آخرین اخبار
آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۵۷۱۳
تاریخ انتشار: ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۱
در صورت تصویب شورای محترم نگهبان اجرا می شود؛
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که به دنبال تصویب طرح یک فوریتی پرداخت علی‌الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز، این مصوبه در صورت تصویب شورای محترم نگهبان به قانون تبدیل خواهد شد.
به گزارش فیدوس: بانک مرکزی اعلام کرد که هرگونه پرداخت علی‌الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز موکول به تحقق سود می‌شود.
روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرد که به دنبال تصویب طرح یک فوریتی پرداخت علی‌الحساب سود و مالیات خرید و فروش ارز، این مصوبه در صورت تصویب شورای محترم نگهبان به قانون تبدیل خواهد شد.

در عین حال بانک مرکزی اعلام کرده است که به علت حساسیتی که نسبت به تأثیرات انتشار پول پرقدرت در نقدینگی دارد، هرگونه پرداخت را موکول به تحقق سود خواهد کرد.

بر اساس این اطلاعیه، بانک مرکزی تلاش می‌کند با تامین میزان بیشتری از ارز مورد نیاز متقاضیان در هفته‌های پیش رو و در حد میزان تحقق، نسبت به پرداخت مابه‌التفاوت حاصله اقدام کند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته در جریان اصلاح بخش‌هایی از قانون بودجه سال جاری، بندی را مصوب کردند که براساس بند (ق) الحاقی به تبصره ۶ قانون بودجه سال ۹۷، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران موظف است حداقل ۵۰ درصد سود سهام و مالیات علی الحساب پیش‌بینی شده در پیوست شماره سه این قانون را تا ۱۵ بهمن ماه سال جاری (امروز) پرداخت کند.

در پی این موضوع و بنابر پیگیری‌های انجام‌شده از بانک مرکزی، این بانک سود علی‌الحساب و مالیات درآمدهای خود را به موقع در به صورت یک دوازدهم بر حسب قانون پرداخت کرده و تنها سود و مالیات حاصل از خرید و فروش ارز است که بنابر اعلام رئیس‌کل بانک مرکزی تحقق نیافته و در سال‌های گذشته نیز این درآمد در ردیف سایر درآمدهای دولت قرار می‌گرفت، اما در سال جاری به عنوان درآمدهای بانک مرکزی حساب شده است.

به گفته رئیس‌کل بانک مرکزی به دلیل شرایط اقتصادی کشور، رقم سود تعیین شده در بودجه ۱۳۹۷ حاصل از خرید و فروش ارز توسط بانک مرکزی تحقق نیافته و اصرار مجلس بر پرداخت این پول منجر به چاپ پول پرقدرت و افزایش نرخ تورم خواهد شد.

در همین راستا، بانک مرکزی اعلام کرده است که هنوز این مصوبه به تایید شورای نگهبان نرسیده و در صورتی که قانون شود هم بانک مرکزی تنها در صورت تحقق این سود، به میزان تحقق پول را پرداخت خواهد کرد.

منبع: ایسنا
"فیدوس" نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمیکند
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگیلیش) خودداری نمایید
نام:
ایمیل:
* نظر:
Histats.com START (standard) Histats.com END