آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۶۹۳۵
تاریخ انتشار: ۰۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۶
جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» ‌در سالروز ولادت حضرت فاطمه(س) با حضور جمعی از مسئولان استانی و خوشنویسان ملی و بین‌المللی در مشهد مقدس آغاز به کار کرد.‌
به گزارش فیدوس: مراسم رونمایی از فراخوان جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» در سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) با پیام وزیر ارشاد و حضور حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد (امام جمعه موقت تهران)، احمد مسجدجامعی (عضو شورای شهر تهران)، علی متقیان (مدیر عامل خبرگزاری دانشجویان ایران) و جمعی از مسئولان استانی و خوشنویسان ملی و بین‌المللی در هتل همای مشهد آغاز شد.‌هدیه ویژه جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» به ۱۸ اثر برتر

مقداد صالحی، مدیر برگزاری جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» در این مراسم با ارائه گزارشی از نحوه چگونگی برپایی این جایزه اظهار کرد: سال گذشته در نخستین فراخوان این جایزه، از برجسته‌ترین خوشنویسان جهان دعوت شد تا آثار خود را با مضامینی در وصف حضرت زهرا (س) به جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین ارسال کنند.

صالحی با بیان اینکه «دومین فراخوان جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین در جوار حرم رضوی آغاز شد»، افزود: هنرمندان ملی و بین‌المللی تا سال آینده فرصت دارند آثارشان را به دبیرخانه جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین ارسال کنند. همچنین دومین فراخوان جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» با حضور هنرمندان و اساتید پیشکسوت ملی و بین‌المللی از کشورهای جهان اسلام از جمله ترکیه، عراق، سوریه، بحرین، امارات و اندونزی آغاز شد.

مدیر برگزاری جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» با بیان اینکه «جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین در رشته‌های نستعلیق، نسخ و ثلث برگزار می‌شود»، به انتشار فراخوان این جایزه بین‌المللی اشاره و تاکید کرد: شرکت‌کنندگان می‌توانند تا اول دی ماه سال ۹۸ در این رویداد بین المللی شرکت کنند.

صالحی همچنین از ارسال ۳۰ اثر به دبیرخانه جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» در تهران خبر داد و گفت: این آثار از کشورهای اسلامی لبنان، مصر، سوریه و ترکیه ارائه شده است.

او با تقدیر از حضور مسئولان و هنرمندان خوشنویس کشور در جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین»، خاطرنشان کرد: این جایزه که امسال برای نخستین بار برگزار می‌شود به صورت دو سالانه طراحی شده است.

مدیر برگزاری این جایزه بین‌المللی خوشنویسی با بیان اینکه «مؤسسه فرهنگی هنری یاس یاسین در ۱۰ سال گذشته آثاری را از مفاخر ایران در ارتباط با حضرت زهرا (س) جمع‌آوری کرده است»، گفت: این آثار سال گذشته در شام ولادت حضرت زهرا (س) رونمایی شد و این کار همچنان ادامه دارد و امیدواریم نتیجه این حرکت منجر به یک کار بین‌المللی شود.

صالحی با اشاره به استقبال اساتید و هنرمندان برجسته خط و خوشنویسی از جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین»، گفت: مسئولان برگزاری جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» به این نتیجه رسیدند که در قالب یک جایزه بین‌المللی این مراسم را هر سال برگزار و در قالب این جایزه کتابت اسماً مقدس حضرت صدیقه طاهره (س) و مفاهیم مرتبط با حضرت را اجرایی کنند. تلاش داریم پس از برگزاری جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین، تمام آثار را به یک موزه تخصصی تبدیل کنیم. در این جایزه بنا داریم برای اینکه رقابت در سطح اساتید نباشد و هنرجویان نیز بتوانند شرکت کنند، ۱۸ هدیه را به نیت سن حضرت صدیقه طاهره (س) به ۱۸ نفر که از نظر داوران رتبه‌ای نمی‌آورند اما استعدادهای درخشانی دارند هدیه کنیم.

صالحی با اشاره به حضور اساتید داخلی و خارجی برای داوری آثار افزود: امیدواریم کتابت و نگارش نسبت به مفاهیم فاطمی در سطح کشور و بین‌المللی بیشتر شود. تابلوهای بسیار خوبی در زمینه خط و خوشنویسی با موضوع مفاهیم فاطمی جمع‌آوری کرده‌ایم.

او همچنین اعلام کرد: مراسم اختتامیه و اهدای جوایز دومین جایزه بین‌المللی خوشنویسی یاس یاسین ۲۵ بهمن ماه سال ۹۸ در ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا (ع) برگزار می‌شود.
 پیام وزیر ارشاد از برگزاری جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین»

همچنین در این مراسم سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در پیامی به جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» اعلام کرد:

«اهتمام عاشقانه دلدادگان مکتب فاطمی را به نظاره نشسته‌ایم تا به حظ وافر دریابیم برکت، عظمت و نیک منظری تلألو کلک و دوات را بر مدار سیره‌ی پر عیار و نام والاتبار قصیده پاکی‌ها و غزل نیکی‌ها، ام ابیها حضرت خاتون جنت، فاطمه الزهرا (س)، که نام او شیفتگان خاندان مطهرش را با عشق، به وفاق و اتفاق کشانده است تا فارغ و بی نیاز از هرگونه حمایت مادی و مظاهرت دولتی و سازمانی، گنجینه‌ای نفیس و ثمین از آثار مهتران هنر خوشنویسی جهان اسلام را به شکوه هر چه تمام، گردآوری نموده و در کرانه این بحر ارادت و هنر و شیفتگی آل کسا علیهم السلام‌، طرحی نو دراندازند.‌»

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیام خود از جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» به عنوان یکی از عظیم‌ترین رخدادهای هنری جهان اسلام در ایران و در جوار بارگاه کبریایی رئوف آل الله، حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) با حضور تمامی محبان پیامبر اکرم (ص) و اهل بیت (ع) و اساتید خوش قلم و خوشنویس نام برد و تاکید کرد: «آغاز این رخداد و رونمایی از پوستر و فراخوان نخستین دوره جایزه بین‌المللی خوش‌نویسی یاس یاسین که همراه با عرضه گنجینه وجیه و کم نظیر گرد آوری شده می‌باشد، مقدم تمامی مهمانان عالیقدر از کشورهای اسلامی، اساتید هنر و خوش نویسی و حاضران در آن محفل خجسته را ارج نهاده و برای دست اندرکاران برگزاری در مؤسسه فرهنگی هنری میراث یاس یاسین که بلند همتان این نگاه ظریف و بدیع در گستره خوش نویسی جهان اسلام می‌باشند، از درگاه حضرت حق و کرامت بانوی روضه و ریحانه (س) توفیقات روزافزون مسالت می‌نمایم.‌»باید برای اعتلای هنر ایرانی اسلامی خوش‌نویسی کمک کنیم

احمد مسجدجامعی، عضو شورای شهر تهران در این مراسم با تقدیر از برگزارکنندگان و عرض تبریک به همه هنرمندان، اساتید خوشنویسی و … برای ارسال آثار خوشنویسی به نام حضرت زهرا (س)، اظهار کرد: امیدوارم این تلاش مشترک منشأ شکل‌گیری حرکت نوینی در عرصه هنر و خوشنویسی ذیل نام حضرت فاطمه (‌س) باشد.

او بیان کرد: در ادبیات محاوره‌ای و در زبان معمول و به‌ویژه در گروه‌های تواشیح حضرت زهرای مرضیه را ابامحمد یا ام‌الحسنین خطاب می‌کنند؛ این بازگشت به همان کلام نورانی پیامبر (ص) است. خراسان نیز در اظهار ارادت به محضر حضرت صدیقه طاهره جایگاه ویژه‌ای دارد. اگر شعر و هنر را زبان دل مردم بدانیم و بگوییم هنرمند علاوه بر اینکه علایق خودش را منعکس می‌کند، آیینه‌ای است که زمان و جهان خودش را روایت می‌کند، خراسان از این جهت جایگاه ویژه‌ای دارد.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه «قدیمی‌ترین شعر در دسترس در مدح حضرت زهرا (س) از رودکی سمرقندی است»، گفت: خراسان بزرگ از قدیم‌الایام ارادت خاصی نسبت به ائمه اطهار داشته و از شاعر بزرگی دیگری همچون ابوالحسن علی‌بن محمد ملقب به کسایی که در مرو می‌زیسته و تخلص او استعاره به پنج تن آل‌کسا دارد هم می‌توان نام برد.

مسجد جامعی در پایان تاکید کرد: امیدوارم بتوانیم این جمع مبارک را در چنین شب مبارکی هر سال حداقل میان خودمان داشته باشیم و به اعتلای هنر ایرانی اسلامی خوش‌نویسی و اعتلای نام بزرگ حضرت که مادر شیعیان جهان است کمک کنیم‌.شخصیت خاندان پیامبر اعظم (ص) شخصیت ممتازی در نگاه امت اسلام است

همچنین حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی‌فرد، امام جمعه موقت تهران نیز در سخنانی اظهار کرد: برگزاری جایزه بین‌المللی خوشنویسی «یاس یاسین» نام دخت پیامبر (ص) را برای همه ما برجسته کرد و راه را برای ماندگاری مدرسه اهل‌بیت پیامبر اکرم (ص) مهیا نمود.

او شخصیت خاندان پیامبر اعظم (ص) از نگاه امت اسلام را شخصیت ممتازی دانست و افزود: فخر رازی دانشمند برجسته و مفسر قرآن کریم در ذیل آیه ۶۱ سوره آل‌عمران در مورد واقعه مباهله اشاره می‌کند که پیامبر (ص) در شرایطی در میدان مباهله آمدند که حضرت زهرا، حسنین و حضرت علی (ع) او را همراهی می‌کردند و جایگاه این خاندان جایگاه برجسته مورد اجماع علما و دانشمندان شیعه و اهل‌سنت است.

ابوترابی‌فرد یادآور شد: صاحب معجم الکبیر نقل می‌کنند از پیامبر درباره آیه مودت و ذی‌القربی سوال شد در تفسیر آیه مودت پرسیدند «مراد از مودت کیست؟ این نزدیکان شما که خداوند دوستی و محبت آنها را واجب فرمود کیست؟»، پیامبر فرمود «علی، فاطمه و فرزندانش (ع) هستند».

امام جمعه موقت تهران تصریح کرد: در یکی از روایات که جمعی از علمای اهل‌سنت از پیامبر نقل کرده‌اند آمده است که آمرزیده می‌شود هرکس حب آل‌محمد را داشته باشد، اما بدا به حالش که او بمیرد در حالی دشمن آل‌محمد باشد به پیشانی او نوشته می‌شود. مأیوس از رحمت خداوند و بوی بهشت را احساس نمی‌کند، لذا این مجلس و رونمایی در حقیقت بزرگداشت مدرسه اهل‌بیت و فراهم آوردن راه انس و ارتباط و محبت فاطمه الزهرا (ع) و فرزندان اوست.
Histats.com START (standard) Histats.com END