آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۵۷۴۶
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۱
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی بازار عراق را تشنه کالاها و خدمات ایرانی توصیف کرد و گفت: منطقه آزاد اروند می تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی آبادان و خرمشهر داشته باشد.
به گزارش فیدوس: عامر کعبی روز سه شنبه در آیین افتتاح سالن همایش سازمان منطقه آزاد اروند که با حضور دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و مشاور رییس جمهوری برگزار شد، اظهار داشت: منطقه آزاد اروند دارای ظرفیت‌های بالایی در صادرات کالا، ارائه خدمات و توریسم درمانی است.
وی به حذف روادید اتباع عراقی برای ورود به محدوده منطقه آزاد اروند اشاره کرد و افزود:ورود اتباع عراقی به شهرستان های آبادان و خرمشهر می‌تواند سبب ایجاد اشتغال، رونق اقتصادی و توسعه صادرات شود.
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی با قدردانی از دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور به خاطر بررسی و پیگیری الحاق اروندکنار و چوئبده به محدوده منطقه آزاد اروند افزود: پیوستن این 2 شهر مرزی به محدوده منطقه آزاد اروند باعث رونق این منطقه و ماندگاری مردم در نوار مرزی می شود.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود:در قانون برنامه ششم توسعه کشور، موضوع توسعه سواحل اروند در نظر گرفته شده و امیدواریم بتوانیم از بودجه ملی برای احیاء اروندرود و ساحل کمک بگیریم.
به گزارش ایرنا مدیر عامل سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این جلسه هدف از ایجاد مناطق آزاد را دسترسی راحت‌تر به تجارت بین‌المللی عنوان کرد و گفت:مناطق آزاد درواقع برای رهایی از مشکلات دست‌وپا گیر قانونی تأسیس می‌شوند و مناطق آزاد فارغ از قوانین سرزمین اصلی اداره می‌شوند و دارای قوانین خاص خود بوده و تجارت و کسب‌وکار در آن‌ها با سهولت بیشتری انجام می‌شود.
اسماعیل زمانی اظهار داشت:در دوران بازسازی پس از جنگ تحمیلی اعتبارات زیادی از سوی دولت و نظام برای بازسازی شهرهای آبادان و خرمشهر تامین و هزینه شد ولی به دلیل توجه نکردن به محورهای اقتصادی ، زیر ساخت های اساسی این 2 شهر ساخته نشد.
وی افزود:علت به وجود آمدن شهرهای آبادان و خرمشهر پالایشگاه و بندر بود اما بر اثر صدمات ناشی از جنگ تحمیلی و پیدایش رقبای جدید این شهرها تضعیف شدند و برای رونق دوباره آنها نیاز به حیات جدیدی بود.
زمانی گفت:این شرایط سبب کاهش جمعیت شد و درنهایت مسئولان به فکر ایجاد یک فرصت جدید به نام منطقه آزاد افتادند اما این منطقه آن‌قدر محدود و مبهم بود که تأثیری بر زندگی مردم نداشت چراکه جغرافیای آن به شکلی تعیین‌شده بود که تأثیری بر زندگی مردم نداشت.
وی افزود:درنهایت آبادان و خرمشهر به محدوده منطقه آزاد اروند ملحق شدند و به‌مرور زمان مزایای منطقه آزاد اروند مانند معافیت‌های گمرکی شامل ساکنان این منطقه شد.
مدیر عامل منطقه آزاد اروند خواستار تعریف مزیت‌های بین‌المللی برای شهرهای آبادان و خرمشهر شد و اظهارداشت:منطقه آزاد اروند باید تبدیل به یک منطقه آزاد بین‌المللی شود.
وی افزود:منطقه آزاد اروند در حال حرکت به سمت تبدیل‌شدن به یک منطقه آزاد واقعی است چراکه ظرفیت‌های آن موجود است.
زمانی تامین زیرساخت‌های مناسب برای توسعه سرمایه‌گذاری و ارائه خدمات در حد توان به مردم منطقه را 2 هدف عمده سازمان منطقه آزاد اروند دانست و گفت: برای توسعه زیرساخت ها در حوزه زیر بنایی، سرمایه‌گذاری، بندر، صنعت، فرودگاه، خدمات عمومی و دیگر حوزه‌های برنامه‌هایی تعریف شده است.
وی افزود:در شهرهای آبادان و خرمشهر حدود 120 دستگاه اجرایی فعالیت دارند که باید از این ظرفیت استفاده کرد و به همین منظور تصمیم گرفته شده یک ساختار برنامه‌ و بودجه‌ای در حوزه‌های مختلف برای این 2 شهر تعریف شود.
به گزارش ایرنا در سفر مرتضی بانک دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور به آبادان و خرمشهر چندین پروژه عمرانی و اقتصادی در منطقه آزاد اروند به بهره برداری می رسد.
Histats.com START (standard) Histats.com END