آه اگر آزادی سرودی می خواند/کوچک/همچون گلوگاه پرنده ای/هیچ کجا دیواری فرو ریخته برجای نمی ماند. (احمد شاملو)      
کد خبر: ۷۲۸۲۴
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۶
دبیر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت در ضیافت شام میهمانان بین‌الملل و اعضای هیات‌های انتخاب و داوری سینماحقیقت گفت: «جشنواره فیلم مستند ایران تلاش می‌کند در حد ویترین صرف برای نمایش فیلم‌ها و محصولات فرهنگی باقی نماند و محرکی برای تولید آثار موثر در سینمای ایران باشد.»
به گزارش فیدوس: ضیافت شام سینماحقیقت با حضور حسین انتظامی (سرپرست سازمان سینمایی)، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد، علیرضا رضاداد، ابراهیم داروغه‌زاده، محمود اربابی، سلیم غفوری، رضا پورحسین، مهدی مسعودشاهی، جعفر صانعی‌مقدم از مدیران سینمایی و تلویزیونی، میهمانان خارجی، داوران بخش بین‌الملل، اعضای هیات انتخاب و داوری جشنواره و فیلمسازان منتخب بخش مستندهای معدن و صنایع معدنی ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، طباطبایی‌نژاد، مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر دوازدهمین جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، ضمن خوشامدگویی به میهمانان گفت: «در دوره‌ دوازدهم سینماحقیقت، حدود ۲۰۰ فیلم به نمایش در می‌آید که از این تعداد ۵۶ فیلم از ۳۳ کشور و ۵ قاره حضور دارند. همچنین ما بخشی را با همراهی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) راه‌اندازی کردیم که هدف آن ارتقاء جریان تولید مستند در حوزه معدن و صنایع معدنی بود. در این بخش از میان ۴۰ فیلم ارایه شده با موضوع معدن و صنایع معدنی، ۱۶ فیلم به بخش مسابقه راه پیدا کردند.»وی ادامه داد: «جشنواره فیلم مستند ایران تلاش می‌کند در حد یک جشنواره و ویترین صرف برای نمایش فیلم‌ها و محصولات فرهگی باقی نماند و محرکی برای تولید آثار موثر در سینمای ایران باشد. با همین رویکرد هر سال یکی از نکات مهم را در دستور کار خود قرار می‌دهیم و امسال هم فیلم‌های مرتبط با معدن و صنایع معدنی را مورد توجه قرار دادیم.»

در ادامه این برنامه، لوح‌های تقدیری از طرف ایمیدرو به منتخبین بخش «فیلم‌های مستند معدن و صنایع معدنی ایران» جشنواره سینماحقیقت اهدا شد. منوچهر مشیری، رهبر قنبری، کامیار فاروقی، فتح‌الله امیری، عزت‌الله پروازه، پژمان مظاهری‌پور، محمدسعید محصصی،‌ یونس مقدم، محمدرضا میرپویا، شهران باقری، سعید ابراهیم‌زاده، روح‌الله اکبری، محمد اسکندرزاده،‌ علی نیکوکار و محمد عبدالهی (با دو فیلم)، پانزده مستندسازی بودند که آثارشان برای داوری در این بخش برگزیده شده بودند.

لوح‌های‌ تقدیر فیلم‌سازان حاضر در این بخش با حضور حسین انتظامی، سرپرست سازمان سینمایی، جمشید ملارحمان سرپرست سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و ناصر بزرگمهر، مشاور ایمیدرو اهدا شد.از میان ۱۶ فیلم راه‌یافته به این بخش، ۳ فیلم برگزیده هیات داوران متشکل از فرشاد فدائیان، سیدحسین حق‌گو و مهرداد زاهدیان، در مراسم اختتامیه جشنواره معرفی خواهند شد.

حسین انتظامی، سرپرست سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در سخنان کوتاهی خطاب به مستندسازان و برگزارکنندگان این رویداد گفت: «حضورتان در این جمع را گرامی ‌می‌دارم. به جهت رعایت زمان صرفا اینجا آمدم تا از حضور همه میهمانان و فیلمسازان حاضر در این جشنواره‌ی قابل تحسین سپاسگزاری کنم. همچنین از سازمان ایمیدرو به جهت توجه به مسئولیت اجتماعی خود و نیز معرفی حوزه معدن در قالب سینمای مستند، تشکر می‌کنم.»

وی در پایان گفت: «وظیفه دارم از همکارانم در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و داوران همراه این جشنواره تشکر کنم و برای همه شما آرزوی توفیق دارم.»

دوازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت تا روز ۲۵ آذر در پردیس سینمایی چارسو ادامه دارد. آیین اختتامیه این رویداد عصر یکشنبه ۲۵ آذر در سالن اندیشه برگزار می‌شود.
Histats.com START (standard) Histats.com END