آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۴۴۲۲
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۷:۰۷
سخن مدیر مسئول
ماندانا صادقی بانویی است که در نظر نگارنده بدون آنکه نیاز به تجلیل داشته باشد، در منظر تاریخی سال‌های آبادان تجلیل خواهد شد، او با هیچ کس دشمنی نکرده، به هیچ کس حسادتی نداشته و شعرش و اخلاقش مسیرهای انسانیت و مسئولیت‌پذیری را بدون چشم‌داشت رفته‌اند.
تمام شب‌ها یک شب است
و تمام روزها یک روز
خورشید هرگز خاموش نخواهد شد
اکتاویوپاز(برگردان حسن صفدری)
داریوش معمار- اگر قرار است انسان اندوهی را بر دوش ببرد، کدام اندوه همواره‌تر از این است که ما فرصت دوست داشتن در تمام لحظاتی که با یکدیگر دشمنی کردیم را داشتیم. ما همواره فرصت داشتیم همدیگر را دوست داشته باشیم و به جای تیغ نفرت وحسادت روی روشن مهربانی را برابر هم آغوش کنیم و با هم در میانه این تاریکی و افسردگی به سمت باغچه کوچک نور با باران و آفتاب قدم بزنیم.

اما جهان جهان تباهی‌هاست، جهانی که تا بوده همین بوده و بر محور نفرت و انتقام چرخیده است و این چرخ ظاهراً از حرکت باز نخواهد ایستاد. در این مجال مختصر قصد دارم به هزار و یک دلیل که شاید اینجا مجال گفتنش نباشد، از بانویی در آبادان تشکر کنم که میان بسیاری از آنها که شناختم‌شان، بدون آنکه بگوید مهربانی و دوستی را در حق شاعران و نویسندگان اهل کلمه و قلم و فرهنگ تمام کرده است، او هرجا که کسی از اهالی فرهنگ مشکلی داشته در صف اول پیگیری کنندگان ایستاده، دروغ‌نگفته و ترش‌رویی نکرده است، هرچه شخصیت اجتماعی او بوده ناشی از مرام و معرفت فرهنگی وی در نظرها آمده است و هرچه داستان و شعرش نشسته از دل رویاهایش بوده و هرچه پرواز کرده بر بال شعور و خیال‌هایش رفته است. 
ماندانا صادقی بانویی است که در نظر نگارنده بدون آنکه نیاز به تجلیل داشته باشد، در منظر تاریخی سال‌های آبادان تجلیل خواهد شد، او با هیچ کس دشمنی نکرده، به هیچ کس حسادتی نداشته و شعرش و اخلاقش مسیرهای انسانیت و مسئولیت‌پذیری را بدون چشم‌داشت رفته‌اند.
می‌خواهم برای او به اندازه تمام آنها که می‌شناسمشان، اعتبار و ارزش قائل شوم، اگرچه سخت‌ترین انتقادها را ممکن است به نگارنده وارد کرد باشد، اما بدون اغراق بگویم که همه نقدهای او در زندگی‌ام مفید بوده‌اند، تا آنجا که همسر و فرزندانم نیز از رفتار و حضور وی بهره‌ای در مسیر آرامش و مهربانی برده‌اند. 
او نبوده که در روز سخت دوستانش را فراموش کند، روز سخت چه برای شاعران جوان شهرش باشد، چه برای هنرمند و نویسنده و جانباز و رزمنده، چه برای آرش قلعه‌گلاب یا برای کوروش کرمپور شاعر و معلم. او نبوده که برای بودن خود نبودن کسی را بخواهد و اینها درس‌هایی است برای ما و برای همه دوستان ما اگر بخواهیم جایگاهی معتبر و ماندگار در ذهن دیگران داشته باشیم.
خانم صادقی مربی کانون‌پرورش فکری، خانم صادقی کتابدار کتابخانه‌ مرکزی آبادان، خانم صادقی روزنامه‌نگار هم‌درد همشهری‌ها، خانم صادقی نویسنده داستان‌های آبادان، شاعر شعرهای آبادان، خانم صادقی فعال سیاسی و اجتماعی، خانم صادقی دلسوز میراث فرهنگی آبادان از مهرگان تا رازی، از شما به خاطر تمام تلاش‌ها، مهربانی‌ها و همراهی‌هایت با اهالی فرهنگ و هنر و همشهری‌ها ممنونم. از اینکه صادقانه و صریح و بدون نفرت و حسادت نقد کرده‌ای، ازاینکه در این سال‌ها فرصتی بودی که حداقل‌های مانده همچنان باقی بمانند.
امیدوارم در نسل بعد کسانی باشند که شخصیت و حضور فرهنگی ماندانا صادقی را در آبادان درک کنند و بدون آنکه در پی نمایش حضور خود باشند، با انصاف و علاقه به شهرشان و دوستانشان و خانواده‌شان نگاه کنند.
Histats.com START (standard) Histats.com END