آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۷۱۹۹
تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۸
رئیس قوه قضائیه گفت: اینجانب در طی ۱۰ سال گذشته برای دفاع از استقلال و اقتدار دستگاه قضایی به معنای دقیق کلمه، جنگیدم.
به گزارش فیدوس: رئیس قوه قضائیه گفت: اینجانب در طی ۱۰ سال گذشته برای دفاع از استقلال و اقتدار دستگاه قضایی به معنای دقیق کلمه، جنگیدم.

 آیت الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضائی که به نظر می‌رسد آخرین جلسه در دوران ریاست ایشان باشد، با اشاره به درگذشت آیت الله مؤمن از فقهای شورای نگهبان، تصریح کرد: یکی از رویدادهای ایام اخیر، ارتحال عالم ربانی، فقیه پارسا و اهل تقوا حضرت آیت الله مؤمن (ره) بود که سالهای متمادی هم در حوزه‌های علمیه تدریس داشتند و هم در خدمت انقلاب بودند.

آیت الله مؤمن مقابل فشارها می‌ایستاد و متصلب در حق بود

رئیس قوه قضائیه، آیت الله مؤمن را عالمی وارسته و به دور از حواشی دنیا توصیف کرد و با بیان اینکه در سالهای خدمتم در شورای نگهبان و بعدها جز خیر، برکت، علم و تقوا از ایشان ندیدم، ادامه داد: از خصایص برجسته مرحوم آیت الله مؤمن این بود که اگر موضوعی را حق تشخیص می‌داد، بر آن استواری و استقامت می‌کرد و به نوعی متصلب در حق بود و خوفی از کسی نداشت؛ خصوصاً در شورای نگهبان که گاهی در ایام انتخابات، فشارهایی از ناحیه برخی افراد و جریان‌ها وارد می‌شود، ایشان از استوانه‌های دفاع از استقلال شورا و کیان جمهوری اسلامی در برابر برخی فریبکاری‌ها بودند.

آیت الله آملی لاریجانی با آرزوی رحمت واسعه الهی برای آیت الله مؤمن و حشر با پیامبر (ص) و ائمه اطهار (ع)، اظهار کرد: امیدواریم همه کسانی که در حوزه‌های علمیه مشغول تحصیل هستند، امثال آیت الله مؤمن را به عنوان یک الگو و نمونه در نظر داشته باشند و روش و منش ایشان را در دفاع از اسلام و ارزشهای اسلامی و همچنین وفاداری به انقلاب اسلامی، امام (ره) و مقام معظم رهبری در پیش بگیرند. آن مرحوم در ولایت فقیه درس‌هایی قابل استفاده برای همه داشتند و حیات ایشان نیز از هر جهت برای جامعه اسلامی و جوامع علمی نافع بود.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به سفر بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تهران و دیدار او با مقام معظم رهبری اظهار کرد: این سفر و دیدار، از جهات مختلف قابل تحلیل و واکاوی است اما شاید بتوان مهمترین پیام آن را خواسته دولت‌ها و ملت‌های منطقه از جمله عراق، سوریه و لبنان برای حضور مؤثر جمهوری اسلامی در مناسبات منطقه‌ای دانست.

دلیل پذیرش حضور ایران در مناسبات منطقه، حرکت بر مدار ارزش هاست

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: آمریکا با صرف بیش از هفت تریلیون دلار نتوانست در منطقه سکونت یابد و امروز به اقرار خود آقای ترامپ، هواپیمای او باید با چراغ خاموش در عراق فرود بیاید اما ایران، با سرافرازی در منطقه حضور دارد و مردم و دولت‌های منطقه نیز پذیرای آن هستند.

رئیس قوه قضائیه، دلیل این پذیرش را حرکت جمهوری اسلامی بر مدار ارزشهای اسلامی دانست و افزود: خدمت ایران به عراق، سوریه و لبنان در مسیر کمک به مقاومت آنها در برابر جریان سلطه و همچنین حفظ آرمانها و ارزش‌های این ملت‌ها و استقلال آنها بوده است، نه مانند آمریکا بر مبنای منافع خود و دنیای غرب؛ لذا علت اینکه شیطان اکبر نتوانسته در منطقه جایی پیدا کند، این است که همواره مسیر شیطانی، مغلوب مسیر نصرت الهی و ارزش‌های انسانی است.

آیت الله آملی لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به عفو گسترده‌ای که به مناسبت چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی از جانب ایشان پیشنهاد شد و مورد موافقت مقام معطم رهبری قرار گرفت، خاطرنشان کرد: رهبر معظم انقلاب مانند همیشه با روی گشاده و ملاطفت، این پیشنهاد را پذیرفتند و بحمدالله نتایج خوبی داشته است.

بیش از ۷۰ هزار نفر مشمول عفو مقام معظم رهبری قرار گرفتند

رئیس قوه قضائیه ادامه داد: بر اساس گزارش‌ها، تا روز گذشته (یکشنبه) بیش از هفتاد هزار نفر از زندانیان، مشمول عفو شده اند که بیش از ۴۰ هزار نفر از آنان آزاد شده و مجازات قریب به ۳۰ هزار نفر نیز تخفیف یافته است. گرچه استثنائاتی در مورد این عفوها به ویژه در خصوص کسانی که امنیت کشور و جامعه را به خطر انداخته بودند مانند محاربان، سارقان سابقه دار و.... وجود داشت اما خوشبختانه طیف گسترده‌ای مشمول این عفو قرار گرفتند.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: حسب برخی گزارش‌ها از جمله گزارش وزیر محترم دادگستری، این عفو واقعاً در روحیه زندانیان و همچنین بهبود شرایط خانواده آنان بسیار اثرگذار بوده است و امیدواریم این قبیل اقدامات، نقطه عطفی برای بازگشت محکوم علیهم به آغوش جامعه و جلوگیری از تکرار جرایم باشد. البته قضات محترم نیز لازم است در چارچوب قانون و بخشنامه‌های اصداری، نسبت به صدور مجازات‌های جایگزین حبس و کاهش جمعیت کیفری، اهتمام ورزند.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به در پیش بودن ۱۴ اسفند، روز احسان و نیکوکاری، تصریح کرد: در آستانه سال نو و ماه رجب قرار داریم و این ایام برای مساله مهم احسان و نیکوکاری، فرصت مغتنمی است که باید قدر آن را بدانیم. امروز کسانی در جامعه هستند که در عین آبرومندی، نیاز مالی دارند و ما موظفیم با حفظ حرمت، به آنان کمک کنیم.

آیت الله آملی لاریجانی، کمک به مستمندان را به مثابه سفره‌ای الهی برای جلب عواطف ربانی برشمرد و افزود: کمک به نیازمندان در این ایام و هر زمان دیگری، موجب ترقی و استکمال خود انسان می‌شود و قطعاً مورد الطاف و عنایات الهی نیز قرار خواهد گرفت.

فاصله طبقاتی نباید به حدی باشد که مردم را از آینده خود ناامید کند

رئیس قوه قضائیه، یکی از آثار بسیار مهم نوعدوستی و کمک به نیازمندان را همبستگی اجتماعی دانست و با بیان اینکه این موضوع در همه جای دنیا یک بحث فوق العاده مهم جامعه شناختی است، توضیح داد: گسست، خلاء و فاصله طبقاتی در جامعه، مردم را از اصلاح و بهبود شرایط و آینده خود نا امید می‌کند. بر همین اساس مضامین دینی بسیاری داریم مبنی بر ضرورت دستگیری از ضعفا و نیازمندان که برای استحکام پیوندهای اجتماعی نباید از آنها غفلت کنیم زیرا یکی از مهمترین سرمایه‌ها برای پیشرفت جوامع، همین پیوند و همبستگی است.

آیت الله آملی لاریجانی گفت: اینکه عده‌ای به عنوان اشراف به گونه‌ای زندگی کنند و عده‌ای دیگر در عسرت و تنگدستی، موجب گسست در جامعه می‌شود. خداوند متعال می‌فرماید «وَفِی أَمْوَالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَالْمَحْرُومِ». برخی بزرگان معتقدند این «حق»، غیر از واجبات نظیر خمس و زکات است و حق دیگری است. به هر حال، این حق ثابت است و نباید این دستورات الهی را فراموش کنیم. در کلام امیرالمومنین علی (ع) و سراسر نهج البلاغه نیز مقوله کمک به نیازمندان موج می‌زند و امیدواریم در این ایام، توجه بیشتری یه این تأکیدات داشته باشیم.

رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تغییر و تحول آتی در قوه قضائیه، به تبیین این موضوع پرداخت و تصریح کرد: مرحوم آیت الله هاشمی شاهرودی از وزنه‌های حوزه‌های علمیه بودند و در طول ۱۰ سال حضور خود در قوه قضائیه نیز منشأ خدمات بسیاری بودند. پیش از آن نیز در همراهی ولایت فقیه و دفاع از کیان جمهوری اسلامی، تلاش‌های بسیاری داشتند و آثاری نیز به قلم خود و از استادشان شهید آیت الله صدر تحریر کردند که مورد رجوع و استفاده فضلاست. با ارتحال ایشان و حسب برخی ضرورت‌ها، مقام معظم رهبری بنده را برای ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضویت در شورای نگهبان نصب کردند و طبیعی بود که به یکباره امکان رها کردن قوه قضائیه وجود نداشت.

از مقام معظم رهبری خواستم پیش از پایان دوره، رئیس جدید را منصوب کنند

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: فرصتی را برای رتق و فتق امور جاری در اختیار داشتم اما معتقد بودم که به لحاظ اجرایی، جمع این مناصب ممکن نیست. بر همین اساس طی نامه‌ای از محضر معظم له خواستم که با توجه به مدت قلیل باقیمانده از دوره ریاست قوه قضائیه، برای اینکه خللی در امور پیش نیاید و بتوانم بر امور مجمع تشخیص مصلحت نظام و شورای نگهبان که مسئولیت‌های مهمی در آنها تعریف شده است متمرکز شوم، اگر صلاح می‌دانند قبل از پایان دوره اینجانب، ریاست جدید را منصوب نمایند تا بنده در مجمع و شورای نگهبان برای انجام امور، متمحض شوم. ایشان نیز مانند همیشه با لطف خود این تقاضا را پذیرفتند و حسب اطلاع، ان شاء الله طی روزهای آینده ریاست جدید قوه قضائیه منصوب می‌شود.

متن کامل پاسخ مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به قرار زیر می‌باشد:

با سلام و تحیت و تبریک

با پیشنهاد به حق جنابعالی موافقم و آن را می‌پذیرم. لازم می دانم در پایان یک دوره پر تلاش و سرشار از اقدام و ابتکار در قوه قضائیه بار دیگر از شخص جنابعالی که بحمدالله با شایستگی‌های برجسته علمی و عملی و با مجاهدت فراوان، خدمات بزرگی به حوزه‌های مسئولیت خود تقدیم نمودید و نیز از همکاران صمیمی و مخلص که در مدیریت سنگین قوه قضائیه در کنار شما تلاش بی وقفه و ارزشمند کردند تشکر و قدردانی کنم و از خداوند متعال دوام توفیق در مسئولیت‌های تازه را برای شما از خداوند متعال مسئلت نمایم.

والسلام علیکم و رحمه الله

سید علی خامنه ای

۲ اسفند ۱۳۹۷

رئیس قوه قضائیه پس از قرائت پاسخ رهبر معظم انقلاب به نامه خود، عبارات این مکتوب در تقدیر از تلاش‌های مسئولان و کارکنان دستگاه قضائی در دو دوره گذشته را «پدرانه» و «تفقدآمیز» توصیف کرد و گفت: ما هم باید از محضر ایشان بابت لطف همیشگی و بی دریغشان به بنده و دستگاه قضائی تشکر کنیم. تقریباً به یاد ندارم که برای طرح مشکلات دستگاه قضائی به ایشان مراجعه کرده باشم و در حد مقدورات اقدامی برای رفع مشکلات نکرده باشند. صمیمانه از محضر رهبر معظم انقلاب برای همه این الطاف و ارشادات در طول ده سال گذشته سپاسگزارم. از خداوند برای ایشان طول عمر، سلامت، عزت و توفیق طلب می‌کنم و امیدوارم دستگاه قضائی در ظل عنایات حق تعالی و توجهات حضرت ولیعصر (عج) و ارشادات مقام معظم رهبری، بالنده‌تر از گذشته در مسیر تکامل حرکت کند.

اگر به فکر جذب قضات نبودیم امروز با بحران مواجه می‌شدیم

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه قاعدتاً باید گزارشی از عملکرد ۱۰ ساله دستگاه قضائی به محضر مردم تقدیم شود، انتشار چنین گزارشی را به فرصتی دیگر در آینده نزدیک موکول کرد و با مروری کوتاه بر اقدامات و خدمات دستگاه قضائی در طول دوران تصدی خود اظهار کرد: اولین نکته، مساله تحول در منابع انسانی قوه قضائیه است که از ابتدا بر ضرورت آن تاکید کردم. ریشه بسیاری از مشکلات را در کمبود نیروی انسانی به لحاظ کمی و همچنین کاستی‌های کیفی برخی نیروها از جهات علمی و اخلاقی می‌دانستم و معتقد بودم که اگر یک قاضی یا کارمند در تکریم ارباب رجوع مرتکب تخلفی می‌شود، به ضعف جهات اخلاقی او بازمی گردد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه در زمان ورودش به دستگاه قضائی تعداد قضات کم بود و برخی نیز ضرورت افزایش قضات را نمی‌پذیرفتند، ادامه داد: آمار ورودی پرونده‌ها و میزان رسیدگی‌ها نشان می‌داد که تعداد قضات بسیار کم است و اگر به فکر جذب قضات نبودیم، امروز با بحران عظیمی مواجه می‌شدیم.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به رسیدگی به بیش از ۱۶ میلیون پرونده صرفاً در سال ۹۶ خاطرنشان کرد: زمانی که وارد دستگاه قضائی شدم، قریب به ۷۰۰۰ قاضی مشغول کار بودند که البته بخشی از آنان نیز در ستاد فعالیت داشتند. قریب به ۴۰۰۰ قاضی نیز بازنشسته شدند و اگر در آن میزان باقی می‌ماندیم، قطعاً با بحران مواجه می‌شدیم. لذا با کمال دقت در مقام جذب قاضی برآمدیم به نحوی که گاهی ۴۰ هزار نفر در آزمون شرکت می‌کردند و از این تعداد پس از طی مراحل فراوان، فقط ۳۰۰ نفر وارد دستگاه قضائی می‌شدند. اینکه برخی افراد می‌گویند چرا قوه قضائیه در جذب قاضی سخت گیری نمی‌کند، ناشی از عدم آگاهی آنان است و توجه ندارند که قوه قضائیه دقت لازم را دارد اما منصب قاضی منصب عظیم و خطیری است و کسی که بر این مسند تکیه می‌زند، بیش از صاحبان مناصب دیگر در معرض خطر و لغزش است. در اینجا باید از دست اندر کاران تحول در منابع انسانی قوه قضائیه خصوصاً معاونت منابع انسانی و همه کسانی که در گزینش‌ها و آزمون‌ها کمک کردند، قدردانی کنم.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به ارائه خدمات قضائی در کل قوه قضائیه، رسیدگی به میلیون‌ها پرونده را حاصل مجموعه زحمات دادگاه‌ها، دادسراها، دیوان عدالت اداری، دیوان عالی کشور، سازمان قضائی نیروهای مسلح، معاونت قضائی قوه قضائیه و شوراهای حل اختلاف دانست و یادآور شد: اگر کسی به کثرت پرونده‌ها توجه کند، اذعان می‌کند که کار عزیزان ما از کارمندان گرفته تا قضات، بسیار عظیم بوده و خدمات بسیاری گسترده‌ای در جهت فصل خصومت و احقاق حقوق مردم ارائه شده است که البته همه اینها وظیفه ذاتی دستگاه قضائی است.

نظارت بر قوه قضائیه در ۱۰ سال گذشته توسعه فزاینده داشت

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات و خدمات ارائه شده از سوی سازمان‌ها و مراکز تابعه قوه قضائیه از جمله سازمان زندان‌ها، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، سازمان پزشکی قانونی، سازمان بازرسی کل کشور، مرکز آمار و فناوری اطلاعات و … از تلاش‌های مسئولان و کارکنان این سازمان‌ها و مراکز نیز قدردانی کرد و گفت: در حیطه نظارت‌ها به قطعیت می گویم که نظارت در این دو دوره به صورت فزاینده ای گسترش یافت. از نظارت دیوان عالی کشور گرفته که محدود اما اثرگذار و مورد تحسین خود قضات بود، تا نظارت‌های گسترده دادسرای انتظامی و معاونت راهبردی، همگی نشان دهنده توسعه نظارت‌ها و توجه به این امر مهم بود. در کنار آنها بازرسی‌های پنهان را داشتیم که تقریباً کار جدیدی بود و با اینکه گسترده نبود اما نتایج عظیمی داشت و موجب شد برخی افراد متخلف، از دستگاه قضائی منفک شوند. نظارتهای سازمان بازرسی کل کشور، دادستانی کل و… نیز هم بر بیرون از قوه قضائیه و هم بر داخل آن، قابل قدردانی و تشکر فراوان است.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به برخورد دستگاه قضائی با انواع مفاسد طی ۱۰ سال گذشته از مفاسد اجتماعی گرفته تا مفاسد اقتصادی، خاطرنشان کرد: حسب گزارشهای نیروی انتظامی، در جرایم خشن تقریباً در همه موارد شاهد کاهش جرایم بوده ایم زیرا برخوردها خصوصاً در مورد کسانی که محارب بودند و سلاح به روی مردم می‌کشیدند، سریع و قاطع بود. در مفاسد اقتصادی نیز برخوردهای گسترده‌ای داشتیم گرچه انتظار بحق مردم، برخوردهای بیشتر است اما به هر حال ما از جهت عِده و عُده، محدودیت‌هایی داشتیم که واقعاً قابل توجه بود.

آیت الله آملی لاریجانی با ذکر مثالی از برخورد با مفاسد اقتصادی در دوران ریاست خود تصریح کرد: فقط در یک فقره که معروف به فساد بزرگ اقتصادی از جانب مه آفرید امیرخسروی و شرکای او بود، بیش از ۲,۰۰۰ میلیارد تومان اموال مردم بازگشت که گفتن آن آسان است اما در مقام عمل، پیچیدگی‌های بسیار و کارهای کارشناسی طولانی و وسیعی دارد. همین جا باید از آقای سراج رئیس محترم سازمان بازرسی کل کشور که آن زمان به عنوان قاضی مسئولیت رسیدگی به این پرونده را داشتند تشکر کنم زیرا کار بسیار بزرگی بود و خصوصاً در برهه‌ای به این پرونده رسیدگی می‌شد که مدام ضد انقلاب القا می‌کرد امکان برخورد با مفاسد اقتصادی در جمهوری اسلامی نیست و خود مسئولان را متهم می‌کردند. عملاً دیدیم که رسیدگی‌های قاطعی صورت گرفت؛ گرچه برخی از سر ناآگاهی، قوه قضائیه را به تعلل متهم می‌کردند. این روند، در محاکمات اخیر و بعد از استجازه از رهبر معظم انقلاب، شکل و سرعت جدیدی یافت و امیدواریم به همین ترتیب ادامه یابد.

حساب خاص قوه قضائیه، موجب ۱۰ برابر شدن سرمایه خاصّ دستگاه قضائی شد

رئیس قوه قضائیه با قدردانی از تلاش دست اندرکاران دستگاه قضائی برای پرداختن به امور فرهنگی و رفاهی قضات و کارکنان شریف این دستگاه و همچنین تلاش خود و مسئولان قضائی در جهت ارتقای سطح حقوق پرداختی به قضات و کارکنان، بازسازی و نوسازی اماکن قضائی را مورد اشاره قرار داد و گفت: وضعیت برخی دادسراها، دادگاه‌ها و سایر اماکن در دستگاه قضائی، زیبنده این دستگاه نبود و در گستره عظیم جغرافیایی کشور، ساختمانهای نابسامان و استیجاری زیادی داشتیم که خوشبختانه با تلاش همکاران و بهره مندی از آب باریکه بودجه خاص قوه قضائیه توانستیم در این مدت، بیش از یک میلیون متر مربع ساخت و ساز داشته باشیم که عمده آن مربوط به نوسازی و تجهیز دادسراها، دادگاه‌ها و … بوده است.

آیت الله آملی لاریجانی اضافه کرد: نکته جالب این است که حسب گزارش، تقریباً ارزش ساختمانهایی که از طریق بودجه خاص، تأسیس و بازسازی شد، امروز بیش از ۲۵ هزار میلیارد تومان یعنی ۱۰ برابر زمانی است که سرمایه گذاری شده بود. کاستی‌های قوه قضائیه همواره مورد بی توجهی بود و هر چه قوه قضائیه در طول ۴۰ سال گذشته گلایه می‌کرد که مشکل دارد، کسی توجهی نداشت اما خوشبختانه از طریق حساب خاص، این اقدامات در تهران و کل کشور صورت گرفت و بخشی از کمبودها جبران شد که در این زمینه نیز باید از همکارانم قدردانی کنم.

دستگاه قضائی از پیشروترین دستگاه‌ها در به کارگیری فناوری‌های نوین است

رئیس قوه قضائیه با اشاره به بهره مندی دستگاه قضائی از فناوری‌های نوین به عنوان یکی از کارهای برجسته دوران تصدی خود، خاطرنشان کرد: البته این امر به صورت ابتدایی آغاز شده بود اما در این دوره شتاب زیادی گرفت و امروز دستگاه قضائی از پیشروترین دستگاه‌های حاکمیتی در بکارگیری فناوری‌های نوین است که کار مردم را تسهیل کرده و جلوی بسیاری از مفاسد را گرفته است. از جمله این موارد می‌توان به راه اندازی سامانه‌هایی نظیر CMS در دستگاه قضائی، ابلاغ الکترونیکی و دفاتر خدمات قضائی و همچنین برخط شدن معاملات و اسکن اسناد مالکیت مردم در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اشاره کرد که اقدامات بسیار بزرگی بوده است.

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به تدوین و تصویب لوایح قضائی از جمله قانون مجازات اسلامی و قانون آئین دادرسی کیفری به عنوان دو قانون بسیار مهم، به فعالیت‌های شوراهای حل اختلاف اشاره کرد و گفت: خوشبختانه شورای حل اختلاف در این دو دوره بسامان شد و امروز بخش بزرگی از بار دستگاه قضائی را به دوش می‌کشد.

رئیس قوه قضائیه با پوزش از کارکنان و مسئولان دستگاه‌هایی که امکان نام بردن و قدردانی از خدمات آنان در این فرصت کوتاه وجود نداشت، ارائه میلیونها خدمت در دادگستری‌ها، سازمان‌ها و مراکز تابعه قوه قضائیه را بدون جهاد مستمر و عمومی غیرممکن دانست و تصریح کرد: ما به هیچ عنوان منکر برخی کاستی‌ها نیستیم اما عده‌ای دائماً یاس و ناامیدی را تزریق می‌کنند و خصوصاً نسبت به دستگاه قضائی اظهارات خلاف واقع دارند. ضد انقلاب بیرونی که مدام در حال پیگیری این پروژه است اما متأسفانه عده‌ای نیز در داخل، تخریب قوه قضائیه و مسئولان آن را در دستور کار قرار دادند و با ارائه گزارشهای دروغ و دادن نسبتهای خلاف واقع، ارزیابی‌های ناعادلانه ای را دامن زدند.

تعمیم یک تخلف به کل دستگاه قضائی، بدتر از حرف‌های ضدانقلاب بود

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به این قبیل اقدامات یادآور شد: یکباره می‌گفتند کل دستگاه قضائی را فساد گرفته است. این در حالی است که این همه قاضی شریف و کارکنان سلامت در این دستگاه عظیم مشغول کار هستند و در گوشه و کنار یک مجموعه‌ای با این حجم کار و وظایف، وجود فرد متخلف نیز امر بعیدی نیست. مهم این بود که عمده عزم و اراده دستگاه قضائی بر برخورد با متخلفان استوار بوده است و توسعه یک تخلف به کل دستگاه قضائی، به مراتب بدتر از حرف‌های ضدانقلاب بود.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به رسیدگی قوه قضائیه به بیش از ۱۶ میلیون پرونده صرفاً در طول یک سال، اظهار کرد: برخی همین موضوع را به عنوان نقصی علیه قوه قضائیه مطرح می‌کردند و تلاش داشتند که با سیاه نمایی تمام، زحمات قوه قضائیه را نادیده بگیرند. البته روسیاهی برای خودشان باقی ماند. زیرا افراد آگاه به خوبی می‌دانند که قوه قضائیه، سرریز مسائل جامعه را رسیدگی می‌کند و عمده آنچه به عنوان پرونده وارد این دستگاه می‌شود، ناشی از برخی کاستی‌های اجرایی یا تجاوز افراد به حقوق یکدیگر است که هیچکدام مولود فعالیت‌های قوه قضائیه نیست. البته نحوه برخورد و رسیدگی‌ها بی اثر نیست ولی واقعاً چه میزان از پرونده‌ها حاصل ضعف در این مساله است؟ اگر کسی دزدی می‌کند، دستگاه قضائی مقصر است؟ اگر به حقی تجاوز می‌شود، قوه قضائیه تقصیر دارد؟ «عدم قناعت به حق خود» از اول تاریخ بوده و باز هم هست. اینکه مجاهدت‌های عظیم در دستگاه قضائی نادیده گرفته شود، کاملاً غیرمنصفانه است.

آیت الله آملی لاریجانی، حضور در جمع مسئولان قضائی و خدمت به قضات و کارکنان شریف دستگاه قضا را افتخاری بزرگ و همیشگی برای خود برشمرد و اظهار کرد: حتماً این تجربه طولانی را تا آخر عمر به همراه خواهم داشت که در کنار یک جمع همدل و به تمام معنا متدین، مسئول و تلاشگر، مشغول کار بودم و می‌توانم شهادت بدهم که بسیاری از همکارانم بعد از ساعت کاری نیز تا پاسی از شب برای باز کردن گره از کار مردم مشغول کار بودند. در این زمینه منتی بر کسی نداریم ولی نباید با القای مطالب نادرست، قدر این زحمات را زیر سوال ببریم.

هنوز شعبی داریم که ماهانه ۲۰۰ پرونده رسیدگی می‌کنند

رئیس قوه قضائیه با تقدیر از تلاش‌های بدنه قوه قضائیه به عنوان سربازان خط مقدم خدمت به مردم در سراسر کشور، خاطرنشان کرد: بی تردید کاستی‌هایی نیز وجود دارد و برخی تاخیرها در رسیدگی به چشم می‌خورد اما عملکرد قوه قضائیه در سطح کلان، قابل قبول بوده است؛ به شرط اینکه این عملکرد را با در نظر داشتن امکانات، اعتبارات و نیروی انسانی ارزیابی کنیم. هنوز شعبی در محاکم داریم که ماهانه ۲۰۰ پرونده رسیدگی می‌کنند و این حجم کار خارج از استانداردهای جهانی، موجب فرسایش قضات و کارکنان می‌شود.

آیت الله آملی لاریجانی ادامه داد: به مردم عزیز و همه کسانی که مترصد ارزیابی عملکرد دستگاه قضائی طی ۱۰ سال گذشته هستند، می گویم که نیازهای قوه قضائیه با وجود اعلام‌های مکرر در طول این دو دوره و قبل تر، مورد توجه جدی قرار نگرفته است و امروز با وجود همه کمک‌های مجلس محترم و دولت محترم، همچنان دستگاه قضائی به استخدام قاضی و کارمند نیاز دارد و اعتبارات این دستگاه برای رفع مشکلاتش کافی نیست.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه دستگاه قضائی مجاهدانه فعالیت کرده است، دوران حضورش در مجموعه قضائی کشور را از بهترین دوران‌های زندگی خود توصیف کرد و گفت: بابت وجود کاستی‌ها یا قصورهای احتمالی در انجام وظایف، از همه مردم شریف، قضات ارجمند و کارکنان عزیز دستگاه قضائی عذرخواهی می‌کنم و از خدا می‌خواهم که قوه قضائیه را در مسیر کمال خود، اعانت کند تا این دستگاه بتواند در جایگاه اصلی خود که همان ملجأ و پناه مظلومان است، به خوبی فعالیت کند.

افتخار می‌کنم که امروز دستگاه قضائی تابع هیچکس نیست

آیت الله آملی لاریجانی تاکید کرد: اینجانب در طی ۱۰ سال گذشته برای دفاع از استقلال و اقتدار دستگاه قضائی به معنای دقیق کلمه، جنگیدم. عده‌ای که فکر می‌کردند باید مقابل اقتدار دستگاه قضائی بایستند، کارهای عجیب و غریبی کردند و افتخار می‌کنم که امروز، قوه قضائیه استقلال و اقتدار خود را بیش از پیش به دست آورده و تابع هیچ کسی نیست.

امروز به جرأت می گویم که مبنای قوه قضائیه جمهوری اسلامی عمل کردن بر میزان عدالت، قانون و شرع است و این را از افتخارات خود می دانم که در طول این دو دوره، به هیچیک از قضات شریف در صدور رأی، هیچ الزامی نکردم زیرا آن را خلاف شرع و قانون می دانم. البته در چارچوب قانون، گاهی نظر خود را به برخی قضات گفته ام اما همانجا تاکید کرده ام که صرفاً باید براساس نظر و استنباط خود عمل کنند و همواره استقلال در رأی را گوشزد کرده ام.

رئیس قوه قضائیه در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به در پیش بودن ماه رجب، این ماه را از بهترین زمان‌ها برای دعا و اقتراب به ساحت حق تعالی دانست و اظهار کرد: فراموش نکنیم که حسب روایات، هر کس به دنبال دنیا باشد، هلاک خواهد شد. این دنیا در چرخش است و حرکت غایی ما به سمت عوالم باطن است. البته در حقیقت، ما داخل این عوالم هستیم منتها به دلیل تعلق به مادیات، آن را درک نمی‌کنیم. ایام خاص نظیر ماه رجب، کمک می‌کند که چشم ما به این عوالم باز شود.

آیت الله آملی لاریجانی با بیان اینکه اگر گوش جان بسپاریم می‌توانیم صدای ناله‌های افرادی را که با موت به عوالم باطن ورود می‌یابند، بشنویم، افزود: بخواهیم یا نخواهیم در این مسیر قرار داریم و همه تعلق‌ها و حرف و حدیث‌ها می‌رود و ما با اعمالمان می‌مانیم. این کاستی‌ها و رذائل درونی در قبال فضائل است که آتش ما می‌شود؛ لذا این ایام را به عنوان فرصتی برای مناجات با حق تعالی مغتنم بشماریم.

ماه رجب، فرصتی مغتنم برای تقرب به ساحت حق تعالی است

رئیس قوه قضائیه با اشاره به آثار و برکات فراوان ماه رجب، به روایتی در این زمینه اشاره کرد و گفت: در کمتر ایامی الا شب قدر انسان می بیند که دعاها اینقدر عالیه المضامین باشند. دعاهای ماه رجب واقعاً عجیب هستند. برخی بزرگان فرموده اند که از مهمات مراقبات ماه رجب این است که از اول تا آخر، این حدیث منسوب به پیامبر (ص) را در نظر داشته باشید که «إِنَّ اللَّهَ تَعَالَی نَصَبَ فِی السَّمَاءِ السَّابِعَةِ مَلَکاً یُقَالُ لَهُ الدَّاعِی فَإِذَا دَخَلَ شَهْرُ رَجَبٍ یُنَادِی ذَلِکَ الْمَلَکُ کُلَّ لَیْلَةٍ مِنْهُ إِلَی الصَّبَاحِ طُوبَی لِلذَّاکِرِینَ طُوبَی لِلطَّائِعِینَ وَ یَقُولُ اللَّهُ تَعَالَی أَنَا جَلِیسُ مَنْ جَالَسَنِی وَ مُطِیعُ مَنْ أَطَاعَنِی وَ غَافِرُ مَنِ اسْتَغْفَرَنِی الشَّهْرُ شَهْرِی وَ الْعَبْدُ عَبْدِی وَ الرَّحْمَةُ رَحْمَتِی فَمَنْ دَعَانِی فِی هَذَا الشَّهْرِ أَجَبْتُهُ وَ مَنْ سَأَلَنِی أَعْطَیْتُهُ وَ مَنِ اسْتَهْدَانِی هَدَیْتُهُ وَ جَعَلْتُ هَذَا الشَّهْرَ حَبْلًا بَیْنِی وَ بَیْنَ عِبَادِی فَمَنِ اعْتَصَمَ بِهِ وَصَلَ إِلَیَّ - از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وسلّم نقل شده که حضرت فرمود: خدای متعال مَلَکی را در آسمان هفتم قرار داده است که به آن مَلَک، داعی (دعوت کننده) گفته می‌شود. پس وقتی که ماه رجب می‌رسد آن فرشته هر شب تا صبح فریاد می‌زند: «خوشا به حال ذاکرین خدا! خوشا به حال اطاعت کنندگان» و خدا می‌فرماید: من همنشین آن کسی هستم که با من بنشیند. من مطیع کسی هستم که مرا اطاعت کند. آن کسی را که از من طلب آمرزش کند، می بخشم. ماه، ماه من است، بنده، بنده من است و رحمت، رحمت من است. پس هر که مرا در این ماه بخواند، او را اجابت می‌کنم و هر که از من درخواست کند، به او می بخشم و هر که از من طلب هدایت کند، او را هدایت خواهم کرد. من این ماه را رشته و ریسمانی میان خود و بندگانم قرار داده ام، پس هر که به این ریسمان بیاویزد به من خواهد رسید.»

آیت الله آملی لاریجانی، این ایام را فرصتی مناسب برای تقرب به ساحت حق تعالی دانست و اظهار کرد: در روایات در باب شب بیداری و برخاستن از خواب در سحر برای مناجات آمده است که وقتی بنده‌ای از خواب خوش بلند می‌شود و این نعمت شیرین را بر خود حرام می‌کند تا با خدا مناجات کند، خداوند به او مباهات می‌کند و وقتی بنده می‌گوید «یا الهی»، خداوند به او «لبیک عبدی» می‌گوید و این چه لبیک شریف و عزیزی است.
Histats.com START (standard) Histats.com END