آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۶۸۸۳
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۷
در مخالفت با یکه تازی های ترامپ؛
اعضای مجلس نمایندگان آمریکا با بی اعتنایی کامل به تهدیدات رئیس جمهور این کشور، لایحه ای را به تصویب رساندند که به وضعیت اضطراری ملی اعلام شده از سوی کاخ سفید پایان می دهد.
به گزارش فیدوس: مجلس نمایندگان آمریکا روز سه شنبه با ۲۴۵ رأی موافق در برابر ۱۸۲ رأی مخالف لایحه ای را به تصویب رساندند که به وضعیت اضطراری اعلام شده از سوی «دونالد ترامپ» پایان می دهد؛ وضعیت اضطراری ملی که با هدف تأمین بودجه موردنظر رئیس جمهور آمریکا برای ساخت دیوار مرزی آمریکا- مکزیک اعلام شده بود.

در مناظره مجلس نمایندگان آمریکا، «خوآکین کاسترو» عضو دموکرات این مجلس و حامی اصلی این لایحه بحث برانگیز گفت که «در مرز آمریکا- مکزیک هیچگونه وضعیت اضطراری حاکم نیست. عبور [مهاجران] از مرز به پایین ترین نرخ خود طی چهاردهه اخیر رسیده است».

اکنون نوبت مجلس سنای آمریکا است که این لایحه را به رأی گیری گذارد. هرچند که شانس تصویب این لایحه در مجلس  سنای تحت کنترل جمهوریخواهان بسیار اندک است.

شایان ذکر است که دموکراتها و برخی جمهوریخواهان نگران آن هستند که اعلام وضعیت اضطراری بودجه ساخت دیوار مرزی مکزیک را بدون کسب موافقت قانونگذاران بطور یکجانبه تأمین نماید که این امر خود نمایانگر چالشی جدی است که از جانب ترامپ در برابر توازن قوا میان کنگره و بازوی اجرایی دولت آمریکا مطرح می شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END