محصولات شیمیایی نیز روند قیمت سهم‌ها عموماً کاهنده بود. در کنار این گروه فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته‌ای با کاهش قیمت سهم‌ها مواجه شدند.

قندی‌هایی که دیروز یکدست رشد قیمت را تجربه کردند، امروز نیز در بیشتر سهم‌ها شاهد رشد قیمت بودند، اما این رشد قیمت نسبت به روز گذشته با شتاب بیشتری صورت گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۷۷۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲.۲ میلیون سهم و اوراق مالی بود. همچنین تعداد معاملات این بازار عدد ۱۳۶ هزار و ۳۴۵ را تجربه کرد.

آیفکس نیز ۲۶ واحد افت کرد و به رقم ۲۰۶۴ واحدی رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۶۳۹ میلیارد تومانی رسید و حجم معاملات این بازار رقم ۷۶۲ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد. تعداد معاملات این بازار نیز به رقم ۱۱۱ هزار و ۹۰ رسید.
Histats.com START (standard) Histats.com END